Tα πάντα για τις εξετάσεις Ισπανικών

philipbass

Νεοφερμένος

Ο philipbass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω παλι κοπηκα στο θερβαντες...
το περιμενα βασικα..
ατιμο ακουστικο :mad:

Κρίμα gorgonokoritso.. στο ακουστικό είχα κοπεί και εγώ πέρυσι.. και το ακουστικό φοβάμαι στο ΚΠΓ!!
Δεν περιμένεις τα αποτελέσματα ΚΠΓ για ισπανικά; ελπίζω να το έχεις περάσει!! :)

Καλά αποτελέσματα σε όλους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι περιμενω και το κπγ
εκει τουλαχιστον, βασει των απαντησεων, στο ακουστικο τα εχω παει καλα :P
στα προφορικα τα πηγα χαλια απο το αγχος :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterix

Νεοφερμένος

Ο lefterix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ποσοι εχουν ξαναδωσει κι εχουν κοπεί εξαιτίας του Listening?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arco Iris

Νεοφερμένος

Η Arco Iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! Πιστευετε οτι μπορει καποιος που πηρε πριν 2 χρονια το β2 να περασει με μετριο διαβασμα και 4 ωρες μαθημα τη βδομαδα σε φροντιστηριο το γ1 το Μαιο?

Υ.Γ. αναφερομαι σε μετριο διαβασμα επειδη ειμαι επι πτυχιω και θα δωσω περισσοτερο βαρος στη σχολη!

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Β1 Ισπανικών

Όσοι ασχολείστε με πτυχία ισπανικών ποια είναι η άποψη σας για τα πτυχία του ΚΠγ και για το Cervantes σε αυτό το επίπεδο;Επίσης πόσο καιρό πιστεύεται πως χρειάζεται κάποιος για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο και ποια είναι η ύλη του επιπέδου;Ευχαριστώ πολύ :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όσοι ασχολείστε με πτυχία ισπανικών ποια είναι η άποψη σας για τα πτυχία του ΚΠγ και για το Cervantes σε αυτό το επίπεδο;Επίσης πόσο καιρό πιστεύεται πως χρειάζεται κάποιος για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο και ποια είναι η ύλη του επιπέδου;Ευχαριστώ πολύ :)
εγω που μαθαινω μονη μου ισπανικα μεσα σε 2 χρονια θα εχω φτασει ανετα σε αυτο το επιπεδο..σε φροντιστηριο φανταζομαι οτι σε 1-1.5 χρονο θα τα εχεις καταφερει...αν ομως πραγματικα ενδιαφερεσαι και ασχολεισαι...τα ισπανικα ειναι ευκολη γλωσσα οποτε αν μαθεις την γραμματικη καλα μετα μπορεις να επικεντρωθεις μονο στο λεξιλογιο και να φτασεις σε πολυ καλο επιπεδο...οσον αφορα τα πτυχια η γνωμη μου ειναι οσο μπορεις να αποφευγεις τα κρατικα γιατι καταρχας δεν αναγνωριζονται παντου και κατα δευτερον τα θεματα που πεφτουν συνηθως δεν ανταποκρινονται στο επιπεδο αυτο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
εγω που μαθαινω μονη μου ισπανικα μεσα σε 2 χρονια θα εχω φτασει ανετα σε αυτο το επιπεδο..σε φροντιστηριο φανταζομαι οτι σε 1-1.5 χρονο θα τα εχεις καταφερει...αν ομως πραγματικα ενδιαφερεσαι και ασχολεισαι...τα ισπανικα ειναι ευκολη γλωσσα οποτε αν μαθεις την γραμματικη καλα μετα μπορεις να επικεντρωθεις μονο στο λεξιλογιο και να φτασεις σε πολυ καλο επιπεδο...οσον αφορα τα πτυχια η γνωμη μου ειναι οσο μπορεις να αποφευγεις τα κρατικα γιατι καταρχας δεν αναγνωριζονται παντου και κατα δευτερον τα θεματα που πεφτουν συνηθως δεν ανταποκρινονται στο επιπεδο αυτο...!!!

Και εγώ μόνη μου και κάνω για αυτό έχω κάποιες ανησυχίες.Αλλά σκέφτομαι να δώσω τον Νοέμβριο του 2015.Τι γραμματική ανταποκρίνεται σε αυτό το επίπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Και εγώ μόνη μου και κάνω για αυτό έχω κάποιες ανησυχίες.Αλλά σκέφτομαι να δώσω τον Νοέμβριο του 2015.Τι γραμματική ανταποκρίνεται σε αυτό το επίπεδο;

γιατι εχεις ανησυχιες??αγορασε λογοτεχνικα βιβλια στα ισπανικα, ακου ισπανικη μουσικη,και δες ταινιες- σειρες ειτε με ισπανικους υποτιτλους ειτε οχι και μια χαρα θα τα καταφερεις...δεν χρειαζεται να μαθαινεις απ'εξω γραμματικους κανονες κ.τ.λ.θα σου βγαινουν αυθορμητα μετα απο λιγο...αλλα αν θες να εισαι σιγουρη παρε ενα βιβλιο γραμματικης β1 για να δεις τι θα πρεπει να γνωριζεις...εγω εχω ενα μικρο βιβλιαρακι με τα πολυ βασικα....χρονοι-κλισεις-βασικο λεξιλογιο και φρασεις και τιποτα αλλο...καταλβαινω λιγα ισπανικα οταν τα ακουω σε ταινιες η τραγουδια αλλα εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ λογω αλλων υποχρεωσεων και τωρα τα εχω αφησει λογω πενελληνιων...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
γιατι εχεις ανησυχιες??αγορασε λογοτεχνικα βιβλια στα ισπανικα, ακου ισπανικη μουσικη,και δες ταινιες- σειρες ειτε με ισπανικους υποτιτλους ειτε οχι και μια χαρα θα τα καταφερεις...δεν χρειαζεται να μαθαινεις απ'εξω γραμματικους κανονες κ.τ.λ.θα σου βγαινουν αυθορμητα μετα απο λιγο...αλλα αν θες να εισαι σιγουρη παρε ενα βιβλιο γραμματικης β1 για να δεις τι θα πρεπει να γνωριζεις...εγω εχω ενα μικρο βιβλιαρακι με τα πολυ βασικα....χρονοι-κλισεις-βασικο λεξιλογιο και φρασεις και τιποτα αλλο...καταλβαινω λιγα ισπανικα οταν τα ακουω σε ταινιες η τραγουδια αλλα εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ λογω αλλων υποχρεωσεων και τωρα τα εχω αφησει λογω πενελληνιων...!!

Γιατί αλλιώς προετοιμάζεσαι μόνος σου και αλλιώς με καθηγητή.Με κριτήριο πως ξεκινάω σχεδόν από 0(ξέρω κάποια πράγματα αλλά τα πιο βασικά)δύσκολα θα καταλαβαίνω όλα αυτά που μου είπες αλλά ξέρω πως βοηθάνε πολύ και θα τα κάνω.Έχω όρεξη να ασχοληθώ αρκετά αν και ξέρω πως το πρόγραμμα μου το χειμώνα θα είναι αρκετά φορτωμένο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Γιατί αλλιώς προετοιμάζεσαι μόνος σου και αλλιώς με καθηγητή.Με κριτήριο πως ξεκινάω σχεδόν από 0(ξέρω κάποια πράγματα αλλά τα πιο βασικά)δύσκολα θα καταλαβαίνω όλα αυτά που μου είπες αλλά ξέρω πως βοηθάνε πολύ και θα τα κάνω.Έχω όρεξη να ασχοληθώ αρκετά αν και ξέρω πως το πρόγραμμα μου το χειμώνα θα είναι αρκετά φορτωμένο:worry:
νομιζα οτι ηδη βρισκεσαι σε αρκετα καλο επιπεδο...με ολα αυτα που θα εχετε στο σχολειο ,φανταζομαι, οτι δυσκολα θα καταφερεις να δωσεις(ακομα και με την βοηθεια καθηγητη)το 2015!!!οπως εγραψα και πιο πανω τα ισπανικα (ευτυχως)ειναι ευκολη γλωσσα και αν μιλας αγγλικα η και γαλλικα θα ειναι ακομα πιο ευκολα γιατι πολλες λεξεις ειναι ιδιες απλως με διαφορετικη καταληξη...θεληση απλως να εχεις και θα τα καταφερεις...εγω προσωπικα ηθελα παρα πολυ καιρο να ξεκινησω αλλα δεν ειχα ποτε χρονο οποτε θα το αφησω για μετα τις πανελληνιες για να ασχοληθω αποκλειστικα με αυτα...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
νομιζα οτι ηδη βρισκεσαι σε αρκετα καλο επιπεδο...με ολα αυτα που θα εχετε στο σχολειο ,φανταζομαι, οτι δυσκολα θα καταφερεις να δωσεις(ακομα και με την βοηθεια καθηγητη)το 2015!!!οπως εγραψα και πιο πανω τα ισπανικα (ευτυχως)ειναι ευκολη γλωσσα και αν μιλας αγγλικα η και γαλλικα θα ειναι ακομα πιο ευκολα γιατι πολλες λεξεις ειναι ιδιες απλως με διαφορετικη καταληξη...θεληση απλως να εχεις και θα τα καταφερεις...εγω προσωπικα ηθελα παρα πολυ καιρο να ξεκινησω αλλα δεν ειχα ποτε χρονο οποτε θα το αφησω για μετα τις πανελληνιες για να ασχοληθω αποκλειστικα με αυτα...!!

Όχι δυστυχώς!Τώρα θα πάω Α' λυκείου και για αυτό σκέφτομαι πως θα είναι το πρόγραμμα μου(βλ.νέο λύκειο).Έχω θέληση,θέλω να μάθω ισπανικά από τα 6 και θέλω πολύ να τα καταφέρω!!!

Και όποιον ξέρει,ποια είναι η ύλη του Β1 από άποψη γραμματικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα βιβλία ; Protagonistas B1 , prisma B2 και gente 3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Β1 Ισπανικών

Όσοι ασχολείστε με πτυχία ισπανικών ποια είναι η άποψη σας για τα πτυχία του ΚΠγ και για το Cervantes σε αυτό το επίπεδο;Επίσης πόσο καιρό πιστεύεται πως χρειάζεται κάποιος για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο και ποια είναι η ύλη του επιπέδου;Ευχαριστώ πολύ :)



Το ΚΠγ είναι αρκετά εύκολο αν ασχολείσαι, αλλά αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα. Εγώ που ασχολήθηκα σοβαρά πήρα το Β2 στο ΚΠγ σε λιγότερο από 1 χρόνο.
Το Cervantes είναι αναγνωρισμένο σε όλο το κόσμο, αλλά έχει πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες. Για να πάρεις Β2, αν ξεκινήσει από το μηδέν θέλεις σίγουρα κοντά στα 2 χρόνια.
Θα σε πρότεινα να δώσεις καλύτερα Cervantes. Είναι πτυχίο υψηλού επιπέδου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γεια σας! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν προηγούμενα τεστ του θερβάντες, όπως υπάρχουν για το κρατικό. Ενδιαφερόμαι για τα επίπεδα Β2 και Γ1. Ευχαριστώ. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το κρατικό αναγνωρίζεται μονο στην Ελλάδα. Εντελώς άχρηστο αν δεν εχεις πόστο στο δημόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το κρατικό αναγνωρίζεται μονο στην Ελλάδα. Εντελώς άχρηστο αν δεν εχεις πόστο στο δημόσιο...

Το ΚΠΓ περιλαμβάνεται στο προσοντολόγιο του ΑΣΕΠ και είναι αναγνωρισμένο στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Επίσης, ως πιστοποιητικό που εκδίδεται και φέρει τη σφραγίδα του Υπουργείου Παιδείας της Ελλάδας αναγνωρίζεται αυτόματα από επίσημα όργανα και υπηρεσίες των άλλων κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
https://kpg.cti.gr/index.php/oi-exetaseis/hlektronikes-exetaseis/item/60-anagnwrish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στο εξωτερικο δεν αναγνωρίζουν καν τα δικά τους πτυχία. Ποσο μάλλον το ελληνικό κρατικό. Φιλοι μου που είχαν Γ1 αναγκάστηκαν να παρακολουθήσουν μαθήματα Β2 και να δώσουν εξετάσεις στο Παρίσι. Ενα επίπεδο χαμηλότερα δηλαδή. (Βέβαια αφορα τα γαλλικά, αλλά θεωρώ οτι το ίδιο συμβαίνει και με τα ισπανικά). Επίσης στον ιδιωτικό τομέα περνας απο συνέντευξη, ειδικα αν εχεις κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που έχει κακή φήμη, κακά τα ψέμματα.
Στο δημόσιο τομέα αναγνωρίζονται αυτόματα όλα τα ξενόγλωσσα πτυχία αλλά δεν γίνονται καθόλου εύκολα προσλήψεις δυστυχώς. Άρα τα κρατικά πτυχία είναι πρακτικά άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στο εξωτερικο δεν αναγνωρίζουν καν τα δικά τους πτυχία. Ποσο μάλλον το ελληνικό κρατικό. Φιλοι μου που είχαν Γ1 αναγκάστηκαν να παρακολουθήσουν μαθήματα Β2 και να δώσουν εξετάσεις στο Παρίσι. Ενα επίπεδο χαμηλότερα δηλαδή. (Βέβαια αφορα τα γαλλικά, αλλά θεωρώ οτι το ίδιο συμβαίνει και με τα ισπανικά). Επίσης στον ιδιωτικό τομέα περνας απο συνέντευξη, ειδικα αν εχεις κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που έχει κακή φήμη, κακά τα ψέμματα.
Στο δημόσιο τομέα αναγνωρίζονται αυτόματα όλα τα ξενόγλωσσα πτυχία αλλά δεν γίνονται καθόλου εύκολα προσλήψεις δυστυχώς. Άρα τα κρατικά πτυχία είναι πρακτικά άχρηστα.

Κι εγώ το DELE σκέφτομαι να δώσω γιατί το ΚΠΓ δεν το έχω σε μεγάλη υπόληψη. Ωστόσο, η καθηγήτρια που μας προετοιμάζει μας έχει ξεκαθαρίσει από πέρυσι ότι το ΚΠΓ αναγνωρίζεται σε όλη την ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Υπάρχει παντα η τυπική αναγνώριση και η πρακτική. Πρακτικά ακόμα και τα Ντελφ που έχουν παγκοσμια αναγνώριση, τα περνάν οι εργοδότες ή τα πανεπιστημια απο κόσκινο. Και είναι κρίμα να δίνεις τσαμπα λεφτά για το κρατικό στους καιρους που ζούμε.
Πιστεύω οτι το ίδιο θα ισχυει και για τα ισπανικά πτυχία.
Όταν ένας καθηγητης θεωρεί οτι ο μαθητής του είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει σε ξένο πτυχίο, τον στρέφει στο κρατικό. Είναι πολύ πιο ευκολο έργο και για τον ίδιο. Ακούραστο και άνετο...

Και εκεί φαίνεται η μηδενική αξία του κρατικού πτυχίου... Τα κρατικά δεν δίνουν βαση στην επικοινωνία ουτε στις δεξιότητες σύνθεσης η ανάλυσης όπως υπαρχουν στα ξένα πτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κι εγώ το DELE σκέφτομαι να δώσω γιατί το ΚΠΓ δεν το έχω σε μεγάλη υπόληψη. Ωστόσο, η καθηγήτρια που μας προετοιμάζει μας έχει ξεκαθαρίσει από πέρυσι ότι το ΚΠΓ αναγνωρίζεται σε όλη την ΕΕ.

Το ΚΠΓ ενδέχεται να αναγνωρίζεται από μεμονωμένους εργοδότες, οι οποίοι θα αξιολογήσουν τη γλωσσική ικανότητα.
Το ΚΠΓ δεν γίνεται δεκτό από πανεπιστήμια.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top