Φιλολογία vs Νομική vs Ψυχολογία

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ειρήνη σε ευχαριστώ και η αλήθεια είναι πως όντως η ψυχολογία τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυξη στην Ελλάδα. Για το ιδιωτικό δεν γνωρίζω τόσα πολλά πράγματα καθώς δεν έχω κανένα γνωστό άτομο που πηγαίνει σε ιδιωτικό αλλά είναι γενικά μια φρεσκια σκέψη που κάναμε με τους δικούς μου και ακόμα δεν το έχουμε συζητήσει τόσο καλά.
Γιάννη σε ευχαριστώ και σένα. Για το εξωτερικό δύσκολο το βλέπω το πολύ πολύ μέχρι την Κύπρο να σκεφτούμε (για τα ιδιωτικά αναφέρομαι )σε περίπτωση αποτυχιας. Κάναμε μια επισκεψη στο ιδιωτικο που αναφερομαι . Ξερω πως δεν πρεπει να ενθουσιαζομαι αλλα η αληθεια ειναι πως εχουν αρκετους επιτυχοντες καθε χρονο .Η αλήθεια είναι πως το θέλω πολύ και με ενδιαφέρει αρκετά. Σκέφτομαι την ψυχολογία και τους κλάδους της από δευτέρα γυμνασίου αλλά περισσότερο τα τελευταία χρόνια. Μπορεί όντως να αλλάξω γνώμη αλλά αυτό που βλέπω μέχρι τώρα είναι πως όσο περνάει ο καιρός με ενδιαφέρει πιο πολύ. Επίσης λόγω του μεγάλου άγχους που με "κυριευει"από τώρα δεν νομίζω πως στην τρίτη λυκειου θα είμαι σε θέση να σκεφτώ.Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρίες και μπορεί όντως να αλλάξω γνώμη.
Πάνο έχεις απόλυτο δίκαιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα μια δουλειά που δεν θα με ενδιέφερε απλά το γεγονός που τόσα άτομα γύρω μου δεν θεωρούν σωστή την επιλογή της ψυχολογίας πως να το πω. .με "τσιγκλαει "με βάζει σε σκέψεις. Τέλος δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά στην ψυχολογια επαναπαυομαι κάπως με την ιδέα πως μπορώ να ασχοληθώ με πολλά πράγματα, κλαδους και χώρους εργασίας (Ελλάδα ή Εξωτερικό ).Σε ευχαριστώ και σένα για την βοήθεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Le Chiffre

Νεοφερμένος

Ο Le Chiffre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Η Ψυχολογία είναι για τους wanna-be Ψυχιάτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Διαφορετικές επιστήμες είναι η ψυχολογία και η ψυχιατρική:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ γι; το το σχόλιο σου αλλά θα διαφωνήσω. Η ψυχολογια όπως και η ψυχιατρική έχουν μεγάλη ιστορία αλλά και μέλλον. Το ότι οι δύο αυτές επιστήμες συνεργαζονται σε πολλά επιπεδα δεν τις κάνει ίδιες. Η ψυχολογια είναι μια ανθρωπιστική επιστήμη ενώ η ψυχιατρική πάνω απ όλα είναι ιατρική. Ο ψυχίατρος είναι γιατρός. Γενικά έχουν αρκετές διαφορές αν το ψάξεις λίγο. Οπότε κατά την γνώμη μου θα ήταν λάθος κάποιος να ασχοληθεί με την ψυχολογία ενώ στην πραγματικότητα θέλει ψυχιατρική.

Δεν θέλω να ξανανοιξω το θέμα και ευχαριστώ τα παιδιά που βοήθησαν απλά ξέχασα στο αρχικό μου μήνυμα να αναφέρω πως καθηγητής μάλιστα μου λέει σαν επιχείρημα "και γιατί δεν γίνεσαι φιλολογος αφού σου αρέσουν τα αρχαία? Θα τα κάνεις και κάθε μέρα. ." Προφανώς δεν εννοούσα αυτό όταν έλεγα πως μου αρεσουν τα αρχαία σαν μάθημα πόσο μάλλον να τα διδαξω κιόλας. Ολοι οι μαθητές έχουν κάποια προτίμηση σε ένα ή περισσότερα μαθήματα αυτό δεν σημαίνει πως θέλουν να τα διδαξουν κιόλας. Θέλω να πιστεύω βέβαια πως μου το είπε μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτό το "επιχείρημα "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

amelie333

Νεοφερμένος

Η amelie333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο,τι πραγματικα γουσταρεις.

Ο λόγος δεν είναι "ανεξήγητος", ο μέσος Έλληνας ξέρει να μιλάει για το πολύ 5 σχολές, που στην θεωρητική κατεύθυνση είναι η Νομική και βαριά η Φιλολογία. Η Ψυχολογία τσουβαλιάζεται με τις υπόλοιπες ως αυτή που "πεθαίνεις στην ψάθα". :whatever:
Εγώ θα πω γράψτους και κάνε αυτό που θέλεις, γιατί φαίνεται ότι σε ενδιαφέρει και το έχεις ψάξει και γενικά η ψυχολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη. Τώρα δεν ξέρω πού θα μπορέσεις να απασχοληθείς σε 2+4 χρόνια που θα βγεις από την σχολή με το καλό, αλλά νομίζω καλύτερη τύχη από τους φιλολόγους και του παιδαγωγικού θα έχεις.

Όσον αφορά το ιδιωτικό, αν γίνεται έστω και στοιχειώδης δουλειά, πιστεύω είναι περιττή κίνηση. Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα θα κάνεις ούτως ή άλλως, ανεξάρτητα με το αν θα είσαι σε ιδιωτικό, γιατί και περιττά έξοδα;

Μη ξεχνας οτι απο τη σχολη φιλολογιας εχεις τη δυνατοτητα να ακολουθησεις γλωσσολογια, μια επιστήμη με προοπτικές τόσο στον κλαδο υπολογιστικης γλωσσολογιας-πληροφορικης (εννοειται με μεταπτυχιακα σε επεξεργασια φυσικου λογου, αυτοματη μεταφραση κλπ) όσο στον κλάδο επικοινωνίας και μαρκετινγκ αλλά και στη γνωσιακή επιστήμη και λογοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οτι πραγματικα γουσταρεις και οχι οτι σου λενε οι φροντιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top