Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
γνωρίζοντας οτι η ταχύτητα δίνεται απο την εξίσωση υ=υμαχσυν(ωτ+π) μας ρωτάει για την τ= 3Τ/8 με τι είναι ίση η δυανμική ενέργεια του συστήματος. οι απαντήσεις είναι α)Κ β)Κ/2 και γ)Ε/4

Λύνοντας το μέσο ΑΔΕΤ προκύπτει ότι είναι ίση με Ε/2 ή Κμαχ/2
παρ΄ολα αυτά στις απαντήσεις με το Κ δεν έχει δίπλα το μαχ και αυτό με μπερδεύει. έχετε βρει εσείς κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Απο την ταχυτητα που σου δινει βρισκεις οτι Κ=Ε/2. Αρα U=E/2, αρα U=K. Σου ζηταει δυναμικη, ενεργεια να βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
:) σε ευχαριστώ πολύ, βρήκα το λάθος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .



Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
Λίγο 'χοντρικά' γιατί δεν έχω πολύ χρόνο...

ΑΔΟ: m1υ1 - m2υ2 = -m1V1 + m2V2 [1] (τα πρόσημα μπήκαν με σχετική υποθετική θεώρηση για την κίνηση των μαζών μετά τη κρούση. Στις ασκήσεις, οι υποθέσεις προκύπτουν ως σωστές/λανθασμένες, ανάλογα με το πρόσημο που θα βρεις στο τέλος)
Αντίθετες Ορμές: m1υ1 = -m2υ2 [2]
(κεντρική & ελαστική κρούση) ΑΔΕ: ½. m1. υ1² + ½. m2. υ2² = ½.m1. V1² +½. m2. V2² [3]

Θες να "αποδείξεις" ως σωστό ότι Καρχ1 = Κτελ1 και Καρχ2 = Κτελ2
=> ½. m1. υ1² = ½. m1. V1² και ½. m2. υ2² = ½. m2. V2²
=> υ1² = V1² και υ2² = V2²
=> υ1 = ±V1 και υ2 = ±V2

Δουλεύοντας με τις σχέσεις 1,2,3, βγαίνει εύκολα το 'ζητούμενο'.


A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .
Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]

Από αυτό που λες , Uταλ=1/4Uταλ(max), θα βρεις τις θέσεις χ, στις οποίες ικανοποιείται αυτή η συνθήκη. (μπορείς και να δουλέψεις και με τη βοήθεια των διαγραμμάτων των ενεργειών ταλάντωσης)

Έχοντας βρει τις θέσεις Χ, όλα είναι εύκολα μετά, γιατί πλέον γνωρίζεις ό,τι σου χρειάζεται:
|dP/dt| = |ΣF| = |-m. ω². χ|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .



Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]

Μέτρο Ρυθμού μεταβολής της ορμής:

Βρίσκω τις θέσεις για τις οποίες ισχύει η συνθήκη. :) ()
Ισχύει:


Άρα:



Οπότε είναι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μέτρο Ρυθμού μεταβολής της ορμής:

Βρίσκω τις θέσεις για τις οποίες ισχύει η συνθήκη. :) ()
Ισχύει:


Άρα:



Οπότε είναι:

(σε Ν οχι σε J)
Αψογος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Λοιπον, εχω μια ραβδο που τις ασκουνται 3 δυναμεις (4 με τη Fαξονα). Έχω βρεί τη συνολική ροπή που ζητάει το πρώτο ερώτημα και το δεύτερο λέει:
Να υπολογίσετε κατά πόσο πρέπει να μεταβάλλουμε το μέτρο της F2 ώστε η συνολική ροπή των δυνάμεων που ασκούνται στη ράβδο ως προς τον άξονα περιστρογής της να γίνει αντίθετη της αρχικής.
Σαν διαδικασία τι πρέπει να κάνω? Δε σας εγραψα νούμερα μιας και δε θέλω να μου λύσετε την άσκηση αλλά να με βοηθήσετε με τη διαδικασία
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω βρε Άγγελε. :whistle:

Μπα δεν θα το λεγα μια χαρα εισαι,απλα η ταχυτητα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μέτρο Ρυθμού μεταβολής της ορμής:

Βρίσκω τις θέσεις για τις οποίες ισχύει η συνθήκη. :) ()
Ισχύει:


Άρα:



Οπότε είναι:

Εν το μεταξύ είχα τι λύση μπροστά από τα μάτια μου :D.....ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται

Γιατι παντα εχω μια δυναμη που μεταβαλλεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά, όταν έχουμε κρούση δυο σωμάτων και το ένα εκτελεί έπειτα πλήρη κατακόρυφο κύκλο, πώς βρίσκουμε την ελάχιστη τιμή που θα έπρεπε να είχε το άλλο σώμα λίγο πριν την κρούση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιατί η δύναμη του άξονα δεν έχει τύπο την υπολογίζεις με βάση τα δεδομένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδία θα ήθελα να ρωτήσω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο στερέο υπάρχουνδυο διαφορετικές ταχύτητες; (μεταφορική και γραμμική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιατί κάνει ταυτόχρονα δύο κινήσεις. Μια μεταφορική και μια περιστροφική. Δες το Αλλιώς. Στην οριζόντια βολή γιατί έχει δύο ταχύτητες το σωμα; Γιατί κάνει ελεύθερη πτώση στον άξονα y και εοκ στον χ. Έτσι και στο στέρεο το κάθε σημείο έχει ταυτόχρονα την μεταφορική ταχύτητα λόγω της μεταφορικής κίνησης και την γραμμική λόγω της περιστροφικης εάν εκτελεί σύνθετη κίνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Μωρ.

Νεοφερμένος

Η Μαρία Μωρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι το 20 στην Φυσική (στις πανελλήνιες) δεν το παίρνει ούτε ο Θεός!
Αλλά τα τελευταία χρόνια βλέπω έξω στα φροντιστήρια αναρτημένες τις βαθμολογίες και πολλά παιδιά να έχουν πετύχει το απόλυτο 20,το οποίο σημαίνει οτι τελικά είναι εφικτό να αριστεύσει κανείς.
Αυτά τα παιδιά πως την δουλεύουν την φυσική και μπορούν και πετυχαίνουν τέτοια βαθμολογίες;
Είναι μικροί Αινσταίν, παίζουν τα μαθηματικά στα δάχτυλα ή έχουν έναν συγκεκριμένο τρόπο προσέγγισης της ύλης;

Δίνω φέτος πανελλήνιες,Αινστάιν σίγουρα δενείμαι, ούτε φυσικό ταλέντο στη φυσική αλλά μπορώ να δουλέψω σκληρά.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Κυρίως απο παιδιά που πέτυχαν αυτές τις βαθμολογίες.
 

GiannisM

Νεοφερμένος

Ο GiannisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Κατ' αρχας, πρέπει να λύσεις όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς (αν έχεις χρόνο, λύσε τις και όλες) από το βοηθημα, ανεξάρτητα από το ποιες σου έβαλε ο καθηγητής. Επίσης πρέπει να μελετάς τις μεθοδολογίες του βοηθήματος. Το βοήθημα των Μαθιουδακη/Παναγιωτακόπουλου από προσωπική εμπειρία είναι από τα καλύτερα. Εξ ίσου σημαντική είναι και η μαθηματική υποδομή, για παράδειγμα να ξες βασική γεωμετρία, διανύσματα από β λυκείου, τριγωνομετρια κτλ (για βαθύτερη κατανόηση της ύλης). Τέλος, ό,τι απορία έχεις προσπάθησε να την λύσεις πρώτα μόνη σου και αν δεν το καταφέρεις, θα τη σημειώνεις και θα τη ρωτάς στον καθηγητή. Αυτά με βοήθησαν εμένα... Καλή επιτυχία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top