[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι η φυσικοθεραπεία η σχολή και κυμαίνεται από 14-16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Φαντάζομαι ξέρεις πως θα χάσεις κάποια μόρια επιλέγοντας πεδίο που δεν είναι της κατεύθυνσης σου, έτσι; Εάν πιστεύεις πως μπορείς να συγκεντρώσεις τα μόρια που χρειάζεσαι από την κατεύθυνση που έχεις επιλέξει, μην αλλάξεις! Οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως η θετική είναι πολύ πιο απαιτητική από την τεχνολογική στην 3η λυκείου.

Ενδιαφέρεσαι και για άλλες σχολές που δεν ανήκουν στο 3 πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω πως θα χάσω μόρια..επίσης δεν με ενδιαφέρει τόσο κάποια άλλη σχολή του τρίτου πεδίου και γιαυτό τον λόγο είμαι αρκετά μπερδεμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ ήμουν πάρα πολύ μπερδεμένη αρχικά. Κατά τη γνώμη μου, έχει σημασία το κατά πόσο είσαι διατεθειμένη να διαβάσεις και να ζοριστείς (εε ίσως και το κατά πόσο "το έχεις"). Εγώ που δεν το έχω καθόλου με τη χημεία και ξέρω πως θα τα βρω σκούρα με τη βιολογία κατεύθυνσης, ενώ αντιθέτως τα πάω καλά με την έκθεση, αποφάσισα να το ρισκάρω και να πάω από την τεχνολογική που τα πράγματα είναι κάπως πιο βολικά για μένα. Σου προτείνω να κάτσεις να σκεφτείς και εσύ σε ποια μαθήματα ανταποκρίνεσαι καλύτερα και σε ποια είχες καλύτερες επιδόσεις ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχεις δίκιο!Ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Προτείνω τεχνολογική κατεύθυνση γιατί τη θεωρώ πιο εύκολη από τη θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida k

Νεοφερμένος

Η elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και εγώ αυτό συνηθίζω να ακούω..αλλά για να λέμε την αλήθεια διακατέχω μία φοβία για τον προγραμματισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toursi.

Νεοφερμένος

Η toursi. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Ανακάλυψα το forum σήμερα και, εφόσον οι προβληματισμοί μου γύρω από θέματα πάσης φύσεως σχετικά με το σχολείο και τις επερχόμενες πανελλήνιες δεν εκλείπουν στο ελάχιστο είπα να κάνω μια εγγραφή.
Καταρχήν να διευκρινίσω πως είμαι μαθήτρια της δευτέρας λυκείου με εξαιρετικά ανώμαλη σχολική πορεία κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς: ξεκίνησα από Θεωρητική με υψηλές βλέψεις για σχολές Ψυχολογίας, για να ανακαλύψω ωστόσο στις αρχές του Νοέμβρη πως δεν αντέχω την παπαγαλία. Έτσι, μετά από παρακίνηση από γονείς, καθηγητές και φίλους, οι οποίοι με συμβούλεψαν με δεδομένο τους καλούς μου βαθμούς στα θετικά μαθήματα τα προηγούμενα χρόνια, αποφάσισα να αλλάξω σε Θετική.
Και τότε άρχισαν τα όργανα.
Όχι ότι περίμενα να είναι όλα όμορφα και πουπουλένια, αλλά σίγουρα είχα στο μυαλό μου κάποια πολύ πιο ευχάριστη κατάσταση από την υπάρχουσα. Ήξερα ότι θα έχω κάποιο καινό αλλά τα πράγματα απεδείχθησαν λίγο πιο τραγικά από αυτό.
Τέλος πάντων, πλέον η κατάσταση έχει κάπως εξισορροπηθεί. Κάπως.


Αλλά το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι άλλο και αφορά στην Τρίτη. Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με την Χημεία αλλά δεν την συμπαθώ και ιδιαίτερα. Θα μπορούσα να τα βγάλω πέρα αλλά αν η Ανάπτυξη Εφαρμογών θεωρείται πιο εύκολη γενικά, νομίζω πως θα την προτιμούσα. Επίσης ανάμεσα σε ΑΟΔΕ και Βιολογία αν και, όπως σας είπα, η παπαγαλία δεν είναι το φόρτε μου, νομίζω ότι θα προτιμούσα το ΑΟΔΕ αν και μου φαίνεται απολύτως ανιαρό, μόνο και μόνο για να έχω και κάποιο "σιγουράκι", επειδή έχω ακούσει -πείτε μου αν κάνω λάθος- ότι η Βιολογία της κατεύθυνσης έχει και ένα πρακτικό μέρος εκτός από το θεωρητικό, ενώ με το ΑΟΔΕ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τώρα στις σχολές, δεν νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα Ιατρική-Φαρμακευτική και τα υπόλοιπα ψηλά, αλλά ίσως να ήθελα να κρατήσω μέσα κάποια παραϊατρικά όπως Φυσικοθεραπεία - Λογοθεραπεία και τα συναφή, όχι όμως ότι καίγομαι κιόλας. Αλλά σκέφτομαι ότι αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω μέσα και με Βιολογία Γενικής, σωστά;

Είμαι αρκετά μπερδεμένη και θέλω τη γνώμη σας! Ευχαριστώ σας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όσον αφορά τώρα στις σχολές, δεν νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα Ιατρική-Φαρμακευτική και τα υπόλοιπα ψηλά, αλλά ίσως να ήθελα να κρατήσω μέσα κάποια παραϊατρικά όπως Φυσικοθεραπεία - Λογοθεραπεία και τα συναφή, όχι όμως ότι καίγομαι κιόλας. Αλλά σκέφτομαι ότι αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω μέσα και με Βιολογία Γενικής, σωστά;

Από Τεχνολογική κατεύθυνση για να διαλέξεις 3ο πεδίο παίρνεις Βιολογία γενικής αλλά έχεις απώλεια 1400 μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toursi.

Νεοφερμένος

Η toursi. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, ξέρω για την απώλεια, γι' αυτό διευκρίνισα ότι δεν θέλω από τρίτο κάτι στον ουρανό σε καμία περίπτωση (νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκταρία8ο

Νεοφερμένος

Η Νεκταρία8ο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σαςς :redface: λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο :P Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Γεια σαςς :redface: λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο :P Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη; :/:

Το χημικό και το χημικών μηχανικών δεν είναι στο 3ο πεδίο οπότε δε θα χάσεις μόρια αν πας τεχνολογική και όχι θετική.

Στη θετική ίσως έχεις μεγάλο πρόβλημα με τη βιολογία.Και το θέμα είναι ότι η θεωρία της δεν είναι το μόνο που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.

Εγώ θα δηλώσω σχολή του 4ου πεδίου(χημικών μηχανικών) αλλά πάλι θετική θα πήγαινα αν ήταν να ξαναδιαλέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γεια σαςς :redface: λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο :P Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη; :/:

Αν σου αρεσει η Χημεια ,πηγαινε χημικο ,οχι χημικων μηχανικων.Επισης η χημεια του λυκειου ,δεν εχει σχεση με την πραγματικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω μήνυμα, παρότι σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό...
Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτόν τον καιρό σχετικά με το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.
Πέρυσι ήμουν στη θετική κατεύθυνση και ενώ κατάλαβα πολύ καλά την ύλη σε Μαθηματικά και Φυσική, είχα μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία. Στο τέλος, φανταστείτε, έγραψα στο συγκεκριμένο μάθημα κάτω από τη βάση στις ενδοσχολικές (στα υπόλοιπα μαθήματα, με εξαίρεση την Ιστορία (15) και την Χημεία Γεν. (13), είχα πάνω από 18 ).
Το πρόβλημα είναι το εξής: όλη τη χρονιά ήμουν πεπεισμένος ότι θα συνεχίσω θετική, για αυτό το λόγο, όποτε οι καθηγητές μας μάς ρωτούσαν για αυτό το θέμα, έβλεπαν πάντα ανεβασμένη τη χερούκλα μου στο άκουσμα "θετική". Έτσι λοιπόν έγινε και με την "βιολόγο" της τάξης μας (σημείωση:αυτή αναλαμβάνει και τα τμήματα βιολογίας κατ. της γ') με την οποία έχω την καλύτερη σχέση από κάθε άλλο καθηγητή, λόγω της συνεργασίας μας σε διάφορα projects κτλ. Την διαβεβαίωνα κάθε φορά ότι σίγουρα θα με έχει και του χρόνου. Τα ίδια και με τον καθηγητή της Χημείας.
Μετά από απλή ανάλυση των δεδομένων-αποτελεσμάτων καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ωστόσο, προέκυψε ότι έχω τεράστια κενά στην Χημεία και, ενώ αγαπώ τη Βιολογία (δεν έχω γράψει ποτέ κάτω από 19 σε αυτό το μάθημα, από το Γυμνάσιο ακόμα!) η πιο σοφή και λογική επιλογή θα ήταν να επιλέξω την Τεχνολογική ΙΙ (η Τεχνολογική Ι έχει Ηλεκτρολογία, η οποία είναι ο μόνος κλάδος της Φυσικής που δε μου αρέσει)!!!
Συνήθως δεν αθετώ τις υποσχέσεις μου (και δη όταν αυτές δίνονται σε καθηγητές), αλλά μήπως αυτή τη φορά είναι αναγκαία μία "κ@λοτούμπα" που θα ζήλευαν ακόμα και οι πολιτικοί; Ή μήπως δεν αξίζει να πέσω τόσο χαμηλά ηθικά και απλά πρέπει να υποστώ τις συνέπειες της ανευθυνότητάς μου;;; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
ΥΓ:Στόχος μου για του χρόνου είναι να περάσω στη Σχολή Μηχανολόγων του ΑΠΘ ή το αντίστοιχο τμήμα Μαθηματικών.
ΥΓ2:Ελπίζω να μην φαίνομαι υπερβολικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εννοείται πως θα κανεις αυτο που ΕΣΥ νομίζεις σωστό!! Τι δουλειά εχουν οι καθηγητές σου; Εσυ εισαι αυτός που θα δώσει πανελληνιες και πρέπει να επιλέξεις το καλύτερο για εσένα, οχι αυτο που θέλουν οι άλλοι. Αφού λες οτι εχεις κενά στα μαθηματα βαρύτητας της θετικής και δεν σε ενδιαφέρουν οι ιατρικές σχολές, φυσικα και η τεχνολογική ειναι η καλύτερη λύση. Ποιες υποσχέσεις, εδω μιλάμε για τις εξετάσεις. Και για εμενα όλοι ήταν σιγουροι οτι θα πάω θετική στη Β λυκειου, ακομα και χημεία είχα ξεκινήσει αλλα μετα άλλαξα γνώμη και με ρωτούσαν όλοι γιατι. Γιατι έτσι! Κανε αυτο που σου φαίνεται το καλύτερο και ασε τις υποσχέσεις που είχες δώσει. Άνθρωποι είμαστε και καθημερινά αλλάζουν πολλά δεδομένα ;) Εμενα δεν μου άρεσε η Βιοχημεία, ουτε η Ηλεκτρολογια, οποτε πήρα τεχνολογική με ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, με το απαραίτητο διάβασμα μια χαρά έβγαιναν τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Anyway, end of story, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σαςς :redface: λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο :P Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη; :/:

Να πάρεις Τ1 γιατί έχει Χημεία μιας και σε ενδιαφέρει το χημικό (Βιοχημεία για την ακρίβεια) που η θεωρία της δεν εξετάζεται σαν της Βιολογίας δηλαδή με ερωτήσεις ανάπτυξης και σύντομης απάντησης αλλά σαν της Φυσικής με Σ-Λ κ.λπ. Η ηλεκτρολογία είναι αρκετά εύκολη (ό,τι μου έχουν πει αυτοί που πήγαν Τ1). Τώρα αν δεν θες Χημικό ή Χημικούς Μηχανικούς τότε πήγαινε Τ2 να γράψεις άριστα να περάσεις Αρχιτέκτονες Μηχανικούς...

@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Anyway, end of story, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι άλλο...

Γράψτους στα @@ σου και συνέχισε... Δεν θα πέσεις στις πανελληνιες τοσο λογω χημειας και δη αν θελεις τετοια υψηλοβαθμη σχολη... Πηγαινε τ2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Anyway, end of story, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι άλλο...

Αν προτιμας να...φας στη μάπα τη χημεία, στην οποία έχεις κενά, και τη βιολογια ενώ μπορείς να επιλέξεις τα πιο βατά ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, και αν εισαι διαθέσιμος να χάσεις μόρια επειδή δεν θες να αλλάξουν γνώμη για εσένα οι άλλοι, τι να σου πω :P Μετα απο καμια εβδομάδα,κανένας δεν θα θυμάται τι έλεγες πριν ένα χρόνο και οτι τελικά άλλαξες κατευθυνση και θα εχουν σταματήσει να σχολιάζουν την επιλογή σου. Σκέψου το και κανε τις επιλογές που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τον στόχο σου και οχι αυτές που περιμένουν να δουν οι άλλοι. Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω μήνυμα, παρότι σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό...
Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτόν τον καιρό σχετικά με το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.
Πέρυσι ήμουν στη θετική κατεύθυνση και ενώ κατάλαβα πολύ καλά την ύλη σε Μαθηματικά και Φυσική, είχα μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία. Στο τέλος, φανταστείτε, έγραψα στο συγκεκριμένο μάθημα κάτω από τη βάση στις ενδοσχολικές (στα υπόλοιπα μαθήματα, με εξαίρεση την Ιστορία (15) και την Χημεία Γεν. (13), είχα πάνω από 18 ).
Το πρόβλημα είναι το εξής: όλη τη χρονιά ήμουν πεπεισμένος ότι θα συνεχίσω θετική, για αυτό το λόγο, όποτε οι καθηγητές μας μάς ρωτούσαν για αυτό το θέμα, έβλεπαν πάντα ανεβασμένη τη χερούκλα μου στο άκουσμα "θετική". Έτσι λοιπόν έγινε και με την "βιολόγο" της τάξης μας (σημείωση:αυτή αναλαμβάνει και τα τμήματα βιολογίας κατ. της γ') με την οποία έχω την καλύτερη σχέση από κάθε άλλο καθηγητή, λόγω της συνεργασίας μας σε διάφορα projects κτλ. Την διαβεβαίωνα κάθε φορά ότι σίγουρα θα με έχει και του χρόνου. Τα ίδια και με τον καθηγητή της Χημείας.
Μετά από απλή ανάλυση των δεδομένων-αποτελεσμάτων καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ωστόσο, προέκυψε ότι έχω τεράστια κενά στην Χημεία και, ενώ αγαπώ τη Βιολογία (δεν έχω γράψει ποτέ κάτω από 19 σε αυτό το μάθημα, από το Γυμνάσιο ακόμα!) η πιο σοφή και λογική επιλογή θα ήταν να επιλέξω την Τεχνολογική ΙΙ (η Τεχνολογική Ι έχει Ηλεκτρολογία, η οποία είναι ο μόνος κλάδος της Φυσικής που δε μου αρέσει)!!!
Συνήθως δεν αθετώ τις υποσχέσεις μου (και δη όταν αυτές δίνονται σε καθηγητές), αλλά μήπως αυτή τη φορά είναι αναγκαία μία "κ@λοτούμπα" που θα ζήλευαν ακόμα και οι πολιτικοί; Ή μήπως δεν αξίζει να πέσω τόσο χαμηλά ηθικά και απλά πρέπει να υποστώ τις συνέπειες της ανευθυνότητάς μου;;; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
ΥΓ:Στόχος μου για του χρόνου είναι να περάσω στη Σχολή Μηχανολόγων του ΑΠΘ ή το αντίστοιχο τμήμα Μαθηματικών.
ΥΓ2:Ελπίζω να μην φαίνομαι υπερβολικός...
Τα κενά στη χημεία μπορούν να καλυφθούν αν υπάρχει θέληση φυσικά..Ξέρω περίπτωση μαθητή που στη Β΄λυκείου ήταν τεχνολογική και στη Γ΄άλλαξε σε θετική γιατί κατάλαβε πως τον ενδιέφερε η χημεία και τα πήγε αρκετά καλά..Επίσης πολλά παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο χημείας μόνο στη Γ΄που σημαίνει ότι έχουν αρκετά κενά να καλύψουν αλλά με λίγη παραπάνω προσπάθεια τα καταφέρνουν (κι εδώ έχω παραδείγματα και μάλιστα φίλων)
Πέρα απ' αυτό, δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με το το σχολείο σου και με τους συγκεκριμένους καθηγητές για την κατεύθυνση που θα επιλέξεις..Δεν είναι ανευθυνότητα να πάρεις τεχνολογική επειδή έδωσες "υπόσχεση" για θετική..Ανευθυνότητα θα είναι να πάρεις θετική για να ευχαριστήσεις αυτούς κι όχι τον εαυτό σου..
Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δε θέλεις σχολές του 3ου πεδίου τότε είναι καλύτερα να διαλέξεις τεχνολογική :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκταρία8ο

Νεοφερμένος

Η Νεκταρία8ο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ερωτηση: αν κάποιος το καλοκαιρι ακολουθησει θετική κατευθυνση αλλα το σεπτεμβρη (ή ακομα και μέσα αυγουστου) αλλαξει και παει τεχνολογική θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top