[2/6/2015] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Πώς πίστευετε ότι τα πήγατε στις εξετάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 11 84.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 15.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλο καλοκαιρι σε ολους και καλη επιτυχια να εχετε...
Να ρωτησω κατι; στο Θεμα Δ στην οικονομια στο Δ2β τα συνολικα εσοδα τον παραγωγων οταν το κρατος αγορασει το πλεονασμα δεν ειναι PκQs-Pκ<<πλεονασμα>> ? στις απαντησεις του ιντερνετ λεει πως ειναι PκQs μονο....
Αναφέρεται στα συνολικά έσοδα, οπότε είναι Pk*Qsk.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι απλως ελεγε οταν το κρατος αγορασει το πλεονασμα...εγω που ειπα και τα δυο θα μου κοψει και τις τρεις μοναδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ναι απλως ελεγε οταν το κρατος αγορασει το πλεονασμα...εγω που ειπα και τα δυο θα μου κοψει και τις τρεις μοναδες;
Η διατύπωση είναι αυτή για να δηλώσει ότι ζητά τα έσοδα μετά την επιβολή της Ρκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Όχι, για υποκατάστατα και συμπληρωματικά έγραψα βρε, απλά κάπως μπουρδουκλωμένα :P Αυτολεξεί μέχρι τα μαύρα γράμματα του καθενός (στα σημεία που λέει "προς την ίδια κατεύθυνση" για τα υποκατάστατα, και "προς την αντίθετη κατεύθυνση" για τα συμπληρωματικά) και από εκεί και μετά χωρίς δυστυχώς να κάνω αναφορά στη συνθήκη "ceteris paribus". Επίσης από τα δύο επεξηγηματικά διαγράμματα που είναι κάτω απ' την ανάλυση του βιβλίου, εγω δεν έχω κάνει τα εξ αριστερών. Εντάξει, βασικά δεν μπορώ να εξηγήσω τι (δεν) έχω γράψει, θα δω βαθμό και μετά θα μου φύγει η αγωνία!

Στο Β έγραψες όμως τα σωστά κείμενα; Ή στο σύνολο της απάντησης αναφερόσουν σε άλλο κομμάτι;
Στο ίδιο αναφερόμουν, όπως είπα και σαν απάντηση στον Αλέξανδρο, μέχρι τα έντονα γράμματα τα έγραψα όλα αυτολεξεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
E πεστο έτσι και σου μαυρίζω τζάμπα την καρδιά :P Στο συγκεκριμένο κομμάτι τους ενδιαφέρει να τονίσεις αυτό που λένε οι 2 προτάσεις με τα μαύρα γράμματα,να δώσεις τα παραδείγματα και μετά αρκεί να περιγράψεις όσο πιο κατανοητά μπορείς την πορεία των καμπυλών,έστω και με δικό σου τρόπο.Γενικά στις περιγραφές καμπυλών δεν χει σημασία το να πας by the book,αρκεί να τους εξηγήσεις το τι γίνεται σε κάθε περίπτωση (δηλαδή απ'το τάδε σημείο πάω στο άλλο γιατί γίνεται αυτό).Για το ceteris paribus και φυσικά δεν θα σου κόψουν,μην υπερβάλλουμε :P Άρα αν είναι όλα οκ,αλλά έχεις ξεχάσεις τα παραδείγματα,θα χάσεις max 6-7 μονάδες (μαζί με τα διαγράμματα που δεν έκανες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anel_1

Νεοφερμένος

Η anel_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλο καλοκαιρι σε ολους και καλη επιτυχια να εχετε...
Να ρωτησω κατι; στο Θεμα Δ στην οικονομια στο Δ2β τα συνολικα εσοδα τον παραγωγων οταν το κρατος αγορασει το πλεονασμα δεν ειναι PκQs-Pκ<<πλεονασμα>> ? στις απαντησεις του ιντερνετ λεει πως ειναι PκQs μονο....

Tα συν έσοδα των παραγωγών είναι: Pk*Qd+Pk(Qs-Qd)= Pk*Qd+Pk*Qs-Pk*Qd=Pk*Qs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
E πεστο έτσι και σου μαυρίζω τζάμπα την καρδιά :P Στο συγκεκριμένο κομμάτι τους ενδιαφέρει να τονίσεις αυτό που λένε οι 2 προτάσεις με τα μαύρα γράμματα,να δώσεις τα παραδείγματα και μετά αρκεί να περιγράψεις όσο πιο κατανοητά μπορείς την πορεία των καμπυλών,έστω και με δικό σου τρόπο.Γενικά στις περιγραφές καμπυλών δεν χει σημασία το να πας by the book,αρκεί να τους εξηγήσεις το τι γίνεται σε κάθε περίπτωση (δηλαδή απ'το τάδε σημείο πάω στο άλλο γιατί γίνεται αυτό).Για το ceteris paribus και φυσικά δεν θα σου κόψουν,μην υπερβάλλουμε :P Άρα αν είναι όλα οκ,αλλά έχεις ξεχάσεις τα παραδείγματα,θα χάσεις max 6-7 μονάδες (μαζί με τα διαγράμματα που δεν έκανες)
Χαχαχα ναι μωρέ, το ξέρω ότι δεν τα εξήγησα με τον καλύτερο τρόπο :P Μακάρι να είναι έτσι! Σε ευχαριστώ που πήρες χρόνο να μου απαντήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Aν τα εχουμε γραψει ολα στα υποκαταστατα και τα συμπληρωματικα και εχουμε κανει αναλυτικα τα σχηματα αλλα δεν εχουμε περιγραψει με λογια για τη μεταβολη της καμπυλης (οτι η καμπυλη παει δεξια πχ) θα μας κοψουν? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Aν τα εχουμε γραψει ολα στα υποκαταστατα και τα συμπληρωματικα και εχουμε κανει αναλυτικα τα σχηματα αλλα δεν εχουμε περιγραψει με λογια για τη μεταβολη της καμπυλης (οτι η καμπυλη παει δεξια πχ) θα μας κοψουν? :(

πιστεύω αν είπες στα συμπληρωματικά είπες ότι η ζήτηση του 1 παθαίνει το αντίθετο από την ζήτηση του άλλου και στα υποκατάστατα το ίδιο (με το ceteris paribus) τότε δε σου κόβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
τα παντα ειπα αναλυτικα απλα θεωρησα περιττο να γραψω για την καμπυλη εφοσον το εδειχνα πανω στο σχημα! ειδα τα παραπανω μηνυματα και ανησυχησα τωρα και ολα τα υπολοιπα τα εχω σωστα ειναι βλακεια να χασω απο εκει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
τα παντα ειπα αναλυτικα απλα θεωρησα περιττο να γραψω για την καμπυλη εφοσον το εδειχνα πανω στο σχημα! ειδα τα παραπανω μηνυματα και ανησυχησα τωρα και ολα τα υπολοιπα τα εχω σωστα ειναι βλακεια να χασω απο εκει :/

Λογικά κάτι θα χάσεις από εκεί πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παραθέτω απαντήσεις επαναληπτικών μέχρι θέμα Γ Θέμα Α Α1α)Σωστό β)Σωστό γ)λάθος δ)σωστό ε)λάθος Α2.δ Α3.γ ΟΜΑΔΑ Δεύτερη Σελ 65(Η καμπύλη...αναλογης απόδοσης.) Ομάδα τρίτη Γ1 Es1=0.5 <1 ανελαστική και Εs2=0.5<1 ανελαστική Γ2Συναρτηση προσφοράς μεταξύ Α ναι Δ ειναι Qs1=400+20P και μεταξύ Β και Ε ειναι Qs2=320+16P Γ3.α Ποσοστιαία μεταβολή -20% β.Αν μειωθεί ο αριθμός των επιχειρήσεων η καμπύλη ζήτησης θα μεταροπιστει προς τα αριστερά. Ταυεματα χαρακτηρίζονται στο ίδιο σχεδόν επίπεδο με των φετινών στις ημερισιες ίσως ειναι λίγο πιο απαιτητική η θεωρία και πιο χρονοβόρο το Θέμα Δ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top