"Έφυγε" ο Νέλσον Μαντέλα...

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ρε παιδιά μη βγάζουμε και άχρηστο κάποιον που τελοσπάντων έβαλε το λιθαράκι του σε αυτό τον ηλίθιο κόσμο!Το ότι η γενοκτονία στην Αφρική συνεχίζεται δεν έχει καμία σχέση με το έργο του....ίσως τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα αν δεν υπήρχε αυτός!
Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει τα πάντα...μπορεί όμως να ξεσηκώσει τους πάντες για να αλλάξουν τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλό του ταξίδι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά μη βγάζουμε και άχρηστο κάποιον που τελοσπάντων έβαλε το λιθαράκι του σε αυτό τον ηλίθιο κόσμο!Το ότι η γενοκτονία στην Αφρική συνεχίζεται δεν έχει καμία σχέση με το έργο του....ίσως τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα αν δεν υπήρχε αυτός!
Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει τα πάντα...μπορεί όμως να ξεσηκώσει τους πάντες για να αλλάξουν τα πάντα!

Ναι δεν διαφωνω οτι ο ανθρωπος ηταν αγωνιστης και οτι καταφερε με την επιμονη του καποια πραγματα. Διαφωνω ομως με την παρουσιαση του ως ''αγιο'' απο τα ΜΜΕ:P Ειδικα οσον αφορα ενα κρατος οπως η Ν.Αφρικη... Επιτευχθηκε ας πουμε καμια ''ισοτητα'' και ''συμφιλιωση'' στις φυλες οταν οι φτωχοι λευκοι κινδυνευουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ναι δεν διαφωνω οτι ο ανθρωπος ηταν αγωνιστης και οτι καταφερε με την επιμονη του καποια πραγματα. Διαφωνω ομως με την παρουσιαση του ως ''αγιο'' απο τα ΜΜΕ:P Ειδικα οσον αφορα ενα κρατος οπως η Ν.Αφρικη... Επιτευχθηκε ας πουμε καμια ''ισοτητα'' και ''συμφιλιωση'' στις φυλες οταν οι φτωχοι λευκοι κινδυνευουν;

Μα τα ΜΜΕ έχουν ένα τρόπο και σε κάνουν να αηδιάζεις μόνο και μόνο γιατί αναφέρουν το ίδιο πράγμα με την ίδια υπερβολή ξανά και ξανά! Το να παλέψεις για τα δικαιώματα των μαύρων και κατά των φυλετικών διακρίσεων σε μια εποχή που ο μαύρος δεν είχε καν δικαίωμα ύπαρξης είναι κάτι!
Τι εννοείς οι φτωχοί λευκοί κινδυνεύουν;;Γενικά ο φτωχός κινδυνεύει φίλε μου πλέον....:P έγχρωμος ή μη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μα τα ΜΜΕ έχουν ένα τρόπο και σε κάνουν να αηδιάζεις μόνο και μόνο γιατί αναφέρουν το ίδιο πράγμα με την ίδια υπερβολή ξανά και ξανά! Το να παλέψεις για τα δικαιώματα των μαύρων και κατά των φυλετικών διακρίσεων σε μια εποχή που ο μαύρος δεν είχε καν δικαίωμα ύπαρξης είναι κάτι!
Τι εννοείς οι φτωχοί λευκοί κινδυνεύουν;;Γενικά ο φτωχός κινδυνεύει φίλε μου πλέον....:P έγχρωμος ή μη!


Εννοεί ότι αν πας να περπατήσεις στα πέριξ του Johannesburg μόνη σου θα αρχίσεις να ανησυχείς για το αν θα γυρίσεις αρτιμελής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εννοεί ότι αν πας να περπατήσεις στα πέριξ του Johannesburg μόνη σου θα αρχίσεις να ανησυχείς για το αν θα γυρίσεις αρτιμελής.

Άμα υπάρχει πείνα!! Δε θα κοιτάξουν αν είσαι λευκός ή μαύρος....!Και αυτό τι σχέση μπορεί να έχει με το έργο και την αξία του Μαντέλα!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τα ΜΜΕ έχουν ένα τρόπο και σε κάνουν να αηδιάζεις μόνο και μόνο γιατί αναφέρουν το ίδιο πράγμα με την ίδια υπερβολή ξανά και ξανά! Το να παλέψεις για τα δικαιώματα των μαύρων και κατά των φυλετικών διακρίσεων σε μια εποχή που ο μαύρος δεν είχε καν δικαίωμα ύπαρξης είναι κάτι!
Τι εννοείς οι φτωχοί λευκοί κινδυνεύουν;;Γενικά ο φτωχός κινδυνεύει φίλε μου πλέον....:P έγχρωμος ή μη!

Eνοω οτι συντελειται γενοκτονια των λευκων σε αυτη την χωρα υπο την ανοχη του κρατους.



Το ξερω οτι οι πιο πολλοι ουτε καν το εχετε ακουσει αλλα αυτη ειναι η χωρα που λευκοι και μαυροι ειναι ενωμενοι και αγαπημενοι (συμφωνα με τα ΜΜΕ). Και φυσικα η γενοκτονια εχει καθαρα εκδικητικο-φυλετικο χαρακτηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Eνοω οτι συντελειται γενοκτονια των λευκων σε αυτη την χωρα υπο την ανοχη του κρατους.



Το ξερω οτι οι πιο πολλοι ουτε καν το εχετε ακουσει αλλα αυτη ειναι η χωρα που λευκοι και μαυροι ειναι ενωμενοι και αγαπημενοι (συμφωνα με τα ΜΜΕ). Και φυσικα η γενοκτονια εχει καθαρα εκδικητικο-φυλετικο χαρακτηρα.

Το έψαξα αυτό που λες!Έχεις δίκιο δικό μου λάθος! Αλλά δεν συμφωνώ και με αυτό!

Η Νότιος Αφρική ήταν μια χώρα υπόδειγμα τάξης και οικονομικής ανάπτυξης, όσο κυβερνούσαν οι Λευκοί. Αναμφισβήτητα το καθεστώς του Απαρτχάιντ είχε πολλές υπερβολές, όμως η βασική κεντρική ιδέα ήταν σωστή! Την κυβέρνηση σε μια χώρα πολυφυλετική πρέπει να την έχουν οι λευκοί. Πολύ δε περισσότερο όταν οι λευκοί είναι οι πραγματικοί ιδρυτές αυτής της χώρας.

Σίγουρα είναι εκδικητικού χαρακτήρα! Κάθε τι ακραίο έχει και το τίμημά του! Μια ολόκληρη κοινωνία βαδίζει λάθος! Δηλαδή θέλεις να πεις ότι τα μίντια ''έθαβαν'' αυτά τα γεγονότα για να πάρει ο Μαντέλα το Νόμπελ Ειρήνης και να τα κάνουν όλα γαργάρα;;Δεν νομίζω! Πρέπει πρώτα να αναλογιστούμε τι συμβαίνει πραγματικά πίσω από όλα αυτά και μήπως κάποιοι σκοπεύουν στον κλονισμό της ισότητας ανάμεσα σε μαύρους και λευκούς !!! Πολλά μπορεί να παίζονται και είναι λάθος να βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Άμα υπάρχει πείνα!! Δε θα κοιτάξουν αν είσαι λευκός ή μαύρος....!Και αυτό τι σχέση μπορεί να έχει με το έργο και την αξία του Μαντέλα!;

Καλή η θεωρία, στην πράξη εντελώς αλλιώς γίνεται...και δεν πρόκειται μόνο περί πείνας, πρόκειται και περί μίσους κ.ο.κ.
Δε μιλάμε για τον Μαντέλα τώρα, εκείνος για το αντίστροφο αγωνίστηκε, λέμε για το τι παίζει στη Νότιο Αφρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Καλή η θεωρία, στην πράξη εντελώς αλλιώς γίνεται...και δεν πρόκειται μόνο περί πείνας, πρόκειται και περί μίσους κ.ο.κ.
Δε μιλάμε για τον Μαντέλα τώρα, εκείνος για το αντίστροφο αγωνίστηκε, λέμε για το τι παίζει στη Νότιο Αφρική.

Το ξέρω αγαπητέ διάβασε τι έγραψα πρώτα πριν μου το παίξεις έξυπνος!!

όταν αναφέρεται όμως το όνομά του μαζί τότε άλλο μου δείχνει...
Διαφωνω ομως με την παρουσιαση του ως ''αγιο'' απο τα ΜΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Το ξέρω αγαπητέ διάβασε τι έγραψα πρώτα πριν μου το παίξεις έξυπνος!!

όταν αναφέρεται όμως το όνομά του μαζί τότε άλλο μου δείχνει...

Γενικολογίες έγραψες πριν σου απαντήσει ο Dimitris, αν το να σου λέμε τι όντως γίνεται ισοδυναμεί με το να στο παίζουμε έξυπνοι είναι δικό σου προσωπικό θέμα με το οποίο δεν θα ασχοληθώ άλλο.

Δεν υποτιμούμε σε καμία περίπτωση τι έκανε ο Mandela σχετικά με το apartheid, το θέμα είναι ότι η Ν. Αφρική τώρα έχει ακόμη προβλήματα σχετικά με αυτό (και από τη μιά μεριά και από την αντίστροφη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Γενικολογίες έγραψες πριν σου απαντήσει ο Dimitris, αν το να σου λέμε τι όντως γίνεται ισοδυναμεί με το να στο παίζουμε έξυπνοι είναι δικό σου προσωπικό θέμα με το οποίο δεν θα ασχοληθώ άλλο.

Δεν υποτιμούμε σε καμία περίπτωση τι έκανε ο Mandela σχετικά με το apartheid, το θέμα είναι ότι η Ν. Αφρική τώρα έχει ακόμη προβλήματα σχετικά με αυτό (και από τη μιά μεριά και από την αντίστροφη).

Απλά εξέφρασα μια αμφιβολία...δεν λέω ότι δεν γίνονται σίγουρα ... απλά λέω ότι δεν είμαι και σίγουρη ότι γίνονται.. ...Αν ήταν έτσι θα άρχιζαν όλοι οι μαύροι ανα την υφήλιο να σκοτώνουν λευκούς για εκδίκηση....:hmm:
Σχετικά με αυτό το θέμα της γενοκτονίας είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική...αυτό είναι όλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Απλά εξέφρασα μια αμφιβολία...δεν λέω ότι δεν γίνονται σίγουρα ... απλά λέω ότι δεν είμαι και σίγουρη ότι γίνονται.. ...Αν ήταν έτσι θα άρχιζαν όλοι οι μαύροι ανα την υφήλιο να σκοτώνουν λευκούς για εκδίκηση....:hmm:
Σχετικά με αυτό το θέμα της γενοκτονίας είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική...αυτό είναι όλο!

Επιθέσεις σε λευκούς στη Ν.Αφρική, εδώ, εδώ κι εδώ.
Ξενοφοβία στη Ν.Αφρική, εδώ, εδώ κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο μεγάλος αυτός άνθρωπος. Αξίζει να θυμηθούμε μερικές προτροπές και ρήσεις του, που πιστεύω μπορούν να μας βοηθήσουν να γίνουμε καλύτεροι, ηθικότεροι άνθρωποι και αληθινοί παλαιστές της ζωής.

«Κατά την διάρκεια της ζωής μου έχω αφοσιώσει το εαυτό μου στον αγώνα του Αφρικανικού λαού. Έχω πολεμήσει εναντίον της λευκής κυριαρχίας, και έχω πολεμήσει εναντίον της μαύρης κυριαρχίας. Έχω λατρέψει το ιδανικό μίας δημοκρατικής και ελεύθερης κοινωνίας όπου όλα τα άτομα θα ζήσουν για πάντα μαζί αρμονικά και με ίσες ευκαιρίες. Είναι ένα ιδανικό που ελπίζω να ζήσω γι” αυτό. Αλλά, Θεέ μου, εάν χρειαστεί, είναι και ένα ιδανικό που είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω γι” αυτό».

«Δεν είχα καμία επιφοίτηση, καμία προσωπική αποκάλυψη, καμία στιγμή της αλήθειας, αλλά μία σταθερή συσσώρευση από χιλιάδες προσβολές, χιλιάδες εξευτελισμούς και χιλιάδες unremembered στιγμές, που προκάλεσαν μέσα μου έναν θυμό, μία επαναστατικότητα, έναν πόθο να πολεμήσω το σύστημα που φυλάκιζε το λαό μου. Δεν υπήρξε κάποια ξεχωριστή ημέρα όπου είπα, από τώρα και στο εξής θα αφοσιώσω τον εαυτό μου στην απελευθέρωση αυτών των ανθρώπων. Αντίθετα βρήκα τον εαυτό μου απλά να το κάνει, και δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά».

«Θα πετύχεις περισσότερα σ” αυτό τον κόσμο μέσα από πράξεις ελέους, απ” ότι μέσα από πράξεις τιμωρίας».

«Το πρώτο πράγμα είναι να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να έχεις ποτέ επιρροή στην κοινωνία, εάν δεν έχεις αλλάξει τον εαυτό σου… Οι μεγαλύτεροι ειρηνοποιοί είναι όλοι άνθρωποι με ακεραιότητα, ειλικρίνεια αλλά και ταπεινότητα».

«Κανείς δεν γεννιέται μισώντας ένα άλλο άτομο λόγω του χρώματος του δέρματός του, ή λόγω του background του ή της θρησκείας του. Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να μισούν, και εφόσον μάθουν να μισούν, μπορούν να μάθουν να αγαπάνε, επειδή η αγάπη έρχεται πολύ πιο φυσικά στην ανθρώπινη καρδιά από το αντίθετό της».

«Ενώ έβγαινα από την πόρτα πηγαίνοντας προς την πύλη που θα οδηγούσε προς την ελευθερία μου, ήξερα πως εάν δεν άφηνα την πίκρα και το μίσος μου πίσω, θα ήμουν ακόμα στη φυλακή».

«’Οταν κάποιος ανέβει ένα μεγάλο λόφο, το μόνο που ανακαλύπτει είναι πως υπάρχουν πολλοί περισσότεροι λόφοι για να ανέβει».

«Έμαθα πως το θάρρος δεν είναι η απουσία του φόβου, αλλά ο θρίαμβος νικώντας τον. Ο θαρραλέος άντρας δεν είναι εκείνος που δεν φοβάται, αλλά εκείνος που θριαμβεύει σ” αυτόν τον φόβο».

«Η μνησικακία είναι σα να πίνεις δηλητήριο και μετά να ελπίζεις πως θα σκοτώσει τους εχθρούς σου».

«Πρέπει να χρησιμοποιούμε το χρόνο και πάντα να συνειδητοποιούμε πως ο χρόνος είναι πάντα ώριμος να κάνει το σωστό».

«Εάν μιλάς σ” έναν άντρα σε μία γλώσσα που καταλαβαίνει, αυτό πηγαίνει στο κεφάλι του. Εάν του μιλάς στη δική του γλώσσα, αυτό πηγαίνει στην καρδιά του».

«Η εκπαίδευση είναι το πιο ισχυρό όπλο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αλλάξεις τον κόσμο».

«Λέγεται πως κανένας δεν γνωρίζει πραγματικά ένα έθνος μέχρι να βρεθεί μέσα στις φυλακές του. Ένα έθνος δεν θα πρέπει να κρίνεται από το πως αντιμετωπίζει τους ανώτερους πολίτες του, αλλά τους κατώτερους».

«Το να είσαι ελεύθερος δεν σημαίνει απλά να απελευθερώσεις κάποιον από τις αλυσίδες του, αλλά να ζεις κατά ένα τρόπο που σέβεται και ενισχύει την ελευθερία των άλλων».

«Μοιάζει πάντα αδύνατο μέχρι να συμβεί».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top