Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,819 εγγεγραμμένα μέλη και 2,472,006 μηνύματα σε 78,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 498 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

Naki_Marina

Νεοφερμένος

H Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Naki_Marina έγραψε: στις 11:00, 27-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Καλησπέρα,

Αν και δεν έδωσα αυτή την εξεταστική περίοδο το Β2 (έδωσα τον Μάιο του 2014), μπορώ να σου πω κάποια πράγματα.

Εμένα προσωπικά μου έπεσε επίσημο γράμμα. Αν ξέρεις τη δομή και κάποιες εκφράσεις, τότε θεωρώ ότι μπορείς να λάβεις περισσότερους βαθμούς από το να γράψεις ένα άρθρο. Για παράδειγμα, εγώ πήρα 19,5/25 στην PE.
Σχετικά με το ακουστικό, είναι αντικειμενικά πολύ απαιτητικό. Έκανα ακουστικά όλη τη χρονιά κάθε εβδομάδα και πήρα 7/25. Προβλήματα με το κασετόφωνο υπάρχουν σχεδόν πάντα, δυστυχώς.

Πιστεύω ότι το Β2 είναι ένα δύσκολο δίπλωμα ιδιαίτερα για παιδιά γυμνασίου.

Συμβουλή : Βλέπε TV5, κάνε πολλά ακουστικά και κείμενα, διάβαζε γαλλικά περιοδικά ον-λάιν.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! Όσον αφορά το επίσημο γράμμα, είχα και εγώ χρησιμοποιησει όλες τις επίσημες εκφράσεις και πιστεύω ότι είχα κάνει μια αντικείμενικα καλή έκθεση... Επίσης το ίδιο πρόβλημα στην έκθεση το αντιμετώπισαν και πολλοί φίλοι μου που έδιναν το ίδιο διπλωμα: αν και είχαν βάλει ότι χρειάζεται ένα επίσημο γράμμα κάνεις δεν πήρε πάνω από 10... Τα ακουστικά είναι όντως ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω μόνο στα γαλλικα: έδώσω φέτος και proficiency και η ακουστική ήταν απλά φοβερή.... Πάντως θα αρχίσω να βλέπω γαλλικές σειρές για να εξοικειωθώ με τη γλώσσα... Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 836 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 11:05, 27-07-16:

Τίποτα!

Σκέφτεσαι να δώσεις και για C1 Dalf ;
Παράθεση

Naki_Marina

Νεοφερμένος

H Naki_Marina έγραψε: στις 11:08, 27-07-16:

Απαντηση στην powerful_girl
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους εξεταστές... Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει προβλήμα στα προφορικά μέχρι στιγμής και όλοι οι εξεταστές που μου έχουν τύχει ήταν πάρα πολύ καλοί.... Γενικά τώρα τελευταία οι βαθμολογητες είναι πάρα πολύ αυστηροί: μια φίλη μου δεν πήρε το Β2 για 49 και το πήγε για αναβαθμολογιση και της το άφησαν ακριβώς το ίδιο!Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω από το καλοκαίρι!!

Τίποτα!

Σκέφτεσαι να δώσεις και για C1 Dalf ;
Η αδερφή μου με ενθαρρύνει να δώσω (το έδωσε φέτος ) άλλα δεν θέλω να έχω τα γαλλικά για πολύ καιρό τώρα που θα πάω Λύκειο... Μπορεί να τα συνεχίσω όταν πάω πανεπιστήμιο... Εσύ το έχεις δώσει?
Παράθεση

Guest 545651

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 545651 έγραψε: στις 11:10, 27-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Naki_Marina
Απαντηση στην powerful_girl
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους εξεταστές... Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει προβλήμα στα προφορικά μέχρι στιγμής και όλοι οι εξεταστές που μου έχουν τύχει ήταν πάρα πολύ καλοί.... Γενικά τώρα τελευταία οι βαθμολογητες είναι πάρα πολύ αυστηροί: μια φίλη μου δεν πήρε το Β2 για 49 και το πήγε για αναβαθμολογιση και της το άφησαν ακριβώς το ίδιο!Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω από το καλοκαίρι!!

Η αδερφή μου με ενθαρρύνει να δώσω (το έδωσε φέτος ) άλλα δεν θέλω να έχω τα γαλλικά για πολύ καιρό τώρα που θα πάω Λύκειο... Μπορεί να τα συνεχίσω όταν πάω πανεπιστήμιο... Εσύ το έχεις δώσει?
Συμβουλη μου: Μην την αφησεις την γλωσσα....Μετα θα σου ειναι πιο δυσκολο.....
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 836 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 11:15, 27-07-16:

Εγώ έδωσα το Β2 Delf στη τρίτη γυμνασίου και μετά Sorbonne I στην πρώτη λυκείου και φέτος Sorbonne II.
Μην αφήσεις τη γλώσσα. Στις δυο πρώτες τάξεις του λυκείου μπορείς να καταναλώνεις χρόνο για ξένες γλώσσες και διπλώματα.
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 11:21, 27-07-16:

Εγώ έδωσα το Β2 Delf στη τρίτη γυμνασίου και μετά Sorbonne I στην πρώτη λυκείου και φέτος Sorbonne II.
Μην αφήσεις τη γλώσσα. Στις δυο πρώτες τάξεις του λυκείου μπορείς να καταναλώνεις χρόνο για ξένες γλώσσες και διπλώματα.
Το πηρες το Sorbonne ΙΙ?
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 11:24, 27-07-16:

Ναι!!
Παράθεση

Guest 545651

Guest

O Guest 545651 έγραψε: στις 11:24, 27-07-16:

ωωω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!
1
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 11:27, 27-07-16:

Ευχαριστώώώ!
1
Παράθεση

Naki_Marina

Νεοφερμένος

H Naki_Marina έγραψε: στις 13:05, 27-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Συμβουλη μου: Μην την αφησεις την γλωσσα....Μετα θα σου ειναι πιο δυσκολο.....
Είναι κιόλας το θέμα ότι μένω σε μια σχετικά μικρή πόλη και υπάρχει μόνο μια καθηγήτρια που διδάσκει γαλλικά και δεν έχει καθόλου εμπειρία με παιδιά C1-C2 και γιαυτό θέλω όταν πάω να σπουδάσω να πάω σε ένα μεγαλύτερο φροντιστήριο...Η αδερφή μου φέτος ήταν στο Δεύτερο έτος και θα πάει και για C2 τον Δεκέμβρη...

Συγχαρητήρια!!! Πρέπει να σαρεσουν πολύ τα γαλλικά για να καταφέρεις να φτάσεις τόσο μακριά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!!!!
1
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 13:23, 27-07-16:

Δεν πεθαίνω για τα γαλλικά, απλώς θεωρώ ότι είναι ένα πλας στο βιογραφικό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια