Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ τελειώνω.Απο τον Μάρτιο επανάληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Η Ιστορία μου βγάζει το λάδι. Αυτό. :P

Νταξ, βέβαια είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και μου αρέσει πολύ, αλλά και πάλι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η Ιστορία μου βγάζει το λάδι. Αυτό. :P

Νταξ, βέβαια είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και μου αρέσει πολύ, αλλά και πάλι :P
Στην επανάληψη που θα τα θυμάσαι θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο! Καλό κουράγιο σε όλους! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μακάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inaic.98

Νεοφερμένος

Η Inaic.98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αντε καλη μας επιτυχια ...4 μηνες ακμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ήρθε πλέον και η σειρά της γενιάς του '00 (!) να περάσει την χρονιά της Γ' Λυκείου που οδηγεί στις Πανελλήνιες!
[/CENTER][/SPOILER]

To 2000 μάθαινα για τους Μινωίτες ρε φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Τώρα δε ξέρω γιατί θα το γράψω όλο αυτό,αλλά πραγματικά είμαι σε απόγνωση,όπως και οι περισσότεροι από εσάς φαντάζομαι.Τέλος πάντων,παιδιά νιώθω οτι δεν αντέχω άλλο,αλήθειααααααα!!!!!.Είναι ακόμη Φλεβάρης και νιώθω πραγματικά απαίσια.Ο εαυτός μου με έχει πείσει πως θα αποτύχω.Προσπαθώ να διαβάσω,να κατανοήσω τι συμβαίνει αλλά δεν έχω καθόλου συγκέντρωση πλέον,αφού το μυαλό μου υποσυνείδητα μου λέει "δε θα περάσεις πουθενά όσο και να διαβάσεις,εδώ η ξαδέλφη σου που διάβαζε νύχτα μέρα έγραψε μόνο 14.000,θα περάσεις εσύ που διαβάζεις πολύ λιγότερο από αυτή;"Και πραγματικά αν το καλοσκεφτείτε,όντως δε θα περάσω,γιατί πολύ απλά δεν έχω χρόνο να καλύψω ότι έχω χάσει.Για παράδειγμα στη Φυσική,έχω απίστευτα κενά στα κύματα.Ναι,φυσικά έχω λύσει κάποιες εφαρμογές και στα κύματα,και στη συμβολή και στα στάσιμα ΑΛΛΑ εξαιτίας αυτού το δυσβάσταχτου συναισθήματος,δεν κατάφερα να ασχοληθώ με πιο απαιτητικές ασκήσεις.Το σαββατοκύριακο γράφω φυσική από την αρχή μέχρι τα κύματα αλλά από ότι βλέπω θα πατώσω 100%.Χρόνο να αναπληρώσω τα κενά μου στα κύματα δεν έχω αφού φροντιστήριο μπήκαμε ρευστό(το οποίο εκ πρώτης όψης φαίνεται πολύ δύσκολο και ο καθηγητής μας μας είπε οτι φέτος πιθανότατα να πέσει 3ο θέμα.,άρα όπως καταλάβατε πανωλεθρία)Δε ξέρω τι να κάνω πλέον,μου έρχεται να τα παρατήσω όλα,τόσο άσχημα νιώθω.Επειδή θα με ρωτήσετε πότε ξεκίνησα να νιώθω έτσι,όλο αυτό άρχισε μετά το τελευταίο διαγώνισμα στη βιολογία όπου παρότι είχα διαβάσει τα Χριστούγεννα τα πάντα,έγραψα μόνο 65,ΜΟΝΟ 65.Η χημεία είναι το μοναδικό μάθημα που τα πηγαίνω καλά και λόγω ιδιαίτερης συμπάθειας στο μάθημα αλλά και επειδή τα πράγματα εκεί είναι κάπως πιο καλά.Όμως,παρότι έχω και ένα μάθημα που τα πηγαίνω ικανοποιητικά,νιώθω ένα σκουπίδι και μισό.Δε θα τα καταφέρω,τουλάχιστον αυτό εκλαμβάνω όταν βλέπω τις γνώσεις των συμμαθητών μου.Κάθε μέρα κλαίω και τώρα που σας το γράφω αυτό επίσης.Νιώθω μια αποτυχία,ένα μηδενικό όσο υπερβολικό και αν το ακούτε μερικοί.Δε θα τα καταφέρω,γιατί σε όλη την Ελλάδα θα υπάρξουν άτομα πιο έξυπνα από εμένα που θα μου "πάρουν" τη θέση στο Χημικό.Δε θα τα καταφέρω γιατί αυτό το σύστημα είναι σχεδιασμένο να σε συνθλίβει και όχι να σε μορφώνει.Δε θα τα καταφέρω γιατί με τέτοια ψυχολογία απλά είμαι άχρηστη.Δε μπορώ πλέον να ευχαριστηθώ το αγαπημένο μου φαγητό,την αγαπημένη μου μουσική,τις βόλτες μου.ΤΙΠΟΤΑ.Και προς θεού,δε δίνω με το ζόρι πανελλήνιες.Θέλω να περάσω χημικό και αυτό είναι επιλογή μου.Όμως ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.
Συγγνώμη για αυτό το σύννεφο απαισιοδοξίας,και συγγνώμη αν επαναλήφθηκα πολλές φορές αλλά αυτό το χάος που μόλις διαβάσατε επικρατεί μέσα στο μυαλό μου.Καλή σας βραδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inaic.98

Νεοφερμένος

Η Inaic.98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταλαβαινω πως νιωθεις γιατι κι εγω ετσι ενιωθα την πρωτη φορα πριν δωσω πανελληνιες ,συν πολλοι αλλοι.....αυτο που κανει καποιον να αποτυχει ειναι η απαισιοδοξια και το να μην πιστευει οτι θα τα καταφερει ....μην απελπιζεσαι αν δεν περασεις με την πρωτη ,υπαρχει και η δευτερη φορα :) :) αυτο που θα σου πω ειναι να προσπαθησεις λιγο περισσοτερο να συγκεντρωθεις στο διαβασμα γιατι εχεις χρονο ,ειναι ακομα Φεβρουαριος :) τεσπα καλη επιτυχια στο διαβασμα και πιστευω θα τα καταφερεις στο τελος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Inaic δε μπορώ να το περάσω και δεύτερη φορά αυτό,είναι ειλικρινά απαγορευτικό για την ψυχολογία μου.Θέλω να περάσω με τη πρώτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inaic.98

Νεοφερμένος

Η Inaic.98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ωραια λοιπον βαλε στοχο 100% και θα δεις πως θα συγκεντρωθεις ,σκεψου τη σχολη ,την φοιτητικη ζωη κτλ και μια χαρα θα τα πας .....πολλοι ετσι πιστευουν και στο τελος τα καταφερνουν οποτε don't worry:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επίσης καλό είναι να έχεις και εναν 2ο στόχο πιο χαμηλό . Κατ''εμε δεν συμβαδίζει το να έχεις εναν συγκεκριμένο στόχο και ακομα και αν δεν περάσεις να μην ξαναδώσεις. Όταν εισαι σίγουρος ότι θες να κάνεις κάτι τότε τι είναι ενας παραπάνω χρόνος; Κακα τα ψέματα δεν αρκεί ουτε μόνο το διάβασμα ούτε μόνο η αισιοδοξία για να περάσεις σε μια σχολή. Αν θεωρείς πως έχεις ένα δύσκολο στόχο και δεν θες να ξαναδώσεις σου προτείνω να σκεφτείς και κάτι λιγότερο δύσκολο από άποψη μορίων (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επαναπαυθεις και δεν θα προσπαθείς για το καλύτερο). Απ'την άλλη αν δεν σε συγκινεί τίποτα άλλο για μενα καλύτερα να ξαναδώσεις από το να μπεις σε μια σχολή που δεν σου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μην σκεφτεσαι γ του χρονου κ να ξαναδινεις δευτερη φορα,αφου ουτε κ αλλιως σε επηρεαζει αρνητικα...και μην συγκρινεσαι με τους αλλους.Δωσε τα δυνατα σου και κανε οτι μπορεις για να νιωθεις εσυ ικανοποιημενη με τον εαυτο σου,τιποτα δεν ειναι χαμμενο,μολις μπηκε ο φεβρουαριος ,ολα μπορεις να τα διορθωσεις στις επαναληψεις!!!ΚΑΙ οσο και αν σου φανει χαζο ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,αν χασεις απο καπου θα ειναι ξεκαθαρα απο αυτο....εγω σε ολη την τριτη λυκειου νομιζα οτι δεν ξερω τπτ βιολογια και πραγματι δεν μπορουσα να τα πω απο εξω αλλα στο τελος αν πραγματι τα εχεις καταλαβει ολα θ πανε καλα.
Φυσικη αν σε μπερδευουν οι πιο συνθετες ασκησεις εστιασε στις βασικες κ του σχολικου και στις επαναληψεις κανεις και τις πιο ιδιαιτερες που σκοπο εχουν κυριως να σε κανουν να νιωθεις πιο καλα και οχι να σε απελπιζουν!!!!!Αν σε βοηθαει να κλαψεις να τα βγαλεις απο μεσα σου καντο!και πρεπει να βρεις καποιον να σε στηριζει,κατα προτιμηση οχι φιλο αλλα ενα συγγενικο/οικογενειακο προσωπο ή εστω αυτο βοηθησε εμενα...καθε φορα που θα πας να σκεφτεις κατι τετοιο θα το λες σε αυτο το ατομο και σου μαζευει τις σκεψεις!Μην αφηνεις κανενα μαθημα,διαβαζε τα ολα και σου ευχομαι καλη επιτυχια και λιγοτερο αγχος!!! :pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,καλη επιτυχια σε ολους ευχομαι.Δεν ξερω αν ειναι καν το σωστο θεμα αλλα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει η αν εχει καταλαβει το εξης.Ανακοινωσε ο υπουργος παιδειας οτι θα ανοιξει νεο τμημα νομικης το πιο πιθανο στην κρητη.Αυτο θα ισχυσει απο φετος η απο του χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τώρα δε ξέρω γιατί θα το γράψω όλο αυτό,αλλά πραγματικά είμαι σε απόγνωση,όπως και οι περισσότεροι από εσάς φαντάζομαι.
Όχι, θα στο χαλάσω. Οι περισσότεροι δεν είναι σε απόγνωση. Ένα φυσιολογικό άγχος υπάρχει, αλλά απόγνωση σημαίνει και απόκλιση. Από το στόχο.

Σκέψου το εξής: Πολλοί αυτή τη στιγμή διαβάζουν. Κάποιοι θα μπουν χημικό, επειδή θα γράψουν κάτι που έπεσε και διαβάζουν αυτή τη στιγμή.

Εσύ;

Τέλος πάντων,παιδιά νιώθω οτι δεν αντέχω άλλο,αλήθειααααααα!!!!!.Είναι ακόμη Φλεβάρης και νιώθω πραγματικά απαίσια.
Έστω πως κάνουμε ένα fast forward κι έχεις μπει χημικό. Σε ενημερώνω από τώρα πως το τρελό διάβασμα που θα πρέπει να ρίξεις για οργανικές, ανόργανες, αναλυτικές, φυσικοχημείες, βιοχημείες, τρόφιμα, μαθηματικά,φυσικές ,
εργαστήρια και δε συμμαζεύεται, θα κάνει τις Πανελλήνιες να μοιάζει ευχάριστη ανάμνηση.

Ο εαυτός μου με έχει πείσει πως θα αποτύχω.Προσπαθώ να διαβάσω,να κατανοήσω τι συμβαίνει αλλά δεν έχω καθόλου συγκέντρωση πλέον,αφού το μυαλό μου υποσυνείδητα μου λέει "δε θα περάσεις πουθενά όσο και να διαβάσεις

Πάλι όχι. Θα σου πω εγώ τι συμβαίνει. Εσύ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως δεν έχει νόημα να διαβάσει γιατί θα αποτύχει έτσι κι αλλιώς, επειδη έχεις φοβία ως προς το να πιάσεις και να αντιμετωπίσεις αυτά τα σημεία στα οποία έχεις κενά, αλλά και ως προς την πιθανότητα να προσπαθήσεις, κι εν τέλει να αποτύχεις να εισαχθείς, γεγονός που μοιάζει με απόρριψη.

Πως το ξέρω; Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι ίσως έρθεις.

Έκανα φροντιστήριο μόνο στην Γ Λυκείου, λόγω οικονομικών, και είχα κενά και αδυναμίες, κυρίως σε φυσική και χημεία. Πόσο μεγάλα δε χρειάζεται να πω, απλά ο χημικός μου μου είχε πει μετά της εξετάσεις "Υπολόγιζα να σε κάνω να φύγεις από την τάξη στις 2-3 βδομάδες. Απλά δεν έφευγες."

Μάντεψε τι έγινα μετά.



,εδώ η ξαδέλφη σου που διάβαζε νύχτα μέρα έγραψε μόνο 14.000,θα περάσεις εσύ που διαβάζεις πολύ λιγότερο από αυτή;"

Ένα από τα δυο συμβαίνει:
-Η η ξαδέρφη σου είναι το παγκόσμιο μέτρο επιτυχίας και φυλάσσεται στο αντίστοιχο μουσείο μαζί με τα υπόλοιπα πρωτότυπα μεγεθων



Ή σε βολεύει να ανακουφίζεις τον εαυτό σου λόγω των παραπάνω που έγραψα, βασιζόμενη στις επιδόσεις ενός τρίτου προσώπου.

Και πραγματικά αν το καλοσκεφτείτε,όντως δε θα περάσω,γιατί πολύ απλά δεν έχω χρόνο να καλύψω ότι έχω χάσει.
Εγώ πρόλαβα.

Για παράδειγμα στη Φυσική,έχω απίστευτα κενά στα κύματα.Ναι,φυσικά έχω λύσει κάποιες εφαρμογές και στα κύματα,και στη συμβολή και στα στάσιμα ΑΛΛΑ εξαιτίας αυτού το δυσβάσταχτου συναισθήματος,δεν κατάφερα να ασχοληθώ με πιο απαιτητικές ασκήσεις.Το σαββατοκύριακο γράφω φυσική από την αρχή μέχρι τα κύματα αλλά από ότι βλέπω θα πατώσω 100%.Χρόνο να αναπληρώσω τα κενά μου στα κύματα δεν έχω αφού φροντιστήριο μπήκαμε ρευστό
Και; Δε μπορεις να διαθέσεις 1 ώρα τη μέρα (μέσο όρο μέσα στη βδομάδα) για κάλυψη δικών σου κενών. Δεν έχεις τη δυνατότητα να αποφασίζεις κι εσύ τι σε ωφελεί, η πάλι γαργάρα όπως με την ξαδέρφη σου;


(το οποίο εκ πρώτης όψης φαίνεται πολύ δύσκολο και ο καθηγητής μας μας είπε οτι φέτος πιθανότατα να πέσει 3ο θέμα.,άρα όπως καταλάβατε πανωλεθρία)


Δε ξέρω τι να κάνω πλέον,μου έρχεται να τα παρατήσω όλα,τόσο άσχημα νιώθω.
Αν το κάνεις, χάρη σε κάποιον που ίσως θα έγραφε λιγότερα και δε θα έμπαινε θα κάνεις. Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω, γεγονότα σου αναφέρω. Αν δεν παλέψεις εσύ για εσένα, κανένας δε θα το κάνει. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να μπει κάποιος που παλεύει. Το να παλέψεις και να μην καταφέρεις κάτι δεν είναι κακό. Κι εμένα το Χημικό ήταν δεύτερη μου επιλογή μετά τη Βιολογία. Τα φερε έτσι η ζωή , που αργότερα κατάλαβα πως μπήκα εκεί που πραγματικά ήθελα. Αν έμπαινα Βιολογικό (το έχασα για λίγα μόρια και λόγω κάποιων ατυχοβλακειών), θα το μετάνιωνα.


Επειδή θα με ρωτήσετε πότε ξεκίνησα να νιώθω έτσι,όλο αυτό άρχισε μετά το τελευταίο διαγώνισμα στη βιολογία όπου παρότι είχα διαβάσει τα Χριστούγεννα τα πάντα,έγραψα μόνο 65,ΜΟΝΟ 65.
Με ασκήσεις τύπου σαν αυτή που μας έβαλες τις προάλλες και μου έσπασαν τα νεύρα; :P Μάθε να παίρνεις οτιδήποτε ως κέρδος. Δεν έγραψες καλά κάπου τώρα, ωστόσο πήρες χρήσιμη γνώση μέσα από αυτό για να γράψεις όταν πρέπει.

Η χημεία είναι το μοναδικό μάθημα που τα πηγαίνω καλά και λόγω ιδιαίτερης συμπάθειας στο μάθημα αλλά και επειδή τα πράγματα εκεί είναι κάπως πιο καλά.


Όμως,παρότι έχω και ένα μάθημα που τα πηγαίνω ικανοποιητικά,νιώθω ένα σκουπίδι και μισό.Δε θα τα καταφέρω,τουλάχιστον αυτό εκλαμβάνω όταν βλέπω τις γνώσεις των συμμαθητών μου.
H ,μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις συστηματικά αυτά που πονάς, μέχρι να αρχίσεις να πλησιάζεις ή/και να προσπερνάς.

Κάθε μέρα κλαίω και τώρα που σας το γράφω αυτό επίσης.Νιώθω μια αποτυχία,ένα μηδενικό όσο υπερβολικό και αν το ακούτε μερικοί.Δε θα τα καταφέρω,γιατί σε όλη την Ελλάδα θα υπάρξουν άτομα πιο έξυπνα από εμένα που θα μου "πάρουν" τη θέση στο Χημικό.
Πιο διαβαστερά κι επίμονα.*

Δε θα τα καταφέρω γιατί αυτό το σύστημα είναι σχεδιασμένο να σε συνθλίβει και όχι να σε μορφώνει.
Μια η ξαδέρφη σου, μια το φροντιστήριο. Τώρα το σύστημα. Μπλα, μπλα, ΜΠΛΑ.

Εσύ είσαι το θέμα.

Αντιμετώπισε τους φόβους και τις αδυναμίες σου.

Η αρχή είναι δύσκολη. Για πότε θα μπει ο αυτόματος, ούτε που θα το καταλάβεις.

Δε θα τα καταφέρω γιατί με τέτοια ψυχολογία απλά είμαι άχρηστη.Δε μπορώ πλέον να ευχαριστηθώ το αγαπημένο μου φαγητό,την αγαπημένη μου μουσική,τις βόλτες μου.ΤΙΠΟΤΑ.
Η ψυχολογία σου είναι τέτοια λόγω τύψεων για αυτά που αφήνεις. Αντιμετώπισε τα, και θα ηρεμήσεις. ΟΠΟΙΟ κι αν ειναι το αποτέλεσμα.

Και προς θεού,δε δίνω με το ζόρι πανελλήνιες.Θέλω να περάσω χημικό και αυτό είναι επιλογή μου.
Και τι κάνεις για αυτό;

Αν βάλεις τα δυνατά σου, αλήθεια δε μπορείς να τα καταφέρεις;

Μην ψάχνεις άτομα να σου χαϊδέψουν τα αυτιά.

Αν βρήκες το ischool ως μέσω ψυχολογικής υποστήριξης στο να σκοτώσεις χρόνο αντί να παλεύεις με κύματα, δεν είμαι μαζί σου σ'αυτό.

Χρησιμοποίησε το για να καλύψεις τρύπες στις οποίες θεωρείς πως πονάς.

Με το καλό να σε δούμε συνάδελφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Maria_lode

Νεοφερμένος

Η Maria_lode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα. Εχω δωσει πανελληνιες το 2016. Μπορω φετος το καλοκαιρι να δηλωσω για 10% ?? :) :)


Ο εαυτός μου με έχει πείσει πως θα αποτύχω.Προσπαθώ να διαβάσω,να κατανοήσω τι συμβαίνει αλλά δεν έχω καθόλου συγκέντρωση πλέον,αφού το μυαλό μου υποσυνείδητα μου λέει "δε θα περάσεις πουθενά όσο και να διαβάσεις,εδώ η ξαδέλφη σου που διάβαζε νύχτα μέρα έγραψε μόνο 14.000,θα περάσεις εσύ που διαβάζεις πολύ λιγότερο από αυτή;"Και πραγματικά αν το καλοσκεφτείτε,όντως δε θα περάσω,γιατί πολύ απλά δεν έχω χρόνο να καλύψω ότι έχω χάσει.Για παράδειγμα στη Φυσική,έχω απίστευτα κενά στα κύματα.Ναι,φυσικά έχω λύσει κάποιες εφαρμογές και στα κύματα,και στη συμβολή και στα στάσιμα ΑΛΛΑ εξαιτίας αυτού το δυσβάσταχτου συναισθήματος,δεν κατάφερα να ασχοληθώ με πιο απαιτητικές ασκήσεις.Το σαββατοκύριακο γράφω φυσική από την αρχή μέχρι τα κύματα αλλά από ότι βλέπω θα πατώσω 100%.Χρόνο να αναπληρώσω τα κενά μου στα κύματα δεν έχω αφού φροντιστήριο μπήκαμε ρευστό(το οποίο εκ πρώτης όψης φαίνεται πολύ δύσκολο και ο καθηγητής μας μας είπε οτι φέτος πιθανότατα να πέσει 3ο θέμα.,άρα όπως καταλάβατε πανωλεθρία)Δε ξέρω τι να κάνω πλέον,μου έρχεται να τα παρατήσω όλα,τόσο άσχημα νιώθω.Επειδή θα με ρωτήσετε πότε ξεκίνησα να νιώθω έτσι,όλο αυτό άρχισε μετά το τελευταίο διαγώνισμα στη βιολογία όπου παρότι είχα διαβάσει τα Χριστούγεννα τα πάντα,έγραψα μόνο 65,ΜΟΝΟ 65.Η χημεία είναι το μοναδικό μάθημα που τα πηγαίνω καλά και λόγω ιδιαίτερης συμπάθειας στο μάθημα αλλά και επειδή τα πράγματα εκεί είναι κάπως πιο καλά.Όμως,παρότι έχω και ένα μάθημα που τα πηγαίνω ικανοποιητικά,νιώθω ένα σκουπίδι και μισό.Δε θα τα καταφέρω,τουλάχιστον αυτό εκλαμβάνω όταν βλέπω τις γνώσεις των συμμαθητών μου.Κάθε μέρα κλαίω και τώρα που σας το γράφω αυτό επίσης.Νιώθω μια αποτυχία,ένα μηδενικό όσο υπερβολικό και αν το ακούτε μερικοί.Δε θα τα καταφέρω,γιατί σε όλη την Ελλάδα θα υπάρξουν άτομα πιο έξυπνα από εμένα που θα μου "πάρουν" τη θέση στο Χημικο. Δε θα τα καταφέρω γιατί με τέτοια ψυχολογία απλά είμαι άχρηστη. Και προς θεού,δε δίνω με το ζόρι πανελλήνιες.Θέλω να περάσω χημικό και αυτό είναι επιλογή μου.Όμως ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ
Πρωτον, γι αυτο γινονται οι επαναληψεις, για να καλυπτονται κενα.
Επειτα, το πολυ πολυ να μην γραψεις καλα τον Ιουνιο. Ε, σε αυτη την περιπτωση μπορεις να προσπαθήσεις ξανα του χρονου με λιγοτερα κενα και περισσότερο πεισμα. Δεν σε εχουν παρει και τα χρονια.
Και τελος, κανεις δεν χαρακτηριστηκε σκουπιδι μονο απο την επιδοση του σε εξετασεις!!!
Βρες αυτο που θελεις και παλεψε. Εγω οπως θα δεις πιο κατω ρωταω για 10% παρολο που το 2016 πετυχα 18.700 στις πανελ. Παρατα τα μορια, βαλε ενα στοχο και παλεψε ακομα κι αν φετος δεν τον πιασεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλημερα. Εχω δωσει πανελληνιες το 2016. Μπορω φετος το καλοκαιρι να δηλωσω για 10% ?? :) :)



Πρωτον, γι αυτο γινονται οι επαναληψεις, για να καλυπτονται κενα.
Επειτα, το πολυ πολυ να μην γραψεις καλα τον Ιουνιο. Ε, σε αυτη την περιπτωση μπορεις να προσπαθήσεις ξανα του χρονου με λιγοτερα κενα και περισσότερο πεισμα. Δεν σε εχουν παρει και τα χρονια.
Και τελος, κανεις δεν χαρακτηριστηκε σκουπιδι μονο απο την επιδοση του σε εξετασεις!!!
Βρες αυτο που θελεις και παλεψε. Εγω οπως θα δεις πιο κατω ρωταω για 10% παρολο που το 2016 πετυχα 18.700 στις πανελ. Παρατα τα μορια, βαλε ενα στοχο και παλεψε ακομα κι αν φετος δεν τον πιασεις!!!


Εχω δωσει πανελληνιες το 2017 και θελω κι εγω να κανω 10%.Απο οσο ξερω μπορουμε και οι δυο μας...απλα εγω διεκδικω το 6% των θεσεων ενω εσυ το 4%.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω δωσει πανελληνιες το 2017 και θελω κι εγω να κανω 10%.Απο οσο ξερω μπορουμε και οι δυο μας...απλα εγω διεκδικω το 6% των θεσεων ενω εσυ το 4%.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Δίκιο έχεις αλλά η κοπέλα έχει δηλώσει σε άλλο θέμα ότι ενώ έδωσε από θεωρητική, θέλει να κάνει 10% για πολυτεχνικές σχολές, πράγμα που είναι αδύνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δίκιο έχεις αλλά η κοπέλα έχει δηλώσει σε άλλο θέμα ότι ενώ έδωσε από θεωρητική, θέλει να κάνει 10% για πολυτεχνικές σχολές, πράγμα που είναι αδύνατον.


Ναι σε αυτο εχεις δικιο.Στην νεα υπουργικη αποφαση που βγηκε μηπως εχει καταλαβει καποιος τι εννοουν στο συγκεκριμενο αποσπασμα;

"Η Υπουργική Απόφαση φέρνει, μεταξύ άλλων, και άλλη μία αλλαγή, που αφορά όσους υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο στην κατηγορία του 10%.

Ειδικότερα, με τη συγκεκριμένη Απόφαση, οι υποψήφιοι δεν θα μπορούν από εδώ και πέρα να δηλώνουν στο μηχανογραφικό Σχολή ή Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος στο οποίο είναι ήδη φοιτητές."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Να ακούσω λίγο τα παιδάκια της θεωρητικής, πού είστε στην ύλη; (βασικά για ιστορία και γνωστό θέλω να μάθω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ναι σε αυτο εχεις δικιο.Στην νεα υπουργικη αποφαση που βγηκε μηπως εχει καταλαβει καποιος τι εννοουν στο συγκεκριμενο αποσπασμα;

"Η Υπουργική Απόφαση φέρνει, μεταξύ άλλων, και άλλη μία αλλαγή, που αφορά όσους υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο στην κατηγορία του 10%.

Ειδικότερα, με τη συγκεκριμένη Απόφαση, οι υποψήφιοι δεν θα μπορούν από εδώ και πέρα να δηλώνουν στο μηχανογραφικό Σχολή ή Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος στο οποίο είναι ήδη φοιτητές."
Αν είσαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας, προφανώς δεν μπορείς να δηλώσεις με το 10% ξανά το τμήμα Ζαμπονοκοπτικής της Καρδίτσας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top