Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γειααα!!! Παιδια σοοοοςςςςς είναι κανεις στο μεταπτυχιακο Διεθνεις και ευρωπαικες σπουδες????ειναι πολυ δυσκολη η εισαγωγη????οι καθηγητες του τμηματος αυστηροι????? οποιαδήποτε γνωμη για το τμημα χρησιμη, ακομα και για το προπτυχιακο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Από δω βγαίνεις και για Διπλωματικό Σώμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixais

Νεοφερμένος

Ο mixais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης φέτος και να επιλέξω κατεύθυνση τη διοικητική επιστήμη, καθώς σε αυτόν τον τομέα θα ήθελα να εντρυφήσω. Έχω τελειώσει Βιβλιοθηκονομία και Συστήματα Πληροφόρησης στη σχολή Διοίκησης και Οικονομίας στο ΤΕΙ Αθήνας και θα αρχίσω μεταπτυχιακό στα Πληροφοριακά Συστήματα. Θα ήθελα να μάθω αν είναι κάποιος καλός συνδυασμός και αν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει σχετικά με τις εξετάσεις θέματα κλπ. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κορινθο παντως ειναι πιο οικογενειακο το κλιμα, λιγοτεροι φοιτητες κλπ ενω αθηνα ειναι το γνωστο απροσωπο χαος.

Ναι, αλλά αυτό μπορούν να το παρακολουθήσουν μόνο οι Κορίνθιοι. Όποιος/α είναι έκτος έδρας μπορεί να δίνει μόνο τα μαθήματα χωρίς να παρακολουθεί;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα

Έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον περνάω στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης του ΕΚΠΑ, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ξέρει πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω ανα εξάμηνο; Ουσιαστικά εννοώ, υπάρχει περίπτωση να γίνεται να δηλώσω περισσότερα μαθήματα ωστέ να μπορώ να τελειώσω τη σχολή σε 3 χρόνια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα

Έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον περνάω στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης του ΕΚΠΑ, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ξέρει πόσα μαθήματα μπορώ να δηλώσω ανα εξάμηνο; Ουσιαστικά εννοώ, υπάρχει περίπτωση να γίνεται να δηλώσω περισσότερα μαθήματα ωστέ να μπορώ να τελειώσω τη σχολή σε 3 χρόνια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

΄Οχι, δεν γίνεται. https://www.pspa.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/e3etaseis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ καταρχάς αλλά μου δημιουργείται η εξής απορία με βάση τον σύνδεσμο που μου έστειλες στο κανονισμό αναφέρει το εξής : Κάθε φοιτητής ή φοιτήτρια μπορεί να επαναλάβει σε κάθε εξάμηνο έως τέσσερα μαθήματα επιπλέον των μαθημάτων του εξαμήνου κανονικής φοίτησής του/της. Κατά συνέπεια, μπορεί να εξετασθεί κατά την αντίστοιχη εξεταστική περίοδο μόνο σε τέσσερα επιπλέον μαθήματα. Είναι ο λεγόμενος "κανόνας ν + 4".

Τι ακριβώς εννοεί; Οτι μπορείς να δηλώσεις μαθήματα περαν του εξαμηνου που ειναι ηδη ο φοιτητης; (Δηλαδή αν είσαι α εξάμηνο να δηλώσεις μαθήματα του γ ; ) ή εννοεί κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει;
Ευχαριστώ και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοεί; Οτι μπορείς να δηλώσεις μαθήματα περαν του εξαμηνου που ειναι ηδη ο φοιτητης; (Δηλαδή αν είσαι α εξάμηνο να δηλώσεις μαθήματα του γ ; ) ή εννοεί κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει;
Ευχαριστώ και πάλι

Αυτό που εννοεί και συμβαίνει και σε άλλες σχολές είναι ότι μπορεί να είσαι 3ο έτος και να χρωστάς πολλά από 1ο και 2ο έτος, οπότε δηλώνεις όσα χρωστάς +4 από αυτά που κανονικά θα δήλωνες στο 3ο έτος. Όχι όμως από το 4ο ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ καταρχάς αλλά μου δημιουργείται η εξής απορία με βάση τον σύνδεσμο που μου έστειλες στο κανονισμό αναφέρει το εξής : Κάθε φοιτητής ή φοιτήτρια μπορεί να επαναλάβει σε κάθε εξάμηνο έως τέσσερα μαθήματα επιπλέον των μαθημάτων του εξαμήνου κανονικής φοίτησής του/της. Κατά συνέπεια, μπορεί να εξετασθεί κατά την αντίστοιχη εξεταστική περίοδο μόνο σε τέσσερα επιπλέον μαθήματα. Είναι ο λεγόμενος "κανόνας ν + 4".

Τι ακριβώς εννοεί; Οτι μπορείς να δηλώσεις μαθήματα περαν του εξαμηνου που ειναι ηδη ο φοιτητης; (Δηλαδή αν είσαι α εξάμηνο να δηλώσεις μαθήματα του γ ; ) ή εννοεί κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει;
Ευχαριστώ και πάλι

Αναφέρεται σε μαθήματα περασμένων ετών. Δηλώνεις τα 5 μαθήματα του εξαμήνου που βρίσκεσαι + 4 μαθήματα που πιθανόν χρωστάς από προηγούμενα εξάμηνα. Αν χρωστάς 1 μάθημα από προηγούμενα εξάμηνα τότε δηλώνεις τα 5 του εξαμήνου σου + το 1 που χρωστάς. Αν χρωστάς 7 μαθήματα από προηγούμενα εξάμηνα τότε ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να δηλώσεις και τα 7 παρά μόνον τα 4, άρα δηλώνεις τα 5 του εξαμήνου σου + 4 από αυτά που χρωστάς. Αν δεν χρωστάς κανένα μάθημα προηγουμένων εξαμήνων τότε δηλώνεις μόνο τα 5 μαθήματα που αντιστοιχούν στο εξάμηνο που φοιτάς. Δεν επιτρέπεται να δηλώσεις μαθήματα επόμενων εξαμήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Υπάρχει η δυνατότητα από το πολιτικό της νομικής, αφού πάρεις το πτυχίο, να πας να σπουδάσεις νομικά σε κρατική νομική σχολή της Κύπρου; Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει η δυνατότητα από το πολιτικό της νομικής, αφού πάρεις το πτυχίο, να πας να σπουδάσεις νομικά σε κρατική νομική σχολή της Κύπρου; Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία;

Δες εδώ https://www.ucy.ac.cy/fmweb/el/tomea...articles/top-menu/undergraduate-office/94-faq
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrsinik

Νεοφερμένος

Η Myrsinik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Γνωρίζεις αν εκεί υπάρχουν δίδακτρα ή αν δίνονται υποτροφίες σε άριστους φοιτητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζεις αν εκεί υπάρχουν δίδακτρα ή αν δίνονται υποτροφίες σε άριστους φοιτητές?

Στην Κύπρο υπάρχουν Δημόσια και Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Στα προπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων δεν υπάρχουν δίδακτρα. Δίδακτρα υπάρχουν στα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων. Για υποτροφίες δεν ξέρω κάτι αλλά εύκολα θα βρεις απαντήσεις αν περιηγηθείς στο παραπάνω σάιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrsinik

Νεοφερμένος

Η Myrsinik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στην Κύπρο υπάρχουν Δημόσια και Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Στα προπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων δεν υπάρχουν δίδακτρα. Δίδακτρα υπάρχουν στα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων. Για υποτροφίες δεν ξέρω κάτι αλλά εύκολα θα βρεις απαντήσεις αν περιηγηθείς στο παραπάνω σάιτ.

Ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου να απαντήσεις, θα το κοιτάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

Στην Κύπρο υπάρχουν Δημόσια και Ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Στα προπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων δεν υπάρχουν δίδακτρα. Δίδακτρα υπάρχουν στα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια και στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Δημοσίων Πανεπιστημίων. Για υποτροφίες δεν ξέρω κάτι αλλά εύκολα θα βρεις απαντήσεις αν περιηγηθείς στο παραπάνω σάιτ.

Ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν είναι ανάγκη να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα του α εξαμήνου; Ποια μαθήματα είναι πιο απαιτητικά και ποια πιο χαλαρά; Πόση ώρα διαβάσματος πρέπει να αφιερώνεις εβδομαδιαίως για τα μαθήματα (του α εξαμήνου); Να διαβάζω από σημειώσεις ή από συγγράμματα (υπόψιν ότι δεν έχω ως στόχο να γράψω και πολύ υψηλές βαθμολογίες στην εξεταστική) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν είναι ανάγκη να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα του α εξαμήνου; Ποια μαθήματα είναι πιο απαιτητικά και ποια πιο χαλαρά; Πόση ώρα διαβάσματος πρέπει να αφιερώνεις εβδομαδιαίως για τα μαθήματα (του α εξαμήνου); Να διαβάζω από σημειώσεις ή από συγγράμματα (υπόψιν ότι δεν έχω ως στόχο να γράψω και πολύ υψηλές βαθμολογίες στην εξεταστική) ;

Α εξαμηνο:
Πολιτική Επιστήμη Ι - παιζει να ναι το πιο βασικο μαθημα για να μπεις λιγο στο ποιντ του αντικειμενου της σχολης και εχει αλλαξει και καθηγητης απο τοτε που το ειχα εγω οποτε νομιζω καλο ειναι να πηγαινεις που και που
Κοινωνιολογία - δεν μπλεκεις. κοβουν αβερτα. σκεψου το εδωσα για βελτιωση βαθμου και μου εβαλαν 5. επισης καθε χρονο αλλαζουν το βιβλιο.
Παγκόσμια και Ευρωπαϊκή Ιστορία Ι - θελει στην ουσια μονο σημειωσεις.
Εισαγωγή στο Δίκαιο - πηγαινε απλα για να δεις τους καθηγητες και μετα διαβασε το eclass! ειναι με 10 πολλαπλης επιλογης αλλα δεν ειναι οσο ευκολο ακουγεται.
Εισαγωγή στις Διεθνείς Σχέσεις - και αυτο ηταν με 50 πολλαπλης δεν ξερω αν ειναι ακομα ετσι και εχω την εντυπωση πως θελει παρακολουθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Οκ. Σε ευχαριστω παρα πολυ. Μου ειπες ακριβως αυτα που χρειαζομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top