Γίνεται μάθημα;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Να ρίχνει κάτω από την βάση: Αυτό και αν είναι γελοίο. Ξέρεις κανέναν που να μην τελείωσε το σχολείο λόγω βαθμών; Αν ναι πες το μου και μένα. Το να βάλεις κάτω από την βάση ίσως λειτουργήσει σαν εκφοβισμό και να ταρακουνήσει κάποιους. Όμως όλοι ξέρουμε ότι και ο πιο άσχετος μαθητής στο τέλος θα του χαριστεί ο βαθμός και θα πάρει το απολυτήριό του. Στο σχολείο μου έχουμε μαθητή που έχει μείνει 3 χρονιες. Όλοι οι συνάδελφοι του βάλαμε 18άρια και 19άρια πας πάρει το απολυτήριό του να πάει και αυτός στην ευχή του θεού και να τραβήξει τον δρόμο του.

Στην τάξη μου τα έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα. Είπα στους μαθητές μου να μην βλέπουν τους βαθμούς συγκριτικά με άλλους. Κάποιος πήρε 18 γιατί όντως το αξίζει. Κάποιος πήρε επίσης 18 γιατί δεν υπάρχζει τρόπος να πάρει απολυτήριο αλλιώς και είναι κρίμα να μην βρίσκει δουλειά ούτε σαν delivery αφού δεν θα έχει απολυτήριο λυκείου. Άλλως πήρε 18 γιατί είχε ήθος και συνέπεια και ναι γιατί ήταν ήσυχος στην τάξη και με τον τρόπο αυτό συνέβαλε στο να γίνει μάθημα και να βοηθηθούν άλλοι συμμαθητές του.

Το λέω για μια άλλη φορά. Δεν βαθμολογείται μόνο η επίδοση. Αν ήταν έτσι τότε θα έπρεπε να προβιβάζεται στην επόμενη τάξη μόνο ένα 10% των μαθητών, και οι υπόλοιποι να έμεναν συνεχώς στην ίδια τάξη ή να παρατούσαν το σχολείο.. Είναι σωστό αυτό;
Δυστυχώς όμως αυτή η τακτική που ακολουθούν σχεδόν όλοι οι καθηγητές έχει σαν αποτέλεσμα τελικά τον υποβιβασμό του απολυτηρίου λυκείου. :(

Ναι, αν δε μπορούν να βγάλουν έστω τη βάση του 10 επί δύο και τρεις συνεχόμενες χρονιές, ας παρατήσουν το σχολείο. Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να πάρει κανείς το απολυτήριο λυκείου (πόσο μάλλον αν επαναλαμβάνει κιόλας τις τάξεις). Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι βαθμοί "χαρίζονται" για να περνάνε εν τέλη οι τεμπέληδες που δεν ανοίγουν ποτέ βιβλίο.

Για να ζητάει αργότερα ο εργοδότης ένα απολυτήριο λυκείου, προφανώς δεν έχει κάποιες απαιτήσεις από τα άτομα που επιθυμεί να προσλάβει; Γιατί ο τίτλος τελικά να είναι πλασματικός;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ένας συνάδελφός μου έβγαζε καθημερινά σχεδόν όλο το τμήμα έξω με ωριαία απουσία γιατί τον ενοχλούσαν και έκαναν φασαρία. Στο τέλος έμενε με 3 άτομα και έφευγε και αυτός.

Θεωρείτε ότι επιβλήθηκε στους μαθητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
το ξερω,αλλα και στο δευτερο ΕΠΑΛ που εχουμε τα ιδια ειναι!τι λενε οι ιδιοι οι επαλιωτες?:P

λοιπον επειδη ειμαι "επαλιωτης" ενα πραγμα θα σ πω.οι φιλοι σου απο τι εχω καταλαβει δν περνουν κ πολυ σοβαρα τ σχολειο κ το ξερω γιατι κ εγω στην ταξη μου γνωριξω τετοια ατομα.οποιος θελει θα παρακολουθησει....οι αλλοι θα κανουνε την πλακα τους,τις μα.....ες τους κ δν ενδιαφερονται για τους αλλους. νομιζουν οτι τ ΕΠΑ.Λ ειναι κατι για ν περνα η ωρα ρε αδερφε αλλα δν ειναι ετσι:nono:.αυτο πρεπει ν σταματησει καποια στιγμη.ελεος. δν μπορουν 4-5 ατομα σε καθε ταξη ν χαλαν τν "φημη" πες τ οπως θες του σχολειου,γιατι τοσα ειναι τ ατομα..ετσι δν ειναι?
απο την αλλη δν φταινε κ αυτοι αλλα κ οι καθηγτες ΟΧΙ μονο στα ΕΠΑ.Λ παντου π τους δινουν θαρος κ κινητρα.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azor

Νεοφερμένος

Ο azor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παντως εδω χιο πιο αγγουρι σε θεμα πειθαρχιας και βαθμων ειναι το επα.λ απο τα εννιαια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά κακά τα ψέματα είναι θέμα σχολείου και για την ακρίβεια είναι θέμα Μαθητών… από σχολείο σε σχολείο διαφέρει η ομάδα μαθητών που θέλει να μάθει και έτσι χαρακτηρίζετε ένα ΕΠΑΛ σαν καλό ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ξερει κανεις τι γινετε στο επαλ ταυρου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Του ΤΑΥΡΟΥ....!!! :lol::lol::lol:
Πλακα κανω..Δεν ξερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φίλε αυτό δεν θα το μάθεις από εμάς θα το μάθεις από μαθητές του Ταύρου… είναι σαν να σου λέω εγώ να μου πεις για το ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης… δεν έχει νόημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
λεω μηπως ειναι κανεις απο εδω στο επαλ αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να βάζει απουσίες: Επειδή είσαι μαθητής και δεν ξέρεις κάποια πραγματα θέλω να σε ενημερώσω σχετικά: Καταρχήν το απουσία και έξω να ξέρεις απαγορεύεται από τον νόμο. Για αυτό και στο τέλος της χρονιάς όλες οι ωριαίες αποβολες σβήνονται και δεν μετράνε και οι καθηγτές τα ακούνε κανονικά από τον διευθυντή γιατί έπραξαν κάτι το παρανομο. Ο νόμος λέει ότι αν κάποιος κάνει φασαρία πρέπει ο καθηγητής να του εξηγήσει τον λόγο για τον οποίο αυτό που κάνει δεν είναι σωστό. Σε περίπτωση που συνεχίζει να κάνει φασαρία τότε πρέπει να τον απομακρύνει σε έναν άλλο χώρο και να τον απασχολήσει κάποιος άλλος καθηγητής που έχει κενό εκείνη την ώρα ή ο ίδιος ο διεθυντής (πχ δίνοντάς του να διαβάσει ποίηση!). όπως καταλαβαίνεις αυτά είναι παπαριές (συγνώμη για την έκφραση) και δεν εφαρμόζονται. Ο νόμος δεν λεει πουθενά του βάζεις απουσία και τον βγάζεις έξω. Αυτό είναι τελείως παράνομο. Αν όντως ο καθηγητής φτάσει στο σημείο να τον βγάλει με απουσία τότε θα πρέπει να κάνει γραπτή αναφορά στο ποινολόγιο του σχολείου, να ενημερώσει τον διευθυντή, ο μαθητής να προσέλθει στον διευθυντή και να κάνει και αυτός γραπτή αναφορά, τέλος να συνέλθει σύλλογος όπου θα συνεδριάσει.... μπλα μπλα μπλα, με λιγα λόγια πράγματα που δεν γίνονται. Απλά το απουσία και έξω είναι ένας εύκολος τρόπος (και άκρως παράνομος) για τον καθηγητη να απαλλαγεί από τον μαθητή που τον ενοχλεί, και φυσικά να αποφύγει την χρονοβόρα διαδικασία που προβλέπει ο νόμος. Σε καμία περίπτωση οι απουσίες αυτέςδεν προσμετρούνται στο τέλος.

ΟΜΟΛΟΓΩ οτι και εγω δεν εγνωριζα ΟΛΕΣ αυτες τις λεπτομέρειες..σε γενικές γραμμές γνωριζα ανεκαθεν τι ελεγε ο νομος και πολυ περισσοτερο αντιλαμβανόμουν οτι στην Ψωροκώσταινα δεν τηρουνται επακριβώς οι νομοι συν τοις αλλοις ΚΑΙ στα σχολεια μεχρι φυσικά να γινει καμια στραβη και να τρεχουμε ολοι..οταν ολοι αρμενίζουν στραβα εσυ θα εισαι ο δον κιχωτης που θ΄αναφωνησει πως ο γιαλος ΔΕΝ ειναι στραβος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Στο δικο μου το επαλ γινεται συνηθως.Ασχετα αμα καποια παιδια δεν ενδιοαφερονται και κανουν σαν να ειναι στο προαυλιο και μιλανε και φωναχτα.Οποιος θελει να προσεξει προσεχει σε οποιο λυκειο και να ειναι και οποιος δεν ενδιαφερεται κανει φασαρια σε οποιο λυκειο και να ειναι!Ομως εχω ακουσει οτι ετσι και αρχισουν καταληψη την κρατανε πολυ καιρο και καθε φορα που κανουν καταληψη ανυσιχω για ποσο θα την τραβιξουν.Ευτυχως μεχρι τωρα εχουν κανει μονο 2 καταλειψεις και δεν τις εχουν κρατησει πανω απο μια μερα οποτε προς το παρων ενταξη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στο δικό μου γίνεται και η ύλη προχωράει και τα εργαστήρια είναι πολύ ικανοποιητικά και οι καθηγητές όλοι σουπερ! Προσπαθουν να κανουν το μάθημα τους κι είναι και καταρτισμένοι και για τις επαγγελματικές μας εξελίξεις όταν θα αποφοιτήσουμε και τι μπορούμε να κάνουμε. Μερικά παιδιά μόνο χαλάνε το μάθημα με φασαρία στη τάξη, αυτα δε θέλουν να μάθουν, έρχονται επαλ επειδή θα γλυτώσουν τα αρχαία. Ενδιαφέρονται μόνο για ένα απολυτήριο σε αντίθεση με γελ όπου εκει δίνεται μάχη για πανεπιστημιακές σχολές. Εμεις και ΤΕΙ και ΑΕΙ μπορούμε να δώσουμε απλά αρκετοι ΄θέλουν μόνο το πτυχίο η και ΤΕΙ. Πάντος γίνεται μάθημα μια χαρά και φέτος δε κάναμε καταλήψεις, γελ κάνανε καταλήψεις ειδικά για φέτος περισσότερες απο εμας
Α, πηγαίνω στο 2ο επαλ σταυρούπολης :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Στο δικό μου γίνεται και η ύλη προχωράει και τα εργαστήρια είναι πολύ ικανοποιητικά και οι καθηγητές όλοι σουπερ! Προσπαθουν να κανουν το μάθημα τους κι είναι και καταρτισμένοι και για τις επαγγελματικές μας εξελίξεις όταν θα αποφοιτήσουμε και τι μπορούμε να κάνουμε. Μερικά παιδιά μόνο χαλάνε το μάθημα με φασαρία στη τάξη, αυτα δε θέλουν να μάθουν, έρχονται επαλ επειδή θα γλυτώσουν τα αρχαία. Ενδιαφέρονται μόνο για ένα απολυτήριο σε αντίθεση με γελ όπου εκει δίνεται μάχη για πανεπιστημιακές σχολές. Εμεις και ΤΕΙ και ΑΕΙ μπορούμε να δώσουμε απλά αρκετοι ΄θέλουν μόνο το πτυχίο η και ΤΕΙ. Πάντος γίνεται μάθημα μια χαρά και φέτος δε κάναμε καταλήψεις, γελ κάνανε καταλήψεις ειδικά για φέτος περισσότερες απο εμας
Α, πηγαίνω στο 2ο επαλ σταυρούπολης :D

α,αχά, και εγώ από σταυρούπολη είμαι. το επαλ σου είναι αυτό που είναι πάνω στη λαγκαδά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aina

Νεοφερμένος

Η aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ήταν επι της Λαγκαδά..τώρα μεταφερθήκαμε σ' ένα τέλειο κτίριο με υποδομές, εργαστήρια πολύ όμορφο σου κάνει όρεξη να διαβάσεις και μόνο που το βλέπεις :D.
Είναι πίσω απο τη Μονή Λαζαριστών κοντά δλδ απο το παλίο κτίριο οπου στεγαζόταν παλία το επαλ, κάτω απο την Λαγκαδά. Έχει το 1ο και 2ο επαλ, σεκ, επας και απογευματινό επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια στα ΕΠΑΛ στον Πειραια ξερει κανενας τι γινεται? Αν γινεται μαθημα ή οχι? Επισης ξερει κανεις κανενα καλο ΕΠΑΛ απο Πειραια/Νικαια μερια? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top