Πανεπιστήμιο της Σορβόννης

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ένα λεπτο... Αυτό συμβαίνει και στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης ; :P Και μόνο για πολίτες της Ε.Ε.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ένα λεπτο... Αυτό συμβαίνει και στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης ; :P

Προφανώς... Και σ' αυτό. Μάλιστα με το Σορμπόν 3 μπαίνεις κατευθείαν στο 2ο πανεπιστημιακό έτος της φιλολογίας.

Nα σημειώσω ότι το καλό (και το σημαντικότερο όλων) με τα γαλλικά πανεπιστήμια είναι ότι είναι δωρεάν σε αντίθεση με όλα τα άλλα όλων των άλλων χωρών. Πληρώνεις μόνο την εγγραφή σου σε κάθε έτος. Δηλαδή μέχρι 300 ευρώ. Μάλιστα... καλά διαβάσατε!!!! Μόνο τόσα. Επίσης σου πληρώνουν μέχρι και το 75% του ενοικίου αρκεί να κατοικείς σε περιοχή που έχει λογικά ενοίκια βέβαια.

Όλα αυτά από ένα φίλο τυχερό και τζαμπατζή που σπουδάζει στην Γαλλία... θα καταλάβατε πιστεύω...


Eννοώ όλα τα κρατικά πανεπιστήμια (που είναι κυρίως κρατικά). Εμείς ειδικά οι Έλληνες είμαστε "membre associe" στην Γαλλοφωνία οπότε ισχύει για τους Έλληνες πολίτες ότι ακριβώς ισχύει και για τους Γάλλους.

Προφανώς δεν είναι μόνο για τους πολίτες της Ε.Ε. Στην Γαλλοφωνία ανήκουν πλέον πάνω από 70 χώρες.

Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου κάθε χρονιά. Στην Γαλλία όχι και είμαι βέβαιος 100% γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Προφανώς... Και σ' αυτό. Μάλιστα με το Σορμπόν 3 μπαίνεις κατευθείαν στο 2ο πανεπιστημιακό έτος της φιλολογίας.




Eννοώ όλα τα κρατικά πανεπιστήμια (που είναι κυρίως κρατικά).
Γιατί ; υπάρχουν και μερικώς κρατικά παν/μια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Υποθέτω πως ίσως υπάρχουν και κάποια που είναι εν μέρει ιδιωτικά. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό.

Επίσης να τονίσω ότι τα συγκεκριμένα παν/μια είναι δωρεάν και για τα μεταπτυχιακά. Δείτε τι βρήκα

https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=8458


Aνευ διδάκτρων είναι η φοίτηση στα γαλλικά πανεπιστήμια για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές, ενώ οι ξένοι φοιτητές απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα με τους Γάλλους, πληρώνοντας δηλαδή το ίδιο ποσό εγγραφής (237 ευρώ) και έχοντας την ίδια επιχορήγηση στέγης (160 ευρώ).

Σε άλλες χώρες ακόμα και στα κρατικά πανεπιστήμια πληρώνουν δίδακτρα κάθε μήνα, από 500 ευρώ και βάλε. Εκτός από την Ελλάδα που όλα είναι... τζάμπα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

feniakr

Νεοφερμένος

Η feniakr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υποθέτω πως ίσως υπάρχουν και κάποια που είναι εν μέρει ιδιωτικά. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό.

Επίσης να τονίσω ότι τα συγκεκριμένα παν/μια είναι δωρεάν και για τα μεταπτυχιακά. Δείτε τι βρήκα

https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=8458


Aνευ διδάκτρων είναι η φοίτηση στα γαλλικά πανεπιστήμια για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές, ενώ οι ξένοι φοιτητές απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα με τους Γάλλους, πληρώνοντας δηλαδή το ίδιο ποσό εγγραφής (237 ευρώ) και έχοντας την ίδια επιχορήγηση στέγης (160 ευρώ).

Σε άλλες χώρες ακόμα και στα κρατικά πανεπιστήμια πληρώνουν δίδακτρα κάθε μήνα, από 500 ευρώ και βάλε. Εκτός από την Ελλάδα που όλα είναι... τζάμπα ;)
A propos μηπως θα μπορουσες να με ενημερωσεις σχετικα με τις τιμες στο πανεπιστημειο της Σορβοννης ?? Εχω μπει σε χιλιαδεσ sites και άλλα λενε οτι πληρωνεις αρκετα χρηματα ετησιως και οχι μονο την εγγραφη και αλλα λενε μονο εγγραφη. Ενδιαφερομαι για νομικη στη Σορβοννη μετα τις πανελληνιες αν δεν εχω περασει στην θεσσαλονικη. Ισχυει σιγουρα οτι ειναι μονο 300 ευρω το χρονο, τι επιλογες εχω για διαμονη ? το κοστος ζωης? εχει καλη φοιτητικη ζωη? Αν ξερεις εσυ η οποισδηποτε αλλος κατι απο αυτα θα με διευκολυνες πολυ!! οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
salut, τελικά πήγε κανείς παρίσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Ενδιαφέρομαι να πάω για μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης, στον τομέα Κλασσικών Σπουδών (αρχαία και λατινικά).
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες, όποιος γνωρίζει:

1) Ισχύει ότι επειδή στη Γαλλία οι προπτυχιακές σπουδές είναι 3 χρόνια μπορούμε εμείς να "αναγνωρίσουμε" το τέταρτο έτος σπουδών μας με τον πρώτο χρόνο του master κι έτσι να κάνουμε μεταπτυχιακό ένα χρόνο αντί για δύο;

2) Ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

Θα επισκεφτώ σίγουρα και το γαλλικό ινστιτούτο, απλά θέλω μία πρώτη γνώμη.
Merci à tous!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Oσον αφορά το πρώτο, δεν το έχω ξανακούσει. Και επειδή έχω κι ένα γνωστό που έχει κάνει Μάστερ στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, 2 χρόνια του πήρε (βέβαια, έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε). :redface:

Για τις προϋποθέσεις, με κάθε επιφύλαξη, ζητάνε σίγουρα αναλυτική βαθμολογία απλά δεν έχουν το αυστηρό όριο που έχουν τα (καλά) αγγλικά πανεπιστήμια, δηλαδή το 2:1 (7,5) ή το 8. Για δίδακτρα, νομίζω είναι χαμηλά, γύρω στα 400 ευρώ το χρόνο, αλλά για να εισαχθείς στο πανεπιστήμιο (πέραν του βιογραφικού) εξετάζεσαι σε μαθήματα συναφή του αντικειμένου. Ολα αυτά με κάθε επιφύλαξη βέβαια, το ΙΦΑ θα σε κατατοπίσει πλήρως.

Αν πας στο ΙΦΑ και δε σου κάνει κόπο, ενημέρωσε και εδώ για το τι σου είπαν. ;)

Ρίξε κι εδώ μια ματιά, μήπως βρεις τίποτα ενδιαφέρον https://www.calameo.com/read/0003495641c5a6e1204b0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Σίγουρα θα πάω στο ΙΦΑ γιατί δεν ξέρω ακόμη αν θα κυνηγήσω μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο. Ό,τι μου πούνε θα το γράψω εδώ, για να βοηθηθούν και άλλοι χρήστες του φόρουμ που ενδιαφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
o.k Περιμενουμε βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rapi 21

Νεοφερμένος

Η rapi 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενδιαφερομαι για σπουδες στο πανεπιστημιο της σορβονης στον τομέα των ανθρωπιστικών επιστημών. έχω το πτυχίο sorbonne 2. θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι μου παρέχει? έχω ακούσει οτι μπαίνω κατευθείαν στο δεύτερο χρόνο του μεταπττυχιακού.ισχύει? ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο της Σορβόνης δίνει υποτροφίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για αρχαιολογία/φιλολογία σε πoιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερα?στο Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne ή στο Université Paris-Sorbonne (Paris IV) ??το επίπεδο γαλλικών που ζητάνε είναι Dalf C1??επίσης, γνωρίζει κάποιος τα διαδικαστικά για την εισαγωγή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ΝΟμίζω ζητάνε από β2 και πάνω όσον αφορά τη γλωσσομάθεια. Για την σύγκριση μεταξύ τους δεν ξέρω να σου πω, πάντως από αυτά πιυ έχω ακούσει νομίζω πως και τα δύο είναι καλά πανεπιστήμια ;)
Τις προϋποθέσεις, δικαιολογητικά κλπ κλπ θα τις βρεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου, και δη στον τομέα που σε ενδιαφέρει (στην αντίστοιχη υποσελίδα δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Να ρωτήσω κ κάτι άλλο...το μάστερ 1 και 2 είναι ανεξάρτητα??κάτι άκουσα ότι εμείς επειδή έχουμε κάνει 4 χρόνια προπτυχιακό θα μπορούμε να μπούμε κατευθείαν στο 2...και η διαφορά των Masters recherche με των Masters professionnel ποια είναι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faidon96

Νεοφερμένος

Ο faidon96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Το 4 είναι το καλύτερο στις κλασσικές σπουδές.
Και απαντήσεις σε απορίες:

1) Στη Γαλλία οι προπτυχιακές σπουδές είναι τρία χρόνια και οι μεταπτυχιακές 2, οπότε, έχοντας πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο, μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση σε Master 2. Στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης (το 4), συγκεκριμένα, πρέπει να επικοινωνήσεις με καθηγητές για να βρεις επόπτη / επόπτρια που θα ενδιαφερθεί για το projet το οποίο θα στείλεις (πρέπει να χεις έτοιμο ένα projet d'étude όπου θα εξηγείς πάνω σε τι θέλεις να δουλέψεις στη διπλωματική σου) και θα σου δώσει ένα attestation, το οποίο πρέπει απαραίτητα να υπάρχει στην αίτησή σου.

2) Το πέρασμα από το Master 1 σε Master 2 δεν είναι σίγουρο, ούτε αυτόματο. Σε κάποια πανεπιστήμια, πρέπει να ετοιμάσεις dossier ξανά απ'την αρχή! Στη Σορβόννη είναι αυτόματο σε ορισμένα προγράμματα, αρκεί να έχεις πάνω από 10/20 μέσο όρο (μπορεί ν'ακούγεται γελοίο, αλλά στη Γαλλία δε βάζουν βαθμούς :P ).

3) Το Master recherche βασίζεται περισσότερο στην έρευνα, ενώ το Master professionnel είναι πιο "πρακτικό", μπορεί να περιλαμβάνει και κάποιο stage (πρακτική άσκηση) που θα μετράει στην τελική βαθμολογία αρκετά.

4) Το επίπεδο γαλλικών που απαιτείται είναι C1 +. Mε το Sorbonne 3 μπορείς να μπεις στο δεύτερο έτος του licence των Lettres Modernes :
https://www.paris-sorbonne.fr/presentation-4859

5) Δεν υπάρχουν δίδακτρα στη Γαλλία, μπορείς ακόμα να γλιτώσεις και τα έξοδα εγγραφής κάνοντας αίτηση για υποτροφία στο CROUS. Οι υποτροφίες του CROUS, δίνονται καθαρά βάσει ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος, αλλά υπάρχουν και άλλοι φορείς που παρέχουν υποτροφίες, πχ. η Cité Universitaire στους κατοίκους της ή ιδρύματα. Το Γαλλικό Ινστιτούτο παρέχει υποτροφίες σε Έλληνες φοιτητές που φεύγουν απευθείας για Master 2 στη Γαλλία, επίσης.

+ Συμπληρώνω : επίσης, το 4 θέλει πάνω από 14/20 στο Master 2 για να σε πάρει για διδακτορικό. Και στο διδακτορικό, πρέπει να επικοινωνήσεις εσύ με καθηγητή/τρια και να δεχτεί να σε αναλάβει για να κάνεις εγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top