Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγω η απορια που εχω ειναι η εξης(μιας και σκεφτομαι και εγω το 10% για φετος): Εστω οτι δηλωνω 10% και τελικα μπαινω σε μια σχολη. Αν τυχον αλλαξω γνωμη και δεν θελω να μπω σε αυτη αλλα να παραμεινω στην παλια μου σχολη, υπαρχει καποιο θεμα?Μπορω κανονικα ή αναγκαστικα θα πρεπει να συνεχισω στο καινουργιο απο το 10%?

Υ.Γ. μην με παρεξηγεισετε αν ειναι αυτονοητο αυτο που ρωταω :ν

Οχι εφοσον δεν κανεις διαγραφη απ'την παλια σου σχολη συνεχιζεις κανονικα στην παλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Legend

Νεοφερμένος

Ο Legend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
αν καποιος θελει να κανει 10% χρειαζεται οπωσδηποτε την βεβαιωση προσβασης;και τι αλλο;
παμε κατευθειαν τον ιουνιο για τους κωδικους του μηχανογραφικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Με 17510 για ποια Νομική το βλέπετε με το 4% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Με 17510 για ποια Νομική το βλέπετε με το 4% ;

Έχω 17509 αλλά για 6%...Εγώ νομίζω και οι δυο μας είμαστε για κομοτηνη
Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι οι αιτήσεις για 4% δεν είναι τόσες πολλές οπότε μπορεί να πιάσεις και απθ...Εσύ που θες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έχω 17509 αλλά για 6%...Εγώ νομίζω και οι δυο μας είμαστε για κομοτηνη
Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι οι αιτήσεις για 4% δεν είναι τόσες πολλές οπότε μπορεί να πιάσεις και απθ...Εσύ που θες να πας;

Είμαι ήδη δευτεροετής στην Κομοτηνή και θα κάνω 10% για εκπα και απθ . Το ιδανικό είναι να πιάσω ΕΚΠΑ ,αλλά πολύ δύσκολο :P Το απθ , επειδη δεν αναγνωριζονται τα μαθηματ , δεν αξιζει. Όσο για σένα , πιστεύω οτι εισαι σιγουρα Κομοτηνη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το ελπιζω...σου εύχομαι να πιάσεις αυτό που θες������
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afthartos

Νεοφερμένος

Ο Afthartos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με το 10 τοις 100. Εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος το 2017 και είχα ανοίξει το 1ο και το 4ο επιστημονικό πεδίο εξεταστηκα δηλαδή σε 5 μαθήματα ( Αρχαία, ιστορία, έκθεση, λατινικά και μαθηματικά γενικής) όμως γρήγορα άλλαξα γνώμη για τη σχολή μου και θέλω να κάνω 10 τοις 100 για να μπω σε μια σχολή Τεφαα (φυσικής αγωγής και αθλητισμού). Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχα εξεταστεί στα αθλήματα. Έχω ακούσει ότι μπορώ του χρόνου να δώσω μόνο αθλήματα κρατώντας τον βαθμό μου στα υπόλοιπα μαθήματα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με το 10 τοις 100. Εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος το 2017 και είχα ανοίξει το 1ο και το 4ο επιστημονικό πεδίο εξεταστηκα δηλαδή σε 5 μαθήματα ( Αρχαία, ιστορία, έκθεση, λατινικά και μαθηματικά γενικής) όμως γρήγορα άλλαξα γνώμη για τη σχολή μου και θέλω να κάνω 10 τοις 100 για να μπω σε μια σχολή Τεφαα (φυσικής αγωγής και αθλητισμού). Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχα εξεταστεί στα αθλήματα. Έχω ακούσει ότι μπορώ του χρόνου να δώσω μόνο αθλήματα κρατώντας τον βαθμό μου στα υπόλοιπα μαθήματα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει.

΄Οχι δυστυχώς αφού δεν είχες εξεταστεί στα αθλήματα δεν γίνεται. https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-...a-tin-ypovoli-mixanografikon-deltion-m-d-2019
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την διαδικασία του 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τι χαρτια πρεπει να φτιαξουμε οσοι θα κανουμε 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τι χαρτια πρεπει να φτιαξουμε οσοι θα κανουμε 10%?

Και πότε πρέπει να τα ξεκινησουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την διαδικασία του 10%;

Τι χαρτια πρεπει να φτιαξουμε οσοι θα κανουμε 10%?

Και πότε πρέπει να τα ξεκινησουμε;

΄Οσοι είναι υποψήφιοι για το 10% υποβάλλουν απευθείας μηχανογραφικό δελτίο μαζί με αυτούς που δίνουν πανελλαδικές για πρώτη φορά. Δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα νωρίτερα. ΄Οταν το καλοκαίρι ανακοινωθεί το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να υποβάλετε τα μηχανογραφικά, θα πάτε στο σχολείο σας να πάρετε κωδικούς και θα υποβάλετε κανονικά το μηχανογραφικό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsmara

Νεοφερμένος

Ο gsmara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε αμα γνωριζετε αμα γινεται μια μαθητρια που εδωσε πανελληνιες το 2016 στη θετικη χωρις ειδικο μαθημα να περασει στο παιδαγωγικο με 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να μου πειτε αμα γνωριζετε αμα γινεται μια μαθητρια που εδωσε πανελληνιες το 2016 στη θετικη χωρις ειδικο μαθημα να περασει στο παιδαγωγικο με 10%.

Δες τις αναρτήσεις 747 και 749 στην προηγούμενη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγω η απορια που εχω ειναι η εξης(μιας και σκεφτομαι και εγω το 10% για φετος): Εστω οτι δηλωνω 10% και τελικα μπαινω σε μια σχολη. Αν τυχον αλλαξω γνωμη και δεν θελω να μπω σε αυτη αλλα να παραμεινω στην παλια μου σχολη, υπαρχει καποιο θεμα?Μπορω κανονικα ή αναγκαστικα θα πρεπει να συνεχισω στο καινουργιο απο το 10%?

Υ.Γ. μην με παρεξηγεισετε αν ειναι αυτονοητο αυτο που ρωταω :ν
Εννοειται πως μπορείς να παραμείνεις στη σχολή σου... απλά δεν πας να κάνεις εγγραφή στη νέα σου σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairy1999

Νεοφερμένος

Η mairy1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος έγραψα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 16.944 μόρια και πέρασα σε μια σχολή. Ωστόσο μετάνιωσα για την επιλογή μου και θέλω να κάνω 10% για Φιλολογία Θεσσαλονίκης. Κανονικά την έπιανα την σχολή αλλά την είχα βάλει τρίτη επιλογή. Πιστεύετε ότι με το 10% θα την πιάσω ή είναι μεγάλο ρίσκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Φέτος έγραψα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 16.944 μόρια και πέρασα σε μια σχολή. Ωστόσο μετάνιωσα για την επιλογή μου και θέλω να κάνω 10% για Φιλολογία Θεσσαλονίκης. Κανονικά την έπιανα την σχολή αλλά την είχα βάλει τρίτη επιλογή. Πιστεύετε ότι με το 10% θα την πιάσω ή είναι μεγάλο ρίσκο?

Η φετινή βάση της σχολής ήταν 16386 οπότε λογικά την πιάνεις. Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι αλλά αφού έχεις πάνω από 500 μόρια διαφορά από την φετινή βάση έχεις κάθε λόγο να ελπίζεις θετικά. Να ξέρεις ότι για να πάρουμε μια ιδέα, πάντα συγκρίνουμε με τη βάση 90% της προηγούμενης χρονιάς. Πχ . το 2014 βάση 90% 17409 - το 2015 βάση 10% 17466. Το 2015 βάση 90% 16468 - το 2016 βάση 10% 16376. Το 2016 βάση 90% 16380 - το 2017 βάση 10% 16068.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairy1999

Νεοφερμένος

Η mairy1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η φετινή βάση της σχολής ήταν 16386 οπότε λογικά την πιάνεις. Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι αλλά αφού έχεις πάνω από 500 μόρια διαφορά από την φετινή βάση έχεις κάθε λόγο να ελπίζεις θετικά. Να ξέρεις ότι για να πάρουμε μια ιδέα, πάντα συγκρίνουμε με τη βάση 90% της προηγούμενης χρονιάς. Πχ . το 2014 βάση 90% 17409 - το 2015 βάση 10% 17466. Το 2015 βάση 90% 16468 - το 2016 βάση 10% 16376. Το 2016 βάση 90% 16380 - το 2017 βάση 10% 16068.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!:) Στο μηχανογραφικό θα δηλώσω και τις τρεις φιλολογίες Θεσσαλονίκης (φιλολογία, ιστορικό αρχαιολογικό και φιλοσοφία-παιδαγωγική) για να είμαι σίγουρη ότι θα μπω τουλάχιστον σε μία από αυτές. Παρόλα αυτά ανησυχώ επειδή αυξήθηκε ο αριθμός των υποψηφίων στη θεωρητική σε σχέση με το 2016. Επιπλέον σε κάποια άρθρα είδα ότι υπάρχουν και ειδικές κατηγορίες για το 10%( πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, εισοδηματικά κριτήρια κ.α.) και εγώ ανήκω σε αυτή των τέκνων. Μήπως ξέρεις αν διαμορφώνονται διαφορετικά οι βάσεις σε αυτές τις κατηγορίες? ΄Η μήπως οι κατηγορίες αυτές διεκδικούν επιπλέον θέσεις? Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί... αν με συμφέρει αυτό με τις ειδικές κατηγορίες ή όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!:) Στο μηχανογραφικό θα δηλώσω και τις τρεις φιλολογίες Θεσσαλονίκης (φιλολογία, ιστορικό αρχαιολογικό και φιλοσοφία-παιδαγωγική) για να είμαι σίγουρη ότι θα μπω τουλάχιστον σε μία από αυτές. Παρόλα αυτά ανησυχώ επειδή αυξήθηκε ο αριθμός των υποψηφίων στη θεωρητική σε σχέση με το 2016. Επιπλέον σε κάποια άρθρα είδα ότι υπάρχουν και ειδικές κατηγορίες για το 10%( πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, εισοδηματικά κριτήρια κ.α.) και εγώ ανήκω σε αυτή των τέκνων. Μήπως ξέρεις αν διαμορφώνονται διαφορετικά οι βάσεις σε αυτές τις κατηγορίες? ΄Η μήπως οι κατηγορίες αυτές διεκδικούν επιπλέον θέσεις? Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί... αν με συμφέρει αυτό με τις ειδικές κατηγορίες ή όχι..

Αυτές οι ειδικές κατηγορίες που αναφέρεις είναι για τις μετεγγραφές και όχι για την εισαγωγή με το 10%. Υπάρχουν κάποιες κατηγορίες που μοιράζονται το 10% (ΔΕΝ διεκδικούν επιπλέον θέσεις) και μπορείς να τις δεις εδώ https://www.newsbomb.gr/ellada/paide...ata-deite-analytika-tis-vaseis-se-aei-kai-tei γιαυτό και ενώ ο αριθμός των εισακτέων στη Φιλολογία Θεσσαλονίκης το 2017 ήταν 230 άτομα άρα το 10% ήταν 23 άτομα, αυτοί που έδωσαν πανελλαδικές από τα ημερήσια ΓΕΛ το 2016 και διεκδικούσαν το 10%, κάλυψαν μόνο τις 14 θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top