Βιολογία vs Χημεία vs Φαρμακευτική

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Από βιολογία έχω την εντύπωση(χωρίς να είμαι και σίγουρος) πως οι επιλογές σου είναι καθηγήτρια ή ερευνήτρια δηλαδή δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο ενώ σα χημικός μπορείς να κάνεις περισσότερα πράματα.Μπορείς να δουλέψεις σε βιομηχανίες τροφίμων, φαρμάκων, πλαστικών, να κάνεις περιβιβαλλοντικές αναλύσεις κλπ.Σα φαρμακοποιός μπορείς απ' όσο ξέρω να κάνεις ότι και ο χημικός στις φαραμκευτικές εταιρείες(δηλ.σύνθεση-ανάλυση φαρμάκων) ίσως σε πιο προχωρημένο επίπεδο και επιπλέον να δουλέψεις και σε νοσοκομεία κλπ.Θεωρητικά πάνω κάτω αυτά μπορείς να κάνεις, στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτά.
Η έννοια επαγγελματική αποκατάσταση πάντως δεν υπάρχει σ' ότι κι αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι πολύ σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι πολύ σχετικό.

πραγματι. ευχαριστω για την διορθωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
χαχαχα Γυναικες :P:P Παντα να εχετε τον τελευταιο λογο :P:P
Δεν είναι θέμα των γυναικών αυτό,συχνά το απαιτεί η συζήτηση!
Επί του θέματος τώρα,το βιολογικό νομίζω έχει περισσότερες διεξόδους σαν σχολή,ειδικά στις μέρες μας που σχολές σαν τη φαρμακευτική έχουν χάσει την τόση αίγλη τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πραγματι. ευχαριστω για την διορθωση

Δεν έχει να κάνει με σένα ούτε σε διορθώνω.Απλά βλέποντας το τρίλημμα σου σκέφτομαι για σένα και καταλήγω ότι το καλύτερο είναι αυτό που σου αρέσει πιο πολύ να σπουδάσεις.Εγώ πχ δε θα πήγαινα νομίζω βιολογία κανονική λόγω του ότι προτιμώ την επιστήμη της Χημείας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
είμαι μαθήτρια της 3ης λυκείου και σκοπεύω να σπουδάσω μια απ' αυτές τις επιστήμες. να σημειώσω ότι αναφέρομαι στα τμήματα του Καποδιστριακού στην Αθήνα (αν αυτό έχει κάποια σημασία). μου αρέσουν πάρα πολύ η χημεία και η βιολογία σαν μαθήματα, ίσως λίιιγο πιο πολύ η βιολογία. είμαι πολύ καλή μαθήτρια και πάω στην θετική κατεύθυνση. τι θα μου προτείνατε; με ποιό πτυχείο θα έχω τις περισσότερες ευκαιρίες να βρω δουλειά και που; (εκτός από τα κλασικά σχολείο και φαρμακείο αντίστοιχα)

Βιολογία και χημεία ίσως σε κάποιο ερευνητικό κέντρο,στο εξωτερικό γιατί Ελλάδα δύσκολα !
Τώρα , το χημικό είναι πολύ ωραία σχολή από όσα έχω ακούσει από την ξαδέρφη μου αλλά από ότι έμαθα πλέον οι φοιτητές δε θα κάνουν εργαστήρια (δεν είμαι σίγουρη ίσως να είναι φήμες, ελπίζω, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι) . Βιολογία έχει στάνταρ εργαστήρια και είναι επίσης πολύ ωραία σχολή. Εφόσον όμως σου αρέσει η Βιολογία έστω και λίίγο πιο πολύ αυτό να ακολουθήσεις . Πλέον στην Ελλάδα δε μπορούμε να διαλέγουμε με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση στη χώρα μας, οπότε ας επιλέξουμε κάτι που να μας αρέσει. :)
Καλή επιτυχία πάντως , ό,τι κι αν επιλέξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βιολογια με 1000. Έχεις πολυ περισσότερες διεξόδους απο τον χημικο. Μπορείς να εργαστεις σε φαρμακευτικές εταιρείες, ως εμβρυολογος σε κέντρα εξωσωματικης γονιμοποιησης, σε περιβαλλοντικές ειδικότητες, ως ιχθυολογος σε σύγχρονες μονάδες υδατοκαλλιεργειων ( κάτι που έχει πολυ χρήμα σήμερα), μπορείς να ανοίξεις εξειδικευμένα κέντρα διάγνωσης γενετικών παθήσεων ( βλέπε genomedica κ.α), σε βοτανικους κήπους, εθνικούς δρυμους, σε νοσοκομεία βεβαίως όπου ανέρχεσαι εώς τη βαθμίδα του διευθυντή σε βιοχημικα εργαστήρια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
δεν βαζω - αλλα εχω μια απορια: πως εισαι 18 ετων και αποφοιτος; fail :P
.....Σεπτεμβρη εχω γενεθλια, μια χαρα γινεται (Τεχνικα θα εχω περασει καπου του χρονου(Σεπτεμβρη) και ακομα θα ειμαι 18 :) (για λιγο ))
Βιολογία και χημεία ίσως σε κάποιο ερευνητικό κέντρο,στο εξωτερικό γιατί Ελλάδα δύσκολα !
Τώρα , το χημικό είναι πολύ ωραία σχολή από όσα έχω ακούσει από την ξαδέρφη μου αλλά από ότι έμαθα πλέον οι φοιτητές δε θα κάνουν εργαστήρια (δεν είμαι σίγουρη ίσως να είναι φήμες, ελπίζω, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι) . Βιολογία έχει στάνταρ εργαστήρια και είναι επίσης πολύ ωραία σχολή. Εφόσον όμως σου αρέσει η Βιολογία έστω και λίίγο πιο πολύ αυτό να ακολουθήσεις . Πλέον στην Ελλάδα δε μπορούμε να διαλέγουμε με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση στη χώρα μας, οπότε ας επιλέξουμε κάτι που να μας αρέσει. :)
Καλή επιτυχία πάντως , ό,τι κι αν επιλέξεις :)
Τι ? Πως γινεται να κοψουν τα εργαστηρια? Αν ειναι να φτασουμε σε αυτο το σημειο να κλεισει το τμημα δεν εχει λογο υπαρξης. Χημικος χωρις πρακτικη εμπειρια ...δεν ειναι χημικος
Εχεις καποια πηγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε μη λέτε μαλακίες (καλά κι εγώ τώρα τι θα πω νομίζεις, ΧΑ!)

Αν τις συγκρίνεις ΣΤΥΓΝΑ, ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ, ΣΕ ΩΡΕΣ νομίζω το χημικό παίζει να 'χει και περισσότερα εργαστήρια. But anw, όλα αυτά είναι βλακείες όταν, well, φτάσεις να μπεις σε εργαστήριο/μάθημα (μοριακής) βιολογίας/χημείας. Μάγκες υπάρχει τόση αλληλοεπικάλυψη που ξεχνάς ΧΑΛΑΡΑ τι απ' τα δύο σπουδάζεις σε κάποια φάση. My point? Ο διαχωρισμός είναι ηλίθιος. Χημεία με bio- μπροστά θα 'ναι η βάση για να σε κάνει ν' ασχοληθείς τελικά με ζωντανά πράγματα (στο μοριακό τους επίπεδο εδώ). Και είναι, πραγματικά, λίγο πολύ ένα πράγμα όταν αρχίσεις να το ζεις. Δεν έχει "αα, κβαντική φύση μορίων, χημεία εδώ, αααα, πρωτεϊνες, βιολογία εδώ". Αν θες να μη μαλακίζεσαι και να καταλάβεις τα θες ΟΛΑ, κι όλα μαζί είναι βιολογία, χημεία, πεςτοπωςθες.

Αντιμετωπίζω δηλαδή το ίδιο τον μοριακό που ξεκίνησε από χημεία με τον μοριακό που άρχισε με βιολογία. Οι πρώτοι τρώνε στη μάπα κι άλλα βέβαια (βιομηχανικά και μη-οργανικά ξερωγώ) που μπορεί να 'ναι σοβαρό turn-off για κάποιον που είναι τρελαμένος με οτιδήποτε ζει αλλά νταξ ρε φίλε, η κατάρτιση υπάρχει και στους δύο απ' τη στιγμή που παίζει και μεγάλο ρόλο το ψάξιμο που θα ρίξεις εσύ σαν αναδυόμενος κάποιος στα κύτταρα/βιοχημεία.

With that said, έχω μια μικρή κλίση στο βιολογικό γιατί σου δίνει, σ' ό,τι κι αν κάνεις, όσο υποκυτταρικά κι αν φτάσεις, το perspective της ζωής πάντα κι αυτό είναι γερό bonus στη σκέψη κάποιου που θέλει, τελικά, ν' ασχοληθεί με ό,τι ζει.

Τώρα φαρμακευτικές and whatnot δεν ξέρω, πάντα μου την έδινε το επιχειρησιακό κομμάτι σε κατάρτιση/εκπαίδευση οπότε δε μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ρε μη λέτε μαλακίες (καλά κι εγώ τώρα τι θα πω νομίζεις, ΧΑ!)

Αν τις συγκρίνεις ΣΤΥΓΝΑ, ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ, ΣΕ ΩΡΕΣ νομίζω το χημικό παίζει να 'χει και περισσότερα εργαστήρια. But anw, όλα αυτά είναι βλακείες όταν, well, φτάσεις να μπεις σε εργαστήριο/μάθημα (μοριακής) βιολογίας/χημείας. Μάγκες υπάρχει τόση αλληλοεπικάλυψη που ξεχνάς ΧΑΛΑΡΑ τι απ' τα δύο σπουδάζεις σε κάποια φάση. My point? Ο διαχωρισμός είναι ηλίθιος. Χημεία με bio- μπροστά θα 'ναι η βάση για να σε κάνει ν' ασχοληθείς τελικά με ζωντανά πράγματα (στο μοριακό τους επίπεδο εδώ). Και είναι, πραγματικά, λίγο πολύ ένα πράγμα όταν αρχίσεις να το ζεις. Δεν έχει "αα, κβαντική φύση μορίων, χημεία εδώ, αααα, πρωτεϊνες, βιολογία εδώ". Αν θες να μη μαλακίζεσαι και να καταλάβεις τα θες ΟΛΑ, κι όλα μαζί είναι βιολογία, χημεία, πεςτοπωςθες.

Αντιμετωπίζω δηλαδή το ίδιο τον μοριακό που ξεκίνησε από χημεία με τον μοριακό που άρχισε με βιολογία. Οι πρώτοι τρώνε στη μάπα κι άλλα βέβαια (βιομηχανικά και μη-οργανικά ξερωγώ) που μπορεί να 'ναι σοβαρό turn-off για κάποιον που είναι τρελαμένος με οτιδήποτε ζει αλλά νταξ ρε φίλε, η κατάρτιση υπάρχει και στους δύο απ' τη στιγμή που παίζει και μεγάλο ρόλο το ψάξιμο που θα ρίξεις εσύ σαν αναδυόμενος κάποιος στα κύτταρα/βιοχημεία.

With that said, έχω μια μικρή κλίση στο βιολογικό γιατί σου δίνει, σ' ό,τι κι αν κάνεις, όσο υποκυτταρικά κι αν φτάσεις, το perspective της ζωής πάντα κι αυτό είναι γερό bonus στη σκέψη κάποιου που θέλει, τελικά, ν' ασχοληθεί με ό,τι ζει.

Τώρα φαρμακευτικές and whatnot δεν ξέρω, πάντα μου την έδινε το επιχειρησιακό κομμάτι σε κατάρτιση/εκπαίδευση οπότε δε μιλάω.

Εσυ που εισαι και μεσα ,εχεις ακουσει για τιποτα μειωσεις σε ωρες εργαστηριων ? (η οικονομια στις πρωτες υλες θα τους σωσει,τρομαρα τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις τα μαθήματα των σχολών. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Οι τίτλοι πάντα μας γοητεύουν αλλά όταν σου έρχονται τα μαθήματα του εξαμήνου στη μάπα το βλέπεις αλλιώς το πράγμα! Εγώ από το πρόγραμμα σπουδών κατέληξα πιο πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σ' ένα εργαστήριο που 'χα στο πρώτο εξάμηνο στο χημικό μας έλεγαν ότι πιέζονται αρκετά μ' αυτά που 'χουν διαθέσιμα (υλικά). Τώρα σε μας γενικά λένε ότι δεν παλεύεται εύκολα η κατάσταση στα εργαστήρια κυρίως (πάλι λόγω περικοπών/υλικών) αλλά τίποτα για κόψιμο ωρών ή κάτι τέτοιο.

Δε μπορείς και να το κάνεις αυτό ρε συ, σ' αυτές τις σχολές τουλάχιστον. Τη θεωρία μόνη της πάρ' την κάν' την κάδρο αν δε μπεις να τα δεις first hand. Δε θα 'χει νόημα μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
με αυτα που εχω δει ,δεν θα μου κανει και πολυ εντυπωση ,αν μειωσουν κατα πολυ τις ωρες ...Θα δειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ωραιο νημα χρησιμο για ολους,ολα τα χρονια :)

το βιολογικο ειναι ωραια σχολη,ωραιο προγραμμα σπουδων και εχει καποιε ςπροοπτικες..ομως μικροβιολογος οπως θα πρεπε δεν βγαινεις απο εκει!τα κουρσεψαν τα βασικα επαγγελματικα της σχολης οι γιατροι
και το χημικο εχει προοπτικες ωραια σχολη
η περισσοτερο εξειδικευμενη φαρμακευτικη ειναι νομιζω πιο ελκυστικη..καταρχην κατοχυρωνεις τα βασικα επαγγελματικα(να ανοιξεις φαρμακειο δηλαδη),αν και ειναι δυσκολο για την ωρα(λιγοτερο δυσκολο απο παλια παντως) να μπεις σε αυτην την συντεχνια...επισης διδασκεσαι απειρη χημεια και αρκετη βιολογια..που φυσικα εστιαζει στα φαρμακα..οποτε στις οποιες θεσεις εχει η φαρμακευτικη βιομηχανια μας θα προτιμηθει ο αποφοiτος της σχολης..βεβαιως τελικα λιγοι απασχολουνται εκει και προτιμουν τον δρομο του φαρμακειου,οποτε επιλεγονται χημικοι ως επι το πλειστον και λιγότερο βιολογοι για τις θεσεις αυτες,αλλα οσοι φαρμακοποιοι επιλεξουν αυτον τον δρομο εχουν σαφεστατο ανταγωνιστικο πλεονεκτημα λογω καταρτισης
τελος ακομα και αν δεν σου αρεσει τελικα ο κλαδος του φαρμακου με ενα μεταπτυχιακο μπαινεις στην αυλη σχεδον ολων των πεδιων των αλλων σχολων...(οκ υπογραφες π.χ γεννετιστη δεν θα εχεις,αλλα πραγματικα ποσοι απασχολουνται στον κλαδο αυτο;!)
αντιθετως οια λλες σχολες και μεταπτυχιακο να κανουν για να παρουν καποια καταρτιση για το φαρμακο τα ισχυρα επαγγελματικα του φαρμακοποιου δεν θα τα εχουν...

βεβαιως ειπαμε οι φαρμακοποιοι ειναι συντεχνια και αν καποιος θελει αποκλειστικα φαρμακειο και δεν εχει γονεις φαρμακοποιους ή λεφτα θα δυσκολευτει πολυ. ειναι και δυσκολη σχολη,βλεποντας τα προγραμματα πιο δυσκολη απο το βιολογικο,αλλα προσωπικη αποψη αυτη...

προσωπικα ως προγραμμα σπουδων μου αρεσει πολυ αυτο του βιολογικου,ομως ως σκοπος θα προτιμουσα φαρμακευτικη
αν παρολαυτα καποιος δεν ειναι σιγουρος πως του αρεσει το πεδιο του φαρμακου(ή καλλυντικων) και γενικα οι προοπτικες σε αυτο,τοτε θα ελεγα ειναι σοφοτερο να επιλεξει δυο γενικοτερες σχολες βιολογικο και χημικο(αμα γινει και κανενας ΑΣΕΠ θα το παλεψει και για καθηγητης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βεβαιως αν το καλοσκεφτουμε αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για φαρμακειο οι προοπτικες ειναι νομιζω σαφως λιγοτερες απο χημεια και βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και πλεον μπορω να συμπληρωσω στα παραπανω πως ανετα και βιολογος μπορει με το βασικο του πτυχιο να δουλεψει φαρμακοβιομηχανια.
γνωρισα αρκετους που το κανουν

γενικως η αποψη μου πλεον ειναι πως η φαρμακευτικη αξιζει επειδη ειναι επαγγελμα κλειστο μονο αν καποιος εχει λεφτα ή γονιο φαρμακοποιο,διαφορετικα θεωρω πια πως τοσο το βιολογικο οσο και το χημικο δινουν περισσοτερες προοπτικες
τωρα ποσες?στην ελλαδα? προφανως λιγες συγκριτικα με το εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εχω και μια απορια πως ειναιδ υνατον να μην βγαινει ο φαρμακοποιος καθηγητης χημειας σε σχολειο οπως ο χημικος; θα πρεπε να ανηκει στην ιδια κατηγορια με αυτον για τον ΑΣΕΠ
σοβαρο μειονεκτημα αυτο,εφοσον,οπως φαινεται θα ξανανοιξει η κανουλα των προκηρυξεων ΑΣΕΠ

εντωμεταξυ ειδ ακαλυτερα τα προγραμματα βιολογικου...εχουν και αυτα σοβαρες απαιτησεις εφαμιλλες της φαρμακευτικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μια ερευνα για τις προοπτικες των επαγγελματων
μεθοδολογια δεν εψαξα βεβαια

https://theodore-katsanevas.blogspot.gr/2015/03/blog-post_31.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ το σκεφτόμουν πολύ για βιολογία και ίσως και για χημεία, επειδή μόνο αν σκεφτείς τις έρευνες που γίνονται σε εργαστήρια κτλ είναι ουάου η κατάσταση...αλλά μετά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να καταλήξω να κάνω μάθημα βιολογίας/χημείας σε κανένα φροντιστήριο και έτσι ξενερώνω. Επίσης, όσον αφορά τη χημεία και ο κλάδος της οινολογίας είναι πολύ ενδιαφέρων! Μετά, άκυρο βέβαια, σκέφτομαι το μαθηματικό, που ναι μεν θα γίνω καθηγητής, αλλά είναι πολύ καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για όσους το διαβάζουν

τα επαγγελματικά των φαρμακοποιών έχουν διαφοροποιηθεί επι του παρόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top