Η δυσκολότερη γλώσσα

Ποια είναι η δυσκολότερη γλώσσα;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Κινέζικα

  • Κορεάτικα

  • Ιαπωνικά

  • Ρωσικά

  • Ουγγρικά

  • Φινλανδικά

  • Αραβικά

  • Ελληνικά

  • Άλλη (ποια;)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια θεωρείτε την δυσκολότερη γλώσσα; Τη θεωρείτε επειδή σας δυσκολεύει να τη μιλήστε ή να τη μάθετε; Εγώ δεν μπορώ να έχω άποψη, απλά μπορώ να τονίσω ότι η κινεζική κι ιδιαιτέρως η ελληνική είναι οι πιο δύσκολες για να τις μάθει ένας ξένος. Έχω ακούσει για την Ισλανδική αλλά δεν έχω έρθει ποτέ σε επαφή με τη γλώσσα. Εάν πιστεύετε ότι μου λείπει κάποια γλώσσα στη δημοσκόπιση να με ενημερώσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τα Κινέζικα και άλλες γλώσσες της Ασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αραβικά και Κινέζικα κατ εμέ :P
Δεν έχουν καν λατινικό αλφάβητο ή κάτι τέλος πάντων που να μοιάζει με τις άλλες γλώσσες.
Άσε που τα αραβικά διαβάζονται και γράφονται ανάποδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αραβικά και Κινέζικα κατ εμέ :P

+ όλες οι Ασιατικές γλώσσες.
Γενικά όσες έχουν διαφορετικό ΑΒ, από το Ελληνικό/Λατινικό είναι περίεργες/δύσκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
+ όλες οι Ασιατικές γλώσσες.
Γενικά όσες έχουν διαφορετικό ΑΒ, από το Ελληνικό/Λατινικό είναι περίεργες/δύσκολες.

Ω ναι. Κοίτα και τα ρώσικα είναι κάπως αλλά εντάξει δεν είναι τόοοοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ω ναι. Κοίτα και τα ρώσικα είναι κάπως αλλά εντάξει δεν είναι τόοοοσο.

Δεν το έχω επιχειρήσει η αλήθεια είναι, αλλά όταν για να πεις "Γεια σου κόσμε" πρέπει να γράψεις "Привет мир" (google-translate εεε :P) δεν με πείθει. Το ΑΒ τους όμως είναι αρκετά κοντά στο δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν το έχω επιχειρήσει η αλήθεια είναι, αλλά όταν για να πεις "Γεια σου κόσμε" πρέπει να γράψεις "Привет мир" (google-translate εεε :P) δεν με πείθει. Το ΑΒ τους όμως είναι αρκετά κοντά στο δικό μας.

Χαχαχαχαχα δεν έχω επιχειρήσει ούτε εγώ. Αλλά ναι κάποια γράμματα μοιάζουν με τα δικά μας.
ΑΑΑΑ τα γεωργιανά δες: დილა მშვიდობისა! <--- το καλημέρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα δεν έχω επιχειρήσει ούτε εγώ. Αλλά ναι κάποια γράμματα μοιάζουν με τα δικά μας.
ΑΑΑΑ τα γεωργιανά δες: დილა მშვიდობისა! <--- το καλημέρα:P

Και τα αραβικά που ανέφερες κάπως έτσι νομίζω πως είναι. Απλά φρικτά, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω, πόσο μάλλον να τα μάθω :P
Από αυτά ακόμη και τα κινέζικα πιο κατανοητά φαίνονται :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και τα αραβικά που ανέφερες κάπως έτσι νομίζω πως είναι. Απλά φρικτά, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω, πόσο μάλλον να τα μάθω :P
Από αυτά ακόμη και τα κινέζικα πιο κατανοητά φαίνονται :hehe:

Ο θείος μου είναι στην Αραβία και μου δείχνει πως γράφεται καμιά λέξη όταν έρχεται και κοιτάω έτσι: :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ο θείος μου είναι στην Αραβία και μου δείχνει πως γράφεται καμιά λέξη όταν έρχεται και κοιτάω έτσι: :confused::confused:

Οι Ευρωπαϊκές για τους Ευρωπαίους και οι αλαμπουρνέζικες(για μας) για τους Άραβες, Γεωργιανούς, Ασιάτες κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οι Ευρωπαϊκές για τους Ευρωπαίους και οι αλαμπουρνέζικες(για μας) για τους Άραβες, Γεωργιανούς, Ασιάτες κ.ο.κ

Αν και σε γενικές γραμμές οι ξένες γλώσσες είναι η αγάπη μου, μια τέτοια γλώσσα δεν θα έμπαινα στον κόπο να μάθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
+ όλες οι Ασιατικές γλώσσες.
Γενικά όσες έχουν διαφορετικό ΑΒ, από το Ελληνικό/Λατινικό είναι περίεργες/δύσκολες.

Ποσες ασιατικες γλωσσες ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η δυσκολότερη γλώσσα είναι τα Κινέζικα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ποια κινέζικα; Τα μανδαρινικα η τα καντονεζικα;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το ποια είναι η δυσκολότερη γλώσσα δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Είναι αντικειμενικό και είναι όντως τα κινέζικα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ποια κινέζικα; Τα μανδαρινικα η τα καντονεζικα;
Το ποια είναι η δυσκολότερη γλώσσα δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Είναι αντικειμενικό και είναι όντως τα κινέζικα
Εχεις κανει μαθηματα;

Τρολ^3. Πάντως πέρα από την πλάκα παρακολουθώντας ένα εξάμηνο κινεζικά στο πανεπιστήμιο, τα ισπανικά μου φάνηκαν γελοία. Ακούγονται ολόιδιες οι λέξεις :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Δεν εχω λογο να τρολλαρω...
Απο οτι ξερω υπαρχουν δυο μεγαλα ειδη κινεζικης. Κανω λαθος;
Απλα τα
τα μιλα το 70% των Κινεζων.

Στο Πεκινο εχουν πεντε η εφτα τονους. Γι'αυτο μοιαζουν πολυ οι λεξεις μεταξυ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα μανδαρινικά είναι τα επίσημα που ομιλούνται περισσότερο. Αλλά έχει πολλές διαλέκτους από περιοχή σε περιοχή. Για τους Κινέζους είναι οκ, για τους υπόλοιπους λαούς υποθέτω είναι ίσως η πιο δύσκολη γλώσσα να μάθεις (αν και έχει ορισμένα πράγματα π.χ. αριθμοι, που είναι πολύ απλοί στο να τους θυμάσαι). Τα ιδεογράμματα να κάθεσαι να τα σχεδιάζεις θέλει τρομερή δουλειά για να τα μάθεις. Δυσκολεύεσαι να τα αναγνωρίσεις οπτικά απλώς όχι να τα κάνεις κι όλας :P. Μια γραμμούλα αντί ίσια αν την κάνεις λίγο πλαγιαστά αλλάζει το νόημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Για τους Γιαπωνεζους υποθετω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολα. Ισως και για τους Κορεατες.

Απ'ο,τι θυμαμαι οι Κινεζοι μαθαινουν ρωσικα (τωρα πολυ λιγοτερο), ιαπωνικα, αγγλικα και γαλλικα. Εχουν ομως πολυ μικρο ποσοστο γλωσσομάθειας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top