Τυπολόγιο φυσικής κατεύθυνσης

Στέλλα Μπ.

Νεοφερμένος

Η Στέλλα Μπουρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας!
Λοιπόν, όσον αφορά τα μαθήματα της Θετικής δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ. Δεν έπεφτα ποτέ μου κάτω από 18 και τα αγαπούσα όλα. Βέβαια υπήρχε ένα μάθημα που μου γινόταν εφιάλτης κάθε φορά που καθόμουν να λύσω άσκηση. Αυτό είναι η Φυσική. Έχουμε μόλις 16 μέρες για τις Πανελλήνιες και νιώθω ότι δεν ξέρω τίποτα. Οπότε αν υπάρχει κάποιο αστέρι στη Φυσική ή κάποιος ειδικός που να μπορεί να μου δώσει σχεδιαγράμματα ή και τυπολόγια για τη Φυσική Κατεύθυνσης Γ Λυκείου θα είμαι παραπάνω από ευγνώμων!
Ευχαριστώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τυπολόγια;; :eek: Αν σε άκουγαν οι καθηγητές μου... :P Δεν έχω κάτι να σου δώσω, αλλά προτείνω να διαβάσεις σιγά σιγά πάλι την θεωρία και να κάνεις εξάσκηση με απλές ασκήσεις για να ξαναθυμηθείς τους βασικούς τύπους, όπως εξισώσεις κυμάτων, και τα υπόλοιπα θα μπορείς να τα βγάζεις και μόνη σου, όπως π.χ. εξίσωση στασιμου όταν το χ=0 δεν είναι κοιλία. Η φυσική δεν είναι απλή αποστήθιση τύπων, δεν διαβάζονται παπαγαλία, εκτός και αν απλά θες να τους έχεις κάπου συγκεντρωμένους για να κάνεις γρήγορες επαναλήψεις, αλλά δεν βοηθάει να τους μαθαίνεις απ'έξω από ένα τυπολόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στέλλα Μπ.

Νεοφερμένος

Η Στέλλα Μπουρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βάσια ο στόχος μου δεν είναι να τα παπαγαλίσω. Απλά θέλω να τα έχω συγκεντρωμένα ώστε να βλέπω πχ ένα τύπο και να μου έρχεται αυτόματα όλη η θεωρία. Αυτή την επανάληψη στη θεωρία την έχω κάνει αλλά δεν με βοηθάει. Αν τα είχα συγκεντρωμένα θα ήταν καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Οι καθηγητές μου ,όταν έδινα Πανελλαδικές, ήταν ΥΠΕΡ του τυπολογίου. Μάλιστα ο μαθηματικός μου μου έφτιαχνε ΠΑΝΤΑ. Πως έγραψα άλλωστε τόσα καλά μαθηματικά;;:)

Βέβαια τώρα είμαι Πάτρα και δεν τα έχω μαζί μου δυστυχώς. Πάντως, εγώ νομίζω πως αν βρεις τυπολόγια θα διευκολυνθείς πολύ.

Υ.Γ: Σπουδάζω φυσικό. Περιττό να σου πω πως ο πρόεδρος του τμήματος φυσικής και καθηγητής μας (μας κάνει Διαφορικές Εξισώσεις), μας έχει φτιάξει τυπολόγιο και το έχει αναρτήσει στο eclass. Πιστεύει πως στα θετικά μαθήματα η συγκέντρωση των σημαντικότερων σε τυπολόγια και σχεδιαγράμματα είναι άκρως βοηθητική.Χαρακτηριστική ατάκα του που την λέει τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα; "Μπορεί να σας φαίνεται πρακτική δημοτικού (το τυπολόγιο) ,αλλά πιστέψτε με, μόνο έτσι θα μάθετε."


Δες εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Στέλλα Μπ.

Νεοφερμένος

Η Στέλλα Μπουρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οι καθηγητές μου ,όταν έδινα Πανελλαδικές, ήταν ΥΠΕΡ του τυπολογίου. Μάλιστα ο μαθηματικός μου μου έφτιαχνε ΠΑΝΤΑ. Πως έγραψα άλλωστε τόσα καλά μαθηματικά;;:)

Βέβαια τώρα είμαι Πάτρα και δεν τα έχω μαζί μου δυστυχώς. Πάντως, εγώ νομίζω πως αν βρεις τυπολόγια θα διευκολυνθείς πολύ.

Υ.Γ: Σπουδάζω φυσικό. Περιττό να σου πω πως ο πρόεδρος του τμήματος φυσικής και καθηγητής μας (μας κάνει Διαφορικές Εξισώσεις), μας έχει φτιάξει τυπολόγιο και το έχει αναρτήσει στο eclass. Πιστεύει πως στα θετικά μαθήματα η συγκέντρωση των σημαντικότερων σε τυπολόγια και σχεδιαγράμματα είναι άκρως βοηθητική.Χαρακτηριστική ατάκα του που την λέει τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα; "Μπορεί να σας φαίνεται πρακτική δημοτικού (το τυπολόγιο) ,αλλά πιστέψτε με, μόνο έτσι θα μάθετε."


Δες εδώ!

Ναι το γνωρίζω, και εμένα μου το έχουν πει. Το τυπολόγιο και γενικά το σχεδιάγραμμα με βοηθάει, απλά το ζητάω και από τον καθηγητή του σχολείου και από του φροντιστηρίου από την αρχη της χρονιάς και με γράφουν. :mad:
Το φυσικό ήταν επιλογή μου μέχρι πέρισυ. Φέτος που τα είδα σκούρα με τα κύματα και με το doppler το άφησα λίγο. :/

DumeNuke σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
τα τυπολογια δεν θα κανουν τιποτα. Στην φυσική πρέπει πρώτα να καταλαβαίνεις φυσικά το φαίνομενο και μετά "παίζεις" με τις εξισώσεις.

Στις 4 εβδομάδες που έμειναν (μεχρι να δωσουμε φυσική) θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πάρα πολύ με στερεό σώμα και ιδιαίτερα στις 3 τελευταίες ενότητες (Στροφορμή, Θεμελιώδης νόμος στροφική και Ενέργεια-Έργο). Επίσης ασχολήσουμε με κύματα τα οποία είναι πάρα πολύ εύκολα αν κάτσεις και λύσεις αρκετές ασκήσεις. Προσπάθησε σε κάθε άσκηση που λύνεις να σου απωτύπονεται μια μεθοδολογία. Π.χ. στις ταλαντώσεις αν έχεις ότι την t=0 το σώμα έχει x=1,5m και u=0,5m/s τοτε πας κατευθείαν για Α.Δ.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στέλλα Μπ.

Νεοφερμένος

Η Στέλλα Μπουρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τα τυπολογια δεν θα κανουν τιποτα. Στην φυσική πρέπει πρώτα να καταλαβαίνεις φυσικά το φαίνομενο και μετά "παίζεις" με τις εξισώσεις.

Στις 4 εβδομάδες που έμειναν (μεχρι να δωσουμε φυσική) θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πάρα πολύ με στερεό σώμα και ιδιαίτερα στις 3 τελευταίες ενότητες (Στροφορμή, Θεμελιώδης νόμος στροφική και Ενέργεια-Έργο). Επίσης ασχολήσουμε με κύματα τα οποία είναι πάρα πολύ εύκολα αν κάτσεις και λύσεις αρκετές ασκήσεις. Προσπάθησε σε κάθε άσκηση που λύνεις να σου απωτύπονεται μια μεθοδολογία. Π.χ. στις ταλαντώσεις αν έχεις ότι την t=0 το σώμα έχει x=1,5m και u=0,5m/s τοτε πας κατευθείαν για Α.Δ.Ε.

Ξέρεις, το θέμα είναι ότι αν δεν έχω την ύλη κάπως οργανωμένη και μαζεμένη δεν θα κάνω τη δουλειά που πρέπει. Με το στερεό δεν θα ασχοληθώ τόσο καθώς είναι το μοναδικό κεφάλαιο που παίζω στα δάχτυλα. Θα κάτσω σιγά σιγά να κάνω όλα τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top