Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,839 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,177 μηνύματα σε 78,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 190 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Διατήρηση των γαλλικών γνώσεων

transient

Διακεκριμένο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε: στις 19:08, 06-01-11:

Παιδιά δεν είπα ότι τα γαλλικά είναι τόσο δύσκολα γενικά, αλλά είναι δύσκολα στην διατήρησή τους..

Όσον αφορά το Α2, μην αγχώνεσαι, τα πράγματα είναι απλα! Απλά θέλει λίγο διάβασμα στις λέξεις, τίποτα άλλο. Έχει νομίζω ποσοστό επιτυχίας πάνω από 80%. Εδώ πέρσι νομίζω το ποσοστό επιτυχίας στο Α1 ήταν 97% (κάπου κει)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 06-01-11 στις 20:14. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 19:23, 06-01-11:

Όλοι το ίδιο μου λένε..ότι πρέπει να δώσω βάση στο λεξιλόγιο...
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε: στις 19:31, 06-01-11:

Αυτό σου το λένε επειδή το Α2 δεν έχει και κάποια τρομερή γραμματική. 4 χρόνους (μην σου πω 2--->) να ξέρεις, τον Ενεστώτα, τον Αόριστο (κυρίως αυτούς τους δύο), τον Μέλλοντα (τον proche) και τον Παρατατικό μαζί με τα άρθρα και το πως να κάνεις ερώτηση... Τα υπόλοιπα άστα για β1-β2. Πρέπει τώρα να ξεκαθαρίσεις με λεξιλόγιο... Εδώ στο β1 , σε κάποιες εκθέσεις δίνουν λεξιλόγιο από το Α2.
Μπές αν θές και στο site της trait d'union που έχει σε αρχείο το λεξιλόγιο του prepadelf A2( Πάρα πολλές λέξεις.........)

Αν είναι , επειδή έχουμε βγεί off topic, κάνε την ερώτησή σου σε άλλο τόπικ ξανά γιατί τότε ίσως να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις.

Συνεχίζουμε την συζήτηση σχετικά με τους τρόπους.. Τελικά θα έχω ένα 1:30/15νθήμερο και θα προσπαθήσω από το σχολείο και γενικότερα στην καθημερινότητά μου να διατηρήσω την γλώσσα! Όποια άλλη συμβουλή έχετε , ευπρόσδεκτη...
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 19:37, 06-01-11:

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστούν μόνο ο Ενεστώτας και ο Αόριστος?? ..τουλάχιστον στο B1 και B2 θα ασχοληθώ περισσότερο με γραμματική...
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε: στις 19:40, 06-01-11:

Κατά κύριο λόγο ναι... Καλό είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τους Μέλλοντες και τον Παρατικό επειδή θα τους δεις σε κείμενα. Σχετικά με το αν θα τους χρησιμοποιήσεις σε έκθεση δεν νομίζω γιατί συνήθως επιλέγουν τα θέματα έτσι ώστε να μην πρέπει να μιλάς για το μέλλον... Πάντως δεν θα ταν κακό να τους έριχνες μια ματιά, εγώ τους είχα κάνει στο Α2 και τους βρήκα μπροστά μου στο δίπλωμα. Στην έκθεση , χρησιμοποίησα παρατατικό επειδή ήθελε να διηγηθώ ένα περιστατικό. It's up to your teacher.
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 19:51, 06-01-11:

Οκ... Θα τους διαβάσω...μη τυχόν τους πετύχω σε κανένα κείμενο κ χαθώ..
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 20:54, 06-01-11:

η γραμματικη ειναι πολυ σημαντικη,βοηθα και στην εκφραση!
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε: στις 20:56, 06-01-11:

Σίγουρα, αλλά δεν θα μάθουν και σε a2 passe anterieur ... Το θέμα είναι πως θα θυμάσαι την γραμματική όταν σταματήσεις (μην βγαίνουμε οff topic...)
Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vassia! έγραψε: στις 23:27, 06-01-11:

Παίδια παίζουν μεγάλο ρόλο οι χρόνοι διότι στην έκθεση τι θα κάνεις??? Πρέπει να έχει έκφραση.. Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι πρεπει να ξέρει Ενεστώτα , Αόριστο και Παρατατικό !!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 00:44, 07-01-11:

ναι αυτοι οι 3 αρκουν!
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε: στις 11:01, 07-01-11:

Ναι ρε παιδιά, δεν εννοώ να πάει εκεί ο υποψήφιος μόνο με Ενεστώτα και Αόριστο... Αλλά έχω δει κάποιους Α2 να ξέρουν 5-6 χρονους και λέω να κουλάρουν λίγο... Εγώ τώρα που ξέρω 10 χρόνους μου είναι πιο εύκολη η έκφραση από πέρσι...

Είναι πάντως πολύ βασικό να μάθει καλά τον Ενεστώτα , γιατί πάνω του πατάνε πολλοί χρόνοι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 09-01-11 στις 19:41. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 11:16, 07-01-11:

Ε...εντάξει...θα διαβάσω αυτούς τους τέσσερις χρόνους (Ενεστώτα,Αόριστο,Παρατατικό & Μέλλοντα...) Δεν έχω να χάσω τίποτα εξάλλου...
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 15:25, 11-01-11:

Γνωρίζετε μήπως αν η "Νέα Γαλλική Γραμματική" του Γεωργαντά που είναι γραμμένη στα ελληνικά είναι καλό βιβλίο για να διαβάσω μόνη μου?
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε: στις 15:35, 11-01-11:

Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά ο καθένας με τον πόνο του. Φτιάξτε νέα τόπικ. Την συγκεκριμένη γραμματική δεν την ξέρω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις σε ένα άλλο θέμα που μπορεί να πάρεις πιο πολλές απαντήσεις. Το όφελος είναι διπλό. Ας μην βγαίνουμε off topic.
1
Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε: στις 15:35, 11-01-11:

μαράκι γνωρίζεις ήδη γαλλικά ή θες να ξεκινήσεις τώρα?
γιατί αν ήδη γνωρίζεις εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις μια γαλλική γραμματική για να εξοικιωθείς και με τους όρους και με το μπλα-μπλα που έχει
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε: στις 22:48, 25-10-15:

Οι πιο ευκολοι τροποι ειναι να βλεπεις γαλλικη τηλεοραση και να συμμετεχεις σε κανενα γαλλικο φορουμ. Αν βρεις και καποιον να μιλας ακομα καλυτερα.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια