Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,835 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,073 μηνύματα σε 78,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 575 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Η επώδυνη αφαίρεση πλαστικού αντικειμένου από τη μύτη μιας θαλάσσιας χελώνας

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,894 μηνύματα.

O nPb ζω σε μια βρώμικη πόλη...έλεος! έγραψε: στις 23:49, 15-08-15:

Mε αφορμή το παρακάτω βίντεο, τι πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σαν ανθρώπινη κοινωνία ώστε να βοηθήσουμε το φυσικό περιβάλλον γύρω μας; Η ανθρώπινη "άνεση" ως δείγμα αναλγησίας απέναντι στην ωμή παραβίαση στο ζωϊκό οικοσύστημα νομίζω ότι θα πρέπει να αναθεωρηθεί. Ζούμε εις βάρος της δικής μας ύπαρξης. Είναι θέμα παιδείας; Μήπως η ανθρώπινη ανευθυνότητα με την ομπρέλα της "έλλειψης παιδείας" απλά διαιωνίζει το πρόβλημα; Εσείς τι πιστεύετε;

7
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,578 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 23:55, 15-08-15:

Σφιχτηκε η καρδιά μου βλέποντας τη χελώνα να υποφέρει..Είναι αυτόχρημα λυπηρό όλο αυτό και δε μας τιμά το να καταστρέφουμε οι ίδιοι το ζωικό οικοσύστημα...Θα επανέλθω με άλλο post-απάντηση προς το πρώτο ερώτημα που θέτει ο npb
10
Παράθεση

Nikos 7

Φοιτητής

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Nikos 7 έγραψε: στις 00:09, 16-08-15:

Βλεποντας το βιντεο , χανεις λιγο τα λογια σου ειναι η αληθεια .... Ως το πρωτο ερωτημα σου , πρεπει να μην το καταστρεφουμε . Οποιοδηποτε " σκουπιδακι " ειναι ικανο να προκαλεσει καταστροφες . Επιπλεον να το φροντιζουμε ακομη και αν καποιοι δεν το κανουν . Αν ειναι να περιμενουμε ολους να ευαισθητοποιηθουν , ο πλανητης θα εχει εξαφανιστει . Ειναι θεμα παιδειας ( πιο ουσιαστικης ) . Ομως ετσι ειναι ορισμενοι , δεν σεβονται . Δεν σεβονται τα ζωα , τα φυτα , τους ανθρωπους , τους εαυτους τους . Ομως η φυση ισως να μην ανεχθει αλλο τετοιες συμπεριφορες . Και ισως τοτε κατανοησουμε ορισμενες επιλογες μας .......
2
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,794 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε: στις 00:13, 16-08-15:

Δεν θα ηταν καλυτερο να το αφαιρουσε καποιος ειδικος? κτηνιατρος πχ. Ισως θα μπορουσε να προκαλεσει τραυματισμο καποιος που δεν ξερει
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10,991 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε: στις 01:45, 16-08-15:

Απ'όσο έχω διαβάσει, ήταν ειδικοί και η κυρία με την κάμερα και ο κύριος που χειρίστηκε το θέμα.
3
Παράθεση

Next........

Φοιτητής

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Next........ έγραψε: στις 02:36, 16-08-15:

ολα ειναι θεμα παιδειας. αλλα για να βοηθησουμε την φυση καλο ειναι να εξαφανιστουν ολοι οι ανθρωποι
Παράθεση

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O GeorgeRns έγραψε: στις 03:23, 16-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Mε αφορμή το παρακάτω βίντεο, τι πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε σαν ανθρώπινη κοινωνία ώστε να βοηθήσουμε το φυσικό περιβάλλον γύρω μας; Η ανθρώπινη "άνεση" ως δείγμα αναλγησίας απέναντι στην ωμή παραβίαση στο ζωϊκό οικοσύστημα νομίζω ότι θα πρέπει να αναθεωρηθεί. Ζούμε εις βάρος της δικής μας ύπαρξης. Είναι θέμα παιδείας; Μήπως η ανθρώπινη ανευθυνότητα με την ομπρέλα της "έλλειψης παιδείας" απλά διαιωνίζει το πρόβλημα; Εσείς τι πιστεύετε;
Κατ'αρχάς έχοντας δει το βίντεο πολύ πριν από εσένα έχω να πω το εξής :
Εσείς τι πιστεύετε ; Πιστεύουμε ναι ότι ασφαλώς είναι θέμα παιδείας σε μεγάλο βαθμό αλλά και θέμα ηθικής και ανθρωπιάς σε ακόμη ένα μεγάλο ποσοστό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 18-08-15 στις 12:31. Αιτία: Split.
7
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,578 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 05:47, 16-08-15:

Γνωστό είναι πως η κατάσταση του περιβάλλοντος και η ποιότητα ζωής των επόμενων γενιών σχετίζεται με τον δικο μας τροπο ζωης. Το περιβαλλον εχει ηδη υποστει ανεπανορθωτες βλαβες που αν δεν ληφθουν αμεσα μετρα τοτε οι μελλοντικες γενιες θα εχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα απο αυτα που ηδη αντιμετωπιζουμε ( ή ακομα και τα ιδια αλλα σε χειροτερη μορφη). Ποια ειναι αυτά;

Μη ξεχναμε οτι γι'αυτα τα προβληματα, ευθυνονται και καποιοι ρυποι οπως το μονοξειδιο του ανθρακα,το διοξειδιο του ανθρακα,το οζον,ο μολυβδος κτλ.

Για να μην γενικολογω, ας παω στο δια ταύτα που ειναι το πρωτο ερωτημα του npb. Aπο απλά καθημερινα πραγματα,τα οποια θα φανουν σαν αυτα που μας ελεγαν οι γονεις απο τοτε που ημασταν πολύ μικροι αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε πόσο μπορουμε να βοηθησουμε στη προστασια του περιβαλλοντος με αυτα!

Σιγουρα μου διαφευγουν πολλά γιατι υπάρχουν τόσοι τρόποι ωστε να συμβαλλουμε στη προστασια του περιβαλλοντος που ειναι πραγματικα λυπηρο να μην προσπαθουμε καν

Ένα απο αυτα που ανεφερα ειναι που οδηγησε τη χελωνα με ενα πλαστικο μεσα στη μυτη. Το βιντεο το ειδατε. Όταν πάτε να πεταξετε πλαστικο στη θαλασσα, να εχετε αυτη την εικονα στο μυαλο σας...

Όπως εμεις δε φταιγαμε σε κατι για να βρουμε σε τετοια κατασταση το φυσικο περιβαλλον, έτσι δε φταινε και οι μελλοντικες γενιες.Γι'αυτο πρέπει όλοι μαζί να κανουμε οτι περνα απο το χερι μας ωστε να κανουμε μια καλύτερη Γη! Θα μου πειτε στα λόγια ειναι ολα ευκολα, και δε θα'χετε αδικο. Αν δεν υπαρχει αποφασιστικοτητα και συλλογικη μεριμνα τοτε ναι, στα ιδια σκατα θα μεινουμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 16-08-15 στις 11:59. Αιτία: Ορθογραφικό
8
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε: στις 16:08, 17-08-15:

Τετοια και πολλα αλλα παρομοια συμβαινουν. Δυστυχως ο ανθρωπος εχει φορες που δεν σκεφτεται... Ειναι τοσα τα προβληματα που αν δεν δημιουργουσαμε δεν θα χρειαζοταν να προσπαθησουμε να λυσουμε.
Αλλα ειναι θεμα παιδειας ρε 'σεις να πας στη θαλασσα και το σκουπιδι απο οποια ανθυγειινη βλακεια φας ή το τσιγαρο να το πεταξεις στον καδο ή να το φυλαξεις στην τσαντα σου και να το πεταξεις σπιτι! Ειναι ντροπη να μην σεβαστεις το χωρο που ειναι οχι μονο τα ζωα αλλα και εσυ και τα ιδια σου τα παιδια! Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο καθολου. Ακομα και απο αποψη αισθητικης... προφανως τα ατομα που το κανουν δεν εχουν τετοια αντιληψη.
Και να παραθεσω κατι αλλο: ειχαμε παει περσυ το χειμωνα εκδρομη στη Ζακυνθο και ειχαμε παει σε μια γνωστη παραλια η οποια φιλοξενει χελωνες. Δεν μου ερχεται το ονομα τωρα ενω ειναι γνωστο αλλα δεν φανταζεστε τι σκουπιδι υπηρχε εκει. Και μαλιστα ειχαμε παει με περιβαλλοντολογο για να δουμε το περιβαλλον!!! Ηταν ειλικρινα αισχος. Και θα μου πειτε, τα σκουπιδια ξεβραζονται απο αλλου. Αλλα με εντυπωσιασε πολυ το γεγονος οτι την ιδια παραλια την εβλεπα σε ονειρικες φωτο, επειδη προφανως μονο το καλοκαιρι την καθαριζουν....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 18-08-15 στις 12:31. Αιτία: Split.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,894 μηνύματα.

O nPb ζω σε μια βρώμικη πόλη...έλεος! έγραψε: στις 00:27, 18-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e

Στον κόλπο του Λαγανά οι χελώνες γεννούν τα αυγά τους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η μύτη Google - Από Πληροφορικάριος
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-04-13 στις 22:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα