Τελετή αποφοίτησης

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τις τελετές αποφοίτησης ποιων σχολών έχετε παρακολουθήσει;
Ποια σχολή έχει την καλύτερη τελετή αποφοίτησης;
Στην δικιά σας σχολή πως είναι;
______

Έχω παρακολουθήσει ΕΚΠΑ διάφορες αποφοιτήσης και όλες ήταν γκλάμορους. Το ίδιο και στο πανεπιστήμιο Πατρών. Δυστυχώς η δικιά μου τελετή αποφοίτησης στο ΕΜΠ ήταν μέρα ντροπής.

Πολύ κόσμος, οι φοιτητές καθόμασταν μαζί με τους γονείς μας λες και βλέπαμε θέατρο. Άκουγες το όνομα σου και έσπρωχνες για να περάσεις. Αίθουσα 300 ατόμων για 150 φοιτητές που ο καθένας καλούσε όλο του το σόι. Ορκο δεν είπαμε, τήβεννους δεν φορούσαμε, ούτε πετάξαμε τα καπέλα μας στο τέλος.

Για κάποιους δεν έχει σημασία αλλά η τελετή αποφοίτησης είναι η εικόνα του πανεπιστημίου προς τα έξω και ένα ίδρυμα πρέπει να επενδύει σε αυτήν και να γίνεται σωστά.
:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχω πάει στης καλύτερής μου φίλης (ΠαΜακ) και στην δική μου. Στην πρώτη πήγα επειδή ήθελα και στην δεύτερη αναγκαστικά :P και αν μπορούσα δεν θα πήγαινα. Περιμένω τώρα τον Μάρτιο να ορκιστεί και μια άλλη φίλη μου ΗΜΜΥ ΑΠΘ να δω πώς είναι και εκεί.
Τήβεννο και καπέλα δεν είχε πουθενά και ΕΥΤΥΧΩΣ. Το θεωρώ πολύ μεγάλη χιπστεριά και αμερικανιά. Κατά τ άλλα στην δική μου ήμασταν στην Αίθουσα Τελετών που χωράει καμιά 800 άτομα, οι πτυχιούχοι ήταν απέναντι από τα καθίσματα (σαν ορχήστρα), και ευτυχώς ήμασταν 2 γκρουπ γιατί το καλοκαίρι ορκίζονταν πάνω από 200 άτομα και θα γινόταν χαμός και με τους άμεσα ενδιαφερόμενους και τους συγγενείς τους. Ευτυχώς οι ομιλίες ήταν μικρές, δώσαμε τον όρκο του Ιπποκράτη, θρησκευτικό και πολιτικό όρκο. Μετά μας έβγαλαν έξω για να υπογράψουμε. Προσπαθούσα να αποφύγω τους φωτογράφους και βγάλαμε μόνο μία ομαδική σέλφι (βγήκε καλή, παραδόξως), και μετά από επιμονή αγοράσαμε και 1-2 ακόμα που με πείσανε οι φωτογράφοι να κάτσω να με τραβήξουν. (Ήταν και η γιαγιά μου στην ορκωμοσία και δεν ήθελα να της χαλάσω χατίρι, της πήγα μία και πήγε να την μεγεθύνει τόσο πολύ που πλέον είναι σχεδόν ταπετσαρία στον έναν τοίχο του σαλονιού).

Στης φίλης μου στο ΠαΜακ ήταν πάλι καμιά 180 άτομα αλλά λόγω πολύ μικρού αμφιθεάτρου τους είχαν κάνει 5(!) γκρουπ. Η βαβούρα και τα πήγαινε έλα, μπες-βγες, κόσμος, κομφετί, λουλούδια, αυτοί που έβγαιναν, αυτοί που έμπαιναν, σου έφερναν πονοκέφαλο.
Έχω καταλήξει ότι οι καλύτερες ορκομωσίες είναι αυτές της τρίτης περιόδου (Μάρτιος-Απρίλιος). Ορκίζονται οι λιγότεροι τότε και δεν γίνεται χαμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πόσο κριντζ αυτοί που φωνάζουν και κάνουν σαν τους ινδιάνους όταν ήρθαν για αποικιοκρατία οι Άγγλοι. Μου την έδωσα σήμερα. Σαν πανηγύρι είναι.

Μην μιλήσω για το ντύσιμο που οι άλλοι πάνε και βάζουν κοστούμια λες και είναι ceo της google.

Κανονικά θα έπρεπε να έχουμε τηβέννους και καπέλα για να κάνουμε μια σοβαρή τελετή. Τώρα είναι ακόμα χειρότερα.

Οι θέσεις θα έπρεπε να κλείνονται από πιο νωρίς. Να διαιρείται ο αριθμός των ατόμων δια το πλήθος που χωράει εκεί μέσα και να έχει ο καθένας έναν συγκεκριμένο αριθμό προσκεκλημένων. Όχι να φέρνει ο καθένας όλο το του σόι με τους παππούδες που είναι έτοιμοι για ανακοπή καρδιάς. Κάτι τέτοιο να είχαμε σήμερα θα τον χάναμε τον άνθρωπο γιατί δεν μπορούσες να βγεις αν δεν πατούσες τους άλλους στα σκαλιά. Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Α ναι αυτό με το ντύσιμο ξέχασα να το σχολιάσω.
Ladies, δεν σας κάλεσαν στα Oscars, μην ντύνεστε/βάφεστε/χτενίζεστε ανάλογα.
And boys, δεν πάει σε όλους το κοστούμι. Ειδικά Ιούλιο μήνα. Ακόμα πιο ειδικά σε χρώματα όπως μπλε ελεκτρίκ ή σάπιο μήλο (ναι, ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ!)

Πώς καταλαβαίνεις ότι κάποιος από τους φίλους σου στο fb ορκίστηκε; Για την επόμενη εβδομάδα ανεβάζει συνέχεια φωτογραφίες, χώρια τα tags.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top