Απορίες για κατατακτήριες

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γειά σας! Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ. Η σχολή φαίνεται αρκετά καλή και είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου,αν και δεν στοχευα εκεί.
Από την άλλη πλευρά, μου αρέσει και η αρχιτεκτονική και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες με στόχο την Αθήνα. Έχω μια ερώτηση. Να τελειώσω την Γεωλογία και μετά (αν έχω την όρεξη) να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μια βοήθεια κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας! Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ. Η σχολή φαίνεται αρκετά καλή και είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου,αν και δεν στοχευα εκεί.
Από την άλλη πλευρά, μου αρέσει και η αρχιτεκτονική και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες με στόχο την Αθήνα. Έχω μια ερώτηση. Να τελειώσω την Γεωλογία και μετά (αν έχω την όρεξη) να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Τι λέτε;

Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει ν΄αποφασίσεις τώρα με τι θα ήθελες ν΄ασχοληθείς. Κατατακτήριες δίνουν συνήθως (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) απόφοιτοι συναφών σχολών (πχ ένας απόφοιτος Νοσηλευτικής δίνει κατατακτήριες για την Ιατρική ή μια Κοινωνική Λειτουργός δίνει κατατακτήριες για την Ψυχολογία κτλ). Δεν έχει νόημα να σπουδάζεις τόσα χρόνια με μόνο σκοπό να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή με τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Το τμήμα που μπήκες έχει πολλές και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις . Ποιος δεν θα ενδιαφερόταν να μελετήσει για την Κλιματολογία, τη Σεισμολογία, την Ορυκτολογία, την Ηφαιστειολογία, τα Υπόγεια ΄Υδατα, τη Θαλάσσια Γεωλογία κτλ, κτλ. Κι αυτό στο λέω επειδή έχεις αναφέρει ότι σ΄ενδιέφερε από μικρό αυτό το αντικείμενο. Δεν θα σου έλεγα να το ακολουθήσεις αν δεν σ΄ενδιέφερε. Αν πάλι η Αρχιτεκτονική είναι αυτή που σε "τραβάει" περισσότερο κι είναι αυτό με το οποίο σκέφτεσαι τον εαυτό σου ν΄ασχολείται μια ζωή, ας μην το κουράζουμε. Γράψου τυπικά στη σχολή σου και ξεκίνα αύριο κιόλας προετοιμασία για να δώσεις του χρόνου. Συγγνώμη αν σε αγχώνω αλλά δυστυχώς ο χρόνος πιέζει και πρέπει να πάρεις άμεσα μια απόφαση για την οποία δεν θα μετανιώσεις αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει ν΄αποφασίσεις τώρα με τι θα ήθελες ν΄ασχοληθείς. Κατατακτήριες δίνουν συνήθως (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) απόφοιτοι συναφών σχολών (πχ ένας απόφοιτος Νοσηλευτικής δίνει κατατακτήριες για την Ιατρική ή μια Κοινωνική Λειτουργός δίνει κατατακτήριες για την Ψυχολογία κτλ). Δεν έχει νόημα να σπουδάζεις τόσα χρόνια με μόνο σκοπό να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή με τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Το τμήμα που μπήκες έχει πολλές και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις . Ποιος δεν θα ενδιαφερόταν να μελετήσει για την Κλιματολογία, τη Σεισμολογία, την Ορυκτολογία, την Ηφαιστειολογία, τα Υπόγεια ΄Υδατα, τη Θαλάσσια Γεωλογία κτλ, κτλ. Κι αυτό στο λέω επειδή έχεις αναφέρει ότι σ΄ενδιέφερε από μικρό αυτό το αντικείμενο. Δεν θα σου έλεγα να το ακολουθήσεις αν δεν σ΄ενδιέφερε. Αν πάλι η Αρχιτεκτονική είναι αυτή που σε "τραβάει" περισσότερο κι είναι αυτό με το οποίο σκέφτεσαι τον εαυτό σου ν΄ασχολείται μια ζωή, ας μην το κουράζουμε. Γράψου τυπικά στη σχολή σου και ξεκίνα αύριο κιόλας προετοιμασία για να δώσεις του χρόνου. Συγγνώμη αν σε αγχώνω αλλά δυστυχώς ο χρόνος πιέζει και πρέπει να πάρεις άμεσα μια απόφαση για την οποία δεν θα μετανιώσεις αργότερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ και τρεις μήνες είμαι αναποφασιστος και ψάχνω για μια λύση κάθε μέρα... Τέλος πάντων. Δηλαδή δεν μπορώ να δώσω κατατακτήριες για μια σχολή που είναι τελείως διαφορετική από αυτή που αποφοίτησα; Έχουν μεγάλο χάσμα αυτά τα δύο ενδιαφέροντα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ και τρεις μήνες είμαι αναποφασιστος και ψάχνω για μια λύση κάθε μέρα... Τέλος πάντων. Δηλαδή δεν μπορώ να δώσω κατατακτήριες για μια σχολή που είναι τελείως διαφορετική από αυτή που αποφοίτησα; Έχουν μεγάλο χάσμα αυτά τα δύο ενδιαφέροντα μου.

Μπορείς να δώσεις. Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να σπουδάσεις δύο αντικείμενα άσχετα μεταξύ τους που δεν έχουν κανένα κοινό σημείο ώστε να μπορέσεις χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις του ενός επικουρικά στο άλλο. Αν σ΄ενδιαφέρει κάποιο εντελώς άλλο αντικείμενο από το αντικείμενο της σχολής που μπήκες, το πιο λογικό είναι να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Τώρα για το αν υπάρχουν κοινά σημεία ανάμεσα στις δύο σχολές που σ΄ενδιαφέρουν, καλύτερα να το ψάξεις μέσω ανθρώπων που ασχολούνται μ΄αυτά τα αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, δινω κατατακτήριες για Αγγλικη Φιλολογία στο ΕΚΠΑ. Εχω ηδη δει τη λιστα με την υλη των εξετάσεων, και αναρωτιεμαι απο πού πρεπει να προμηθευτω τα βιβλια, πρεπει να τα αγορασω? please help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, δινω κατατακτήριες για Αγγλικη Φιλολογία στο ΕΚΠΑ. Εχω ηδη δει τη λιστα με την υλη των εξετάσεων, και αναρωτιεμαι απο πού πρεπει να προμηθευτω τα βιβλια, πρεπει να τα αγορασω? please help!

Θα τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας, δινω κατατακτήριες για Αγγλικη Φιλολογία στο ΕΚΠΑ. Εχω ηδη δει τη λιστα με την υλη των εξετάσεων, και αναρωτιεμαι απο πού πρεπει να προμηθευτω τα βιβλια, πρεπει να τα αγορασω? please help!
Κανονικα πρεπει το ιδιο το τμημα να σου δωσει περαιτερω πληροφοριες. Παρε τους τηλεφωνο. Ποτε δινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Θα τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη της σχολής.

γινεται να δανειστω χωρις πασο? στη δικη μου σχολη δε δανειζομασταν τιποτα χωρις πασο. Η βιβλιοθηκη ξερεις ποτε ειναι ανοιχτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γινεται να δανειστω χωρις πασο? στη δικη μου σχολη δε δανειζομασταν τιποτα χωρις πασο. Η βιβλιοθηκη ξερεις ποτε ειναι ανοιχτη?

https://www.enl.uoa.gr/ypodomes/biblio8ikh.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Οσοι εχετε μπει με κατατακτηριες ποσο καιρο πριν διαβαζατε; Σκεφτομαι τελικα να δωσω για το οικονομικο τμημα στο οποιο εξεταζεσαι και μαθηματικα και για τα οποια θα αρχισω μαθημτα με καθηγητη την επομενη εβδομαδα. Πιστευετε προλαβαινω να προετοιμαστω για ολα τα μαθηματα μεχρι τον δεκεμβρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οσοι δώσατε κατατακτήριες πέρσι, προσέξτε το παρακάτω γιατί μπορεί να έχετε εισαχθεί και να μην το ξέρετε.:D
Σύμφωνα με το άρθρο 74, παρ.5, εδάφιο α του Ν.4485/2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 114 τ.Α΄/4-8-2017 (https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuVYeTXOsORovdn0I_ZfRyMY0u5MuYIt1aaQCxpGiJYq8) "Θέσεις εισακτέων που έμειναν κενές κατά τις κατατακτήριες εξετάσεις 2016-17, καλύπτονται μέχρις εξαντλήσεως του προβλεπόμενου ποσοστού εισακτέων, με την κατάταξη, ως επιτυχόντων, υποψηφίων κατά φθίνουσα σειρά συνολικής βαθμολογίας εφόσον αυτή είναι τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Οι ανωτέρω κατατασσόμενοι ως επιτυχόντες εισακτέοι εγγράφονται, για το ακαδημαικό έτος 2017-18, στο α΄εξάμηνο σπουδών του οικείου τμήματος". ΄Ηδη πολλές σχολές έχουν αναρτήσει συμπληρωματικές καταστάσεις επιτυχόντων και τους καλούν για εγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
΄Οπως το πάρει κανείς. Σκέψου ότι ένας απόφοιτος Οδοντιατρικής που δίνει κατατακτήριες στην Ιατρική μπορεί εύκολα να γράψει καλύτερα από κάποιον πτυχιούχο που δεν έχει τόσο στενή σχέση με το αντικείμενο. ΄Οταν όμως συναγωνίζεται με αποφοίτους της σχολής του, τότε ζορίζουν τα πράγματα.

Οι απόφοιτοι της Οδοντιατρικής διεκδικούν ξεχωριστό ποσοστό θέσεων από όοοοολους τους υπόλοιπους και ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλο. Σαφέστατα ο Οδοντίατρος μπαίνει πιο εύκολα με κατατακτήριες στην Ιατρική. Για να γίνει πιο κατανοητό, ας δούμε ένα τυχαίο παράδειγμα με αριθμούς: έστω ότι στην Ιατρική ΑΠΘ με κατατακτήριες μπαίνουν 15 άτομα. Από τους 15, οι 5 θα είναι Οδοντίατροι και οι άλλοι 10 από άλλες σχολές, και διαγωνίζονται σε διαφορετικά θέματα. Οι Οδοντίατροι δίνουν μαθήματα που ήδη έχουν περάσει σε προπτυχιακό επίπεδο (δεδομένου ότι το 1/3 ίσως και παραπάνω των προπτυχιακών μαθημάτων είναι καθαρά μαθήματα και κλινικές Ιατρικής), ενώ ένας Γεωπόνος πχ έχει να δώσει Φυσική Χημεία και Βιολογία, που οκ θεωρώ ότι είναι κάπως πιο άσχετα με την επιστήμη του. Επίσης είναι γνωστό ότι οι Οδοντίατροι που δίνουν για Ιατρική ενδιαφέρονται για γναθοχειρουργική κατά κύριο λόγο, οπότε επειδή είναι πολύ συγκεκριμένη και απαιτητική επιλογή, δεν υπάρχει τόσο μεγάλος αριθμός ενδιαφερόμενων, άρα συνήθως ξαναλέω η πλειοψηφία αυτών που δίνουν εισάγονται και στην Ιατρική. Αντίθετα, όλοι οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι (στο παράδειγμα οι 10 θέσεις) είναι αρκεταααά περισσότεροι και συνήθως το αντικείμενο της επιστήμης τους δε συνάδει στο 100% με τα μαθήματα που καλούνται να εξεταστούν. Άρα τα συμπεράσματα δικά σας για το ποιοι εισάγονται πιο "εύκολα" με κατατακτήριες στην Ιατρική και που υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stelios.97

Νεοφερμένος

Ο Stelios.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι 4ετης φοιτητης στη νοσηλευτικη του ΕΚΠΑ και ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες εξετασεις στο βιολογικο του ηρακλειου.Γνωριζει κανεις τη δομη των εξετασεων(βραχειας αναπτυξης,πολλαπλης επιλογης κλπ);Επισης,ειδα οτι η υλη ειναι καπως μεγαλουτσικη,πιστευετε οτι βγαινει μεσα σε 4 μηνες;Αν καποιος εχει δωσει κατατακτηριες για το συγκεκριμενο τμημα ή ειναι φοιτητης εκει θα μπορουσε να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Θα έχεις στα χέρια σου ένα πολύ καλό πτυχίο. Γιατί δεν ψάχνεις να το αξιοποιήσεις;; Τι να την κάνεις τη βιολογία;;
(Εκτός αν απλά γραφτείς και πηγαίνεις μόνο για εξετάσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα έχεις στα χέρια σου ένα πολύ καλό πτυχίο. Γιατί δεν ψάχνεις να το αξιοποιήσεις;; Τι να την κάνεις τη βιολογία;;
(Εκτός αν απλά γραφτείς και πηγαίνεις μόνο για εξετάσεις).

το παιδί είναι φοιτητής ήδη σε αυτή την σχολή και έχει αποφασίσει να αλλάξει επαγγελματική κατεύθυνση. Το ότι η νοσηλευτική έχει καλή επαγγελαμτική αποκατάσταση δεν είναι να κάτι που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν τουλάχιστον σε αυτό το κλάδο καθώς δεν είναι απλη δουλειά γραφείου έχεις να κάνεις με ανθρώπους.

όσο αφορά την επιλογή του παιδιού να πάει Βιολογία την θεωρώ λάθος και εγώ αλλά είναι προσωπική επιλογή και οφείλουμε να την σεβόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
ή μπορεί απλά να μην γνωρίζει την αποκατάσταση που έχει η νοσηλευτική ή τις προοπτικές στο εξωτερικό ή ότι αν θέλει να συνεχίσει ις σπουδές μπορει να ψάξει διάφορα μεταπτυχιακά κλπ κλπ. Καλό είναι να τον πληροφορήσουμε, αν και καλύτερα να μας πει ο ίδιος για ποιο λόγο σκέφτεται τις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios.97

Νεοφερμένος

Ο Stelios.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω για τον ενδιαφερον που δειχνετε για μενα αλλα γενικα μπηκα στη σχολη αυτη επειδη δεν επιασα το βιολογικο..παντα μου αρεσε η βιολογια και ηθελα να το σπουδασω αλλα λογω βαθμου δεν περασα...για την επαγγελματικη αποκατασταση στη νοσηλευτικη τα πραγματα δεν ειναι οπως ''ακουγονται'' υπαρχει και σε αυτο το επαγγελμα ανεργια και τεραστιος ανταγωνισμος λογω υπαρξης ΤΕΙ-ΑΕΙ καθως και ΙΕΚ.Ειμαι 4 χρονια σε αυτο τον κλαδο και εχω δει πολλα ''ασχημα'' πραγματα(πχ διαμαχη ΤΕΙ-ΑΕΙ νοσηλευτικης ως προς το καθηκοντολογιο,υποτιμηση απο αλλους επιστημονες υγειας λογω της φυσης του επαγγελματος-φροντιδα αρρωστων-και τελος το υγειονομικο συστημα της ελλαδας πασχει τοσο υλικα οσο και ιδεολογικα-ακουγονται ακομα οι εκφρασεις ''αδελφη νοσοκομα'' κλπ).Επομενως νιωθω οτι θελω να κανω ΚΑΙ κατι διαφορετικο το οποιο θα με γεμισει ψυχικα και πνευματικα..Νομιζω κουρασα αλλα ηθελα να καταλαβετε πως βλεπω τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τα ιεκ, επαλ, επας κλπ δεν βγάζουν νοσηλευτές αλλά βοηθούς νοσηλευτών. Νοσηλευτές βγαίνουν μόνο από ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι χάλια αλλά και τι δεν είναι πλέον χάλια στην Ελλάδα. Δεν είναι λόγος αυτός για να εγκαταλείψεις το επάγγελμα.
Κατά τη γνώμη μου ψάξε πρώτα πάνω στο επάγγελμα, υπάρχουν ευκαιρίες και όχι μόνο στην υγεία πχ τα τελευταία χρόνια πολλοί νοσηλευτές προσλαμβάνονται σαν αναπληρωτές στην ειδική αγωγή. Πχ ψάξε ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής, άμα σε ενδιαφέρει να απορροφηθείς στην εκπαίδευση.
Μην μου πεις ότι πτοείσαι από κάτι γιαγιάδες που χρησιμοποιούν το "αδελφή νοσοκόμα".
Το πτυχίο που έχεις θα σε βοηθήσει σε πολλά (αν και δεν το ξέρεις ακόμη). Πρώτα απ' όλα στο στρατό. Θα μπεις στο υγειονομικό ή σε κάποιο σώμα και δεν θα καταλήξεις σκοπάνθρωπος/περιπολάρης σε καμια μονάδα πεζικού ή στους μαυρομπερέδες.
Τεσπα κοίτα πρώτα να πάρεις πτυχίο και μετά βλέπεις, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις κάτι παραγωγικό γτ έχεις τα φόντα να το κάνεις και όχι να ξαναγίνεις 1ετής φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top