Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω κλείσει έναν τρολλ λογαριασμό στο φβ αλλά για κάποιον λόγο το φβ συνεχίζει να μου λέει να συνδεθώ και να γνωρίσω φίλους. Γιατί το κάνει αυτό? Θέλω να κλείσει γενικά ότι υπάρχει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Λογικά πρέπει να περιμένεις 20 μέρες ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είναι σωστό να εκφράζουμε τις απόψεις μας μέσω των social media γιατί έτσι ούτως η άλλως μπορούμε. :/: Δεν μπορούμε όλοι να εκφράσουμε τις απόψεις μας μέσω της τηλεόρασης.Έτσι,προάγουμε την δημοκρατία αφού εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας για την πολιτική η για άλλα σημαντικά κοινωνικά ζητήματα και με αυτόν τον τρόπο δεν παραμένουμε αδρανείς και ως εκ τούτου αντιδρούμε και δεν πιστεύουμε ακάθεκτα αυτές τις πληροφορίες που λαμβάνουμε καθημερινά από τα ΜΜΕ με συνέπεια χωρίς να υπάρχει ίχνος παραπληροφόρησης.Επιπλέον, τα πολιτικά πρόσωπα και τα ΜΜΕ βλέπουν αυτές τις πολιτικές απόψεις του λαού σχηματίζοντας την άποψη ενός ξύπνιου λαού που ασχολείται με τα κοινά (ζητήματα της κοινωνίας-Πρωταγόρας με τον διάλογο του με τον Σωκράτη) όπως διεπρατταν καθημερινά οι προγονοί μας. :clapup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης..όπως και κάθε τι άλλο..έχουν τα υπέρ και τα κατά τους! Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχουν κυριολεκτικά ενώσει τον κόσμο και υπάρχει επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων από άλλες χώρες (έστω και μέσα από σχόλια). Ωστόσο, έχουν ισοπεδώσει ορισμένα πράγματα, καθώς διαδίδουν μη έγκυρες πληροφορίες..γεμίζουν τα πάντα με αηδίες και χαμηλής ποιότητας άρθρα και γενικά έχουν καταστρέψει την άμεση επικοινωνία. Έχουμε φτάσει, με λίγα λόγια, να μιλάμε από το facebook με την/τον αδερφή/ό μαμά/μπαμπά μαςπου βρίσκεται στο δίπλα δωμάτιο επειδή απλά βαριόμαστε να πάμε να του μιλήσουμε από κοντά. Και αυτό είναι κατάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Κατά με τα χίλια!;)

Είναι απλά τραγελαφικό σε ένα SNS να υπάρχουν ερωτησεις (έστω και optional) του στυλ <<gay, straight, bisexual or asexual??>> ή τι πολιτικές πεποιθησεις έχουμε ή σε τι θρησκεία πιστευουμε και άλλα τέτοια....Πραγματικά για τα σκουπίδια! Εχουμε χάσει για τα καλά την έννοια του ευαίσθητου προσωπικού δεδομενου...Και αν το πεις κιολας θεωρείσαι περίεργος...Καμένα μυαλά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κατά με τα χίλια!;)

Είναι απλά τραγελαφικό σε ένα SNS να υπάρχουν ερωτησεις (έστω και optional) του στυλ <<gay, straight, bisexual or asexual??>> ή τι πολιτικές πεποιθησεις έχουμε ή σε τι θρησκεία πιστευουμε και άλλα τέτοια....Πραγματικά για τα σκουπίδια! Εχουμε χάσει για τα καλά την έννοια του ευαίσθητου προσωπικού δεδομενου...Και αν το πεις κιολας θεωρείσαι περίεργος...Καμένα μυαλά...;)
Αυτά τα στοιχεία είναι προαιρετικά. Λέεεεμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχουμε φτάσει, με λίγα λόγια, να μιλάμε από το facebook με την/τον αδερφή/ό μαμά/μπαμπά μαςπου βρίσκεται στο δίπλα δωμάτιο επειδή απλά βαριόμαστε να πάμε να του μιλήσουμε από κοντά. Και αυτό είναι κατάντια.
Εντάξει, τώρα υπερβάλλεις. Αν πραγματικά ο αδερφός σου είναι στο διπλανό δωμάτιο και του μιλάς μέσω FB, δεν σου φταίει η κοινωνική δικτύωση αλλά η βαρεμάρα σου.

Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είναι απλά αυτό που λέει η λέξη: μέσα. Η χρήση που θα τους κάνεις εξαρτάται από εσένα. Αν πας και γραφτείς σε μια σελίδα χαμηλής ποιότητας που δημοσιεύει ψευδείς ειδήσεις τις οποίες καταπίνεις αμάσητες, τότε το λάθος είναι όλο δικό σου. Αν δεν είχες FB θα άκουγες τα παραμύθια που θα σου πούλαγε ο φίλος σου ο Μήτσος ή τα κουτσομπολιά της γειτόνισσας ή θα διάβαζες αμφίβολης ποιότητας φυλλάδες ή θα παρακολουθούσες χαζοκάναλα στην τηλεόραση.

Η μόνη αλλαγή που έχουν επιφέρει τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης σε σύγκριση με το τι είχαμε στη διάθεσή μας πριν από 20 χρόνια είναι η ποσότητα των πληροφοριών και η αμεσότητα της επικοινωνίας. Και τα δύο είναι χαρακτηριστικά που μπορείς να τα εκμεταλλευτείς υπέρ σου. Αν αντί να χρησιμοποιήσεις τα θετικά, πέφτεις με τα μούτρα στα αρνητικά... το πρόβλημα είναι γενικότερο και θα συνεχίσεις να το έχεις ακόμα κι αύριο εξαφανίζονταν όλα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης από προσώπου γης.

Απλά θέλει προσοχή γιατί τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν δώσει βήμα σε πολλούς χαζούς, παλαβούς και γενικότερα περιθωριακούς τύπους, οι οποίοι υπό άλλες συνθήκες θα επηρέαζαν μόνο τους εξίσου χαζούς/παλαβούς/περιθωριακούς φίλους τους, ενώ τώρα η φωνή τους έχει μεγαλύτερη εμβέλεια. Αλλά πόσο δύσκολο είναι για τον μέσο άνθρωπο να κατανοήσει ότι η πληροφορία που παίρνει θέλει φιλτράρισμα και αν δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος θα πρέπει να ελέγχει καλύτερα τις πηγές του; Απλά πράγματα, κοινή λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αλλά πόσο δύσκολο είναι για τον μέσο άνθρωπο να κατανοήσει ότι η πληροφορία που παίρνει θέλει φιλτράρισμα και αν δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος θα πρέπει να ελέγχει καλύτερα τις πηγές του; Απλά πράγματα, κοινή λογική...

Χμμ, εδώ θα διαφωνήσω λιγάκι αν σκεφτείς ότι μέσα κοινωνικής δικτύωσης χρησιμοποιούν και άτομα συναισθηματικά ανώριμα, εκ των οποίων πολλά δεν έχουν και το κατάλληλο οικογενειακό υπόβαθρο να τους προφυλάξει ή έστω να τους προετοιμάσει ότι το virtual life και το real life είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Ανοίγουν άτομα 13,14,15 χρονών facebook π.χ., βγάζουν φωτογραφίες δημόσια, κάνουν check-in που βρίσκονται κάθε στιγμή επίσης ορατό σε όλους πολλές φορές. Και δεν είναι που μαθαίνω εγώ με ποιον βγήκε για καφέ η Μαιρούλα ή πόσο τέλεια περνάει στο κλαμπ με την πορτοκαλάδα του ο Γιωργάκης. Οι stalkers ή για να μην το χοντρύνω απλά οι κακεντρεχείς χρήστες (πόσες φορές δεν έχω δει σε ομάδες φωτογραφίες/ποστ εφήβων από κάποιον "ώριμο" ενήλικα να σχολιάζει τις μαλακίες τους?), πλέον έχουν άφθονο υλικό για 12 ζωές εξευτελισμού. Αλλά για το μέσο 14χρονο που ανοίγει facebook αυτό αν του το πεις είναι απλά κάτι σε μια κλίμακα του "έλα μωρέ σε μένα θα τύχει" και "ώχου κάνεις σαν την γιαγιά μου". Κοινώς θα μπει από το ένα αυτί και θα βγει από το άλλο. Το τραγικό είναι ότι πλέον και για τον μέσο γονιό των 40 χρόνων όλα αυτά είναι πολλές φορές υπερβολές. Το συναντάμε και σε μεγαλύτερες ηλικίες που δεν υπάρχει καν η "δικαιολογία" έλα μωρέ παιδί είναι.

Καλή η κοινή λογική και σε έναν ώριμο άνθρωπο με τα μυαλά στο κεφάλι του είναι πολύ βασικό φίλτρο, αλλά όταν λείπει για τους χ,ψ λόγους, βοήθειά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αυτά τα στοιχεία είναι προαιρετικά. Λέεεεμε τώρα.


Νομιζω επισημανα και εγω ο ιδιος στο ποστ μου οτι οντως αυτες οι ερωτησεις ειναι optional....
Τρίτον, είναι γελοίο όπως και να έχει σε ένα εκτρωμα οπως το facebook να υπαρχουν ανθρωποι που δινουν τετοιες πληροφοριες...Απλά για τα μπάζα....Λέμεεε τωραααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To facebook ειναι ναρκωτικο και φερνει την καταστροφη μας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έχει πλάκα πάντως όταν σε ρωτούν αν έχεις facebook και απαντάς αρνητικά να σε κοιτούν με το βλέμμα "Απ τον Άρη έπεσε αυτός". :D
Το θεμα ειναι αν θα το χρειαστεις ή οχι για τη δουλεια σου οταν πια δεν θα εισαι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών. Ισως ανακαλυψεις οτι καποιοι συναδελφοι σου ειναι καλυτερα δικτυωμενοι εξαιτειας και του facebook. Κι εγω δεν το πάω, αλλά δυστυχως το χρειαζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χμμ, εδώ θα διαφωνήσω λιγάκι αν σκεφτείς ότι μέσα κοινωνικής δικτύωσης χρησιμοποιούν και άτομα συναισθηματικά ανώριμα, εκ των οποίων πολλά δεν έχουν και το κατάλληλο οικογενειακό υπόβαθρο να τους προφυλάξει ή έστω να τους προετοιμάσει ότι το virtual life και το real life είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Ανοίγουν άτομα 13,14,15 χρονών facebook π.χ., βγάζουν φωτογραφίες δημόσια, κάνουν check-in που βρίσκονται κάθε στιγμή επίσης ορατό σε όλους πολλές φορές. Και δεν είναι που μαθαίνω εγώ με ποιον βγήκε για καφέ η Μαιρούλα ή πόσο τέλεια περνάει στο κλαμπ με την πορτοκαλάδα του ο Γιωργάκης. Οι stalkers ή για να μην το χοντρύνω απλά οι κακεντρεχείς χρήστες (πόσες φορές δεν έχω δει σε ομάδες φωτογραφίες/ποστ εφήβων από κάποιον "ώριμο" ενήλικα να σχολιάζει τις μαλακίες τους?), πλέον έχουν άφθονο υλικό για 12 ζωές εξευτελισμού. Αλλά για το μέσο 14χρονο που ανοίγει facebook αυτό αν του το πεις είναι απλά κάτι σε μια κλίμακα του "έλα μωρέ σε μένα θα τύχει" και "ώχου κάνεις σαν την γιαγιά μου". Κοινώς θα μπει από το ένα αυτί και θα βγει από το άλλο. Το τραγικό είναι ότι πλέον και για τον μέσο γονιό των 40 χρόνων όλα αυτά είναι πολλές φορές υπερβολές. Το συναντάμε και σε μεγαλύτερες ηλικίες που δεν υπάρχει καν η "δικαιολογία" έλα μωρέ παιδί είναι.

Καλή η κοινή λογική και σε έναν ώριμο άνθρωπο με τα μυαλά στο κεφάλι του είναι πολύ βασικό φίλτρο, αλλά όταν λείπει για τους χ,ψ λόγους, βοήθειά μας...
Ναι ρε παιδί μου αλλά σκέψου ότι αν έχεις τα μυαλά στα κάγκελα και γονείς που δεν μπορούν να σε προφυλάξουν το 14χρονο θα την πάθει έτσι και αλλιώς. Δεν είναι το ίντερνετ το πρόβλημα αν οι γονείς δεν έχουν μάθει κυρίως στα μικρά παιδιά να το χρησιμοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κατά με τα χίλια!;)

Είναι απλά τραγελαφικό σε ένα SNS να υπάρχουν ερωτησεις (έστω και optional) του στυλ <<gay, straight, bisexual or asexual??>> ή τι πολιτικές πεποιθησεις έχουμε ή σε τι θρησκεία πιστευουμε και άλλα τέτοια....Πραγματικά για τα σκουπίδια! Εχουμε χάσει για τα καλά την έννοια του ευαίσθητου προσωπικού δεδομενου...Και αν το πεις κιολας θεωρείσαι περίεργος...Καμένα μυαλά...;)

Νομιζω επισημανα και εγω ο ιδιος στο ποστ μου οτι οντως αυτες οι ερωτησεις ειναι optional....
Τρίτον, είναι γελοίο όπως και να έχει σε ένα εκτρωμα οπως το facebook να υπαρχουν ανθρωποι που δινουν τετοιες πληροφοριες...Απλά για τα μπάζα....Λέμεεε τωραααα

So let me get this straight (no pun intented), επειδή υπάρχουν προαιρετικές ερωτήσεις που υπεισέρχονται σε πληροφορίες που δεν θες να δώσεις (δικαίωμά σου), τα SNs είναι σκουπίδια; Τόσο ισοπέδωση πια;

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ένας άνθρωπος με τα μυαλά στο κεφάλι του (βλ. προηγούμενο ποστ περί συναισθηματικής ανωριμότητας για τα υπόλοιπα), που δηλώνει γκέι, θρήσκος, κομμουνιστής ή μασσόνος είναι και μπάζο. Ναι οκ, τις έδωσε αυτές τις πληροφορίες, με κάποιο δικό του προσωπικό σκεπτικό. Ότι σ' αυτή την ψηφιακή εποχή του φακελώματος αν δεν το έκανε θα γλίτωνε κάτι;

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/

Ναι ρε παιδί μου αλλά σκέψου ότι αν έχεις τα μυαλά στα κάγκελα και γονείς που δεν μπορούν να σε προφυλάξουν το 14χρονο θα την πάθει έτσι και αλλιώς. Δεν είναι το ίντερνετ το πρόβλημα αν οι γονείς δεν έχουν μάθει κυρίως στα μικρά παιδιά να το χρησιμοποιούν.

Σαφέστατα και το internet είναι εργαλείο, δεν είμαι από αυτούς που κατηγορούν το "κακό facebook" επειδή ο άλλος αποφάσισε να μας λέει κάθε 2 ώρες τι έκανε και δεν τον προσέχει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
So let me get this straight (no pun intented), επειδή υπάρχουν προαιρετικές ερωτήσεις που υπεισέρχονται σε πληροφορίες που δεν θες να δώσεις (δικαίωμά σου), τα SNs είναι σκουπίδια; Τόσο ισοπέδωση πια;

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ένας άνθρωπος με τα μυαλά στο κεφάλι του (βλ. προηγούμενο ποστ περί συναισθηματικής ανωριμότητας για τα υπόλοιπα), που δηλώνει γκέι, θρήσκος, κομμουνιστής ή μασσόνος είναι και μπάζο. Ναι οκ, τις έδωσε αυτές τις πληροφορίες, με κάποιο δικό του προσωπικό σκεπτικό. Ότι σ' αυτή την ψηφιακή εποχή του φακελώματος αν δεν το έκανε θα γλίτωνε κάτι;

Το θέμα δεν είναι το "φακέλωμα", το θέμα είναι πιο φιλοσοφικό...
Το facebook υποτειθεται εφευρεθηκε για να συζητάει η κάθε κατίνα με τον κάθε κάγκουρα απο εδώ ίσα με την αυστραλία και για να υπάρχουν κάτι άχρηστα τιποτένια μηδενικά που αναλώνονται σε σελφι απο το κινητό τους για να κερδίζουν τα πολυποθητα like τους(θα είναι και το μονο που κερδισαν στην ζωη τους), αυτός είναι ο λόγος που εφευρεθηκε το facebook, για να καλυπτεται ο χρόνος ζωης κάποιων ασημαντων...Τώρα για τι φοιτητες μου λέτε εσείς και τι επαγγελματίες και πράσινα άλογα, είναι απλά σταγόνες στον ωκεανό(ένα δισεκατομμύριο+++ χρηστες facebook υπαρχουν, όλοι φοιτητες ειναι??:P)...

Και ρωτάω εγώ, μέσα σε αυτόν τον ψηφιακό κόσμο που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα πέραν του καρκινωματος των εγκεφαλικων μας κυτταρων και της ψευδαισθησης οτι εχουμε χιλιαδες ψηφιακους φιλους τέτοιες περιπλοκες έννοιες όπως η σεξουαλικοτητα και η θρησκευτικότητα, που ειναι ολοκληρη φιλοσοφικη συζητηση απο μονες τους, αξίζει να αναλωνονται ετσι??? i don't think so...Όσο και να το κάνεις η χαζογκομενα που βγαζει φωτο στο φατσοβιβλιο με απωτερο σκοπο και νοημα της ζωης της να παρει likes δεν την κοβω να έχει τα <<απαραιτητα>> για να εκφερει και αποψη για τετοιες περιπλοκες εννοιες:P

Το υφος δεν πηγαινει σε καποιον συγκεκριμενα, απλα εχω σιχαθει αυτην την εμετιλα του facebook...Τι στον π^^^^ο βρισκεται πια σε αυτην την αηδια?/ Θέλω να πω, υπαρχουν απειρα SNS στο διαδικτυο...Γιατι αυτο το συγκεκριμενο??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι το "φακέλωμα", το θέμα είναι πιο φιλοσοφικό...
Το facebook υποτειθεται εφευρεθηκε για να συζητάει η κάθε κατίνα με τον κάθε κάγκουρα απο εδώ ίσα με την αυστραλία και για να υπάρχουν κάτι άχρηστα τιποτένια μηδενικά που αναλώνονται σε σελφι απο το κινητό τους για να κερδίζουν τα πολυποθητα like τους(θα είναι και το μονο που κερδισαν στην ζωη τους), αυτός είναι ο λόγος που εφευρεθηκε το facebook, για να καλυπτεται ο χρόνος ζωης κάποιων ασημαντων...Τώρα για τι φοιτητες μου λέτε εσείς και τι επαγγελματίες και πράσινα άλογα, είναι απλά σταγόνες στον ωκεανό(ένα δισεκατομμύριο+++ χρηστες facebook υπαρχουν, όλοι φοιτητες ειναι??:P)...

Και ρωτάω εγώ, μέσα σε αυτόν τον ψηφιακό κόσμο που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα πέραν του καρκινωματος των εγκεφαλικων μας κυτταρων και της ψευδαισθησης οτι εχουμε χιλιαδες ψηφιακους φιλους τέτοιες περιπλοκες έννοιες όπως η σεξουαλικοτητα και η θρησκευτικότητα, που ειναι ολοκληρη φιλοσοφικη συζητηση απο μονες τους, αξίζει να αναλωνονται ετσι??? i don't think so...Όσο και να το κάνεις η χαζογκομενα που βγαζει φωτο στο φατσοβιβλιο με απωτερο σκοπο και νοημα της ζωης της να παρει likes δεν την κοβω να έχει τα <<απαραιτητα>> για να εκφερει και αποψη για τετοιες περιπλοκες εννοιες:P

Το υφος δεν πηγαινει σε καποιον συγκεκριμενα, απλα εχω σιχαθει αυτην την εμετιλα του facebook...Τι στον π^^^^ο βρισκεται πια σε αυτην την αηδια?/ Θέλω να πω, υπαρχουν απειρα SNS στο διαδικτυο...Γιατι αυτο το συγκεκριμενο??:worry:

Εχμ, ξυδάκι? :/:
Κατίνα, κάγκουρας, άχρηστα τιποτένια μηδενικά, ασήμαντοι, χαζογκόμενα. Τι παραλήρημα είναι αυτό? Σου έφτιαξε κάτι η μαιρούλα που ανέβασε καινούργια φώτο προφίλ με ντακ φέις και μάζεψε 300 λικες, 20 κομμεντς και 2 σεερς? Η ο Μητσάρας που μπαίνει και γράφει προκλητικά σχόλια στις φωτογραφίες κάθε γυναικείας φίλης του, προκειμένου να βρει κάτι να ασχοληθεί αυτή τη βδομάδα?
Υπάρχουν άνθρωποι στο fb που είναι ρηχοί και επιδίδονται σε πράξεις χωρίς αυτές να έχουν ουσιαστικό νόημα. Αλλά αν αφαιρέσεις το fb, αυτοί θα εξακολουθήσουν να είναι ρηχοί και να κάνουν τα όσα κάνουν, αλλά με άλλο τρόπο. Το πρόβλημα δεν είναι το μέσο (fb) αλλά το κοινό που το χρησιμοποιεί. Όπως αν δώσεις ένα ελικόπτερο στη γιαγιά σου και αυτή πάει και το στουκάρει σε πολυκατοικία και πεθάνει και αυτή και 30 ένοικοι μαζί της, ΔΕΝ θα φταίει το ελικόπτερο, έτσι δεν φταίει το fb και το κάθε μέσο κοινωνικής δικτύωσης που υφίσταται "κακόβουλη" χρήση.

Και για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο, το fb έχει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ (αν όχι αποκλειστικώς) σκοπό το ηλεκτρονικό φακέλωμα. Ό,τι πληροφορία ανεβάζεις αποθηκεύεται, επεξεργάζεται και χρησιμοποιείται με τον κατάλληλο τρόπο. Κυρίως για την προώθηση στοχευμένων διαφημίσεων, από όπου και εισπράττει μεγάλο μέρος του τζίρου της η σελίδα. Και μετά έρχονται και οι ιστορίες συνωμοσίας, αν και κατά πόσο η κυβέρνηση των ΗΠΑ έχει πρόσβαση στους servers του fb και μπορεί να ελέγχει τι γίνεται σε πραγματικό χρόνο... Αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη ιστορία.

Αλλά, ακόμα και αν σκοπός ήταν η ικανοποίηση της κενότητας και της ματαιοδοξίας του κόσμου.... Γιατί αυτό σου κάνει εντύπωση? Σύμφωνα με τη θεωρία του Maslow (τιμημένο ΑΟΔΕ) ο άνθρωπος έχει έμφυτη την ανάγκη για αυτοανάδειξη και τόνωσης της αυτοεκτίμησης και του εγωισμού του. Όλοι θέλουμε να αισθανόμαστε ότι χαίρουμε της αποδοχής και της εκτίμησης των γύρω μας. Ότι πετύχαμε σε κάτι. Για άλλον αυτό σημαίνει να τον γνωρίζει και να τον χαιρετάνε όλοι οι συμπολίτες του, μηδενός εξαιρουμένου, για κάποιον να κάνει μια μεγάλη επιστημονική ανακάλυψη και να κερδίσει τα φώτα της επιστημονικής κοινότητας. Για κάποιον άλλον να βγει το βράδυ στο κλαμπάκι, να κάνει κατανάλωση και λογαριασμό να σου πέσουν οι τρίχες της κεφάλης και για κάποιον να μαζέψει πάνω από 500 λικες η νέα φώτο προφίλ στο πρώτο μισάωρο. Άσχετα με το αν το θεωρείς σωστό ή λάθος ότι κάποιος χαίρεται που μάζεψε λικες, ο ίδιος εκείνη τη στιγμή ικανοποιεί μια ανθρώπινη ανάγκη, οπότε το fb κάνει κάτι σωστό, αφού αποτελεί το μέσο για την ικανοποίηση κάποιας ανάγκης. Το αν η ικανοποίηση της ανάγκης αυτής αντικατοπτρίζει μια νωθρή πραγματικότητα είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα και έχει να κάνει με την πνευματική ικανότητα του χρήστη και όχι το μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Ξαναλέω, δεν φταίει το ελικόπτερο που πήγε και στούκαρε η γιαγιά... Η γιαγιά φταίει που 80 χρονών άνθρωπος νόμισε ότι μπορεί να κουμαντάρει ολόκληρο μεγαθήριο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι στο fb που είναι ρηχοί και επιδίδονται σε πράξεις χωρίς αυτές να έχουν ουσιαστικό νόημα. Αλλά αν αφαιρέσεις το fb, αυτοί θα εξακολουθήσουν να είναι ρηχοί και να κάνουν τα όσα κάνουν, αλλά με άλλο τρόπο. Το πρόβλημα δεν είναι το μέσο (fb) αλλά το κοινό που το χρησιμοποιεί. Όπως αν δώσεις ένα ελικόπτερο στη γιαγιά σου και αυτή πάει και το στουκάρει σε πολυκατοικία και πεθάνει και αυτή και 30 ένοικοι μαζί της, ΔΕΝ θα φταίει το ελικόπτερο, έτσι δεν φταίει το fb και το κάθε μέσο κοινωνικής δικτύωσης που υφίσταται "κακόβουλη" χρήση.
Ακριβώς. Και το κοινό που χρησιμοποιεί το FB δεν θα γίνει πιο έξυπνο, πιο δραστήριο ή πιο ώριμο αν σταματήσει να υπάρχει το FB. Ούτε τα παιδιά θα προετοιμαστούν πιο καλά για τη ζωή αν δεν έχουν λογαριασμό στο FB από τα 15 τους. Αντιθέτως παίζει να την πατήσουν πιο εύκολα όταν πια φτιάξουν λογαριασμό ως ενήλικες καθώς δεν θα είναι επαρκώς εξοικιωμένοι με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Παρεμπιπτόντως, είναι αλήθεια πως το FB χρησιμοποιείται από πολλούς επαγγελματίες για δικτύωση, διαφήμιση και παροχή υπηρεσιών. Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ στη δουλειά μου και όλο ένα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top