Ιατρική Ιωαννίνων

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
παιδια εχω ενα προβλημα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο ακριβως διαδραματιζουν τα γαγγλια στο νευρικο συστημα!!
οιποιος θα μπορουσε να με διαφωτισει θα ημουν ευγνωμων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
παιδια εχω ενα προβλημα δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο ακριβως διαδραματιζουν τα γαγγλια στο νευρικο συστημα!!
οιποιος θα μπορουσε να με διαφωτισει θα ημουν ευγνωμων :)

Aν θυμάμαι καλά, τα γάγγλια είναι συγκεντρώσεις νευρικών πυρήνων, οι οποίοι λειτουργούν ως ''διαμεσολαβητές'' για την αποκωδικοποίηση της νευρικής ώσης και μεταφοράς της στο όργανο στόχο.

Γάγγλιο είναι μια περιφερική συσσώρευση που περιλαμβάνει νευρικά κυτταρικά σώματα με τους προσαγωγούς και τους απαγωγούς νευράξονές τους. Μπορεί να είναι αισθητικά ή να περιέχουν τα κυτταρικά σώματα των αυτόνομων νευρικών ινών (συμπαθητικά και παρασυμπαθητικά γάγγλια).

Το Γάγγλιο αποτελείται από: Κυτταρικά σώματα νευρώνων, Στηρικτικά κύτταρα (δορυφόρα και κύτταρα Schwann ), Νευράξονες, Χαλαρό ινοκολλαγονώδη στηρικτικό ιστό
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Aν θυμάμαι καλά, τα γάγγλια είναι συγκεντρώσεις νευρικών πυρήνων, οι οποίοι λειτουργούν ως ''διαμεσολαβητές'' για την αποκωδικοποίηση της νευρικής ώσης και μεταφοράς της στο όργανο στόχο.
πολυτιμη η βοηθεια σου σε ευχριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
παιδια θελω γ αλλη μια φορα την βοηθεια σας ... εργαστηριο ιστολογιας α εξαμηνο.. τι παιζει??
ευκολα? πως γινεται να περνανε σχεδον ολοι ενω στην ουσια ολοι παλευουμε να βρουμε ακρη στο μικροσκοπιο.??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια θελω γ αλλη μια φορα την βοηθεια σας ... εργαστηριο ιστολογιας α εξαμηνο.. τι παιζει??
ευκολα? πως γινεται να περνανε σχεδον ολοι ενω στην ουσια ολοι παλευουμε να βρουμε ακρη στο μικροσκοπιο.??:/:
Γεια σου. Σ' εμάς πέρυσι φαντάσου κόπηκαν λιγότερο από 15 άτομα στο εργαστήριο. Γενικά, παίζει να σου τύχει πλάκάκι από οποιαδήποτε ομάδα. Αλλά και πάλι υπάρχουν πλακάκια που φαίνονται πριν καν τα βάλεις στο μικροσκόπιο πχ ο νεφρός έχει αυτό το χαρακτηριστικό ροζ τρίγωνο στο μάτι, ή το έντερο που κι αυτό κόβει μάτι :P Ή ο νωτιαίος μυελός. Υπάρχουν όμως κι έυκολα πλακάκια πχ αυτό με την παρεγκεφαλίδα, το συμπαγές οστό, μερικά πλακάκια με σκελετικό μυ σε εγκάρσια διατομή και άλλα. Αλλά υπάρχουν και πιο παλούκια. Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι περνάει αβέρτα κι ας μην έχουν πιάσει μερικοί τα μισά πλακάκια σωστά. Γενικά είναι λίγο ένα άγχος αυτό το εργαστήριο επειδή είναι και το πρώτο σας, είναι και που αν κοπείς δε δίνεις το μάθημα... Αλλά γενικά θα δεις ότι πολλοί λίγοι θα κοπούν! Μην αγχώνεσαι, μισή ώρα έχετε για τα πλακάκια; Υπάρχει περίπτωση ν' αρχίσει να φωνάζει να φεύγετε στα 20-25 λεπτά: μην την ακούσετε. Καλη επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γεια σου. Σ' εμάς πέρυσι φαντάσου κόπηκαν λιγότερο από 15 άτομα στο εργαστήριο. Γενικά, παίζει να σου τύχει πλάκάκι από οποιαδήποτε ομάδα. Αλλά και πάλι υπάρχουν πλακάκια που φαίνονται πριν καν τα βάλεις στο μικροσκόπιο πχ ο νεφρός έχει αυτό το χαρακτηριστικό ροζ τρίγωνο στο μάτι, ή το έντερο που κι αυτό κόβει μάτι :P Ή ο νωτιαίος μυελός. Υπάρχουν όμως κι έυκολα πλακάκια πχ αυτό με την παρεγκεφαλίδα, το συμπαγές οστό, μερικά πλακάκια με σκελετικό μυ σε εγκάρσια διατομή και άλλα. Αλλά υπάρχουν και πιο παλούκια. Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι περνάει αβέρτα κι ας μην έχουν πιάσει μερικοί τα μισά πλακάκια σωστά. Γενικά είναι λίγο ένα άγχος αυτό το εργαστήριο επειδή είναι και το πρώτο σας, είναι και που αν κοπείς δε δίνεις το μάθημα... Αλλά γενικά θα δεις ότι πολλοί λίγοι θα κοπούν! Μην αγχώνεσαι, μισή ώρα έχετε για τα πλακάκια; Υπάρχει περίπτωση ν' αρχίσει να φωνάζει να φεύγετε στα 20-25 λεπτά: μην την ακούσετε. Καλη επιτυχία!
ναι μιση ωρα....αντε να δουμε... :worry:ευχαριστω πολυ παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Παιδια στα αγγλικα τι διαβαζουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλο και κάτι θα έχει βάλει στο e-course να διαβάσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
ποιος ατλας για την ανατομια Ι προτεινετε στο β εξαμηνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Θα τον αγοράσεις;
oχι! θα επρεπε σαφως να δινεται δωρεαν...
απλα ρωταω γιατι εχει καποιος γνωστος μου εναν και θελω να δω αν ειναι ιδιος με αυτον που προτεινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
oχι! θα επρεπε σαφως να δινεται δωρεαν...
απλα ρωταω γιατι εχει καποιος γνωστος μου εναν και θελω να δω αν ειναι ιδιος με αυτον που προτεινεται..
Γενικά 2 παίζουν: Sobotta κα Netter.
Ο καθηγητής παίζει να σας πρότεινε Netter. Κι εγώ το Νέττερ προτειμώ: πιστεύω είναι πιο προσιτός στον φοιτητή, έχω διαβάσει και Σομπότα, πελαγώνεις λίγο εκεί, αλλά τη δουλειά του την κάνει!
Γενικα και οι παραδόσεις (που λέει ο λόγος παραδόσεις) γίνονται κυρίως με εικόνες του Νέττερ. Όχι ότι έχει κάποια σημασία αυτό.
Κάποια παιδιά που τον αγόρασαν προτίμησαν Σομπόττα. Δεν ξέρω γιατί, ίσως να 'ναι φτηνότερος. Έχει περισσότερα πράγματα αλλά το περισσότερο, για το επίπεδο που είμαστε τουλάχιστον, δεν είναι πάντα και καλύτερο. Γενικά, προτείνω Νέττερ για την απλότητά του. Αλλά επαναλαμβάνω: η ανατομία ίδια είναι οπότε όποιον άτλαντα και να 'χεις, τα ίδια μαθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νασια Τ.

Νεοφερμένος

Η Νασια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια περασα φέτος στην Ιατρικη Ιωαννίνων ( :clapup: ) Αυτο που ήθελα να ρωτησω ειναι το ποτε σταματανε τα μαθηματα του χειμερινου εξαμήνου. Μενω μακρια (Μυτιλήνη) όποτε θελω να προγραμματισω και να κλεισω εισητηρια για τις διακοπες των Χριστουγεννων..Αν μπορει καποιος παλαιοτερος να μου πει θα του ειμαι ευγνωμων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παιδια περασα φέτος στην Ιατρικη Ιωαννίνων ( :clapup: ) Αυτο που ήθελα να ρωτησω ειναι το ποτε σταματανε τα μαθηματα του χειμερινου εξαμήνου. Μενω μακρια (Μυτιλήνη) όποτε θελω να προγραμματισω και να κλεισω εισητηρια για τις διακοπες των Χριστουγεννων..Αν μπορει καποιος παλαιοτερος να μου πει θα του ειμαι ευγνωμων :)

Ψαχνεις και βρισκεις το ακαδημαϊκό ημερολογιο στο σαιτ της σχολης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νασια Τ.

Νεοφερμένος

Η Νασια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω ψαξει για πληροφοριες σχετικα με το προγραμμα μαθηματων και σπουδων της σχολης. Αυτο που ρωταω ειναι αν για παραδειγμα η περιοδος μαθηματων ειναι μεχρι 12 Ιανουριου, τα υποχρεωτικα μαθηματα και τα εργαστηρια τελειωνουν ακριβως στις 24 δεκεμβριου και αρχιζουν στις 7 ιανουριου ή ειναι δυνατο να φυγω π.χ 2 μερες πιο πριν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως θα σταματήσετε το αργότερο 22/12 που είναι η τελευταία Παρασκευή πριν τα Χριστούγεννα. Τώρα αν σας αφήνουν να βάλετε τα υποχρεωτικά σας εργαστήρια όποια μέρα θέλετε όπως γινόταν με εμάς (αυτό όμως ας σου το πει ένας φοιτητής στα Γιάννενα), μπορείς να τα βάλεις ας πούμε μέχρι Τετάρτη και έτσι να μπορείς να φύγεις νωρίτερα ούτως ή άλλως. Λογικά επίσης θα επιτρέπεται μια απουσία σε κάθε εργαστήριο οπότε μπορείς να φροντίσεις να την κάνεις εκείνες τις ημέρες αν δεν τα βολέψεις. Δεν έχετε κάποιο γκρουπάκι στο facebook που είναι και μεγαλύτεροι να τα ρωτήσεις αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νασια Τ.

Νεοφερμένος

Η Νασια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!
Εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάνε λίγο υπομονή, θα αρχίσουν σιγά σιγά να παίρνουν μπρος, δεν έγινε και κάτι άμα κλείσεις σε καμιά 10αριά μέρες εισιτήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top