Πόσο σημαντική είναι η δεύτερη ξένη γλώσσα;

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εχω αρχισει καποια μαθηματα κινεζικων (4-5) αλλα λογω φορτου εργασιας σταματησα το καλοκαιρι ομως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και 'γω θέλω να κάνω κινέζικα.
Είναι πολύ ελκυστικά αυτά τα ιδεογράμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Και στη αλλάγη μαθητών (1-2 χρόνια), η Γερμανία προτιμάται πιο πολύ από Αγγλία και πολλές άλλες χώρες.


Όχι πλέον, τώρα προτιμούν Αγγλία, Γαλλία και Κίνα. Η Γερμανία δε δέχεται εύκολα ούτε καν γερμανούς και η Αυστρία έχει επιβάλλε νούμερους κλάουζους και δεν δέχεται παρά ελάχιστους από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα αγγλικά και τα γαλλικά είναι προαπαιτούμενα. Από κει και πέρα πάντα μια τρίτη γλώσσα είναι καλοδεχούμενη. Είτε είναι ισπανικά, είτε ιταλικά, είτε ρωσσικά που ως τουρίστες είναι οι πρώτοι σε αριθμό στην ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στα 15 μ εχω πσιτοποιησεις σε 3 γλωσσες...
φετος πηρα το Β1 στα γερμανικα και σταματαω(ποτε δν τα συμπαθησα:mad:), εδωσα Β2 στα γαλλικα και το πηρα και τωρα περιμενω τα αποτελεσματα του lower...
εφοσον παρω τα αγγλικα θα συνεχισω κατα πασα πιθανοτητα μετα το σχολειο(βοηθαει το γεγονος οτι η μαμα μ ειναι καθηγητρια αγγλικων..) και θα συνεχισω με τα γαλλικα λογω γαλλικου σχολειου με γαλλικα καθημερινα στο σχολικο προγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα αγγλικά και τα γαλλικά είναι προαπαιτούμενα. Από κει και πέρα πάντα μια τρίτη γλώσσα είναι καλοδεχούμενη. Είτε είναι ισπανικά, είτε ιταλικά, είτε ρωσσικά που ως τουρίστες είναι οι πρώτοι σε αριθμό στην ελλάδα.

Θα διαφωνήσω για μία ακόμη φορά, καθώς μόνο η παγκόσμια γλώσσα ειναι προαπαιτούμενη. Η δεύτερη ξένη γλώσσα απλώς δίνει μόρια πρόσληψης σε διαγωνισμούς Δημοσίου και σε φέρνει σε επαφή με μια κουλτούρα που εσύ, ανεξάρτητα απο άσχετους παράγοντες, αποφασίζεις ποια θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καλά, αλλά εσύ πόσες γλώσσες μαθαίνεις εξ ανάγκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω για μία ακόμη φορά, καθώς μόνο η παγκόσμια γλώσσα ειναι προαπαιτούμενη. Η δεύτερη ξένη γλώσσα απλώς δίνει μόρια πρόσληψης σε διαγωνισμούς Δημοσίου και σε φέρνει σε επαφή με μια κουλτούρα που εσύ, ανεξάρτητα απο άσχετους παράγοντες, αποφασίζεις ποια θα είναι.

Συμφωνώ με τον miv. Μόνο η παγκόσμια γλώσσα είναι η προαπαιτούμενη, τα αγγλικά. Τις άλλες γλώσσες τις μαθαίνει κάποιος για προσωπικό του όφελος είτε επαγγελματικό είτε επειδή του αρέσει να μάθει κι άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θεωρώ ότι θα έπρεπε, αν μας παρεχόταν το κατάλληλο εκπαιδευτικό σύστημα, να επιλέξουμε και δεύτερη ή και τρίτη ακόμα ξένη γλώσσα. Ωστόσο στην Ελλάδα του σήμερα η εκμετάλλευση του συστήματος και η κερδοσκοπία των ιδιωτικών φορέων καθιστά την εκμάθηση δεύτερης ξένης γλώσσας όχι μόνο χρονοβόρα αλλά και ακριβή. Γι' αυτό κι εγώ μαθαίνω (τώρα κοντεύω) τα Αγγλικά όσο πιο καλά γίνεται και στο Πανεπιστήμιο θα καταπιαστώ με άλλη γλώσσα (αν και ξέρω ήδη Ολλανδικά, που είναι η γλώσσα της μητέρας μου, όχι τόσο καλά βέβαια:'().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, αλλά εσύ πόσες γλώσσες μαθαίνεις εξ ανάγκης?

ΜΙΑ. Τα Αγγλικά...Τα Γαλλικά τα μαθαίνω μονο και μόνο επειδή τα γουστάρω και δεν διατηρώ καμια ψευδαίσθηση οτι πρακτικως θα χρησιμεύσουν κάπου, πέραν των 30 μορίων του τωρινού μου επιπέδου για τους διαγωνισμους Δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ νόμιζα ότι μαθαίνεις τρεις ξένες γλώσσες. (αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά) ή κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αγγλικά και Γαλλικά...Μόνο η πρώτη εξ'ανάγκης. Η δεύτερη επειδή μου αρέσει, αλλα θα ήταν το ίδιο αν ήταν γερμανικά, ισπανικά ή οτιδήποτε άλλο καθώς δεν έχει καμία χρησιμότητα η γαλλική εφ'όσον υπάρχει η αγγλική. Άλλωστε σε πρώην αποικίες μονο αγγλικά μαθαίνουν πλέον και μην πεις όχι γιατί μπορώ να σου φέρω παράδειγμα γνωστούς εκ Λιβάνου και Συρίας...Μόνο οι γριές πλέον ξέρουν γαλλικά απ'το 30 που ηταν η Γαλλία υπολογίσιμη υπερδύναμη στην περιφερεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Για την Ασία σίγουρα υπάρχει κάμψη στα γαλλικά και όλο και περισσότεροι μαθαίνουν αγγλικά, σύμφωνοι. Υπάρχουν όμως ως δεύτερη ξένη γλώσσα στους νέους. Εκεί που σίγουρα υπάρχει δυναμική, και μάλιστα μεγάλη, στα γαλλικά είναι στην Αφρική και εδώ δεν νομίζω να διαφωνείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, σπανίως υπάρχουν, ιδίως στην ανατολική Ασία, πρώην βρετανική αποικία.
Η Αφρική, να σου πω, ελάχιστα μ'ενδιαφέρει. Η τελευταία γωνιά του κόσμου είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

single

Νεοφερμένος

Η single αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θα ήθελα γνώμες.Τελείωσα την πρωτη τάξη γερμανικών,αλλά μου ήτανε πολύ κουραστικό δύο φροντιστίρια,οπότε φέτος δν θα πάω γερμανικά ,ενώ αγγλικά είμαι προ-lower .
Στην επαγγελματική καριέρα παίζει ρόλο η δέυτερη ξένη γλώσσα??

Δυστυχώς είναι απαραίτητη:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όχι, σπανίως υπάρχουν, ιδίως στην ανατολική Ασία, πρώην βρετανική αποικία.

Kαμπότζη Ανεξαρτησία από την Γαλλία στις 9 Νοεμβρίου 1953 (βλ. Γαλλική Ινδοκίνα)
Βιετνάμ ανεξαρτησία από τη Γαλλία στις 2 Σεπτεμβρίου του 45. Δυστυχώς, Το μόνο κανάλι που υπάρχει στο δορυφόρο Hotbird είναι το VTV4 και εκπέμπει στα βιετναμέζικα, στα αγγλικά και στα γαλλικά.
Λάος ανεξαρτησία από τη Γαλλία στις 19 Ιουλίου του 49
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μιλούν Γαλλικά εκεί. Όσοι ταξίδεψαν (γνωστοί, φίλοι και συγγενείς μου) το διαπίστωσαν ιδίοις όμασι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν έχουν παρά να παρακολουθήσουν τις εκπομπές του VTV4 στον Hotbird. Έχει δελτία ειδήσεων στα γαλλικά. Βέβαια ποτέ δε μιλούσαν οι φτωχοί. Στα σχολέια όμως διδάσκεται μετά τα κινέζικα και τα αγγλικά. Άλλες γλώσσες όχι. Μια φίλη μου από τις Φιλιππίνες λέει ότι στο Βιετνάμ μαθαίνουν και γιαπωνέζικα. Ο φίλος της είναι Βιετναμέζος και ζει στο Παρίσι. Η Γαλλική μειονότητα του Βιετνάμ είναι παντως περισσότερο από ποτέ μεγαλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κατ'εμέ όσες περισσότερες μαθαίνει κανείς(αλλά χωρίς να τις μπουρδουκλεύει μεταξύ τους) τόσο το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ακρως απαραιτητες οι ξενες γλωσσες, και η δευτερη και η τριτη και η τεταρτη!
Εχουμε γινει πολυεθνικη χωρα πια, δεν επιτρεπεται να μην γνωριζουμε γλωσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top