Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη, σπουδάζω ήδη 4 χρόνια εδώ, και θα ήθελα να αποφύγω το να πληρώνω και για άλλα τόσα ενοίκιο... Για Αθήνα και Ιωάννινα ενδιαφέρομαι, κυρίως για το λόγο του ενοικίου.
Κοίταξα την απαιτούμενη ύλη για τις δύο αυτές πόλεις (αντίστοιχα https://www.prosvasis.edu.gr/uploads/docs/Κατατακτήριες%20Ιατρικής%20Αθηνών/ΥΛΗ%20ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ%20ΙΑΤΡΙΚΗΣ%202014-2015.pdf και https://www.med.uoi.gr/nea1.php?post_id=7213&type=1 ) Δεν έχω γνώσεις χημείας και του πώς διδάσκεται η ύλη σε αυτά τα τμήματα, αλλά μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις, αν δεν σου είναι ζόρι ρίξε μία ματιά!!

Λοιπόν, είδα την ύλη της Χημείας για της κατατακτήριες στο ΕΚΠΑ και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και βλέπω τα εξής:

Σε σχέση με την 'χημεία' που διδάσκονται οι φοιτητές στο πρώτο έτος του ΑΠΘ και του ΔΠΘ, η ύλη στο ΕΚΠΑ/ΠΙ είναι πολύ διαφορετική και έχει μεγάλη σχέση με την χημεία του λυκείου. Ειδικά στα Ιωάννινα, μιλάμε για γενική χημεία λυκείου (κυρίως Β και Γ κατεύθυνσης) και οργανική χημεία πανεπιστημίου, με κάποια κομμάτια βιοχημείας (τα οποία υπάρχουν και σε όλα τα συγγράμματα Οργανικής πχ. McMurry).

Οπότε όντως είναι εφικτό να προετοιμαστείς και για τις δύο εξετάσεις. Διαβάζεις φυσική/βιολογία/χημεία λυκείου τόσο της Β όσο και της Γ τάξης (που σαν ύλη είναι ελάχιστη σε σχέση με τις κατατακτήριες) και ταυτόχρονα προετοιμάζεσαι για βιολογία κατατακτηρίων. Διαβάζεις και λίγη βιοχημεία/οργανική πριν τις κατατακτήριες και δοκιμάζεις, αλλιώς πας για πανελλαδικές.

Επίσης, για τα συγγράμματα, στην βιβλιοθήκη του ΑΠΘ νομίζω μπορείς να γραφτείς και ως απόφοιτος με μία μικρή ετήσια συνδρομή. Αλλιώς πολλά από τα συγγράμματα υπάρχουν και σε PDF (πχ. Stryer στα ελληνικά για βιοχημεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Το δίλημμα που είχα πέρσι, αλλά απαντήθηκε κατά ανάγκη και εκ των πραγμάτων φέτος.
Που λες, επιθυμούσα Νομική. Την 1η φορά(2014) που έδωσα έβγαλα 17κ και αποφάσισα να μη περιμένω τις καταταρκτήριες και να ρισκάρω να δώσω πάλι. Ωστόσο απέτυχα, βγάζοντας 16.103 και δηλώνοντας κάποιο τμήμα πολιτικών επιστημών(εκπα ή παντείου). Η αλήθεια είναι όμως πως στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω τις μελλοντικές καταταρκτήριες, ή ειλικρινέστερα η σκέψη αυτή και η βαθιά επιθυμία των νομικών σπουδών είναι που με ωθεί, η κινητήριος δύναμις μου. Βέβαια, εφόσον θα ακολουθήσω στη πράξη ένα άλλο επιστημονικό αντικείμενο, ενδέχεται να προκύψουν νέα δεδομένα που να διαμορφώνουν νέες συνθήκες. Εξάλλου όπως συνηθίζω να λέω με κάποια ποιητική πρόθεση, το μέλλον δε σχεδιάζεται με μέλλον.
Κατά συμπέρασμα, το δίλημμα σου πρέπει να περιοριστεί στο ποίο ρίσκο να πάρεις και ποιο από τα δύο αυτά έχει καθοριστικότερες συνέπειες.
Καλή επιτυχία.!
Καλή μου φίλη, καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες για την κινητήριο δύναμη. Παρόμοια είναι και η δική μου κατάσταση, μόνο που το δικό μου κίνητρο είναι να κερδίσω όσο πιο πολλά μπορώ από τους πολιτικούς μηχανικούς που είμαι τώρα (που αντικειμενικά δεν με τρελαίνει σαν αντικείμενο), να έχω ένα "δυνατό χαρτί" για παν ενδεχόμενο και να ξεμπερδεύω όσο το δυνατόν νωρίτερα. Είναι καλό να κυνηγάς τα όνειρά σου, αλλά να έχεις εναλλακτική για παν ενδεχόμενο. Επομένως δεν πιστεύω ότι είναι τόσο καθοριστικό για το μέλλον μου το αν θα πετύχω στην ιατρική, αλλά σίγουρα θα είναι η ικανοποίηση μιας επιθυμίας που μου γεννήθηκε, για διάφορους λόγους, όσο φοιτούσα στη σχολή που είμαι τώρα. Είναι λογικό σαν άνθρωποι να θέλουμε να πετύχουμε αυτό που θεωρούμε καλύτερο. Καλή επιτυχία και σε εσένα ό,τι και αν κάνεις!!

Προς τις πανελλήνιες τείνω, ίσως επειδή έχω περάσει ήδη μια φορά από το γολγοθά τους και δεν με τρομάζει τόσο. Πιστεύεις γίνεται να καλυφθούν τα κενά σε χημεία και βιολογία; Είμαι τυχερός και έχω την οικονομική δυνατότητα για κάποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερο.
Τα κενα στη βιολογια και στη χημεια κανοντας μερικα μαθηματα βεβαιως καλυπτονται. Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα σου προτεινα τα ιδιατερα , διοτι θεωρω πως θα προετοιμαστεις πιο καταλληλα . Ειναι και τα δυο μαθηματα που δεν χρειαζονται πολλες ωρες μαθηματος και ουτε τρομερες βασεις απο αλλες ταξεις του λυκειου .

Λοιπόν, είδα την ύλη της Χημείας για της κατατακτήριες στο ΕΚΠΑ και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και βλέπω τα εξής:

Σε σχέση με την 'χημεία' που διδάσκονται οι φοιτητές στο πρώτο έτος του ΑΠΘ και του ΔΠΘ, η ύλη στο ΕΚΠΑ/ΠΙ είναι πολύ διαφορετική και έχει μεγάλη σχέση με την χημεία του λυκείου. Ειδικά στα Ιωάννινα, μιλάμε για γενική χημεία λυκείου (κυρίως Β και Γ κατεύθυνσης) και οργανική χημεία πανεπιστημίου, με κάποια κομμάτια βιοχημείας (τα οποία υπάρχουν και σε όλα τα συγγράμματα Οργανικής πχ. McMurry).

Οπότε όντως είναι εφικτό να προετοιμαστείς και για τις δύο εξετάσεις. Διαβάζεις φυσική/βιολογία/χημεία λυκείου τόσο της Β όσο και της Γ τάξης (που σαν ύλη είναι ελάχιστη σε σχέση με τις κατατακτήριες) και ταυτόχρονα προετοιμάζεσαι για βιολογία κατατακτηρίων. Διαβάζεις και λίγη βιοχημεία/οργανική πριν τις κατατακτήριες και δοκιμάζεις, αλλιώς πας για πανελλαδικές.

Επίσης, για τα συγγράμματα, στην βιβλιοθήκη του ΑΠΘ νομίζω μπορείς να γραφτείς και ως απόφοιτος με μία μικρή ετήσια συνδρομή. Αλλιώς πολλά από τα συγγράμματα υπάρχουν και σε PDF (πχ. Stryer στα ελληνικά για βιοχημεία).

Να 'στε καλά παιδιά, βοηθήσατε αρκετά. Αν όπως λέτε κατατακτήριες ΕΚΠΑ και ΙωννΊνων έχουν σχέση με τα του λυκείου, δεν βρίσκω το λόγο να μην "λιώσω" λίγο περισσότερο όπως είπε και η Ερινύς πιο πάνω και να δοκιμάσω και τις κατατακτήριες:) . Βέβαια θα εξαρτηθεί, γιατί αν για τον ερχόμενο Σεπτέμβρη έχω για πτυχίο διπλωματική plus 5-6 μαθήματα, προτεραιότητα είναι να διαβάσω αυτά, επομένως η όλη μελέτη που θα έκανα το καλοκαίρι πάει λίγο πίσω και τα περιθώρια στενεύουν. Οπότε βλέπω πως εξελίσσεται το θέμα και πράττω ανάλογα.
Πλέον έχω μάθει (όπως κάθε φοιτητής), να διαβάζω χωρίς να έχω ανάγκη κάποιο φροντιστήριο κλπ, επομένως θαρρώ θα μπορέσω να καλύψω τα κενά του λυκείου σε ένα ικανοποιητικό βαθμό μόνος μου κ όποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερο να λειτουργήσει συμπληρωματικά.
Θα προσπαθήσω να κρατάω ενήμερο το θέμα για τυχόν απορίες/εξελίξεις. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Παιδιά μηπως ξερετε εαν γινεται να τελειώσουμε το πανεπιστημιο στα 2 χρονια παίρνοντας μαθηματα απο τα αλλα εξαμηνα.......Να παρακολουθουμε απο την πολη μας και να τα δινουμε εκει που περασαμε..... Το τμημα ειναι νηπιαγωγων...ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδιά μηπως ξερετε εαν γινεται να τελειώσουμε το πανεπιστημιο στα 2 χρονια παίρνοντας μαθηματα απο τα αλλα εξαμηνα.......Να παρακολουθουμε απο την πολη μας και να τα δινουμε εκει που περασαμε..... Το τμημα ειναι νηπιαγωγων...ευχαριστω!!

Απο οσο ξερω οι νηπιαγωγοι εχουν εργαστηρια οποτε δυστηχως οχι δεν μπορεις να την βγαλεις απο αποσταση :(
Αυτο που αναφερεις για τα αλλα εξαμηνα ειναι αναλογα με τη σχολη σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Απο οσο ξερω οι νηπιαγωγοι εχουν εργαστηρια οποτε δυστηχως οχι δεν μπορεις να την βγαλεις απο αποσταση :(
Αυτο που αναφερεις για τα αλλα εξαμηνα ειναι αναλογα με τη σχολη σου .

ευχαριστω πολυ απλα ειχα ακουσει κατι τετοιο απο ατομο του παιδαγωγικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Για νηπιαγωγων αλεξπολης που εχω ακουσει, εχουν υποχρεωτικη μια πρακτικη στα εαρινα εξαμηνα (2ο 3ο 4ο ετος νμζ) και σε καποια επιλεγομενα μαθηματα που μπορεις και να μην επιλεξεις. Εχεις τσεκαρει τον οδηγο σπουδων του τμηματος σου? Μπορει να διαφερει. πχ να μπορεις να κανεις ολη την πρακτικη σε ενα ετος μαζεμενη και οχι σε καθε ετος χωρια, οποτε να παλευεται και η αποσταση για ενα μεγαλο μερος των σπουδων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σάσα Μάσα

Νεοφερμένος

Η Σάσα Μάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Εχω μια μικρή απορία και θα ήθελα να την εκφράσω και να μου πείτε τη γνώμη σας! Είμαι πτυχιούχος αλλά θα ήθελα να αποκτήσω και δεύτερο πτυχίο πανω στο τομέα της ψυχολογίας! Σκεφτόμουν να δώσω κατατακτήριες! Όμως οι θέσεις είναι αρκετά περιορισμένες ή ύλη δύσκολη και η επιθυμία μου μεγάλη! Έτσι σκέφτηκα να δώσω πανελλήνιες μετα απο σχεδον εφτά χρόνια! Εσείς θα το κάνατε!? Τι μου προτείνετε γενικά!? Είναι κανείς σε παρόμοια φάση?? Να πούμε τον πόνο μας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Εχω μια μικρή απορία και θα ήθελα να την εκφράσω και να μου πείτε τη γνώμη σας! Είμαι πτυχιούχος αλλά θα ήθελα να αποκτήσω και δεύτερο πτυχίο πανω στο τομέα της ψυχολογίας! Σκεφτόμουν να δώσω κατατακτήριες! Όμως οι θέσεις είναι αρκετά περιορισμένες ή ύλη δύσκολη και η επιθυμία μου μεγάλη! Έτσι σκέφτηκα να δώσω πανελλήνιες μετα απο σχεδον εφτά χρόνια! Εσείς θα το κάνατε!? Τι μου προτείνετε γενικά!? Είναι κανείς σε παρόμοια φάση?? Να πούμε τον πόνο μας? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κάτσε, κάτσε...το ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες και η ύλη δύσκολη σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις; Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει...άλλωστε όπως είπες, η επιθυμία σου είναι μεγάλη, οπότε μπορείς να διεκδικήσεις μία από αυτές τις ελάχιστες θέσεις! Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι όσο δύσκολη κι αν είναι η ύλη, σίγουρα δε θα συγκρίνεται με την αντίστοιχη των πανελληνίων, με την οποία παρεπιπτόντως έχεις να ασχοληθείς τόσα χρόνια! Για να συνοψίσω, προτείνω να δώσεις κατατακτήριες και ΑΝ δεν τα καταφέρεις, τότε να αρχίσεις να σκέφτεσαι τις Πανελλήνιες ως εναλλακτική!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, δεν είναι τόσες λίγες οι θέσεις όσο λέτε.

Αν δεν κάνω λάθος είναι 12% των εισακτέων.
Για το τμήμα Ψυχολογίας είναι ευκολότερο να μπεις στην Παντειο, ένα μάθημα έχει πάρα πολύ μικρή ύλη και είναι εύκολο και τα άλλα 2 βασικά ψυχολογίας που θέλει διάβασμα. Στο ΕΚΠΑ πανε οι περισσότεροι έχει μεγάλη ζήτηση και δεν αρκεί να περάσεις στη βάση. Πρέπει να έχεις πάνω από 40 ενώ στην παντειο μπαίνεις με 35.

Όσο αφορά το παιδί για την Ιατρική προτείνω ξεκάθαρα κατατακτηριες για Ιωάννινα. Αφού έχεις σπίτι, πήγαινε παρακολουθα το α εξάμηνο, δανεισου τα βιβλία από τα παιδιά και σημειώσεις από παλαιότερους και δώσε, ξέρω άτομο από ΤΕΙ φυσικοθεραπειας που πέρασε με την 1η σε Ιατρική χωρίς να ξέρει χημεία και βιοχημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά, δεν είναι τόσες λίγες οι θέσεις όσο λέτε.

Αν δεν κάνω λάθος είναι 12% των εισακτέων.
Για το τμήμα Ψυχολογίας ...

Το ζήτημα δεν είναι τόσο ο αριθμός των θέσεων , αλλά και πόσα άτομα θα πάρουν τελικά. Για παράδειγμα, το τμήμα Ψυχολογίας Ρεθύμνου πήρε 1 μόνο άτομο, ενώ συνολικά είχαν δηλώσει ότι θα δώσουν εξετάσεις για να εξεταστούν σε εκείνο, 94 άτομα. Έδωσα κι εγώ εξετάσεις πέρυσι τον Δεκέμβριο και ό,τι γράφω παραπάνω, τα γνωρίζω... από πρώτο χέρι.(όποιος θέλει, βλέπει και εδώ Πάντως, τα άλλα τμήματα Ψυχολογίας πήραν πολλά άτομα(αν θυμάμαι καλά, ο αριθμός των επιτυχόντων ήταν κοντά στις θέσεις που προκηρύχθηκαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εξαρτάται ανα περίπτωση και από την σχολή που κάποιος θέλει να δώσει κανένας. Για σχολές υψηλόβαθμες πάνω του 18 θεωρώ τις κατατακτήριες την πιο σοφή επιλογή. Σε καμία περίπτωση μη θεωρείται τις πανελλήνιες πιο εύκολη υπόθεση στις υψηλόβαθμες σχολές γιατί εκεί αναταγωνίζεστε παιδιά που πολλά ασχλούνται κυριολεκτικά πολλά χρόνια για αυτές τις εξετάσεις. Γθα σχολές από 15 και κάτω ίσως οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολη υπόθεση. Επίσης όποιος θέλει να δώσει κατατακτήριες μπορεί να περάσει με λίγο διάβασμα αλλά εγώ σας συμβουλεύω να κάνετε σταθερό διάβασμα τουλάχιστον 1 ετός και γιατί όχι σε εξειδικευμένο φροντιστήριο αν δυσκολεύεστε σε κάποιο από αυτά. Η επιλογή φροντιστήριου θέλει προσοχή μην εμπιστεύεστε τις διαφημίσεις. Φυσικά μπορεί να περάσετε και με παρακολούθηση των μαθημάτων απευθείας από την σχολή αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν να διαβάζουν μόνοι τους.

Όσο αφορά τις κατατακτήριες στα τμήματα της Κρήτης σας λέω μακριά γιατί γίνονται αρκετές βρωμιές σε αυτό το νησί.... (κλειστή κοινότητα). Γενικά τα τμήματα της Πάτρας είναι πολύ αντικενικά αν και ανταγωνιστηκά αρκετά τμήματα και σε μεγάλο βαθμό αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Για σχολές υψηλόβαθμες πάνω του 18 θεωρώ τις κατατακτήριες την πιο σοφή επιλογή.

Για τις υψηλόβαθμες νομίζω ότι είναι πιο safe επιλογή οι πανελλήνιες για τον απλούστατο λόγο ότι οι θέσεις είναι περισσότερες. Για παράδειγμα, εάν κάποιος θέλει νομική είναι προτιμότερο να δώσει πανελλήνιες διότι με πανελλήνιες οι θέσεις στη νομική π.χ. του εκπα είναι περίπου 400 ενώ με κατατακτήριες είναι μόνο 25 και άρα σαφώς υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πρόσφατα κοιτούσα αποτελέσματα κατακτηρίων ενός τμήματος που με ενδιαφέρει και η Γραμματεία τους είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν δέχτηκαν κανέναν υποψήφιο από κατατακτήριες το προηγούμενο έτος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρόσφατα κοιτούσα αποτελέσματα κατακτηρίων ενός τμήματος που με ενδιαφέρει και η Γραμματεία τους είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν δέχτηκαν κανέναν υποψήφιο από κατατακτήριες το προηγούμενο έτος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο?

παράνομο δεν είναι .. ανήθικο είναι για αυτό τον λόγο αν και πέρασα με κατατακτηριες θεωρώ άδικο το σύστημα αυτό προσωπικά θα το καργούσα και θα το έκανα όπως ήταν αρχικά (στυλ πανελλήνίων). Για αυτο το λόγο είμαι κατά να καταργηθούν οι πανελλήνιες.

θεωρητικά έχουν δικαιωμα να κοψουν όσους θελουν αν δε περάσουν τα μαθήματα. Προφανως βάζουν δύσκολα θέματα σε συνδιασμό με αυστηρή βαθμολόγηση και τους κόβουν όλους. :clapup: .

Για αυτό θέλει πολύ προσοχή σε τι τμήμα να δώσετε ..... πχ στην Κρήτη έχω ακούσει απίθανα πράγματα και παρόλο που είναι κορυφαιό πανεπιστημιο υπάρχει μεγάλη λαμογιά εκεί μεσα.

Ενώ στα Ιωάννινα έζησα ένα που μου στέρησε και την θέση μου (αν και παιδια στα Ιωάννινα είναι αεκτά έυκολο να μπεις ιατρική) εγώ δεν ξαναδωσα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
παράνομο δεν είναι .. ανήθικο είναι για αυτό τον λόγο αν και πέρασα με κατατακτηριες θεωρώ άδικο το σύστημα αυτό προσωπικά θα το καργούσα και θα το έκανα όπως ήταν αρχικά (στυλ πανελλήνίων). Για αυτο το λόγο είμαι κατά να καταργηθούν οι πανελλήνιες.

θεωρητικά έχουν δικαιωμα να κοψουν όσους θελουν αν δε περάσουν τα μαθήματα. Προφανως βάζουν δύσκολα θέματα σε συνδιασμό με αυστηρή βαθμολόγηση και τους κόβουν όλους. :clapup: .

Για αυτό θέλει πολύ προσοχή σε τι τμήμα να δώσετε ..... πχ στην Κρήτη έχω ακούσει απίθανα πράγματα και παρόλο που είναι κορυφαιό πανεπιστημιο υπάρχει μεγάλη λαμογιά εκεί μεσα.

Σωστά. Όσο για το μαυρισμένο κομμάτι... έχεις να γράψεις εδώ κάτι συγκεκριμένο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σωστά. Όσο για το μαυρισμένο κομμάτι... έχεις να γράψεις εδώ κάτι συγκεκριμένο; :hmm:

Στην ιατρική πριν 5 χρόνια αλλάξανε 2 μήνες οριν τις εξετάσεις την ύλη σε 1 εξεταζόμενο μαθήμα ενώ αλλάξανε τελείως το ένα μάθημα. Δε βγήκε ανακοίνωση στο σιτε της σχολής και προφανώς τα αποτελέσματα ήταν κατευθυνόμενα. Τότε περνούσαν 4% από ΑΕΙ δηλαδή 1 ή 2. Την επόμενη χρονιά βάλανε θέμα εκτός ύλης στην βιοχημεία.


Στα Ιωάννινα όταν έδωσα βάλανε στην φυσική ακριβως τα ίδια θέματα με την προηγούμενη χρονιά. Πράγμα όχι παράνομο αλλά ευνοούσε τα παιδιά που πηγαίναν φροντιστήριο. Τα θέματα των κατατκτηρίων δεν είναι προσβάσιμα εύκολα και τα ειχαν μόνο όσοι είχαν πρόσβαση από μέσα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσφατα κοιτούσα αποτελέσματα κατακτηρίων ενός τμήματος που με ενδιαφέρει και η Γραμματεία τους είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν δέχτηκαν κανέναν υποψήφιο από κατατακτήριες το προηγούμενο έτος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο?

Ο μόνος λόγος που δεν πήραν κανέναν είναι ότι κανείς δεν κατάφερε να πιάσει τη βάση σε καθένα από τα 3 μαθήματα που εξετάστηκε. Αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο σε διάφορες σχολές. Δες στην προηγούμενη σελίδα τα posts 120 και 121. Τώρα αν αυτό οφείλεται στην υπερβολική δυσκολία των θεμάτων ή στο επίπεδο των υποψηφίων, δεν μπορώ να το ξέρω. Το σύνηθες πάντως είναι ότι ένας καλά διαβασμένος υποψήφιος που προέρχεται από κάποια σχετικά συναφή σχολή, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να εισαχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που δεν πήραν κανέναν είναι ότι κανείς δεν κατάφερε να πιάσει τη βάση σε καθένα από τα 3 μαθήματα που εξετάστηκε. Αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο σε διάφορες σχολές. Δες στην προηγούμενη σελίδα τα posts 120 και 121. Τώρα αν αυτό οφείλεται στην υπερβολική δυσκολία των θεμάτων ή στο επίπεδο των υποψηφίων, δεν μπορώ να το ξέρω. Το σύνηθες πάντως είναι ότι ένας καλά διαβασμένος υποψήφιος που προέρχεται από κάποια σχετικά συναφή σχολή, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να εισαχθεί.

Μην αποδίδεις τον μικρό αριθμό επιτυχόντων μόνο στους 2 αυτούς παράγοντες, πάντως. :) Ίσως ορισμένες φορές, τα πράγματα να μην είναι τόσο "αθώα". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην αποδίδεις τον μικρό αριθμό επιτυχόντων μόνο στους 2 αυτούς παράγοντες, πάντως. :) Ίσως ορισμένες φορές, τα πράγματα να μην είναι τόσο "αθώα". :)

Αν ξέρεις κάποιους άλλους λόγους για τους οποίους μπλοκάρεται η εισαγωγή των υποψηφίων, θα ήθελα πραγματικά πολύ να τους μάθω. Με την απλή λογική αν σε κάποιο τμήμα εισάγονται με πανελλαδικές πχ 170 φοιτητές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην εισαχθούν και 20 επιπλέον με κατατακτήριες. Η διαφορά είναι μικρή και δεν νομίζω ότι επιβαρύνεται σε κάποιον τομέα η λειτουργία της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λένω ευχαριστώ για την αναφορά, τσέκαρα τα μηνύματά που μου είπες.
Προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιο τμήμα δεν πήρε καθόλου εισακτέους από κατατακτήριες καθαρά λόγω της ανικανότητας των υποψηφίων να ανταποκριθούν στα θέματα. Αποκλείω το γεγονός ότι όλοι οι υποψήφιοι που έδωσαν ήταν τόσο ανάξιοι που δεν πέρασαν κανέναν.

Πιστεύω πως είναι ένας συνδυασμός πολύ δύσκολων θεμάτων και ίσως και ψώνιου των καθηγητών επειδή για την συγκεκριμένη σχολή δίνουν κάθε χρόνο πάρα πολλοί υποψήφιοι.

Ίσως θέλουν να περιορίσουν τον αριθμό υποψήφιων ας πούμε για να μην διορθώνουν κάθε χρόνο χιλιάδες γραπτά. Πανεπιστημιακοί είναι ,ότι γουστάρουν κάνουν και τους περισσότερους δεν τους έχω σε καμία εκτίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top