Καφές!

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δεν σου το λέω για να σου κάνω την έξυπνη απλά για να ξέρεις λέγεται φραπέ χωρίς το Σ ,είναι γαλλική λέξη:P

Αααα, συγγνωμη δεν το ηξερα! :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εμένα δεν μου φαίνεται εθισμός, είχα μήνες ολόκληρους που έπινα σχεδόν καθημερινά και αν μετά κάποια βδομάδα σταματούσα δεν ένιωθα καν να μου λείπει.

Πάντως μου αρέσει πολύ, προτιμώ τον φρεντο εσπρεσο και τον φραπέ (ειδικά αν συνοδεύεται με ταύλι :P)
Στην πόλη μου πάντως είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις καλό εσπρέσο, οι περισσότεροι τον καίνε και βάζουν πέντε κουταλιές ζάχαρη για να μην το καταλαβαίνεις, τόσο δύσκολος είναι πια...
Στο σπίτι το χειμώνα μου αρέσει αρκετά και ο ελληνικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμένα δεν μου φαίνεται εθισμός, είχα μήνες ολόκληρους που έπινα σχεδόν καθημερινά και αν μετά κάποια βδομάδα σταματούσα δεν ένιωθα καν να μου λείπει.

Πάντως μου αρέσει πολύ, προτιμώ τον φρεντο εσπρεσο και τον φραπέ (ειδικά αν συνοδεύεται με ταύλι :P)
Στην πόλη μου πάντως είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις καλό εσπρέσο, οι περισσότεροι τον καίνε και βάζουν πέντε κουταλιές ζάχαρη για να μην το καταλαβαίνεις, τόσο δύσκολος είναι πια...
Στο σπίτι το χειμώνα μου αρέσει αρκετά και ο ελληνικός

Συμφωνώ ,και εγώ πίνω πολύ συχνά και για κάποιες περιόδους και κάθε μέρα αλλά δεν σε εθίζει ο καφές.Απλά στις αρχές που ξεκινάς να πίνεις βαρύ καφέ έχεις μία υπερένταση και δεν μπορείς να κοιμηθείς.Από ότι βλέπω "εθισμένοι" στην καφείνη είναι όλοι οι καπνιστές επειδή όπως λένε ταιριάζουν πολύ αυτά τα δύο(καφές-κάπνισμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Συμφωνώ ,και εγώ πίνω πολύ συχνά και για κάποιες περιόδους και κάθε μέρα αλλά δεν σε εθίζει ο καφές.Απλά στις αρχές που ξεκινάς να πίνεις βαρύ καφέ έχεις μία υπερένταση και δεν μπορείς να κοιμηθείς.Από ότι βλέπω "εθισμένοι" στην καφείνη είναι όλοι οι καπνιστές επειδή όπως λένε ταιριάζουν πολύ αυτά τα δύο(καφές-κάπνισμα)

Εγω παλι, αμα δε πιω ενα φρεντο καθε πρωι δεν ανοιγει το ματι οσο και να περασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγω παλι, αμα δε πιω ενα φρεντο καθε πρωι δεν ανοιγει το ματι οσο και να περασει

Εεεε εσύ είσαι η εξαίρεση :P
Δηλαδή αν δεν πίνεις καφέ κάθε πρωί τι γίνεται ??Αρχίζεις και δέρνεις κόσμο??:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εεεε εσύ είσαι η εξαίρεση :P
Δηλαδή αν δεν πίνεις καφέ κάθε πρωί τι γίνεται ??Αρχίζεις και δέρνεις κόσμο??:whistle:

Οχι ρε, απλα ειμαι ολη μερα σαν ζομπι, δε καταλαβαινω τι γινεται!!!:P Με τα νευρα δεν εχω θεμα οσους και να πιω, παλι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πίνω οτι καφέ κάτσει (εκτός απο τον ελληνικό που δεν μπορώ) αλλά δεν είναι και η πρώτη προτίμηση μου ο καφές όταν βγαίνω έξω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Οχι ρε, απλα ειμαι ολη μερα σαν ζομπι, δε καταλαβαινω τι γινεται!!!:P Με τα νευρα δεν εχω θεμα οσους και να πιω, παλι καλα...

Από το όνομα σου , το avatar σου και από αυτά που λες μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είσαι εθισμένος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ ,και εγώ πίνω πολύ συχνά και για κάποιες περιόδους και κάθε μέρα αλλά δεν σε εθίζει ο καφές.Απλά στις αρχές που ξεκινάς να πίνεις βαρύ καφέ έχεις μία υπερένταση και δεν μπορείς να κοιμηθείς.Από ότι βλέπω "εθισμένοι" στην καφείνη είναι όλοι οι καπνιστές επειδή όπως λένε ταιριάζουν πολύ αυτά τα δύο(καφές-κάπνισμα)
Εγώ αν δεν πιω καφέ το πρωί νυστάζω και είμαι σαν άρρωστη πάντως. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ αν δεν πιω καφέ το πρωί νυστάζω και είμαι σαν άρρωστη πάντως. :hehe:

Έχεις καμία προτίμηση ή απλά θες καφείνη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχεις καμία προτίμηση ή απλά θες καφείνη?:hmm:
φραπέ, γαλλικό, φρέντο δεν με νοιάζει. Καφές να ναι.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
cappuccino σκέτο το χειμώνα και fredo το καλοκαίρι!
Με μέτρο βέβαια γιατί λέγεται ότι ο καφές κιτρινίζει τα δόντια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΚΑΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δεν σου το λέω για να σου κάνω την έξυπνη απλά για να ξέρεις λέγεται φραπέ χωρίς το Σ ,είναι γαλλική λέξη
Η λέξη είναι γαλλικής προέλευσης, όμως ο συγκεκριμένος καφές είναι εντελώς ελληνική επινόηση και δεν θα τον βρεις (σχεδόν) πουθενά αλλού στο γνωστό Σύμπαν (εκτός φυσικά από ελληνικά στέκια). Να και η ιστορία του: https://www.thessalonikiartsandculture.gr/blog/texnopersona/i-istoria-tou-frape#.VZ2DaRAVg5s
Έτσι και η λέξη έχει πλέον ελληνοποιηθεί. Στο λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρεται και ως ο φραπές και κλίνεται (όπως ο κεφτές): ο φραπές, του φραπέ (ή σπανιότερα του φρα-πέος), οι φραπέδες, των φραπέδων κλπ. Υπάρχει υποκοριστικό το φραπεδάκι, εμφατικό η φραπεδιά, παράγωγο το φραπόγαλο.

Υ.Γ. Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγον: "Φραπές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
(ή σπανιότερα του φρα-πέος)
ΠΟΙΟΣ στον φρα-πέο το κλίνει έτσι; :hehe:

Και για να είμαι on topic, ξεκίνησα με τον κλασικό φραπέ γλυκό με γάλα και τώρα πίνω φρέντο εσπρέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η λέξη είναι γαλλικής προέλευσης, όμως ο συγκεκριμένος καφές είναι εντελώς ελληνική επινόηση και δεν θα τον βρεις (σχεδόν) πουθενά αλλού στο γνωστό Σύμπαν (εκτός φυσικά από ελληνικά στέκια). Να και η ιστορία του: https://www.thessalonikiartsandculture.gr/blog/texnopersona/i-istoria-tou-frape#.VZ2DaRAVg5s
Έτσι και η λέξη έχει πλέον ελληνοποιηθεί. Στο λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρεται και ως ο φραπές και κλίνεται (όπως ο κεφτές): ο φραπές, του φραπέ (ή σπανιότερα του φρα-πέος), οι φραπέδες, των φραπέδων κλπ. Υπάρχει υποκοριστικό το φραπεδάκι, εμφατικό η φραπεδιά, παράγωγο το φραπόγαλο.

Υ.Γ. Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγον: "Φραπές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".

Ισχύουν όλα αυτά που λες αλλά κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να παραποιούμε ξένες λέξεις ,εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα ποτέ Ο φραπέΣ και συνεχίζω να το θεωρώ λάθος.
Τέλος πάντων καλά έκανες και το διευκρίνισες :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η λέξη είναι γαλλικής προέλευσης, όμως ο συγκεκριμένος καφές είναι εντελώς ελληνική επινόηση και δεν θα τον βρεις (σχεδόν) πουθενά αλλού στο γνωστό Σύμπαν (εκτός φυσικά από ελληνικά στέκια). Να και η ιστορία του: https://www.thessalonikiartsandculture.gr/blog/texnopersona/i-istoria-tou-frape#.VZ2DaRAVg5s
Έτσι και η λέξη έχει πλέον ελληνοποιηθεί. Στο λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρεται και ως ο φραπές και κλίνεται (όπως ο κεφτές): ο φραπές, του φραπέ (ή σπανιότερα του φρα-πέος), οι φραπέδες, των φραπέδων κλπ. Υπάρχει υποκοριστικό το φραπεδάκι, εμφατικό η φραπεδιά, παράγωγο το φραπόγαλο.

Υ.Γ. Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγον: "Φραπές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".
Δία με αυτές τις περιγραφές σου για τον φραπέ σε συμπαθώ παραπάνω. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ισχύουν όλα αυτά που λες αλλά κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να παραποιούμε ξένες λέξεις ,εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα ποτέ Ο φραπέΣ και συνεχίζω να το θεωρώ λάθος.
Τέλος πάντων καλά έκανες και το διευκρίνισες :thumbup:

Στα γαλλικά υπάρχει το ρήμα frapper [προφέρεται "φραπέ"] που σημαινει χτυπάω και το ουσιαστικό frappe [προφέρεται "φράπ"] που σημαίνει το χτύπημα. Εν ολίγοις δεν είναι λογικό να θεωρείται ο φραπέ(ς) ξένο δάνειο, γιατί δεν είναι, δεν υπάρχει γαλλικό ουσιαστικό που να δηλώνει τον καφέ.

Αλλά ακόμα κι αν ήταν δάνειο δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Το σαλόνι το λες "σαλόν" και τα φράγκα "φρα" (/fʁɑ̃/); :P

Για να είμαστε και on, γενικά αν και μου αρέσει πολύ ο καφές, με βαράει στα νεύρα οπότε τον αποφεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Με τον φραπε το θέμα ειναι αυτος που τον φτιαχνει πρεπει να ξερει τις καταλληλες αναλογιες κτλ .Γενικά δεν τον πετυχαίνουν στις περισσότερες καφετέριες γιαυτο και ολοι εχουν στραφει προς φρεντο εσπρεσσο και φρεντο καπουτσινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με τον φραπε το θέμα ειναι αυτος που τον φτιαχνει πρεπει να ξερει τις καταλληλες αναλογιες κτλ .Γενικά δεν τον πετυχαίνουν στις περισσότερες καφετέριες γιαυτο και ολοι εχουν στραφει προς φρεντο εσπρεσσο και φρεντο καπουτσινο.
Γιατί επιστήμη είναι να ξες τι σημαίνεις γλυκός/μέτριος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top