Φιλολογία ΕΚΠΑ vs Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ

Φιλολογία ΕΚΠΑ vs Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Φιλολογία ΕΚΠΑ

  • Ιστορία & Αρχαιολογία ΕΚΠΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
και καλα εκανες και επελεξες αυτο το τμημα...φυσικα και γινονται τα απαραιτητα γλωσσικα μαθηματα...αλλωστε σκεφτειτε λιγο...πως γινεται να ειμαι καλος ιστορικος και να μην μπορω να διαβασω τις ιστορικες (φιλολογικες) πηγες απο το πρωτοτυπο? απλα δεν γινεται...επισης μετραει και η προσωπικη ανασχοληση του καθενος οσον αφορα αυτο το θεμα...
ναι...η εναλια αρχαιολογια ειναι ενας πολυ δυνατος κλαδος σημερα. εμεις στο απθ εχουμε δικια μας ομαδα οι φοιτητες που ασχολειται με την εναλια αρχαιολογια(και μαλιστα γενικα με την αρχαιολγια του θαλασσιου περιβαλλοντος)..μπορεις να μας βρεις και στ φβ...απλα εχουμε την ομαδα κλειστη αν θυμαμαι καλα...
ναι..ειναι πολυ αξιολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ωραία, γιατί ειδικά η Λογοτεχνία θα μου έλειπε ως μάθημα! :) Θα κοιτάξω και την ομάδα, αν και λογικά θα είναι για τα μέλη της σχολής σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
ε...θα κανεις και λογοτεχνια...λιγοτερο απο την φιλολογια αλλα οκ θα κανεις...

αρχαιολογια του υδατινου τοπιου πατα για να την βρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Σας βρήκα θα στείλω αίτημα αν είναι και ίσως με δεχθεί ο διαχειριστής! :)

Κατά πάσα πιθανότητα περνάω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο συγκεκριμένο τμήμα, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον! Ελπίζω να το λατρέψω ακόμη περισσότερο στην πορεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σας βρήκα θα στείλω αίτημα αν είναι και ίσως με δεχθεί ο διαχειριστής! :)

Κατά πάσα πιθανότητα περνάω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο συγκεκριμένο τμήμα, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον! Ελπίζω να το λατρέψω ακόμη περισσότερο στην πορεία!
ναι,,μπορει και να σε δεχτει...
ωραια...
αντε καλα αποτελεσματα λοιπον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και απο τα δυο, εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα, οποτε πηγαινε εκει που σου αρεσει! Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως στο Ιστορικο Αρχαιολογικο, εχει καπως πιο ομορφο επιπεδο σπουδων, πιο ελκυστικο ρε παιδακι μου, μπορει να φταιει και το ότι μου τη δινουν τα Αρχαια, τι να πω?
Παντως οτι και να διαλεξεις, τα ιδια δικαιωματα θα εχεις, καλη επιτυχια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Δεν είμαι στο ιστορικό της Κρήτης, αλλά είμαι στο πανεπιστήμιο της Κρήτης, στο Φ.Κ.Σ., έχω ακούσει όμως κάποια πράγματα.

Πριν στα πω, δες εδώ τον οδηγό σπουδών (ώστε να δεις πόσα μαθήματα πρέπει να πάρεις από φιλολογία) και δες εδώ τα προσφερόμενα για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.

Για το τμήμα έχω ακούσει για 4 πολύ καλούς καθηγητές, για τους άλλους δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά θα δεις ότι για τους καθηγητές ο καθένας λέει τα δικά του, οπότε μην πτοείσαι.

Τα σεμινάρια που θα δεις στα προσφερόμενα είναι παρουσίαση εργασίας σε κάποιο θέμα, υπάρχει πλαφόν, όπως και στις παραδοσεις, με την διαφορά ότι είναι πολύ μικρό, δηλαδή κάπου 25-30 άτομα, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σταθερό νούμερο. Τα σεμινάρια τα παίρνεις από το τρίτο έτος.

Το Ρέθυμνο είναι φοβερή πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια γενικά για το Πανεπιστήμιο Κρήτης! Θα κάνω αίτηση στην εστία και αν με διαλέξουν θα είμαι εκεί, αλλιώς θα κατεβαίνω στις εξεταστικές (αν και σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα με τα σεμινάρια, πρέπει να υπάρχουν και εργαστήρια, δεν ξέρω). Θα κοιτάξω τα links που μου έστειλες, έψαχνα κι εγώ πρόγραμμα σπουδών και δεν έβρισκα κάτι, μόνο το δεύτερο link είχα εντοπίσει αλλά δεν ήξερα πού αναφερόταν, σε πρωτοετείς κλπ. Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Βλέπω τα προγράμματα σπουδών...
Ως μαθήματα επιλογής δικαιούμαι 6.
Αυτά που μου αρέσουν και πιστεύω θα μου προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις για διδασκαλία σε γυμνάσιο-λύκειο είναι τα εξής:

Από Αρχαία Ελληνική Φιλολογία:
Όμηρος-Επική Ποίηση, Δραματική Ποίηση, Ιστοριογραφία, Φιλοσοφική Πεζογραφία/Ρητορική
Από Λατινική Φιλολογία:
Πεζογραφία
Από Νεοελληνική Φιλολογία:
Η περίοδος από το 1900 έως σήμερα
( Οδηγός σπουδών για Φιλολογία 2013-2014: https://www.philology.uoc.gr/STUDIES/sg/Philology_2013-2014_gr_revised.pdf )

Νομίζω μπορώ να πάρω ως επιλογή μαθήματα και απο το τμήμα της Ψυχολογίας που ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά δεν κατάφερα να πιάσω τα μόριά της ( έβγαλα 15.818 ), αλλά πιστεύω δεν αξίζει, γιατί δε θα μου δώσει εφόδια για επαγγελματική αποκατάσταση με βάση το πτυχίο μου. Βιβλία Ψυχολογίας μπορώ να διαβάσω και μόνη μου όσα θέλω, ή να δώσω για δεύτερο πτυχίο στο μέλλον.

Γενικά, μπορώ να πάρω όποια θέλω από τη Φιλολογία; Θα τα διδάσκομαι τις ώρες που θα τα διδάσκονται τα παιδιά του τμήματός της; Ή υπάρχει διαφορετική διαδικασία και περιορισμός στην επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Απο τη φιλολογία παίρνεις όποιο μάθημα θες, αρκεί να ανήκει σε συγκεκριμένη κατηγορία, π.χ. λατινική φιλολογία για να μετρήσει ατα μαθήματα που πρέπει να βγάλεις, αλλιώς πάει στις ελεύθερες επιλογές. Το κάθε μάθημα διδάσκεται συγκεκριμένη μέρα και ώρα, δεν έχει σημασία ποιοι θα το παρακουλουθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Σωστά, υπάρχουν και στα υποχρεωτικά κάποια φιλολογικά. To πρόγραμμα σπουδών που θέλω ν' ακολουθήσω απ' ό,τι βλέπω έχει αυτά ως υποχρεωτικά μαθήματα:

"Πρόγραμμα Β: Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία 1
Αρχαία Ελληνική ή/και Βυζαντινή Φιλολογία (υποχρεωτικά μία
Αρχαία Ελληνική Φιλολογία) 3
Λατινική Φιλολογία 1
Αρχαία Ιστορία 2
Ιστορία Μέσων Χρόνων (Βυζάντιο ή/και Δυτική Ευρώπη) 2
Ιστορία Νεοτέρων Χρόνων ή Τουρκολογία 2
Ιστορία (οποιαδήποτε ιστορία) 1
Προϊστορική Αρχαιολογία 4
Κλασική Αρχαιολογία 4
Βυζαντινή Αρχαιολογία 4
Ιστορία της Τέχνης της Δύσης 5
Συμμετοχή σε ανασκαφική ή άλλη έρευνα πεδίου που
διεξάγεται από τον Τομέα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης 1"


Μάλλον τα 4 πρώτα είναι μαθήματα της Φιλολογίας, που αναλογούν σε 5 μαθήματα. Και δικαιούμαι και άλλα 6 επιλογής αν θέλω, αν κατάλαβα καλά!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
φυσικα κ απ τ δυο τμηματα μπορεις ν δουλεψεις ως φιλολογος...κ οπως επισης προαναφερθηκε η ειδικευση της αρχαιολογιας κ ιστοριας της τεχνης σου επιτρεπει ν δουλεψεις κ ως αρχαιολογος κ ιστορικος τεχνης...οχι δν μαθαινουμε παπαγαλια τν ιστορια. σε καμια περιπτωση. κ ν θες δν γινεται αυτο. πως ν μαθεις απ εξω 500 σελιδες ιστορια ας πουμε. κατανοηση κανεις. δν κανουμε περιγραφη των ιστορικων γεγονοτων-συνθηκων αλλα ερμηνεια. δν μαιθαινουμε για παραδειγμα ποτε εγινε η μαχη στ πουατιε κ ποιοι νικησαν αλλα αξιολογουμε τ αποτελσμα της μαχης, υπο ποιες συνθηκες εγινε, ηταν πραγματι τοσο σημανμτικη πως εχει αφησει ν εννοηθει η κακοδιδασκομενη ιστορια της δευτεροβθμιας εκπαιδευσης? διαβαζουμε πηγες που ταυτοποιουν ολο οσα λεμε(πηγες απο τ πρωτοτυπο αλλα κ απο μεταφραση), εξεταζουμε τα αρχαιολογικα καταλοιπα που ενδεχομενως υπαρχουν κλπ κλπ...αυτο που σας εδωσα παιδια ειναι ενα πλ πλ απλο παραδειγαμα...υπαρχουν πολλα αλλα κ πλ πιο συνθετα...
η σχολη λπν ν ξερετε οτι ουσιαστικα αποτελει ενα ταξιδι στ παρελθον, τς τεχνες κ τν πολιτισμο(συμπεριλαμβανομενης κ τς γλωσσας, αρχαια, νεα ελληνικα, λατινικα)...ειδικα η αρχαιολογια κ η ιστορια της τεχνης θ σας φερουν ακμ πιο κοντα με ολα αυτα(ανασκαφες, επιγραφες, εκθεσεις εργων τεχνης κλπ)
κ ναι...φυσικα κ γινονται μαθηματα ολων των ειδων της ιστοριας...
αν θελετε κ κπ αλλα πληροφορια μπορειτε ν μου πειτε...

Σε ευχαριστώ πολύ γιατί με τη παπαγαλία φέτος δεν τη πάλευα καθόλου.....μου αρέσει η ιστορία αλλά με δικά μου λόγια ρρ γαμώτο .....εντάξει πιστεύω ότι αν διαβάζεις και δεν είσαι σαν τους φοιτητές που πατάνε όποτε θέλουν μια χαρά τη βγάζεις τη σχολή......και φοιτητική ζωή που λένε κάνεις.... :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να ρωτησω για το τμημα Ιστοριας-Αρχαιολογιας ,αν καταλαβα καλα διαβazετε ιστορια αλλα γραφετε τη δικη σας γνωμη πανω στο γεγονος??Επισης θελω να ρωτησω ποσα υποχρεωτικα μαθηματα εχει δηλαδη αν καποιος δουλευει full time για παραδειγμα,παραλληλα με τη σχολη θα μπορουσε να το βγαλει αυτο το τμημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το κακο και με τις δυο σχολες αυτες ειναι οτι τα αντικειμενα που θεραπευουν η ιστορια η λογοτεχνια η τεχνη η γλωσσα αποτελουν χομπι για τη μιση Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν καποιος επιλεξει στο ιστορικο-αρχαιολογικο την κατευθυνση της ιστοριας εχει τη δυνατοτητα να δουλεψει ως ξεναγος η σε μουσεια γκαλερι κλπ?
Το ιδιο πτυχιο παιρνεις η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν κανεις καποιο μεταπτυχιακο στην ιστορια της τεχνης η την πολιτιστικη διαχειριση μπορεις να δουλεψεις σε καποιο μουσειο.Δεν μπορεις ομως να δουλεψεις σε θεσεις που ζητανε αρχαιολογους.Δηλαδη αν σε ενδιαφερει η ιστορια της τεχνης μπορεις να ασχοληθεις και απο την ειδικευση ιστοριας.Με την αρχαιολογια ομως απο πολυ δυσκολο ως αδυνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πες και ενα ευχαριστω που απανταμε στις αποριες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Eνταξει αστειευομαι.Ανακεφαλαιωνοντας αν επιλεξεις ιστορία ειναι λιγες οι θεσεις σε μουσεια διοτι εισαι κυριως φιλολογος με ολα τα δικαιωματα.Αν επιλεξεις αρχαιολογια-ιστορια της τεχνης ειναι ευκολοτερο να βρεις δουλεια σε μουσειο αλλα απαιτειται μεταπτυχιακο.Απλα να ξερεις οτι με την αρχαιολογια ισως αντιμετωπισεις θεμα αν θες να εργαστεις σε φροντιστηριο ως καθηγητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μεγάλο μου όνειρο να περάσω φιλολογία...
Πόσο με πληγώνει που δε μπορώ να το πραγματοποιήσω!
Πώς είναι η φοιτητική ζωή ως φιλόλογος; :(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top