T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νίνα ως καθηγήτρια κ εσύ φυσικά θα θέλεις να προωθήσεις κάποια πτυχία και να υποβιβάσεις κάποια άλλα. Μέσα στο marketing της δουλειά σας είναι κ αυτό.
Τι κέρδος πιστεύεις ότι μπορεί να έχω εγώ προσωπικά από την προώθηση συγκεκριμένων πτυχίων; Τι κερδίζω με το να μπω σε ένα φόρουμ και να πω "καλύτερα να δώσεις αυτό το πτυχίο και όχι εκείνο"?

Απάντησέ μου πρώτα σε αυτό (για να καταλάβω το σκεπτικό σου) και θα σου απαντήσω στα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
έδωσα και εγώ την Κυριακή που λέτε.. το κλίμα ήταν καλό..
η καθηγήτρια καλή τύπισσα.. σου έδινε αέρα να μιλήσεις, ευγενέστατη..
βέβαια εμένα με έπιασε ένα τρελό άγχος στα γραπτά και λόγω αυτού παράβλεψα κάτι στην εκφώνηση του θέματος.. οπότε η μια έκθεση βγήκε knock-out.. η άλλη πήγε καλά.. στα προφορικά ωραία.. πιστεύω όμως ότι δεν παίρνω c2... απογοητεύτηκα αλλά έχω μια λόξα και θέλω να το πάρω ο κόσμος να χαλάσει.. καλά να 'μαστε με το νέο έτος ελπίζω να επανορθώσω..
(με συγχωρείτε που πετάω το άσχετό μου σχόλιο έτσι, αλλά ένιωσα την αδήριτη ανάγκη να το γράψω εδώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τι κέρδος πιστεύεις ότι μπορεί να έχω εγώ προσωπικά από την προώθηση συγκεκριμένων πτυχίων; Τι κερδίζω με το να μπω σε ένα φόρουμ και να πω "καλύτερα να δώσεις αυτό το πτυχίο και όχι εκείνο"?

Απάντησέ μου πρώτα σε αυτό (για να καταλάβω το σκεπτικό σου) και θα σου απαντήσω στα υπόλοιπα.

Δεν λέω ότι θα το κάνεις στο φόρουμ. Είναι λογικό για τον κάθε καθηγητή αγγλικών, ότι δεν μπορεί να αναλαμβάνει προετοιμασία για όλα τα πτυχία. Ο καθένας εξειδικεύεται σε κάποια και ασχολείται με αυτά. Όπως είναι φυσικό θα προτρέψει τους εν δυνάμει μαθητές του να δώσουν αυτά τα πτυχία. Δεν είναι κάτι μεμπτό αυτό. Κ εγώ κ ο καθένας το ίδιο θα έκανε (δεν εννοούσα ότι μπήκες στο φόρουμ με αυτό το σκοπό, εννοούσα ότι αυτό γίνεται γενικά με τα φροντιστήρια)

Athinouli
Στρατιωτικός είσαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εννοείται ότι αναλαμβάνω μόνο ορισμένα πτυχία και όχι όλα, και εννοείται πως το ίδιο κάνουν τα περισσότερα φροντιστήρια και καθηγητές (όχι όλοι, κάποιοι αναλαμβάνουν ό,τι τους κάτσει, ανεξάρτητα από το αν μπορούν να το υποστηρίξουν ή όχι). Το θέμα δεν είναι τι πτυχία αναλαμβάνεις αλλά και με ποιο κριτήριο κάνεις την επιλογή. Από τα Proficiency εμείς στο φροντιστήριο κάνουμε μόνο Cambridge και Michigan επειδή αυτά είναι τα πιο αξιόλογα. Επίσης για να είμαι ειλικρινής σπάνια κάποιος να μας ζητήσει κάτι διαφορετικό. ΤΙΕ ας πούμε μας ζητάνε 2-3 φορές το χρόνο.

Πέρα απ' αυτά, ποια είναι η γνώμη σου για το EDI? Είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο τον τελευταίο καιρό και μάλιστα κάποια φροντιστήρια το δουλεύουν αποκλειστικά.
Για το EDI που ρώτησες δεν έχω κάτι θετικό να πω. Ούτε το δουλεύω, ούτε το προτείνω. Και μόνο που η βάση είναι το 50% αυτό κάτι λέει. Πιστεύω πως είναι ένα πιστοποιητικό "της σειράς" και ενδεχομένως να μην αναγνωρίζεται σε 5 χρόνια από τώρα. Προσωπικά θα απεύφευγα ένα φροντιστήριο που δουλεύει "αποκλειστικά" EDI. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό κίνητρο για να δουλέψεις αποκλειστικά ένα δευτοκλασάτο πιστοποιητικό, πέραν από το οικονομικό κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzimis01

Νεοφερμένος

Ο tzimis01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Μήπως ξέρετε ποια είναι τα θέματα της έκθεσης που έβαλαν την Κυριακή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ναι στρατιωτικος ειμαι..

λοιπον το ενα ειναι: με αναφορα στο αρθρο σου γραψε εαν και πως το να διαβαζει κανεις news stories βοηθα στην βελτιωση της αγγλικης γλωσσας και η αλλη επιλογη: γραψε ενα γραμμα στην καθηγητρια σου που θα μιλας για το news story σου και ανεφερε ποιο κοινο θα ενδιεφερε..

η αγνωστη ηταν.. μμ την πρωτη επιλογη δεν τη θυμαμαι αλλα η δευτερη ηταν: γραψε ενα αρθρο για το εαν και πως η τεχνολογια εχει επηρεασει τον χωρο της εκπαιδευσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Για το EDI που ρώτησες δεν έχω κάτι θετικό να πω. Ούτε το δουλεύω:
Κάποια φροντιστήρια το δουλεύουν αποκλειστικά όντως.
Κοίτα πιστεύω ότι πέρα από τη βάση που είναι 50%, είναι επίσης ενισχυτικό το γεγονός ότι περνάς ή κόβεσαι με βάση το συνολικό μέσο όρο. Αντιθέτως στο Michigan (που πριν 10 χρόνια ήταν και ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού) αν κοπείς πχ στο Listening κόβεσαι σε όλο το πτυχίο.
Πέρα απ' αυτά ισχύει ότι πλέον υπάρχει ;eνα πτυχίο που είναι συγχώνευση Cambridge και Michigan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κάποια φροντιστήρια το δουλεύουν αποκλειστικά όντως.
Κοίτα πιστεύω ότι πέρα από τη βάση που είναι 50%, είναι επίσης ενισχυτικό το γεγονός ότι περνάς ή κόβεσαι με βάση το συνολικό μέσο όρο. Αντιθέτως στο Michigan (που πριν 10 χρόνια ήταν και ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού) αν κοπείς πχ στο Listening κόβεσαι σε όλο το πτυχίο.
Πέρα απ' αυτά ισχύει ότι πλέον υπάρχει ;eνα πτυχίο που είναι συγχώνευση Cambridge και Michigan?
Στο michigan πλέον συμψηφίζονται οι ενότητες..;) Και όχι..δεν συγχωνεύει τα πτυχία..πάλι υπάρχει ECPE kai FCE απλά κάτι έχει γίνει και λέγεται Camla..Η Nina-Nana θα στα πει καλύτερα..δεν θυμάμαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Στο michigan πλέον συμψηφίζονται οι ενότητες..;) Και όχι..δεν συγχωνεύει τα πτυχία..πάλι υπάρχει ECPE kai FCE απλά κάτι έχει γίνει και λέγεται Camla..Η Nina-Nana θα στα πει καλύτερα..δεν θυμάμαι καλά

Δηλαδή άμα πάρεις border line σε ένα part δεν κόβεσαι στο σύνολο; Τον καιρό της κυριαρχίας του Michigan έτσι γινόταν. Τώρα που εμφανίστηκαν κι άλλοι ανταγωνιστές ίσως να ξεκαβάλησαν κάπως το καλάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δηλαδή άμα πάρεις border line σε ένα part δεν κόβεσαι στο σύνολο; Τον καιρό της κυριαρχίας του Michigan έτσι γινόταν. Τώρα που εμφανίστηκαν κι άλλοι ανταγωνιστές ίσως να ξεκαβάλησαν κάπως το καλάμι.
Μέχρι πρόπερσι ναι...από πέρυσι άλλαξαν τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το CaMLA είναι ένας νέος οργανισμός που δημιούργησαν από κοινού τα πανεπιστήμια του Cambridge και του Michigan με σκοπό να προωθήσουν τη διδασκαλία και την έρευνα στον τομέα της εκμάθησης αγγλικών. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως συνεργάζονται στην πρώθηση των πτυχίων τους, στη διοργάνωση εξετάσεων και στην έκδοση πτυχίων. Π.χ. μπορεί τώρα να δίνεις ένα πιστοποιητικό Cambridge αλλά τις εξετάσεις να τις διοργανώνει η Ελληνοαμερικανική Ένωση, ενώ το πιστοποιητικό που παίρνεις έχει πάνω τα λογόσημα και των δύο φορέων. Στη συνέχεια ποιος ξέρει τι θα γίνει... ίσως συγχωνευθούν τα πτυχία, ίσως όχι. Προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση προς αυτή την κατεύθυνση. Πάντως σίγουρα το γεγονός πως αυτά τα δύο πανεπιστήμια επέλεξαν να συνεργαστούν είναι μια ένδειξη για το ποιοι είναι οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το ΤΙΕ, κατ' αναλογία, είναι ένα άνευ σημασίας πτυχίο στη διεθνή αγορά και η αξία του στην Ελλάδα εξαρτάται 100% από την αναγνώριση του ΑΣΕΠ. Αν αύριο ο ΑΣΕΠ βγάλει το ΤΙΕ από τη λίστα των αναγνωρισμένων πιστοποιητικών, το χαρτί αυτό δεν θα έχει κανένα αντίκρισμα στην αγορά.

Όσο για τον συμψηφισμό των 4 ενοτήτων του ECPE, αυτό ισχύει από το 2014. Παρομοίως και για το ECCE.

Το ότι ένα φροντιστήριο δουλεύει αποκλειστικά ένα εύκολο πιστοποιητικό χωρίς μεγάλη αναγνωρισιμότητα, λέει πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο φροντιστήριο -- και κανένα από αυτά δεν είναι καλό. Σαν να πηγαίνεις σε φροντιστήριο ΜΕ και να σου λένε εμείς κάνουμε μόνο μαθηματικά-φυσική-χημεία και μπορούμε να σε βοηθήσουμε μόνο αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις σε σχολές με μ.ο. εισαγωγής 14 και κάτω. Αν ενδιαφέρεσαι για κάτι καλύτερο, δεν μπορούμε να σε αναλάβουμε. Στην τελική γιατί να μπεις σε υψηλόβαθμη σχολή; Όλα πανεπιστημιακά πτυχία δεν είναι; Καμία διαφορά. Έλα σε μας και θα περάσεις σε μια σχολή και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νίνα, Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vr2016

Νεοφερμένος

Ο Vr2016 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.....να μου προτείνει κάποιο καθηγητή που να έχει εμπειρία στο TIE, για ενηλίκους?? Μένω Αθήνα...δυτικά προάστια! Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν τα αποτελέσματα του TIE μπορείς να τα δεις διαδικτυακά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ή μπορεί να ζητήσουν (και να πάρουν) κάποιον που ξέρει ορθογραφία (λέω εγώ τώρα) :P

Σόρρυ, βγήκε ο φιλόλογος από μέσα μου.

Κοίτα να δεις. Εξαρτάται σίγουρα από το τι δουλειά ψάχνεις. Πάντως να επαρκεί το Lower μόνο από μηχανικό αυτοκινήτων έχω ακούσει, άντε και από κανέναν δημόσιο υπάλληλο "παλιάς κοπής" ή χαμηλών γλωσσικών απαιτήσεων π.χ. υπάλληλο Δήμων, αστυνομικοί ομάδας ΔΙΑΣ κλπ.

Όποιος έχει πτυχίο και ψάχνει για ανάλογη θέση, χρειάζεται Proficiency στο βιογραφικό του. Οι λογιστές ειδικά το κυνηγάνε πολύ. Κρίνω μόνο από αυτά που βλέπω και ακούω από τους μαθητές μας. Στο φροντιστήριο στα τμήματα ενηλίκων έχουμε πολλούς λογιστές (φοιτητές και νέους απόφοιτους) που κάνουν Proficiency επειδή το χρειάζονται για το βιογραφικό τους.

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αν είσαι κάτω από 30-35 χρονών πρέπει οι κινήσεις σου να έχουν μακροπρόθεσμο στόχο. Δεν μετράει μόνο το τι ισχύει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα αλλά και το τι θα ισχύσει σε 5, 10, 20 χρόνια και φυσικά τι ισχύει στο εξωτερικό. Να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα: πολλά παιδιά τα τελευταία χρόνια έκαναν μια δεύτερη ξένη γλώσσα μέχρι το Β1, έπαιρναν το πιστοποιητικό να τους βρίσκεται και μετά τα παράταγαν. Η λογική ήταν ότι ακόμα κι αν ξέχναγαν τα περισσότερα από αυτά που είχαν μάθει, τουλάχιστον θα είχαν ένα χαρτί που αναγνωρίζεται και μοριοδοτείται από τον ΑΣΕΠ και επίσης είναι χρήσιμο αν θέλεις να βγεις να δουλέψεις στο εξωτερικό. ΟΜΩΣ κοίτα τις εξελίξεις: από τη μια οι Γερμανοί (φέρω το παράδειγμα των Γερμανικών γιατί είναι η δεύτερη πιο δημοφιλής ξένη γλώσσα αυτή τη στιγμή) άρχισαν να ζητάνε Β2 για να πας Γερμανία και στο καπάκι ο ΑΣΕΠ σταμάτησε να μοριοδοτεί το επίπεδο Β1. Σε λίγο καιρό θα σταματήσει να το αναγνωρίζει. Όλα αυτά τα πιστοποιητικά που αποκτήθηκαν με τη λογική του τι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ σιγά-σιγά αχρηστεύονται για έναν απλό λόγο: το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι σε 5-10 χρόνια θα βγει οφφ το Lower και θα αναγνωρίζονται μόνο το Advanced και το Proficiency. Επίσης πιστεύω πως θα γίνει πιο έντονη στροφή προς πιστοποιητικά που παίζουν στο επίπεδο C2+ όπως το IELTS, το TOEFL και ίσως κάποιο καινούριο πιστοποιητικό.


Κάνεις λάθος. Πρώτον σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να έχεις "άριστη γνώση" για να πάρεις Proficiency, ούτε καν ECPE ή CPE. Όταν το παίρνεις κοντά στη βάση, μπορεί να μην έχεις πιάσει καν το επίπεδο C2. Πλέον τo Proficiency έχει γίνει πάρα πολύ προσιτό και αν κάποιος δεν μπορεί να το πάρει, αυτό οφείλεται σε δύο παράγοντες: είτε δεν έχει στρώσει πωπό είτε έχει πολλές ελλείψεις από προηγούμενα χρόνια και δεν έχει αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο για να τις καλύψει. Δεν μπορούν να πάρουν όλοι Proficiency σε 8 μήνες - σωστά. Αλλά αν δουλέψεις 1,5-2,5 χρόνια (που είναι η κανονική διάρκεια για να πας από το Β2 στο C2), δεν δικαιολογείται αποτυχία.

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ότι οι εξεταστικοί φορείς σε κόβουν για πλάκα. Μόνο το Γκαίτε έχει κρατήσει ένα πολύ υψηλό επίπεδο στις εξετάσεις των γερμανικών και μπορείς να πεις ότι κόβει για πλάκα. Τους φορείς των εξετάσεων αγγλικών μπορείς να τους κατηγορήσεις ότι περνάνε τους μαθητές για πλάκα, αλλά σε καμία περίπτωση για το αντίθετο.


Ναι, γιατί κι εμείς οι καθηγητές θέλουμε να πληρωνόμαστε. Ξέρεις κανέναν που να δουλεύει τζάμπα;


Καθόλου αντικειμενικά δεν αξιολογεί τα πτυχία ο ΑΣΕΠ και απ' ό,τι ξέρω έχουν γίνει και οι σχετικές προσφυγές. Προσωπικά αν ήμουν κάτοχος πιστοποίησης ΤΙΕ θα ανησυχούσα μήπως κάποια στιγμή βρεθώ με ένα πτυχίο που δεν το αναγνωρίζει κανείς επειδή βγήκε με συνοπτικές διαδικασίες από το λίστα του ΑΣΕΠ (όπως βγήκαν στο παρελθόν το UCLAN, το Oxford College και άλλα πρώην αναγνωρισμένα και νυν άγνωστα).

Κλασσικοί ελληναράδικοι εξυπνακισμοί. Το lower επαρκεί για αρκετά επαγγέλματα, στο τέλος θα μας πειτε οτι χρειάζεται CPE για να γίνεις σκουπιδιάρης. Οι περισσότεροι εργοδότες βάζουν υπερβολικά προσόντα στις αγγελίες εύρεσης εργασίας γιατί αν γράψουν ένα "ζητείται πτυχιούχος με γνώσεις αγγλικών" θα λάβουν 10000 βιογραφικά και θα κλατάρουν και οι email servers. Το τι "ακούτε" από μαθητές σας από γνωστούς και φίλους δεν μου λέει κάτι, η συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων στην Ελλάδα θα βρει άτομο από κονέ και γνωστούς, οι αγγελίες είναι για το θεαθήναι και μπαίνουν στις ιστοσελίδες εύρεσης εργασίας για να εξυπηρετήσουν άλλους σκοπούς. Το Proficiency είναι ένα αρκετά δύσκολο πιστοποιητικό, εσείς μάλλον τα ξέρετε όλα και κρίνετε τους άλλους για να έχετε να λέτε.

Και για ποιον λόγο να επιλέξει κάποιος ένα δύσκολο και αναγνωρισμένο πιστοποιητικό; Για να τον στρέψετε έμμεσα να παει σε εσας για εκμάθηση και ιδιαίτερα. Εγώ απεναντίας είμαι υπερ της άποψης να επιλέξει ένα ευκολότερο πιστοποιητικό. Το κυριότερο πράγμα που χρειάζεται κάποιος για να επιλέξει τι πιστοποιητικό θα δώσει είναι οι λόγοι που το χρειάζεται. Αν το θέλει για αναγνώριση τότε το TiE είναι λάθος επιλογή, αν το θέλει για το δημόσιο τότε οι ορθότερες επιλογές είναι TiE/ΚΠΓ, αν τα θέλει για ιδιωτικό τομέα τότε FCE/ECCE/CPE/ECPE. Τα ελληνικά πανεπιστήμια δέχονται οτι πιστοποιητικό δέχεται και ο ΑΣΕΠ, σε ορισμένα μεταπτυχιακά όμως ζητάνε διαφορετικά πιστοποιητικά, του cambridge/michigan είναι τα πλέον αναγνωρίσιμα αλλά οχι μόνο αυτά σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο εξωτερικό, το πιστοποιητικό του michigan δεν αναγνωρίζεται ούτε από το πανεπιστήμιο που το εκδίδει. Το μεν cambridge αν περάσει η 3ετια δεν αναγνωρίζεται από τα πανεπιστήμια και πρέπει να έχεις TOEFL/IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις την τελευταία παράγραφο κατά τ' άλλα Γιώργο τα ίδια πράγματα που λες εσύ λέει και η Νίνα σε διάφορα ποστ.
Τώρα αυτό που λες για το michigan είναι τελείως υπερβολικό και το Cambridge νομίζω ισχύει το αντίθετο δλδ το IELTS/TOEFL έχουν ημερομηνία λήξης από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις την τελευταία παράγραφο κατά τ' άλλα Γιώργο τα ίδια πράγματα που λες εσύ λέει και η Νίνα σε διάφορα ποστ.
Τώρα αυτό που λες για το michigan είναι τελείως υπερβολικό και το Cambridge νομίζω ισχύει το αντίθετο δλδ το IELTS/TOEFL έχουν ημερομηνία λήξης από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Στείλε τους ένα e-mail και ρώτα τους στο michigan αν κάποιος με ECPE π.χ γίνεται δεκτός για σπουδαστής σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό.

Για το cambridge μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, έχει αναγνωρισιμότητα στον ιδιωτικό τομέα, αλλά ειδικά για σπουδές αν πας με FCE/CPE ισχύει η τριετία, μιλάω για UK ειδικά. Το TOEFL/IELTS είναι πιστοποιητικά που απευθύνονται κυρίως για την περίπτωση των σπουδών και μετά την τριετία λήγουν γενικώς για οποιαδήποτε χρήση, το cambridge γενικώς ισχύει εφ' όρου ζωής αλλά ανέφερα ειδικά για σπουδές τι παίζεται.

Αμφιβάλλω αν λέω τα ίδια πράγματα με την Νίνα, ο τρόπος που χρησιμοποίησε για να απαξιώσει το lower με τον μηχανικό αυτοκινήτων και η ευκολία που προσδίδει να πάρει κάποιος CPE/ECPE δεν μου άρεσε. Για έναν φιλόλογο μπορεί να φαίνεται παιχνιδάκι για άλλους όμως οχι. Εγώ δεν το έχω καθόλου με τις ξένες γλώσσες από μικρός και δεν μου αρέσει η μελέτη ξένων γλωσσών από βιβλία με κατεβατά κανόνων, κυρίως εξασκούμαι γράφοντας κάποιες εργασίες τις οποίες μεταφράζω και τις στέλνω για δημοσίευση σε περιοδικά και έτσι βελτιώνομαι στα αγγλικά σιγά σιγά, μερικές εργασίες απορρίπτονται λόγω αγγλικών άλλες γίνονται δεκτές. Έχω κοπεί 1 φορά στο ECCE πριν 3 χρόνια, σήμερα έδινα για ΚΠΓ, τα θέματα κυριλέ φαινόντουσαν αλλά από μια βλακεία που έκανα και δεν μου έμεινε χρόνος μάλλον κόπηκα εντελώς. Θεωρώ οτι FCE/ECCE χρειάζονται αρκετό διάβασμα και αποτελούν κατόρθωμα να τα πάρει κάποιος, για το ECPE και ειδικά το CPE πρέπει να ξεσκιστείς και να λιώσεις στην μελέτη αγγλικών για να τα πάρεις, είναι πάρα πολύ απαιτητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι το επίπεδο Γ2 γενικά είναι πάρα πολύ απαιτητικό και είναι λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι Γ2 σημαίνει άριστη γνώση της γλώσσας. Πέρα από αυτό από πιστοποιητικό σε πιστοποιητικό υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ας πούμε να πάρεις ΤΙΕ C2 είναι ασύγκριτα πιο εύκολο από το να πάρεις το αντίστοιχο επίπεδο του Michigan ή του Κρατικού.
Για το ό,τι δεν έχετε μεγάλη διάσταση απόψεων το εννοούσα πχ στο ότι δίνεις ένα πτυχίο ανάλογα με το λόγο για τον οποίο θες να το χρησιμοποιήσεις. Ας πούμε για το δημόσιο δίνεις το ΤΙΕ διότι είναι αρκετά εύπεπτο και την ύλη του τη βγάζεις σε 2,5-3 μήνες με ταχύρρυθμα μαθήματα αλλά η αλήθεια είναι ότι αν κάποια στιγμή πάψει να αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ θα είναι τελείως αχρείαστο. Επίσης όντως κάποια μεταπτυχιακά δέχονται αφιλτράριστα ό,τι δέχεται και ο ΑΣΕΠ, ενώ κάποια άλλα βάζουν σαν προϋπόθεση μόνο Michigan και Cambridge.
Καλή επιτυχία με το Κρατικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γενικά αν η ύλη του μεταπτυχιακού και τα μαθήματα είναι στα αγγλικά καλά κάνουν και ζητάνε Michigan/Cambridge περισσότερο για το καλό του φοιτητή, στην δική μου σχολή το μεταπτυχιακό είναι στα αγγλικά και ζητάνε μόνο CPE, CAE, IELTS, TOEFL, ΚΠΓ Γ2, οτι να ναι θα μου πεις καθώς δεν συμπεριλαμβάνουν το Michigan. Άλλα μεταπτυχιακά ζητάνε οτι δέχεται και το ΑΣΕΠ, το κάθε ένα τα δικά του......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Στείλε τους ένα e-mail και ρώτα τους στο michigan αν κάποιος με ECPE π.χ γίνεται δεκτός για σπουδαστής σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό.

Για το cambridge μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, έχει αναγνωρισιμότητα στον ιδιωτικό τομέα, αλλά ειδικά για σπουδές αν πας με FCE/CPE ισχύει η τριετία, μιλάω για UK ειδικά. Το TOEFL/IELTS είναι πιστοποιητικά που απευθύνονται κυρίως για την περίπτωση των σπουδών και μετά την τριετία λήγουν γενικώς για οποιαδήποτε χρήση, το cambridge γενικώς ισχύει εφ' όρου ζωής αλλά ανέφερα ειδικά για σπουδές τι παίζεται.

Αμφιβάλλω αν λέω τα ίδια πράγματα με την Νίνα, ο τρόπος που χρησιμοποίησε για να απαξιώσει το lower με τον μηχανικό αυτοκινήτων και η ευκολία που προσδίδει να πάρει κάποιος CPE/ECPE δεν μου άρεσε. Για έναν φιλόλογο μπορεί να φαίνεται παιχνιδάκι για άλλους όμως οχι. Εγώ δεν το έχω καθόλου με τις ξένες γλώσσες από μικρός και δεν μου αρέσει η μελέτη ξένων γλωσσών από βιβλία με κατεβατά κανόνων, κυρίως εξασκούμαι γράφοντας κάποιες εργασίες τις οποίες μεταφράζω και τις στέλνω για δημοσίευση σε περιοδικά και έτσι βελτιώνομαι στα αγγλικά σιγά σιγά, μερικές εργασίες απορρίπτονται λόγω αγγλικών άλλες γίνονται δεκτές. Έχω κοπεί 1 φορά στο ECCE πριν 3 χρόνια, σήμερα έδινα για ΚΠΓ, τα θέματα κυριλέ φαινόντουσαν αλλά από μια βλακεία που έκανα και δεν μου έμεινε χρόνος μάλλον κόπηκα εντελώς. Θεωρώ οτι FCE/ECCE χρειάζονται αρκετό διάβασμα και αποτελούν κατόρθωμα να τα πάρει κάποιος, για το ECPE και ειδικά το CPE πρέπει να ξεσκιστείς και να λιώσεις στην μελέτη αγγλικών για να τα πάρεις, είναι πάρα πολύ απαιτητικά.

Καλησπέρα.

Το Πανεπιστήμιο του Michigan δέχεται το ECPE :



Πάντως είναι αλήθεια ότι τώρα πια η πολύ καλή ή άριστη γνώση των Αγγλικών είναι προαπαιτούμενο για μια θέση σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Και λέω και στο δημόσιο τομέα γιατί όταν γίνεται προκήρυξη για 10 άτομα για να ασχολούνται με τα σκουπίδια, συνήθως στελνονται 200+ βιογραφικά. Όποιος έχει περισσότερα προσόντα, προφανως θα εκτιμηθεί. Ή μάλλον ελπίζουμε να εκτιμηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top