[2016] Βάσεις εισακτέων πανελληνίων σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
1) Ο Chris1993 είχε ίσως την πιο πετυχημένη εκτίμηση για το 3ο πεδίο. (ίσως πρέπει να σκεφτεί να το κάνει κάπως πιο επαγγελματικά αυτό). Ο Κρουτούμπελης είχε και αυτός μια καλή εκτίμηση αλλά απέτυχε στο τρίτο πεδίο για αυτό πήρε πάρα πολύ hate (που δε του άξιζε) στην ιστοσελίδα που διατηρεί με την ομάδα του. Για τον Κάτσικα, τον Στρατηγάκη ήταν μια από τα ίδια (15 χρόνια τώρα αποτυχημένες προβλέψεις κάνουν αλλά δε τους λέει κανένας τίποτα).

2) Τα παιδιά έκαναν κακές επιλογές σχολών .... πραγματικά ορισμένοι σπαταλάτε τα μόρια σας και πάτε σε σχολές που θα σας οδηγήσουν κατευθείαν εξωτερικό να ψάχνετε δουλειά. Έχω κουραστεί να τα λέω τόσο καιρό εδώ και στο blog μου και σταματάω.

3) Οι νικητές είναι τα παιδιά που διαλέξαν παιδαγωγικά (τα οποία δεν ήταν πολλά αφού οι βάση κινήθηκε στο πάτο). Παιδιά διαλέξατε μία σχολή που θα ανεβάσει βάση τα επόμενα χρόνια και μάλιστα πολύ.
4) Νικητές είναι και αυτή που διάλεξαν μεσαίες σχολές υγείας......

5) Δε θα πω για χαμένους γιατί θα πέσουν πολλά hate (αλλά είστε οι περισσότεροι και όχι λόγο μορίων αλλά λόγω επιλογής). Μην κατηγορείτε ούτε την κρίση ούτε το κράτος τα επόμενα χρόνια....

6)εμείς διαλέγαμε σχολές σε καιρούς που δεν ξέραμε οτι θα υπήρχε κρίση και σε πολλους της γενιάς μου. Αυτά τα παδιά δε φταίνε ... δεν ήξεραν ούτε για κρίση ούτε για τις καταστάσεις που ζούμε τώρα εσείς ξέρετε παρολα αυτά κάνετε μια πολύ κακή επιλογή σχολής πολλοί από σας και μάλιστα στους περισσότερους ήταν και πρώτη επιλογή σας.


Συμφωνώ για τον Χρήστο, πραγματικά καλή δουλειά!:)

Αν μου επιτρέπεις, έχω μια ένσταση σχετικά με την έκτη παρατήρησή σου. Δεν νομίζω ότι η οικονομική κρίση θα πρέπει να ανήκει στα πρωταρχικά κριτήρια επιλογής επαγγέλματος. Οι καταστάσεις στην Ελλάδα είναι συνεχώς μεταβαλλόμενες και μάλιστα σε βαθμό που θα πρέπει να έχουμε ξεσηκωθεί από πολύ νωρίς (δεν βγάζω τον εαυτό μου από την ευθύνη). Δεν είναι δυνατόν να σχεδιάζουμε το μέλλον μας με βάση την κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά και γενικώς στην Ε.Ε. Φυσικά δεν λέω να γίνουμε αιθεροβάμονες, αλλά αν είναι να σκεφτόμαστε έτσι, τότε μάλλον καήκαμε. Για παράδειγμα, την εποχή που οι δάσκαλοι είχαν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση όλοι επέλεγαν παιδαγωγικά. Πού φτάσαμε; Αμέτρητοι νέοι και νέες παιδαγωγοί με γκρεμισμένα όνειρα και ελπίδες. Εντάξει, αυτοί που δεν χάνουν το κουράγιο μπορεί να κατάφεραν κανένα ιδιαίτερο ή ιδιωτικό ακόμα και διορισμό σε δημόσιο. Όμως, το ποσοστό των τελευταίων σήμερα συγκριτικά με αυτό των προηγούμενων ετών είναι τρομερά απαισιόδοξο.
Συμφωνώ ότι κάποιοι μπορούσαν να κάνουν εξυπνότερες επιλογές με τα μόρια που κατάφεραν να συλλέξουν, όμως στην ουσία ποιο το νόημα; Τι θα κέρδιζαν; Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση; Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει στις μέρες μας και ειδικά στη Ελλάδα. Λυπάμαι που το λέω, αλλά έτσι είναι. Ή τουλάχιστον, αυτή είναι η άποψή μου.

Φυσικά, σεβαστή η γνώμη σου και όσα ανέφερες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas G.

Νεοφερμένος

Ο Kostas G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε νιώθω.

Ασ'τα και γω εκθεση 13 και εχασα και ΑΠΘ ΚΑΙ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.

Kostas G.

Νεοφερμένος

Ο Kostas G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
HMMY.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
1) Ο Chris1993 είχε ίσως την πιο πετυχημένη εκτίμηση για το 3ο πεδίο. (ίσως πρέπει να σκεφτεί να το κάνει κάπως πιο επαγγελματικά αυτό). Ο Κρουτούμπελης είχε και αυτός μια καλή εκτίμηση αλλά απέτυχε στο τρίτο πεδίο για αυτό πήρε πάρα πολύ hate (που δε του άξιζε) στην ιστοσελίδα που διατηρεί με την ομάδα του. Για τον Κάτσικα, τον Στρατηγάκη ήταν μια από τα ίδια (15 χρόνια τώρα αποτυχημένες προβλέψεις κάνουν αλλά δε τους λέει κανένας τίποτα).

2) Τα παιδιά έκαναν κακές επιλογές σχολών .... πραγματικά ορισμένοι σπαταλάτε τα μόρια σας και πάτε σε σχολές που θα σας οδηγήσουν κατευθείαν εξωτερικό να ψάχνετε δουλειά. Έχω κουραστεί να τα λέω τόσο καιρό εδώ και στο blog μου και σταματάω.

3) Οι νικητές είναι τα παιδιά που διαλέξαν παιδαγωγικά (τα οποία δεν ήταν πολλά αφού οι βάση κινήθηκε στο πάτο). Παιδιά διαλέξατε μία σχολή που θα ανεβάσει βάση τα επόμενα χρόνια και μάλιστα πολύ.
4) Νικητές είναι και αυτή που διάλεξαν μεσαίες σχολές υγείας......

5) Δε θα πω για χαμένους γιατί θα πέσουν πολλά hate (αλλά είστε οι περισσότεροι και όχι λόγο μορίων αλλά λόγω επιλογής). Μην κατηγορείτε ούτε την κρίση ούτε το κράτος τα επόμενα χρόνια....

6)εμείς διαλέγαμε σχολές σε καιρούς που δεν ξέραμε οτι θα υπήρχε κρίση και σε πολλους της γενιάς μου. Αυτά τα παδιά δε φταίνε ... δεν ήξεραν ούτε για κρίση ούτε για τις καταστάσεις που ζούμε τώρα εσείς ξέρετε παρολα αυτά κάνετε μια πολύ κακή επιλογή σχολής πολλοί από σας και μάλιστα στους περισσότερους ήταν και πρώτη επιλογή σας.

Δηλαδή ρε φόκο να ξέρουμε να επιλέγουμε σχολές μόνο και μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση. Οι επιθυμίες δε μετράνε πλέον έτσι;
Από που κι ως που λες για κακές επιλογές; Ξέρεις κάθε παιδί με ποια κριτήρια επέλεξε τη σχολή του; Δηλαδή αν σε κάποιον αρέσει η φυσική, να πάει ημμυ, αν σε κάποιον αρέσει η βιολογία να πάει ιατρική κι όχι βιολογικό, αν σε κάποιον αρέσει η φιλολογία να πάει νομική; Δυστυχώς αυτή η λογική έφερε την Ελλάδα εδώ που την έφερε. Μιλάς για κακές επιλογές ενώ δεν ξέρεις καν γιατί επέλεξε μια "κακή" σαν επιλογή σχολή, κατά τα λεγόμενά σου, αυτός που την επέλεξε.
Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που επέλεξαν με λάθος κριτήρια τη σχολή τους, αλλά σίγουρα δεν πρέπει να μιλάμε γενικά κι αόριστα περί "κακών επιλογών". Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι αυτοί που επέλεξαν παιδαγωγικά ή μεσαίες σχολές υγείας, όπως λες, έκαναν σωστή επιλογή;
Κατά τη γνώμη μου πολύ άστοχη η συγκεκριμένη παρατήρησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
5) Δε θα πω για χαμένους γιατί θα πέσουν πολλά hate (αλλά είστε οι περισσότεροι και όχι λόγο μορίων αλλά λόγω επιλογής). Μην κατηγορείτε ούτε την κρίση ούτε το κράτος τα επόμενα χρόνια....
Δηλαδη ρ φιλε ποιος ειναι ο υπευθυνος για ολη αυτη την κατασταση που εχουν βρεθει ολα τα επαγγελματα???
Ποιον δηλαδη να κατηγορησω μου λες,τον εαυτο μου?
ή για πες μου εαν ολοι πηγαιναν (θεωρητικα) σε ενα επαγγελμα που για σενα αξιζει νομιζεις οτι αυτο το επαγγελμα θα ειχε αναπτυξη τα επομενα χρονια??ΟΧΙ και ξερεις γιατι?γιατι θα ηταν αλλο ενα κορεσμενο...
Ενα κρατος δεν γινεται να ορθοποδησει εαν οι πολιτες του ειναι δυστυχισμενοι με την εργασια τους,δεν μπορει να δημιουργησει,να πρωτοπορησει....
Γι'αυτο ολα αυτα περι λογικης επιλογης επαγγελματος ειναι απλα μια φουσκα.Το σημαντικοτερο ειναι αυτο που κανεις να το ΑΓΑΠΑΣ για να σαι πρωτα απο ολα εσυ ευτυχισμενος αλλα και να προσφερεις με την σειρα σου στο κρατος μεσα απο το μερακι που θα διαθετεις...Ολα τα αλλα ειναι απλα τυχοδιωκτικα και δημιουργουν δυστυχισμενους ανθρωπους και δυστυχισμενες κοινωνιες πιονια ενος συγκεκριμενου οικονομικου συστηματος.Για να αναπτυχθεις πρεπει λιγο και να αντισταθεις,να καινοτομησεις ;) Αλίμονο εαν ολα τα ελληνικα μυαλα πηγαιναν στρατο,αστυνομια,πυροσβεστικη ή οτιδηποτε αλλο εσυ και πολλοι αλλοι θεωρουν ''λογικο'' στις μερες μας και σιγουρο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top