Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

19581962

Νεοφερμένος

Ο 19581962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ΣΤΟ ##### κάποιος έχει πληροφορία 29/7/2016 για ιατρική ΑΙ 19067 δεν ΕΙΝΑΙ απίθανο

Ιατρική Αθήνας 19067 εχει πληροφορηση Γράφει

ΤΙ λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ΣΤΟ ##### κάποιος έχει πληροφορία 29/7/2016 για ιατρική ΑΙ 19067 δεν ΕΙΝΑΙ απίθανο

Ιατρική Αθήνας 19067 εχει πληροφορηση Γράφει

ΤΙ λέτε?

Το είδα και εγώ ...Δεν ξέρω αν γίνονται αυτά ΄τα πράγματα ......Μακάρι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το είδα και εγώ ...Δεν ξέρω αν γίνονται αυτά ΄τα πράγματα ......Μακάρι:hmm:

Άσχετα αν είναι αλήθεια τα περί πληροφόρησης, που εγώ προσωπικά δεν το αποκλείω (... στην Ελλάδα ζούμε - σε κάθε περίπτωση δε βλάπτεται και κανείς), είναι πολύ κοντά στην εκτίμηση του Chris (βέβαια με τις ΣΣΑΣ θα ήταν λίγο χαμηλότερη) και θα σήμαινε και βάση ιατρικών στα 18.600, κάτι που πιθανολογείται πια σχεδόν απ' όλους (και ο Στρατηγάκης που τον είδα σήμερα στον skai πάλι 18.600 έδωσε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Παπ

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Παπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κυριε χρηστο συγχαρητηρια για την δουλεια σας .Σαν μελλοντικος φοιτητης θα ηθελα να σας ρωτησω με 15526 ειμαι στο χημικο πατρας που με ενδιαφερει επειδη εχει πολυ βιολογια ? σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μυρτώ τις διαρροές δεν της υπολογίζεις καλά.Όταν λέμε διαρροή 10% δεν κάνουμε 950 .10/100=95 και βρίσκουμε θέση 950 +95=1045 παρά κάνουμε 950/0.9 =1055
Δες που μου το είχε γράψει και ο Χρήστος. Έτσι οι διαρροές είναι μεγαλύτερες από αυτές που υπολογίζεις.:D:D:D


950/1055=0,9
0,9*100=90
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδία, συγνώμη για την αναστάτωση που έχω προκαλέσει από χθές, απλά εκφράζω κάποιους προβληματισμούς (ανησυχίες) συλλέγοντας τις δικιές σας σκέψεις/απόψεις.


Chris να σου ευχηθώ με τη σειρά μου, - από καρδιάς - καλή επιτυχία στην επιλογή σου (άλλωστε έχεις ήδη αποδείξει ότι το αξίζεις). Επίσης σε βρίσκω στα 18620 με 20% διαρροή (ως συνημμένο αρχείο), ισχύει;


Ν.Χ. αφού συμφωνείς με τον Chris γιατί μου δίνεις βάση 18650; Πιστεύεις σε διαρροή κάτω από 10%;
Στη μελέτη που έκανες στη στήλη δεν πρέπει να βάζεις 95 άτομα εκτός και αν κάτι δεν καταλαβαίνω:hmm:

Μυρτώ νομίζω ότι με διαρροή 10%πρέπει να βάζεις 105 άτομα και όχι 95:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
κυριε χρηστο συγχαρητηρια για την δουλεια σας .Σαν μελλοντικος φοιτητης θα ηθελα να σας ρωτησω με 15526 ειμαι στο χημικο πατρας που με ενδιαφερει επειδη εχει πολυ βιολογια ? σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αν και δεν είμαι ο κ. Χρήστος, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του είσαι μέσα έστω και λίγο οριακά.
Off topic αλλά αν πας στο χημικό μόνο για τη βιολογία καλύτερα να ξαναδώσεις (προσωπική άποψη):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Παπ

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Παπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ο κ Πατσης το δινει 15200-15500 δηλαδη δν ειμαι κ τοσο οριακα απλα εχει κ βιοχημεια που μαρεσει οχι οτι θελω πιο πολυ τη βιολογια απο τη χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Για το παλαιο συστημα, ακομα να ανακοινωθεί κατι;;;:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
παιδιά υπομονή 20-22 μερούλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αργούν όμως πάρα πολύ. Οι βαθμολογίες έχουν ανακοινωθεί από τα μέσα Ιουνίου. Σίγουρα έχουν στοιχεία για το παλιο συστημα, αλλά δεν λένε απολύτως τίποτα. Μοιάζει λες και μας πολεμούν. Όταν αναφέρεις το νέο σύστημα 1000 φορές, χάθηκε ο κόσμος να πεις και μια κουβέντα για το παλιο συστημα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αργούν όμως πάρα πολύ. Οι βαθμολογίες έχουν ανακοινωθεί από τα μέσα Ιουνίου. Σίγουρα έχουν στοιχεία για το παλιο συστημα, αλλά δεν λένε απολύτως τίποτα. Μοιάζει λες και μας πολεμούν. Όταν αναφέρεις το νέο σύστημα 1000 φορές, χάθηκε ο κόσμος να πεις και μια κουβέντα για το παλιο συστημα???

Μέσα είσαι ,μην αγχώνεσαι ( μάλιστα νομίζω ότι η ΠΜ ΕΜΠ θα κινηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα από την Π&Τ ΕΚΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
με 17444 περναω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας123456

Νεοφερμένος

Ο Κώστας123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κατεγραψα τις αλληλεπικαλυψεις του 2015, αν επαναληφθουν τότε οι βάσεις θα πρέπει να αναζητηθουν πολύ πιο χαμηλά. Μια πρώτη συντηρητική προσέγγιση στην τελευταία στήλη. Υποθέτω ότι υπάρχει επικάλυψη και με άλλες σχολές του πεδίου.
Οι εκτιμήσεις βασίζονται στην υπόθεση ότι το ποσοστό επικαλυψης βαθμών στην χειρότερη περίπτωση περιγράφει τουλάχιστον 25% επικάλυψη επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • tmp_25252-ΑΛΛΗΕΠΙΚΑΛΗΨΕΙΣ-1954261724.pdf
    57.7 KB · Εμφανίσεις: 456

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μέσα είσαι ,μην αγχώνεσαι ( μάλιστα νομίζω ότι η ΠΜ ΕΜΠ θα κινηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα από την Π&Τ ΕΚΠΑ)

Που το ξέρεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κατεγραψα τις αλληλεπικαλυψεις του 2015, αν επαναληφθουν τότε οι βάσεις θα πρέπει να αναζητηθουν πολύ πιο χαμηλά. Μια πρώτη συντηρητική προσέγγιση στην τελευταία στήλη. Υποθέτω ότι υπάρχει επικάλυψη και με άλλες σχολές του πεδίου.
Οι εκτιμήσεις βασίζονται στην υπόθεση ότι το ποσοστό επικαλυψης βαθμών στην χειρότερη περίπτωση περιγράφει τουλάχιστον 25% επικάλυψη επιλογής.

Ευχαριστούμε για την ενασχόλησή σας με τις βάσεις των ιατρικών, ωστόσο μήπως θα μπορούσατε να μας εξηγήσετε λίγο πιο αναλυτικά τα συμπεράσματά σας, γιατί εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλετε να πείτε και πως καταλήξατε στις εκτιμήσεις σας, επίσης στο αρχείο σας δε μπορώ να διαβάσω τις εκτιμήσεις σας, μήπως θα μπορούσατε να τις μεταφέρετε ανά πόλη, ώστε να μπορούμε να τις διαβάσουμε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Στη μελέτη που έκανες στη στήλη δεν πρέπει να βάζεις 95 άτομα εκτός και αν κάτι δεν καταλαβαίνω:hmm:

Μυρτώ νομίζω ότι με διαρροή 10%πρέπει να βάζεις 105 άτομα και όχι 95:hmm:


Λοιπόν, μην τρελαθούμε, 10% στους 950 είναι 95 (από τα παλιά τα χρόνια)
Δεν νομίζω ο Chris να λέει κάτι άλλο (σε διαφορετική περίπτωση να ανησυχώ και για τις εκτιμήσεις του)
Προφανώς όμως εννοεί 950χ0,9=855 και 950-855=95
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν 1055 άτομα σε μια Χ βαθμολογική κλίμακα ώστε να συμπληρωθούν 950 θέσεις, αν υποθέσουμε ότι είναι 10% η διαρροή.

Εσύ νομίζω κάνεις κάτι αντίστοιχο. Λες 950 άτομα άρα 95 άτομα θα διαλέξουν κάποια άλλη σχολή άρα πρέπει να πάμε σε χαμηλότερη βαθμολογια για να γεμίσουν αυτές οι 95 θέσεις και υπολογίζεις με τον συντελεστή πυκνωσης, το πόσα μορια θα κατέβεις. Δεν έχει διαφορά! Απλα, είναι πιο απλό να λες ότι για να γεμίσουν 950 θέσεις, πρέπει να υπάρχουν 1461 άτομα και να ισχυει 35% διαρροή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghri21

Νεοφερμένος

Ο ghri21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν 1055 άτομα σε μια Χ βαθμολογική κλίμακα ώστε να συμπληρωθούν 950 θέσεις, αν υποθέσουμε ότι είναι 10% η διαρροή.

Εσύ νομίζω κάνεις κάτι αντίστοιχο. Λες 950 άτομα άρα 95 άτομα θα διαλέξουν κάποια άλλη σχολή άρα πρέπει να πάμε σε χαμηλότερη βαθμολογια για να γεμίσουν αυτές οι 95 θέσεις και υπολογίζεις με τον συντελεστή πυκνωσης, το πόσα μορια θα κατέβεις. Δεν έχει διαφορά! Απλα, είναι πιο απλό να λες ότι για να γεμίσουν 950 θέσεις, πρέπει να υπάρχουν 1461 άτομα και να ισχυει 35% διαρροή.

Χρήστο καλημέρα


απο εσωτερική πληροφόριση του υπουργείου (δε κάνω πλάκα) η ιατρική ΔΠΘ θα είναι 18650.
Hθελα να ρωτήσω σε ποιό ποσοστό διαρροών σε άλλες σχολές αντιστοιχεί καθώς και ποιο ήταν

το αντίστοιχο πέρυσι.
ελπίζω να μη κούρασα

γιώργος ,παΤέρας υποψήφιας με 18616 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19581962

Νεοφερμένος

Ο 19581962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ΕΙΝΑΙ αξιόπιστη η πηγη;παΤερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top