Θερινά Μαθήματα

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας με λένε John,

Είμαι μαθητής Β Λυκείου (θετική κατεύθυνση) και έχω απορείς με τα θερινά.

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να κάνω καθόλου θερινά για την Γ Λυκειου.

Η απορία είναι η εξής: Μπορεί ο διευθυντής του φροντιστηρίου να με υποχρεώσει να πάω στα θερινά ή μπορώ να κανω τις διακοπές μου όπως πάντα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Δεν θεωρώ πως μπορεί να σε υποχρεώσει ν πας στα θερινά μαθήματα, απλά θα επιμείνει να πας γιατί και καλά θα τελειωσείς νωρίτερα την ύλη και θα τα εμπεδώσεις καλύτερα, Σε πολλά φροντιστήρια κυλάει και τμήμα από σεπτέμβρη. Καλύτερα να ρωτήσεις αν υπάρχει τέτοιο τμήμα στο φροντιστήριο σου ή αν μπορείς να καλύψεις την ύλη του καλοκαιριού μόνος σου από σεπτέμβρη (υπάρχει κι αυτή η επιλογή αν και θα σε τρέξουν αρκετά).
Πάντως συμφωνώ μαζί σου να μην κάνεις καλοκαιρινά, αν δεν αφήνεις κενά μέσα στη χρονιά προλαβαίνεις μια χαρά. Ούτε εγώ έκανα καλοκαιρινά , ξεκίνησα στις 15/9 με τα σχολεία και το αποτέλεσμα μου ήταν θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κι εμάς προαιρετικό ήταν το θερινό!
Αλλά λογικά θα υπάρχει τμήμα που ξεκινάει από το μηδέν την ύλη τον Σεπτέμβριο.

Απλά κάνω μια υπόθεση, ότι ΑΝ το προωθούν ως υποχρεωτικό, ίσως έχει να κάνει με το ότι μπορεί να μην έχουν τμήμα που ξεκινάει την ύλη τον Σεπτέμβριο (πχ σε καμία επαρχιακή πόλη; ) και θα χρειάζεται όλοι οι μαθητές να έχετε βγάλει την ίδια ύλη για να προχωράει ομαλά το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Να σε υποχρεώσει; αν θυμάμαι καλά το πληρώνεις το φροντιστήριο. Πώς γίνεται να σε υποχρεώσει να τον πληρώσεις με το ζορι; Το θέμα είναι Εσύ να σκεφτείς Καλά το τι θα κάνεις γιατί Προσωπικά σου συστήνω να κάνεις καλοκαιρινά γιατί μετά αν αναγκαστικά τρέξεις την ύλη και την κάνεις επιπόλαια την πρώτη φορά θα έχεις θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν δεν κανω λάθος δεν έχουν τμήμα από Σεπτέμβρη παρόλο που είμαι Αθήνα
Η Α Λυκείου η περσινή (συμμαθητές μου τώρα) κάναν θερινά και εγώ που γράφτηκα το Σεπτέμβρη εκνα περίπου 5-6 έξτρα μαθήματα

Εγώ θσ δώσω με βιολογια την μπορώ να την διαβάσω μόνος το καλοκαίρι
Θα έχω ένα μικρό προβληματάκι στη φυσική και λίγο στη χημεία κατά την άποψη μου...

Σκεφτόμουν ότι και να μην έχει Τμήμα από Σεπτέμβριο η ύλη ολοκληρώνεται μέχρι αρχές Ιανουαρίου οπότε κανουμε φουλ επαναλήψεις και ίσως τα πιάσω εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ποτέ λέτε πρέπει να το αναφέρω στο διευθυντή ;
Σκεφτόμουν κάπου προς τον Μάιο.
Να του πω "Δεν θα έρθω στα θερινά" ; ή να ξεκινήσω μικρή σηζητηση στη τάξη μαζί του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν κανω λάθος δεν έχουν τμήμα από Σεπτέμβρη παρόλο που είμαι Αθήνα

Ποτέ λέτε πρέπει να το αναφέρω στο διευθυντή ;
Σκεφτόμουν κάπου προς τον Μάιο.
Να του πω "Δεν θα έρθω στα θερινά" ; ή να ξεκινήσω μικρή σηζητηση στη τάξη μαζί του ;

Αν δεν ανοίξει τμήμα που να ξεκινάει τον Σεπτέμβριο, θα αναγκαστείς να κάνεις θερινά παρόλο που δεν το θέλεις. Δεν θα είναι εύκολο για σένα να αναπληρώσεις μόνος σου την ύλη συγχρόνως με την καινούρια ύλη που θα διδάσκεται τον Σεπτέμβριο. Θα κάνεις πασαλείμματα και θα είναι εις βάρος σου. Η συζήτηση με τον διευθυντή του φροντιστηρίου κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει ιδιαιτέρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τι σχολή στοχεύεις αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πολλοι γνωστοί μου δεν κάναν θερινά και τα πήγαν μια χαρά.
+πέρσι δεν έκανα θερινά και αναπληρωσα τα μαθήματα με άλλους δύο συμμαθητές (μόνο την άλγεβρα, την φυσική την αναπληρωσα στο σχολείο)

Σχολές από το 3 πεδίο αλλά όχι πάνω από 15-16000 μόρια
Πχ νοσηλευτική, έργοθεραπεία, κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για β Λυκείου από α σχεδόν κάνεις κανείς δεν κάνει θερινα. Κοίτα να δεις επειδή το 3ο πεδίο είναι πολύ ανταγωνιστικό Προσωπικά θα σου συνιστούσα βιολογία πχ που έχει τον συντελεστή βαρύτητας να τελειώσεις την ύλη όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τώρα έκθεση πχ μπορείς και να μην κάνεις θερινα,δεν είναι τόσο σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στο φροντ που πάω όλοι κάναν θερινά από Α προς Β. Ακόμη και μια φίλη μου που πήγε για εγγραφή τον Μάιο για Σεπτέμβριο της είπε ότι θα κάνει θερινά ενώ δεν ήθελε.
Βιολογία Γ Λυκειου έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα (δεν έχω πάρει ποτέ κάτω από 18 είναι το αγαπημένο μου μαθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο φροντ που πάω όλοι κάναν θερινά από Α προς Β. Ακόμη και μια φίλη μου που πήγε για εγγραφή τον Μάιο για Σεπτέμβριο της είπε ότι θα κάνει θερινά ενώ δεν ήθελε.
Βιολογία Γ Λυκειου έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα (δεν έχω πάρει ποτέ κάτω από 18 είναι το αγαπημένο μου μαθημα).

Στο είπαν και παραπάνω αλλά μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις. Δεν έχουν καμία σχέση τα θερινά από την Α΄προς την Β΄με τα θερινά από την Β΄προς την Γ΄. Πέρσι καλά έκανες και δεν έκανες. Φέτος πρέπει να κάνεις για να παρακολουθήσεις τον προγραμματισμό της ύλης που έχει κάνει το φροντιστήριο. Ακόμα και παιδιά που δεν έχουν πατήσει μέχρι το τέλος της Β΄στο φροντιστήριο, ξεκινούν κανονικά προετοιμασία για τις πανελλαδικές από το καλοκαίρι. Δηλαδή δεν σου φτάνει ένας μήνας διακοπές; Πρέπει να κάνεις 3 μήνες για να ξεκουραστείς; Τέλος πάντων σου απαντάμε αυτό που πιστεύουμε επειδή ρώτησες, το τι θα κάνεις είναι δική σου υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ισχύει πια, πόσο μάλλον για τη θετική.

Προσωπικά, τέσσερα χρόνια πριν, δεν έκανα θερινά.
Για να μη τα ωραιοποιώ, εννοείται ότι άργησα να βγάλω την ύλη σε σχέση με τους συμμαθητές μου.
Ωστόσο, σε εμένα προσωπικά, αυτό δεν είχε καμία βαθμολογική επίπτωση.
Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με τους καθηγητές που εμπιστεύεσαι και που σε ξέρουν αρκετά καλά, είτε σε σχολείο, είτε σε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξερω πολλά άτομα που δεν έχουν πατήσει πόδι στα θερινά και ξεκίνησαν από Σεπτέμβρη για Γ Λυκειου τα οποία πήγαν πολύ καλά στης πανελληνιες.
Όσων αφορά της διακοπές δεν θέλω να κάνω μόνο ένα μήνα αυτό είναι που δεν μ'αρέσει καθόλου, να είσαι για δύο μήνες σε φροντιστήριο να καλύψεις μια μικρή ύλη και μετά να την κάνεις επανάληψη και σεπτεμβρη και από Ιανουάριο και μετα.
Επίσης η ερώτηση μου ήταν αν μπορεί να με υποχρεώσει να πάω στα μαθήματα δηλαδή να μην υπάρχει ούτε μια περίπτωση που να μην κάνω διακοπές.

Όπως είπα στην Λενω στο φροντιστήριο που πάω μέχρι τον Δεκέμβριο έχουν τελειώσει την ύλη με αποτέλεσμα να κάνουν φουλ επαναλήψεις από Ιανουάριο. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν θέλω να πάω θερινά και πιστεύω ότι θα καλύψω όλα τα κενά που έχω στις επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να κάνεις κάτι που δεν θέλεις. Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι με ποιον τρόπο πρέπει να το αντιμετωπίσεις εσύ. Αν δεν ανοίγουν νέα τμήματα από Σεπτέμβρη και η τακτική του φροντιστηρίου σου είναι να ξεκινάνε όλοι από το καλοκαίρι, θα υποχρεωθείς κι εσύ ν΄ακολουθήσεις αυτό το πλάνο. Σου είπα και παραπάνω ότι τα φετινά θερινά δεν έχουν καμία σχέση με τα περσινά.΄Οταν οι άλλοι κάνουν επανάληψη, εσύ θα τα μαθαίνεις για πρώτη φορά. Αυτό ίσως δεν καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη σημασία έχει!΄Οσες περισσότερες επαναλήψεις κάνεις, τόσο το καλύτερο. Το κλειδί για την επιτυχία στις πανελλαδικές είναι οι επαναλήψεις! Επίσης ανέφερες ότι σ΄ενδιαφέρουν σχολές των 15000 με 16000 μορίων. Αν ξεκινήσεις διάβασμα έχοντας στο μυαλό σου αυτά τα μόρια (πχ άσε μωρέ ας μην χάσω τις διακοπές μου αφού έτσι κι αλλιώς εγώ για μέτριων μορίων σχολές ενδιαφέρομαι), είναι σίγουρο ότι θα γράψεις για 12000 στην καλύτερη των περιπτώσεων. ΄Οταν προετοιμαζόμαστε για πανελλαδικές έχουμε στο μυαλό μας να συγκεντρώσουμε για τον ανώτατο αριθμό μορίων. Υπερβαίνουμε τον εαυτό μας για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και το σημαντικότερο για να έχουμε μια καβάτζα παραπάνω μορίων ώστε σε μια περίπτωση αποτυχίας σε κάποιο μάθημα, να μπορούμε ακόμα να διεκδικήσουμε τις σχολές που μας ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απο τα μαθήματα που θα με ρίξουν στην βαθμολογία είναι η Χημεία, στα άλλα μαθήματα ειμαι αρκετά καλός, δεν αγαπάω χημεια και δεν με αγαπάει ??????
Για τα περσινά θερινά δεν ήταν επιλογή μου απλώς δεν ήξερα ότι κάναν θερινά οπότε πήγα για εγγραφή τον Σεπτέμβριο.
Σκέφτομαι να το συζητήσω με τον καθηγητή φυσικής με τον οποίο έχω καλή σχέση και μετά να το πω στο διευθυντή ότι δεν σκοπεύω να κανω θερινά και ότι ούτε πρόκειται να πατήσω το πόδι μου καλοκαιριάτικα στο φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να σε κρίνω, απλά θα αναφέρω δυο πράγματα:

Είτε τώρα, είτε αργότερα, κάποια στιγμή θα κουραστείς στη ζωή σου. Αν δε θέλεις να κουραστείς τώρα για ένα μήνα, ώστε να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο για εσένα και τη ζωή σου, θα κουραστείς αργότερα σωματικά και ψυχολογικά κάνοντας κάτι που δε σε εκφράζει. Αν υπάρχει ήδη στρωμένη εναλλακτική πάσο, (αλλά τότε γιατί να δώσεις πανελλήνιες κι ενδεχομένως να στερήσεις μια θέση από κάποιον άλλο υποψήφιο; )

Δεύτερον, η ειρωνεία είναι πως η αρχική ιδέα για τη δημιουργία του συγκεκριμένου φόρουμ δημιουργήθηκε, ήταν να βοηθηθούν παιδιά που είχαν ανάγκη φροντιστήριο, αλλά για διάφορους λόγους αδυνατούσαν να ανταπεξέλθουν. Να εκτιμάτε γενικά οτιδήποτε έχετε. Σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και η υγεία. Η παραλία δεν πρόκειται να φύγει από εκεί που είναι φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω αν και κάπως off-topic ότι η χημεια δεν θα σου χαλάσει τον βαθμό. Η χημεια είναι αυτό που θα σε ανεβάσει. Ένας καλός μαθητής με διάβασμα στην χημεια σίγουρα δεν θα πέσει κάτω από 17. Στην φυσική από την άλλη μπορεί να μην περάσει το 13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
:/::/: Σε 2 εβδομάδες ακριβώς θα αρχίσω τα θερινά.. έχω πολύ άγχος είναι η αλήθεια.. φοβάμαι πώς θα είναι, μήπως δεν τα καταφέρνω γενικά στα μαθήματα, πόσες ώρες θα χρειάζεται να διαβάζω... (Θετική με Μαθηματικά) Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη παιδιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
:/::/: Σε 2 εβδομάδες ακριβώς θα αρχίσω τα θερινά.. έχω πολύ άγχος είναι η αλήθεια.. φοβάμαι πώς θα είναι, μήπως δεν τα καταφέρνω γενικά στα μαθήματα, πόσες ώρες θα χρειάζεται να διαβάζω... (Θετική με Μαθηματικά) Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη παιδιά..

Κατερινάκι θα σου πω όσα πρέπει να λέω στον εαυτό μου, να τα ακούσω κι εγώ :P

Τα θερινά είναι λίγο ζόρικα με την έννοια ότι είσαι σε ένα εντατικό πρόγραμμα κάθε μέρα σχεδόν για ένα μήνα που πρέπει να διαβάζεις να κάνεις ασκήσεις και τα λοιπά. Διαρκεί περίπου ένα μήνα νομίζω η θερινή περίοδος προετοιμασίας και βγάζετε αρκετή ύλη που όταν θα την ξεκινήσετε στο σχολείο είναι καλή ευκαιρία για επανάληψη όσο παράλληλα συνεχίζεις να προχωράς στην ύλη με το φροντιστήριο την επόμενη χρονιά. Για εμένα τα θερινά δεν είναι τόσο απαραίτητα αλλά εάν κάποιος τα κάνει και τα δει σοβαρά μπορεί να επωφεληθεί πολύ, όχι ότι εάν δεν τα κάνει δεν .... απλά ξεκινά τον χειμώνα έχοντας πάρει ας το πω την ψυχρολουσία και δεν ξεκινά από το 0 να τρέχει να καλύψει όσα έχουν βγάλει ήδη. Οι περισσότεροι κάνουν φροντιστήρια θερινά οπότε στο σχολείο είναι πολύ μπροστά και το σχολείο μόνο του δεν βοηθά για πανελλήνιες.

Όσον αφορά το άγχος μην το σκέφτεσαι. Αν δεν δεις πως είναι δεν προσπαθήσεις μην σκέφτεσαι μήπως δεν τα καταφέρεις και εάν δυσκολεύεσαι οι καθηγητές είναι εκεί για να σε βοηθήσουν μην ντρέπεσαι να ρωτάς όσες φορές και εάν δεν καταλαβαίνεις κάτι. Υπομονή, επιμονή και everythig will be fine. Οι ώρες διαβάσματος είναι στον καθένα, δεν υπάρχει στάνταρ οδηγία. Όταν νιώθεις ότι είσαι καλυμμένη σταματάς είναι ανάλογα στον καθένα. Μην ακούς τους άλλους που διαβάζουν 2 ώρες τους άλλους 8 και και .... Βρες το δικό σου πρόγραμμα και τα δικά σου όρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top