Εκμάθηση και εξοικείωση παιδιού με μία ξένη γλώσσα

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γεια σε όλους!Λοιπόν,η αδερφή μου μόλις τελείωσε τη β δημοτικού και θέλει να μάθει γαλλικά (με ακούει όλη μέρα και έχει τρελαθεί με τη γλώσσα,και μας έχει πρήξει να μην κάνει αγγλικά την έι-τζούνιορ του χρόνου,αλλά να της κάνω εγώ γαλλικά-τι τραβάω ο άνθρωπος).Οι γονείς μου όμως είναι σύμφωνοι,και θέλουν να της κάνω εγώ μαθήματα (κοτζάμ Γ1 έχω και ήδη έχω βοηθήσει μία ξαδέρφη μου )και να κάνει σε μερικά χρόνια ιδιαίτερα.Επειδή δεν ξέρει γραμματική στα ελληνικά (β δημοτικού τώρα τι να ξέρει?) σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να τα μάθαινε με άλλον τρόπο-όχι με βιβλία και ασκήσεις,για να εξοικειωθεί και να τα έχει σαν μητρική της.Προς το παρόν βλέπει κάποια βίντεο που της κατεβάζω από το ίντερνετ (ξέρετε τώρα,από αυτά με εκείνη την χαριτωμένη κυρία που σου διαβάζει λέξεις και ακούς τραγουδάκια,...) και αμέσως την άκουσα να επαναλαμβάνει τις λέξεις που ακούει με ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΡΙΖΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΦΟΡΑ!!!!Ήδη ξέρει να μετράει ως το 20,να λέει πώς τη λένε,να χαιρετάει,καθώς και τα ζώα της φάρμας.Τι να κάνω?Να συνεχίσω να της δίνω τέτοια βιντεάκια (αλλά με τη γραμματική τι θα γίνει?) ή να της κάνω από κάποιο παιδικό βιβλίο Α1.1 (Delf prim,...),σαν αυτά που κάναμε στην πέμπτη δημοτικού.Κι αν είναι να συνεχίσω τα βιντεάκια,να βλέπει τέτοια πράγματα ή να της βάλω κανένα παιδικό στα γαλλικά(κάτι εύκολο,πχ.Ντόρα ή Φραουλίτσα,που τα βλέπει και στα ελληνικά και της αρέσουν).Όποιος ξέρει,ας απαντήσει!:)

ΥΓ:Συγγνώμη για το κατεβατό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χωρίς να μιλάω συγκεκριμένα για τα γαλλικά, μου φαίνεται πολύ μικρή για να την ρίξεις κατευθείαν στα βαθιά μιας ξένης γλώσσας με ασκήσεις και κείμενα κλπ...νομίζω ότι θα είναι ένα πολύ καλό υπόβαθρο να της δείχνεις τέτοια βιντεάκια, τραγουδάκια, για 1-2 χρόνια ακόμα, και μετά το βλέπετε.

Μπράβο της πάντως της μικρούλας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ναι,αλλά το θέμα είναι να βλέπει τέτοια εκπαιδευτικά βιντεάκια ή παιδικά,πχ. Ντόρα,Φραουλίτσα,Μπάρμπι...που τα βλέπει και στα ελληνικά?Δεν θέλω να βάλω όμως ελληνικούς υπότιτλους,γιατί η προσοχή της θα στρέφεται απ'ευθείας στα ελληνικά!!!Εγώ όταν είμαστε μόνοι μας,να της μιλάω στα ελληνικά ή στα γαλλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα ήταν καλύτερο σε αυτή την ηλικία (8 χρονών) η αδερφή μου θα ήταν καλύτερο να κάνει την A junior στα αγγλικά ή να ξεκινήσει γαλλικά από το μηδέν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Καλύτερο θα ήταν να βρει μια δασκάλα να την αναλάβει. Το αν θα κάνει αγγλικά ή γαλλικά δεν έχει σημασία. Τα αγγλικά θα της είναι πιο χρήσιμα αφού θα τα κάνει και στο σχολείο, αλλά αν δεν θέλει και δεν μπορείτε να την πείσετε, ας κάνει γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως οι γονείς μου δεν θέλουν να την καταπιέζουν βάζοντάς τη να μαθαίνει αγγλικά τη στιγμή που δεν τη γεμίζουν σε αυτή την ηλικία.Και όσο για τη χρησιμότητα δεν είμαι και τόσο σίγουρος.Στη Γαλλία κανένας δεν ξέρει αγγλικά,κι όμως μια χαρά σπουδάζουν και βρίσκουν δουλειές.Και αγγλικά θα κάνει στο σχολείο,και από εκεί θα μπορεί να πάρει ένα Β2 στο λύκειο.Αλλά γαλλικά?Που στη γ' λυκείου είναι στο Α2-Β1?
Όσον αφορά την καθηγήτρια,α)εδώ που μένουμε δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε καθηγήτρια (η καθ μου μένει 25+ χλμ μακριά και αυτός είναι ο λόγος που σταμάτησα τα γαλλικά μόλις πήρα το Γ1) και β)πού να βρούμε καθ που να έχει τελειώσει παιδαγωγικά και γαλλ. φιλολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γιατί πρέπει η καθηγήτρια να έχει τελειώσει παιδαγωγικά, δεν καταλαβαίνω!

Αν δεν βρίσκετε καθηγήτρια τότε λύθηκε το πρόβλημά σου, κάνετε ό,τι μπορείτε στο σπίτι και ο Θεός βοηθός.

Όσο για το Β2 των αγγλικών που θα πάρει στο Λύκειο............ καλά κρασιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εχω εναν αδερφο 4 χρονια μικροτερο ο οποιος απο μονος του ( Θεε μου) μου ζητησε να του κανω γερμανικα:P ειναι στο αντιστοιχο επιπεδο με την αδερφη σου παναγιωτη. Εμεις μαθαμε τους αριθμους μεχρι το 10 με τραγουδακι: eins zwei Polizei, drei vier Offiezieler, fünf sechs alte Hex sieben acht gute Nacht, neun und zehn auf Wiedersehen. Επισης την αλφα βητα με τραγουδι,.... Τα βασικα τα πως με λενε απο που ειμαι κλπ με πολυ διαλογο.... Επισης, να την βαζεις να διαβαζει πολλα πραγματα του επιπεδου της ( εμενα διαβαζει και τα δικα μου) και να λυνει πολλα σταυρολεξα, να παιζει παιχνιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εχω εναν αδερφο 4 χρονια μικροτερο ο οποιος απο μονος του ( Θεε μου) μου ζητησε να του κανω γερμανικα:P ειναι στο αντιστοιχο επιπεδο με την αδερφη σου παναγιωτη. Εμεις μαθαμε τους αριθμους μεχρι το 10 με τραγουδακι: eins zwei Polizei, drei vier Offiezieler, fünf sechs alte Hex sieben acht gute Nacht, neun und zehn auf Wiedersehen. Επισης την αλφα βητα με τραγουδι,.... Τα βασικα τα πως με λενε απο που ειμαι κλπ με πολυ διαλογο.... Επισης, να την βαζεις να διαβαζει πολλα πραγματα του επιπεδου της ( εμενα διαβαζει και τα δικα μου) και να λυνει πολλα σταυρολεξα, να παιζει παιχνιδια!

Εγώ της έχω εκτυπώσει πάρα πολλά φύλλα με ασκήσεις από το ίντερνετ-τύπου αντιστοίχιση,σταυρόλεξα,...Μέχρι και flashcards!!!Επίσης έχω κατεβάσει επεισόδια από καρτούν που βλέπει και στα ελληνικά (Φραουλίτσα,Μπάρμπι,...)Τα μαθαίνει πάρα πολύ εύκολα!Έχει μάθει μέχρι στιγμής (σε περίπου 2 μήνες δλδ) έχει μάθει χρώματα,αριθμούς 0-20,μέσα μεταφοράς,μέλη της οικογένειας,να λέει πώς τη λένε και πόσων χρονών είναι,αλφάβητο,αόριστο κ οριστικό άρθρο,τον καιρό,καθώς και κάποιες πόλεις της Γαλλίας κ ποια πρόθεση να βάζει μπροστά από πόλεις.Της αρέσει πάρα πολύ να χρωματίζει ασπρόμαυρες εικόνες από το Παρίσι.Τα βιντεάκια από το γαλλικό νηπιαγωγείο τη βοηθούν πολύ στην προφορά!
Αυτά τα βιβλιαράκια λέτε να βοηθήσουν?
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...qid=1406268971&sr=8-16&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...&qid=1406268971&sr=8-6&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/suis-petite-E...&qid=1406268971&sr=8-3&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...&qid=1406268971&sr=8-1&keywords=francais+grec
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ της έχω εκτυπώσει πάρα πολλά φύλλα με ασκήσεις από το ίντερνετ-τύπου αντιστοίχιση,σταυρόλεξα,...Μέχρι και flashcards!!!Επίσης έχω κατεβάσει επεισόδια από καρτούν που βλέπει και στα ελληνικά (Φραουλίτσα,Μπάρμπι,...)Τα μαθαίνει πάρα πολύ εύκολα!Έχει μάθει μέχρι στιγμής (σε περίπου 2 μήνες δλδ) έχει μάθει χρώματα,αριθμούς 0-20,μέσα μεταφοράς,μέλη της οικογένειας,να λέει πώς τη λένε και πόσων χρονών είναι,αλφάβητο,αόριστο κ οριστικό άρθρο,τον καιρό,καθώς και κάποιες πόλεις της Γαλλίας κ ποια πρόθεση να βάζει μπροστά από πόλεις.Της αρέσει πάρα πολύ να χρωματίζει ασπρόμαυρες εικόνες από το Παρίσι.Τα βιντεάκια από το γαλλικό νηπιαγωγείο τη βοηθούν πολύ στην προφορά!
Αυτά τα βιβλιαράκια λέτε να βοηθήσουν?
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...qid=1406268971&sr=8-16&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...&qid=1406268971&sr=8-6&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/suis-petite-E...&qid=1406268971&sr=8-3&keywords=francais+grec
https://www.amazon.com/Conte-Bilingu...&qid=1406268971&sr=8-1&keywords=francais+grec

Αν εχει όρεξη ολα θα γίνουν! Απλά σε πρώτο στάδιο μην την φορτώνεις με γραμματική. Καλυτερα τωρα να την μάθει εμπειρικά και αργότερα με κανόνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αν εχει όρεξη ολα θα γίνουν! Απλά σε πρώτο στάδιο μην την φορτώνεις με γραμματική. Καλυτερα τωρα να την μάθει εμπειρικά και αργότερα με κανόνες!!

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα,αλλά πώς θα γίνει?Δε μένουμε στη Γαλλία (ακόμα) για να εξασκεί καθημερινά τη γλώσσα και να διατυπώσει με τον καιρό μόνη της κάποια πράγματα στη γραμματική.Για να γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ξεκινήσει να έχει επαφή με τα γαλλικά από τα προνήπια.Προς το παρόν της έχω δώσει τα βιβλία που είχα εγώ στην πέμπτη δημοτικού και διαβάζουμε μικρούς διαλόγους.Τώρα μαθαίνει τα σχολικά αντικείμενα και τα άρθρα.:)
Όταν είμαστε μόνοι μας στο σπίτι προσπαθώ να της μιλάω γαλλικά και να της δείχνω κάποια πράγματα με νοήματα αν δεν καταλαβαίνει,αλλά δεν δείχνει να βοηθάει ιδιαίτερα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα,αλλά πώς θα γίνει?Δε μένουμε στη Γαλλία (ακόμα) για να εξασκεί καθημερινά τη γλώσσα και να διατυπώσει με τον καιρό μόνη της κάποια πράγματα στη γραμματική.Για να γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ξεκινήσει να έχει επαφή με τα γαλλικά από τα προνήπια.Προς το παρόν της έχω δώσει τα βιβλία που είχα εγώ στην πέμπτη δημοτικού και διαβάζουμε μικρούς διαλόγους.Τώρα μαθαίνει τα σχολικά αντικείμενα και τα άρθρα.:)
Όταν είμαστε μόνοι μας στο σπίτι προσπαθώ να της μιλάω γαλλικά και να της δείχνω κάποια πράγματα με νοήματα αν δεν καταλαβαίνει,αλλά δεν δείχνει να βοηθάει ιδιαίτερα.:confused:

Εγω τον "αναγκάζω" να καταλαβαίνει. Χρησιμοποιώ σχετικά απλό λεξιλόγιο ετσι ώστε να τα καταλαβαίνει ευκολότερα ας πούμε όταν μιλάω για τωρα βλέπει οτι χρησιμοποιώ το jetzt το heute κλπ και όταν θέλει να μου πει ξέρω εγω κατι για το παρόν τα χρησιμοποιεί κι αυτός. Επίσης, κάνω μπειμπι σιτινγκ στο παιδι της κυρίας μου το οποίο καταλαβαίνει κυρίως γερμανικά. Ο μικρός συμπάθει τον αδερφό μου και ετσι προσπαθεί να του μιλάει γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγω τον "αναγκάζω" να καταλαβαίνει. Χρησιμοποιώ σχετικά απλό λεξιλόγιο ετσι ώστε να τα καταλαβαίνει ευκολότερα ας πούμε όταν μιλάω για τωρα βλέπει οτι χρησιμοποιώ το jetzt το heute κλπ και όταν θέλει να μου πει ξέρω εγω κατι για το παρόν τα χρησιμοποιεί κι αυτός. Επίσης, κάνω μπειμπι σιτινγκ στο παιδι της κυρίας μου το οποίο καταλαβαίνει κυρίως γερμανικά. Ο μικρός συμπάθει τον αδερφό μου και ετσι προσπαθεί να του μιλάει γερμανικά.

Χαχα!Και η αδερφή μου έτσι έμαθε το ici(=εδώ) και το maintenant(=τώρα)!!!:PΤο πρόβλημα είναι πως τα παιδιά της καθ μου είναι στο λύκειο,οπότε νταξ δεν τους λες και συνομίλληκους:worry: :P!!!Τεσπα,οι γονείς μου λένε πως στην Α λυκείου,που θα πρέπει να αφοσιωθώ ολοκληρωτικά στο σχολείο και δεν θα έχω χρόνο,θα πηγαινοφέρνουν την αδερφή μου αναγκαστικά στην καθ μου-μένει λίγο μακριούτσικα αλλά δεν πειράζει!!!

(εκτός κι αν έχουμε φύγει προς Γαλλία μεριά μέχρι τότε,αν και δεν το πολυβλέπω,αλλά επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι, να εξοικειωνονται τα παιδια με τις γλωσσες αλλά όχι απο τα 4 τους που ξεκινουν ορισμένοι γονεις τα παιδιά τους και φριττω. Μαθαίνουμε πρώτα την ελληνική και μετά τις υπόλοιπες. Γ δημοτικού είναι η πιο κατάλληλη ηλικία, και σε ορισμένες περιπτώσεις- σαίνια- νωρίτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ναι, να εξοικειωνονται τα παιδια με τις γλωσσες αλλά όχι απο τα 4 τους που ξεκινουν ορισμένοι γονεις τα παιδιά τους και φριττω. Μαθαίνουμε πρώτα την ελληνική και μετά τις υπόλοιπες. Γ δημοτικού είναι η πιο κατάλληλη ηλικία, και σε ορισμένες περιπτώσεις- σαίνια- νωρίτερα..

Μήπως να τελειώνουν πρώτα τα παιδιά το τμήμα (ελληνικής) Φιλολογίας και οι ξένες γλώσσες να είναι προαιρετικό μάθημα στο μεταπτυχιακό?Όσο πιο νωρίς εξοικειώνεται το παιδί με την ξένη γλώσσα τόσο το καλύτερο!!!Φυσικά δε λέω να πάμε και στο άλλο άκρο,δηλαδή το παιδί να μαθαίνει μόνο αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά και όχι τη γλώσσα των γονιών του,αλλά αν το παιδί γίνει δίγλωσσο,ή μιλάει μία ξένη γλώσσα με άνεση,τι το εμποδίζει να μάθει και να κατανοήσει πλήρως τη μητρική του γλώσσα?

Και να σου πω και κάτι να φρικάρεις τελείως?Εγώ ξεκίνησα αγγλικά στο νηπιαγωγείο,γερμανικά στη β-γ δημοτικού,γαλλικά στην πέμπτη δημοτικού,και τώρα μιλάω πολύ καλά αγγλικά,γαλλικά και ικανοποιητικά γερμανικά,ενώ τώρα μαθαίνω σουηδικά,και κατά καιρούς έχω ασχοληθεί και με τα ιταλικά,τα ρώσικα,τα κινέζικα,......Παρ'όλα αυτά τίποτα δε με εμπόδισε να εμβαθύνω στα ελληνικά.Ξέρω όλη τη θεωρία της γραμματικής,δεν κάνω ορθογραφικά,στο σχολείο είμαι πολύ καλός στα αρχαία,γράφω την καλύτερη έκθεση στην τάξη μου,κτλ.Συμπέρασμα: το να μαθαίνει ένα παιδί μία 2η γλώσσα από τη στιγμή της γέννησής του δεν το εμποδίζει να ασχοληθεί και με την πρώτη! ;):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, να εξοικειωνονται τα παιδια με τις γλωσσες αλλά όχι απο τα 4 τους που ξεκινουν ορισμένοι γονεις τα παιδιά τους και φριττω. Μαθαίνουμε πρώτα την ελληνική και μετά τις υπόλοιπες. Γ δημοτικού είναι η πιο κατάλληλη ηλικία, και σε ορισμένες περιπτώσεις- σαίνια- νωρίτερα..
Αντιθέτως - η Γ' Δημοτικού είναι για τα περισσότερα παιδιά η χειρότερη ηλικία για να ξεκινήσουν ξένη γλώσσα και ευτυχώς το κατάλαβε και το δημόσιο σχολείο πλέον και ξεκινάνε στην Α' Δημοτικού.

Μπορείς όμως να ξεκινήσεις και νωρίτερα, αναλόγως πόσο μπορεί να υποστηρίξει τη διγλωσσία το περιβάλλον του παιδιού. Η οδηγία των ειδικών είναι όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, και σε σχολικό περιβάλλον από τα 3.

Εννοείται ότι όταν λέμε ξεκινάω την ξένη γλώσσα δεν εννοούμε απαραίτητα με γραφή και ανάγνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top