Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καταλαβα...
Ενδιαφέρον το γεγονός οτι υποστηρίζεις τόσο τα Ιωάννινα έναντι του Ηρακλείου κι ας εισαι στο Ηράκλειο. Μου έθεσες προβληματισμούς. :worry:

Κοίτα εγώ απλά ανέφερα κάποια πράγματα τα οποία με χαλάνε στο Ηράκλειο έναντι τα Ιωάννινα, αλλά τα αρνητικά/θετικά κάθε πόλης ζυγίζονται διαφορετικά από τον καθένα μας. Όπως επίσης υπάρχουν πολλά περισσότερα όπου θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας.

Όπου κι αν επιλέξεις να σπουδάσεις θα περάσεις πολύ καλά, στο χέρι σου είναι κι όχι στην πόλη.
Προφανώς δεν έχω μετανιώσει την επιλογή μου αλλά αυτό οφείλεται και σε άλλους παράγοντες.
Βεβαια ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι έχω ήδη αρχίσει να βαριέμαι το Ηράκλειο. Αν το καλοσκεφτώ ίσως και να άλλαζα γνώμη. Τα αρνητικά που ανέφερα βέβαια θα παρέμεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα σου προτεινα Αθηνα,Θεσσαλονικη.
Καλυτερα νοσοκομεια,περισσοτερα περιστατικα,ευκαιριες για ανταλλλαγες στο εξωτερικο πραγματα που δεν τα βρισκεις στις υπολοιπες ιατρικες.Το επιπεδο σπουδων καθηγητων κτλ ειναι παρομοιο παντου.

Εγώ πάντως αν ξαναέκανα μηχανογραφικό (και με έπαιρνε οικονομικά), θα δήλωνα ή Λάρισα ή Ηράκλειο. Τα νοσοκομεία είναι πανεπιστημιακά άρα βλέπεις πληθώρα περιστατικών και βλέπεις και το *περίεργο*, εξυπηρετούν μεγάλες περιοχές άρα δεν ξεμένεις και επειδή είναι και πανεπιστημιακά ο καθηγητής θα φέρει συνεννοημένες εισαγωγές, είναι πιο καινούριες σχολές από Αθήνας και Θεσσαλονίκης, οπότε σχετικά καλύτερες υποδομές και ίσως καλύτερη χρηματοδότηση (και σαν πανεπιστήμια γενικά είναι πιο καινούρια, ειδικά της Λάρισας), και το κυριότερο απ' όλα: ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ. Στην Θεσσαλονίκη στο έτος μου ήμασταν 350 άτομα. Το 1/3 παίζει να είναι σε Λάρισα ή Ηράκλειο...

Μιλάω ξεκάθαρα για το ακαδημαϊκό κομμάτι και δεν τις κρίνω σαν πόλεις.

Γι αυτό με τις ανταλλαγές φοιτητών, τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν ξαναέκανα μηχανογραφικό (και με έπαιρνε οικονομικά), θα δήλωνα ή Λάρισα ή Ηράκλειο. Τα νοσοκομεία είναι πανεπιστημιακά άρα βλέπεις πληθώρα περιστατικών και βλέπεις και το *περίεργο*, εξυπηρετούν μεγάλες περιοχές άρα δεν ξεμένεις και επειδή είναι και πανεπιστημιακά ο καθηγητής θα φέρει συνεννοημένες εισαγωγές, είναι πιο καινούριες σχολές από Αθήνας και Θεσσαλονίκης, οπότε σχετικά καλύτερες υποδομές και ίσως καλύτερη χρηματοδότηση (και σαν πανεπιστήμια γενικά είναι πιο καινούρια, ειδικά της Λάρισας), και το κυριότερο απ' όλα: ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ. Στην Θεσσαλονίκη στο έτος μου ήμασταν 350 άτομα. Το 1/3 παίζει να είναι σε Λάρισα ή Ηράκλειο...

Μιλάω ξεκάθαρα για το ακαδημαϊκό κομμάτι και δεν τις κρίνω σαν πόλεις.

Γι αυτό με τις ανταλλαγές φοιτητών, τι εννοείς;

Ευχαριστούμε, βοήθησες πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για Αθηναιο η Λαρισα ειναι καλη επιλογη. Ειναι μεγαλη πολη, εχει μερη να βγεις, σε συγκριση με τις υπολοιπες που παιζουν ειναι φθηνη γιατι δεν εχει τοσους πολλους φοιτητες και το κυριοτερο ειναι οτι τωρα το αποφασισες, σε μια ωρα εισαι στο λεωφορειο ή το τρενο για το σπιτι σου. Ουτε να θες καραβι ουτε να θες να πας στην αλλη ακρη της Ελλαδας. Επισης ειναι σε κεντρικοτατο σημειο στην Ελλαδα και εχεις πολλες επιλογες για να πας εκδρομες, Θεσσαλονικη ειναι ~2ω, Βολος διπλα, Πηλιο διπλα, Σποραδες, Πλαστηρα, Τρικαλα για χιονια κ.ο.κ. Το μονο μειονεκτημα ειναι ο καιρος γιατι το καλοκαιρι εχει αφορητη ζεστη (τοσο που κλεινουν ολα τα μαγαζια το ΣΚ και οι Λαρισαιοι πανε μαζικα στις κοντινοτερες παραλιες που ειναι μια ωρα δρομος). Αλλα ουτε το Ηρακλειο φημιζεται για το δροσερο του κλιμα, ουτε τα Ιωαννινα για το στεγνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης Γιάννενα βαράνε τα ενοίκια στον Θεό, σκέψου κι αυτό...
Μόνο Ηράκλειο και Γιάννενα παίζουν στην σύγκριση; Πάτρα, Λάρισα, Αλεξ/πολη όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Επίσης Γιάννενα βαράνε τα ενοίκια στον Θεό, σκέψου κι αυτό...
Μόνο Ηράκλειο και Γιάννενα παίζουν στην σύγκριση; Πάτρα, Λάρισα, Αλεξ/πολη όχι;

Εχω στο μυαλό μου να κανω μηχανογραφικό ως εξής:
Αθήνα (δεν την πιάνω)
Θεσσαλονίκη (δεν την πιάνω)
Πατρα (Ισως και να πιάνω)
Ηράκλειο
Γιάννενα
Λάρισα
Αλεξ/πολη

Διότι εχω ακούσει πολλα άσχημα για την ιατρικη στα Γιάννενα και πολλα καλα για αυτη του Ηρακλείου (και μου αρέσει παρα πολυ σαν πολη). Αλλα τελευταία πολλοί μου μιλούσαν για τα Γιάννενα με καλα λόγια και μπήκα σε δίλημμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Έξω απ' το χορό μεν, αλλά απ' όσα γνωρίζω δε θα προτιμούσα την ιατρική ΑΠΘ. Για πολλούς λόγους, κάποιοι αναφέρθηκαν παραπάνω.
Ιωάννινα είναι πολύ πιο ωραία πόλη για έναν φοιτητή σε σχέση με Ηράκλειο (κακές συγκοινωνίες, λίγο περιορισμένες επιλογές) και Λάρισα (επίσης λίγες επιλογές πέρα από σκυλάδικα, λίγοι φοιτητές πέραν χαμηλόβαθμων ΤΕΙ με ότι αυτό συνεπάγεται).
Απ' την άλλη, ο φοιτητής αποτελεί τη κότα με τα χρυσά αυγά για τους Γιαννιώτες, κι αυτό φαίνεται στη τιμολόγηση.
Σίγουρα τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία δίνουν προβάδισμα σε Λάρισα και Ηράκλειο.

Με... Βαριά καρδιά η αλήθεια είναι, μιας και δεν την αντέχω, θα πρότεινα Λάρισα. Χίλιες φορές 40άρια στην εξεταστική από τα sweaty Ηρακλειώτικα λεωφορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φέτος έδωσα Πανελλαδικές και όπως υπολογίζω πιάνω όλες τις ιατρικές εκτός Αθήνας και οριακά την Θεσσαλονίκη. Αν όλα πάνε καλά με βλέπω είτε στη Λάρισα είτε στη Θεσσαλονίκη! Επειδή γενικά από φοιτητές ιατρικής παρατηρώ μία προτίμηση προς το τμήμα της Λάρισας , μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε τι αυτό υπερτερεί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα γιάννενα είναι ακριβή πόλη. Ζει από τους φοιτητές της, οπότε εκμεταλλεύεται το φοιτητόκοσμο όσο δεν πάει. Ειδικά αναφορικά με τα ενοίκια. Χαρακτηριστικό είναι ότι η τιμή του ενοικίου είναι εξωφρενικά υψηλή με την κατάσταση του σπιτιού. Με καλό ψάξιμο θα βρεις διαμαντάκια αλλά θα σου βγει η παναγία, υπομονή λοιπόν!

Τα γιάννενα ουσιαστικά είναι φοιτητούπολη όποτε πραγματικά θα βλέπεις παντού φοιτητές. Πχ το καλοκαίρι είναι κάπως άδεια τα γιάννενα για ευνόητους λόγους. Αυτό σίγουρα είναι θετικό. Επίσης κατά τη γνώμη μου είναι πανέμορφη πόλη κι έχει πολλά φυσικά ωραία μέρη γύρω απ' τα γιάννενα να εξερευνήσεις. Επίσης, είναι αρκετά βροχερή πόλη. Αν δεν σου αρέσει καθόλου η βροχή, μπορεί στην αρχή να μην σου κάνει σαν πόλη αλλά συνηθίζεται.

Το πανεπιστήμιο είναι έξω από την πόλη. Ουσιαστικά είναι campus. όλες οι σχολές μαζεμένες μαζί. Είναι πολύ όμορφα. Για να πηγαίνεις στη σχολή θα παίρνεις αστικό, εκτός κι αν έχεις αυτοκίνητο. Επίσης, κάτι που συμβαίνει μόνο στο Γιάννενα απ ότι ξέρω είναι ότι το νοσοκομείο είναι μαζί με τη σχολή. Αυτό είναι άπειρα βολικό για να πετάγεσαι από τη σχολή στο νοσοκομείο και το αντίστροφο.

Αναφορικά με το επίπεδο σπουδών στην ιατρική, θα έλεγα πώς είναι ένα ελληνικό πανεπιστήμιο, με τα κλασσικά του προβλήματα, ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό. Υπάρχουν καλοί και κακοί καθηγητές. Εύκολα και πιο δύσκολα μαθήματα. Κάποια εργαστήρια γίνονται σε στυλ διαλέξεων. Κάποιες κλινικές είναι πολύ καλές, κάποιες αδιάφορες, κάποιες κάνουν λες και δεν έχουν φοιτητές να διδάξουν.


Πάντως να λάβεις υπόψιν σου το θέμα των αποστάσεων, χρήματα, κούραση κτλ.

Επίσης, κάτι που ξέχασα να σου πω: έχω την εντύπωση πώς η πληθώρα των περιστατικών ίσως και να είναι μεγαλύτερη στις μεγαλύτερες πόλεις, αλλά έτσι κι αλλίως λες ότι δεν πιάνεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη.

Γενικά πάντως, κακά τα ψέματα, από όλες τις ιατρικές σχολές εν τέλη, γιατρός θα βγεις. Αλλά μπορεί να κάνουν καλά την ΩΡΛ, αλλά τη νευρολογία, αλλού την ιστολογία. Αυτό δεν το ξέρεις εκ των προτέρων και δεν αποτελεί και στην τελική κριτήριο επιλογής. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω: ένα σημείο που με χαλάει πολύ στη σχολή μου είναι ο αριθμός των φοιτητών. Είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που μπορεί να ικανοποιήσει η σχολή. Το έτος μου έχει υπερβολικά πολλούς φοιτητές, χωρίς λόγο αν σκεφτούμε τι γίνεται έξω από γιατρούς. Οπότε, ως προς αυτόν τον τομέα, υπερτερούν σχολές με μικρότερο αριθμό φοιτητών. Δεν ξέρω τα Γιάννενα πόσους θα δεχτούν φέτος, πάντως σίγουρα λιγότερους από τη δική μου τη φουρνιά. Αν σε ενδιαφέρει ως κριτήριο, ψαξ΄το. Έχω την εντύπωση βέβαια πώς στα 18 μου, δε θα με ένοιαζε προσωπικά κάτι τέτοιο. Όταν είσαι ήδη μέσα στη σχολή καταλαβαίνεις συνήθως πόσο σημαντικό είναι.

Νομίζω πώς ήθελα να γράψω κι άλλα τα οποία ξεχνάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν ξαναέκανα μηχανογραφικό (και με έπαιρνε οικονομικά), θα δήλωνα ή Λάρισα ή Ηράκλειο. Τα νοσοκομεία είναι πανεπιστημιακά άρα βλέπεις πληθώρα περιστατικών και βλέπεις και το *περίεργο*, εξυπηρετούν μεγάλες περιοχές άρα δεν ξεμένεις και επειδή είναι και πανεπιστημιακά ο καθηγητής θα φέρει συνεννοημένες εισαγωγές, είναι πιο καινούριες σχολές από Αθήνας και Θεσσαλονίκης, οπότε σχετικά καλύτερες υποδομές και ίσως καλύτερη χρηματοδότηση (και σαν πανεπιστήμια γενικά είναι πιο καινούρια, ειδικά της Λάρισας), και το κυριότερο απ' όλα: ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ. Στην Θεσσαλονίκη στο έτος μου ήμασταν 350 άτομα. Το 1/3 παίζει να είναι σε Λάρισα ή Ηράκλειο...

Μιλάω ξεκάθαρα για το ακαδημαϊκό κομμάτι και δεν τις κρίνω σαν πόλεις.

Γι αυτό με τις ανταλλαγές φοιτητών, τι εννοείς;

Ολα τα περιεργα περιστατικα καταληγουν σε αθηνα θεσσαλονικη.Θεωρω λανθασμενη την υποβαθμιση των νοσοκομειων στην περιφερεια αλλα αυτο ειναι πραγματικοτητα.
Οσο για τις ανταλλαγες ,στην θεσσαλονικη που γνωριζω υπαρχουν προγραμματα οπως η helmsic,καθως και το κεντρο υγειας στο 6ο ετος που δεν νομιζω να υπαρχουν στις υπολοιπες σχολες.Η χρηματοδοτηση και οι υποδομες για εμενα στο προπτυχιακο επιπεδο δεν εχουν σημασια.
Ο αριθμος των φοιτητων οντως ειναι μειονεκτημα,εμενα ωστοσο δεν με εχει ενοχλησει μεχρι στιγμης.Τις περισσοτερες φορες μοιραζομαστε στους θαλαμους και καταληγουμε 2-3 φοιτητες ανα ασθενη οποτε δεν υπαρχει θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ολα τα περιεργα περιστατικα καταληγουν σε αθηνα θεσσαλονικη.Θεωρω λανθασμενη την υποβαθμιση των νοσοκομειων στην περιφερεια αλλα αυτο ειναι πραγματικοτητα.
Οσο για τις ανταλλαγες ,στην θεσσαλονικη που γνωριζω υπαρχουν προγραμματα οπως η helmsic,καθως και το κεντρο υγειας στο 6ο ετος που δεν νομιζω να υπαρχουν στις υπολοιπες σχολες.Η χρηματοδοτηση και οι υποδομες για εμενα στο προπτυχιακο επιπεδο δεν εχουν σημασια.
Ο αριθμος των φοιτητων οντως ειναι μειονεκτημα,εμενα ωστοσο δεν με εχει ενοχλησει μεχρι στιγμης.Τις περισσοτερες φορες μοιραζομαστε στους θαλαμους και καταληγουμε 2-3 φοιτητες ανα ασθενη οποτε δεν υπαρχει θεμα.

Τα *πολύ* περίεργα περιστατικά ίσως καταλήξουν Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Ωστόσο το περίεργο που κάποια στιγμή ως κλινικός γιατρός να δει στην καθημέρα πράξη (αν και σπάνια), μένει στο πανεπιστημιακό και αντιμετωπίζεται εκεί. Ή σε τερματικού σταδίου ασθενείς μπορείς να δεις νοσηλεία σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, αλλά κατά τ άλλα η αντιμετώπισή τους έχει γίνει στις άλλες πόλεις.
HelMSIC υπάρχει σε όλες τις ιατρικές σχολές και οι ανταλλαγές το ίδιο, όπως και άλλα προγράμματα. (Σε κάποιες πόλεις ίσως και να τρέχουν καλύτερα:whistle:). Κέντρο υγείας γίνεται και σε άλλες ιατρικές αλλά πίστεψέ με το Κέντρο Υγείας είναι από τα πιο άχρηστα μαθήματα, και το πιο άχρηστο του 6ου έτους. Αν μπορούσα να μην το έχω κάνει και να έχω κάνει έναν μήνα παραπάνω Παθολογία ή Παιδιατρική, παρότι πολύ δυσκολότερα, θα το επέλεγα με τα 1000.

2-3 φοιτητές/ασθενή+ τον εκτοετή + τον ειδικευόμενο + τον ειδικό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τα *πολύ* περίεργα περιστατικά ίσως καταλήξουν Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Ωστόσο το περίεργο που κάποια στιγμή ως κλινικός γιατρός να δει στην καθημέρα πράξη (αν και σπάνια), μένει στο πανεπιστημιακό και αντιμετωπίζεται εκεί. Ή σε τερματικού σταδίου ασθενείς μπορείς να δεις νοσηλεία σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, αλλά κατά τ άλλα η αντιμετώπισή τους έχει γίνει στις άλλες πόλεις.
HelMSIC υπάρχει σε όλες τις ιατρικές σχολές και οι ανταλλαγές το ίδιο, όπως και άλλα προγράμματα. (Σε κάποιες πόλεις ίσως και να τρέχουν καλύτερα:whistle:). Κέντρο υγείας γίνεται και σε άλλες ιατρικές αλλά πίστεψέ με το Κέντρο Υγείας είναι από τα πιο άχρηστα μαθήματα, και το πιο άχρηστο του 6ου έτους. Αν μπορούσα να μην το έχω κάνει και να έχω κάνει έναν μήνα παραπάνω Παθολογία ή Παιδιατρική, παρότι πολύ δυσκολότερα, θα το επέλεγα με τα 1000.

2-3 φοιτητές/ασθενή+ τον εκτοετή + τον ειδικευόμενο + τον ειδικό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.

Σε οσα ιστορικα πηρα στο 5ο ετος 3/4 περιπτωσεις ηταν παραπομπες απο νοσοκομεια λαρισας ιωαννινων αλεξ.πολης ή περιοχων που ειναι ακρετα πιο κοντα στα συγκεκριμενα πανεπιστημιακα νοσοκομεια.
Οσο για το κεντρο υγειας εξαρταται πως θα το αξιοποιησεις.
Ποσοι επρεπε να ειναι δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η Αθήνα είναι ο βασιλίας των ιατρικών σχολών στην Ελλάδα....... και δεύτερη καλύτερη μετά από πολύ απόσταση είναι η Θεσσαλονίκη όλες οι άλλες σχολές είναι πολύ πίσω.

Επίσης παιδιά αν θα γίνεται καλοί ιατροί δεν εξαρτάται από την σχολή που θα περάσετε ούτε με το πόσο θα βγάλετε την σχολή αυτή αλλά από που θα κάνετε ειδικότητα. Για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι και στρατηγική σκέψη.

Όσο αφορά την Kρήτη είναι αχολή που μπορεί να σαι κάνει καλό ερευνητή (αν και πολύ αμφιβάλω) καλό ιατρό όμως δε θα σε κάνει..... καλό ιατρό θα σε κάνει η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
η Αθήνα είναι ο βασιλίας των ιατρικών σχολών στην Ελλάδα....... και δεύτερη καλύτερη μετά από πολύ απόσταση είναι η Θεσσαλονίκη όλες οι άλλες σχολές είναι πολύ πίσω.

Επίσης παιδιά αν θα γίνεται καλοί ιατροί δεν εξαρτάται από την σχολή που θα περάσετε ούτε με το πόσο θα βγάλετε την σχολή αυτή αλλά από που θα κάνετε ειδικότητα. Για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι και στρατηγική σκέψη.

Όσο αφορά την Kρήτη είναι αχολή που μπορεί να σαι κάνει καλό ερευνητή (αν και πολύ αμφιβάλω) καλό ιατρό όμως δε θα σε κάνει..... καλό ιατρό θα σε κάνει η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη...........

Εμμμ... Οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλέ! Δεν το πιστεύω ότι έχετε τέτοια διλήμματα! Ας περνούσα Ιατρική και ας ήταν και στην Κολοπετινίτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
η Αθήνα είναι ο βασιλίας των ιατρικών σχολών στην Ελλάδα....... και δεύτερη καλύτερη μετά από πολύ απόσταση είναι η Θεσσαλονίκη όλες οι άλλες σχολές είναι πολύ πίσω.

Επίσης παιδιά αν θα γίνεται καλοί ιατροί δεν εξαρτάται από την σχολή που θα περάσετε ούτε με το πόσο θα βγάλετε την σχολή αυτή αλλά από που θα κάνετε ειδικότητα. Για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι και στρατηγική σκέψη.

Όσο αφορά την Kρήτη είναι αχολή που μπορεί να σαι κάνει καλό ερευνητή (αν και πολύ αμφιβάλω) καλό ιατρό όμως δε θα σε κάνει..... καλό ιατρό θα σε κάνει η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη...........
Πολύ ωραίος και κατανοητός ο Φόκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
η Αθήνα είναι ο βασιλίας των ιατρικών σχολών στην Ελλάδα....... και δεύτερη καλύτερη μετά από πολύ απόσταση είναι η Θεσσαλονίκη όλες οι άλλες σχολές είναι πολύ πίσω.

Επίσης παιδιά αν θα γίνεται καλοί ιατροί δεν εξαρτάται από την σχολή που θα περάσετε ούτε με το πόσο θα βγάλετε την σχολή αυτή αλλά από που θα κάνετε ειδικότητα. Για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το κομμάτι και στρατηγική σκέψη.

Όσο αφορά την Kρήτη είναι αχολή που μπορεί να σαι κάνει καλό ερευνητή (αν και πολύ αμφιβάλω) καλό ιατρό όμως δε θα σε κάνει..... καλό ιατρό θα σε κάνει η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη...........
κλασσικος φοκος.

https://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?f=12&t=279 αποτελεσματα μεθ στην υποτιθεμενη καλυτερη ιατρικη της ελλαδας.ολοι 9 και 10.ρε τι γινεται κατι αστερια που βγαινουνε.οταν τα λεω αυτα ομως εγω χρονια ειμαι ο γραφικος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αποτελεσματα ορθοπαιδικης και οι 2 δεκαρια https://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?f=12&t=1328.
καλα τι αισχος γινεται εκει μεσα??
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
https://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?f=12&t=279 αποτελεσματα μεθ στην υποτιθεμενη καλυτερη ιατρικη της ελλαδας.ολοι 9 και 10.ρε τι γινεται κατι αστερια που βγαινουνε.οταν τα λεω αυτα ομως εγω χρονια ειμαι ο γραφικος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αποτελεσματα ορθοπαιδικης και οι 2 δεκαρια https://grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?f=12&t=1328.
καλα τι αισχος γινεται εκει μεσα??
Καλα χαλαρωσε κι εσυ. Θες να μου πεις οτι στις αλλες ιατρικες δεν υπαρχουν ευκολα μαθηματα-κλινικες. Για την ορθοπαιδικη που αναφερεις υπαρχουν τρεις κλινικες. Η μια μαλιστα απαιτει απ τους φοιτητες παπαγαλια ενος απαραδεκτου βιβλιου κ ειναι απ τα δυσκολα μαθηματα. Για τη μεθ υπαρχουν επισης τρεις κλινικες. Δεν ειναι σε ολες το ιδιο τα πραγματα. Στη συγκεκριμενη που αναφερεις η εξεταση ειναι με πολλαπλης και οι καθηγητες βαριουνται να ανανεωσουν την τραπεζα (και βαριουνται κ να διδαξουν επισης δυστυχως). Μεχρι περσι-προπερσι σ αυτη την κλινικη επαιρναν ολοι 6-7. Οσο περνανε τα χρονια η τραπεζα γινεται κ πιο γνωστη και οι βαθμοι οπως βλεπω κ εγω εχουν ανεβει. Επισης, απ οσο ξερω στις περισσοτερες ιατρικες η μεθ δεν ειναι καν υποχρεωτικο μαθημα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Καλα χαλαρωσε κι εσυ. Θες να μου πεις οτι στις αλλες ιατρικες δεν υπαρχουν ευκολα μαθηματα-κλινικες. Για την ορθοπαιδικη που αναφερεις υπαρχουν τρεις κλινικες. Η μια μαλιστα απαιτει απ τους φοιτητες παπαγαλια ενος απαραδεκτου βιβλιου κ ειναι απ τα δυσκολα μαθηματα. Για τη μεθ υπαρχουν επισης τρεις κλινικες. Δεν ειναι σε ολες το ιδιο τα πραγματα. Στη συγκεκριμενη που αναφερεις η εξεταση ειναι με πολλαπλης και οι καθηγητες βαριουνται να ανανεωσουν την τραπεζα (και βαριουνται κ να διδαξουν επισης δυστυχως). Μεχρι περσι-προπερσι σ αυτη την κλινικη επαιρναν ολοι 6-7. Οσο περνανε τα χρονια η τραπεζα γινεται κ πιο γνωστη και οι βαθμοι οπως βλεπω κ εγω εχουν ανεβει. Επισης, απ οσο ξερω στις περισσοτερες ιατρικες η μεθ δεν ειναι καν υποχρεωτικο μαθημα.
καλα τραβα να δεις τι γινεται στην πατρα ακομα και στη μεθ.ανωτερος βαθμος το 8 που πρεπει να σαι πολυ φυτο για να παρεις και τοσο.και βαριεμαι να ψαξω για ιστολογιες κτλπ.θυμαμαι πριν 2 χρονια που ετυχε να δω κατι βαθμολογιες απλα γελουσα με την ευκολια που μπαινανε οι βαθμοι οταν πατρα γραφουνε 4.5!!
μην συζητησουμε για βιοχημεια,φαρμακολογια κτλπ που γινεται του κουτρουλη ο γαμος.ρωτα το φοκο να στα πει αν δεν πιστευεις εμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
καλα τραβα να δεις τι γινεται στην πατρα ακομα και στη μεθ.ανωτερος βαθμος το 8 που πρεπει να σαι πολυ φυτο για να παρεις και τοσο.και βαριεμαι να ψαξω για ιστολογιες κτλπ.θυμαμαι πριν 2 χρονια που ετυχε να δω κατι βαθμολογιες απλα γελουσα με την ευκολια που μπαινανε οι βαθμοι οταν πατρα γραφουνε 4.5!!
Σου ξαναλεω κ μεθ δεν ειναι σε ολες τις κλινικες ετσι. Υπαρχει κλινικη που η εξεταση ειναι δυσκολη κ πρεπει να εχεις μαθει καλα μηχανικο αερισμο, αιμοδυναμικο μονιτορινκ, οξεοβασικη και ολα τα αλλα δυσκολα της μεθ. Και εδω που βλεπεις τωρα 9-10, μεχρι πριν 2 χρονια κ αριστα διαβασμενος να ησουν επαιρνες 7 το πολυ 8 αναλογα με την εξεταστικη. Ιστολογια ειναι οντως ευκολο μαθημα στην Αθηνα. Ειναι κ η φυση του μαθηματος που ειναι ευκολη νομιζω. Στο ιδιο ετος υπαρχει κ η βιοχημεια που υπηρχαν χρονιες που κοβονταν περιπου οι μισοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top