Συστατική επιστολή

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια καλο μήνα . Θελω βοήθεια μια φίλη μου χρειάζεται να συμπληρώσει μια συστατική επιστολή για μια μαθήτρια της για μια σχολή γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να γράψει .Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει είναι ανάγκη ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν ψάξεις στο google έχει παραδείγματα ανάλογα με τον προορισμό της επιστολής. Νομίζω ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν ψάξεις στο google έχει παραδείγματα ανάλογα με τον προορισμό της επιστολής. Νομίζω ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις ,εαν (σε γενικες γραμμες) ειναι ευκολο να παρει κανεις?Αναφερομαι σε επιστολες(letter of recommendation) για προγραμματα του εξωτερικου κυριως .
Πρεπει να εχεις αριστη συνεργασια με τον καθηγητη ,ή μπορει να σου δωσει αν απλως εχεις καλους βαθμους στο μαθημα του(και ας μην σε ξερει προσωπικα).
Εχει κανεις εμπειρια στο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να ζητήσω, αλλά ένας μεγαλύτερος μ' είχε πει άμα έχεις βαθμό στο μάθημά του και δεν είναι στριμένος γενικά δίνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις ,εαν (σε γενικες γραμμες) ειναι ευκολο να παρει κανεις?Αναφερομαι σε επιστολες(letter of recommendation) για προγραμματα του εξωτερικου κυριως .
Πρεπει να εχεις αριστη συνεργασια με τον καθηγητη ,ή μπορει να σου δωσει αν απλως εχεις καλους βαθμους στο μαθημα του(και ας μην σε ξερει προσωπικα).
Εχει κανεις εμπειρια στο θεμα?

Εμάς τις δίνουν σχετικά εύκολα, βέβαια εξαρτάται και από τους καθηγητές. Πάντως δεν χρειάζεται να σε ξέρει προσωπικά.
Είναι τυπικό έγγραφο το letter of recommendation που θέλεις ή θα κρίνει την επιλογή σου στο πρόγραμμα? Γιατί παίζει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εμάς τις δίνουν σχετικά εύκολα, βέβαια εξαρτάται και από τους καθηγητές. Πάντως δεν χρειάζεται να σε ξέρει προσωπικά.
Είναι τυπικό έγγραφο το letter of recommendation που θέλεις ή θα κρίνει την επιλογή σου στο πρόγραμμα? Γιατί παίζει και αυτό.

Τα περισσοτερα προγραμματα ζητανε 3 λετερς ,δεν γνωριζω την βαρυτητα που εχουν στην διαδικασια επιλογης ,αλλα υποθετω οτι αν σε ξερει καλα ο καθηγητης μπορει να γραψει και κατι ''παραπανω''
Απλως ειχα την εντυπωση οτι δεν δινουν ευκολα ,αλλα μαλλον ειμαι λαθος(ευτυχως )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εξαρτάται το πόσο "σοβαρός" είναι ο καθηγητής. Για παράδειγμα, οι 2 από τους 3 καθηγητές από τους οποίους ζήτησα συστατική μου είπαν να τη γράψω μόνος μου και να πάω να την υπογράψουν. Η τρίτη καθηγήτρια που είναι πιο τυπική και αξιοκρατική συμφώνησε να μου δώσει επειδή με ξέρει σαν φοιτητή, τι έχω κάνει κτλ, συν ότι είχα καλούς βαθμούς στα μαθήματά της. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα έδινε. Συστατική επιστολή μπορείς να πάρεις επίσης από εργοδότη, π.χ στη πρακτική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Γενικά, από όσο ξέρω, οι συστατικές επιστολές δίνονται αρκετά εύκολα, αρκεί να έχεις στο μάθημα του συγκεκριμένου καθηγητή κάποιον "αξιοπρεπή" βαθμό. Έχω ακούσει για "περίεργους" καθηγητές που θέλουν "κάτι παραπάνω", αλλά δεν έχω άμεση γνώση. Πάντως, συγγενής μου καθηγητής πανεπιστημίου, δίνει συστατικές σε όλους όσους έχουν βαθμό από 7 και πάνω. Μάλιστα έχει και έτοιμο το κείμενο και απλά συμπληρώνει τα στοιχεία αυτού που τη ζητάει. Ο ίδιος μου έχει διηγηθεί και το εξής σχετικό περιστατικό: https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4105032&postcount=470

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γενικά, από όσο ξέρω, οι συστατικές επιστολές δίνονται αρκετά εύκολα, αρκεί να έχεις στο μάθημα του συγκεκριμένου καθηγητή κάποιον "αξιοπρεπή" βαθμό. Έχω ακούσει για "περίεργους" καθηγητές που θέλουν "κάτι παραπάνω", αλλά δεν έχω άμεση γνώση. Πάντως, συγγενής μου καθηγητής πανεπιστημίου, δίνει συστατικές σε όλους όσους έχουν βαθμό από 7 και πάνω. Μάλιστα έχει και έτοιμο το κείμενο και απλά συμπληρώνει τα στοιχεία αυτού που τη ζητάει. Ο ίδιος μου έχει διηγηθεί και το εξής σχετικό περιστατικό: https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4105032&postcount=470


κι εγω καποτε ηθελα εναν καθηγητη που δεν ειχα ξαναδει για κατι και επειδη τα γραφεια τα ειχαν δυο δυο οι καθηγητες και τον αλλον δεν ετυχε καν να τον εχω σε μαθημα περασα πρωτα μια βολτα απο μαθημα του :whistle: επειδη φοβομουν πως θα παθω το παραπανω :redface:
αλλοι καθηγητες δινουν πιο ευκολα αλλοι πιο δυσκολα, δεν χανεις κατι να ξεκινας να ρωτας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καθηγητές δίνουν συστατικές σε φοιτητές που τους ξέρουν με κάποιο τρόπο (είτε από τη συστηματική παρουσία τους στις παραδόσεις, είτε από κάποια πολύ καλή εργασία που έχουν παραδώσει είτε από καλό βαθμό που πήραν στο μάθημά του). ΄Ισως να υπάρχουν κάποιοι που δίνουν χωρίς να συντρέχουν τα παραπάνω, εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν μέχρι τώρα. Αντιθέτως ξέρω περιπτώσεις που καθηγητές αρνήθηκαν να δώσουν επειδή ο φοιτητής ήταν παντελώς άγνωστος σε αυτούς έστω και σαν φάτσα. Εδώ που τα λέμε δίκιο έχουν οι άνθρωποι. Πώς είναι δυνατόν να εγγυηθούν για κάποιον περιπατητή της σχολής που έχει περάσει το μάθημά του με τη βάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
περιπατητή της σχολής που έχει περάσει το μάθημά του με τη βάση?

Δεν είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν αυτοί οι 2 παράγοντες σε κάποιο μάθημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μπορεί να πάρεις και συστατική από καθηγητή που δε σε ξέρει αλλά είναι πολύ πιθανό να γράψει απλά τα τυπικά μέσα ή στις αιτήσεις που στέλνουν έτοιμες τα ξένα πανεπιστήμια να σου βάλει μια μέση αξιολόγηση , ενώ από κάποιον που σε ξέρει κι έχεις και καλούς βαθμούς στα μαθήματα του είναι πολύ πιθανό να σε "εκθειάσει" (φαντάζομαι τις θέλεις για μεταπτυχιακό οπότε μια τυπική συστατική δε θα κάνει και μεγάλη διαφορά , προσπάθησε να πάρεις από αυτούς που θα γράψουν όσο δυνατόν καλύτερα .)
Από εργοδότη αν δε δούλευες σε κάτι σχετικό με το αντικείμενο και τουλάχιστον για κανένα χρόνο δε νομίζω πώς έχει ιδιαίτερη σημασία να πάρεις (για αιτήσεις σε μεταπτυχιακά πάντα ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω οι καθηγητές μπορούν να δώσουν και συστατικές για κάποια επικείμενη δουλειά ή εκεί μετράνε μόνο οι συστατικές προηγούμενων εργοδοτών;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω οι καθηγητές μπορούν να δώσουν και συστατικές για κάποια επικείμενη δουλειά ή εκεί μετράνε μόνο οι συστατικές προηγούμενων εργοδοτών;;
Ναι, δίνουν. Συγγενής μου καθηγητής έχει στείλει πολλές φορές συστατική επιστολή σε εργοδότες στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό, όπου κάποιες εταιρίες θεωρούν απαραίτητες τέτοιες επιστολές. Είναι προφανές ότι θα πρέπει το αντικείμενο των σπουδών να είναι σχετικό με αυτό της εργασίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsikrimpikena

Νεοφερμένος

Η Tsikrimpikena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά,

Φτάνει αυτή η περίοδος του χρόνου που από τη μία (μάλλον) παίρνω το πτυχίο και από την άλλη θέλω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό. Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι πρέπει να βρω μία συστατική επιστολή (τη μία την έχω βρει και είναι εξολοκλήρου του τομέα που με ενδιαφέρει). Έχω κατά νου έναν καθηγητή ωστόσο σε μάθημά του έχω γράψει 7 και επειδή γενικά δεν έχω ιδιαίτερα υψηλό βαθμό πτυχίου, λέω να κινηθώ προς αυτόν που είναι και λίγο πιο "άνθρωπος" σε σύγκριση με άλλους. Ερωτήσεις λοιπόν: α) Πως τον προσεγγίζω τον καθηγητή; Mail, πάω από το γραφείο; b) Αν μου πει "όχι" θα χτυπήσει άσχημα να στείλω μόνο μία συστατική επιστολή στο μεταπτυχιακό, αφού ζητάνε 2;



Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Φτάνει αυτή η περίοδος του χρόνου που από τη μία (μάλλον) παίρνω το πτυχίο και από την άλλη θέλω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό. Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι πρέπει να βρω μία συστατική επιστολή (τη μία την έχω βρει και είναι εξολοκλήρου του τομέα που με ενδιαφέρει). Έχω κατά νου έναν καθηγητή ωστόσο σε μάθημά του έχω γράψει 7 και επειδή γενικά δεν έχω ιδιαίτερα υψηλό βαθμό πτυχίου, λέω να κινηθώ προς αυτόν που είναι και λίγο πιο "άνθρωπος" σε σύγκριση με άλλους. Ερωτήσεις λοιπόν: α) Πως τον προσεγγίζω τον καθηγητή; Mail, πάω από το γραφείο; b) Αν μου πει "όχι" θα χτυπήσει άσχημα να στείλω μόνο μία συστατική επιστολή στο μεταπτυχιακό, αφού ζητάνε 2;



Ευχαριστώ πολύ!!

Ανάλογα το μεταπτυχιακό που θα επιλέξεις θα σου ζητήσουν μία ή παραπάνω συστατικές επιστολές οπότε και με τη μία που έχεις μπορεί να είσαι καλυμμένη. Αν τώρα χρειαστεί και η δεύτερη συστατική επιστολή, προσωπικά είχα προσεγγίσει τους καθηγητές είτε μετά το μάθημα είτε στο γραφείο τους, νομίζω ότι είναι καλύτερο έτσι αν όμως δεν μπορείς να έρθεις σε άμεση επαφή μαζί τους τότε και το e-mail είναι μία σου επιλογή. Πάντως και αυτός ο καθηγητής να σου αρνηθεί μπορείς να ζητήσεις και από άλλους, δε νομίζω να σου αρνηθεί πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top