Ποιο είναι καλύτερο κίνητρο μάθησης;

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πάντως εγώ σκέφτομαι το κύρος και τα χρήματα της Ιατρικής :p

Αυτό ακριβώς...Δεν υπάρχει πιο μεγάλο κίνητρο απο το να φαντάζεσαι τη στιγμή που βλέπεις ότι πέρασες σε αυτή τη σχολή πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο καθηγητής παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Η αγάπη του για αυτό που διδάσκει μπορεί να σε κάνει να αγαπήσεις και εσύ το μάθημα και ο τρόπος διδασκαλίας μπορεί να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να ασχολείσαι με το μάθημα όχι επειδή "πρέπει" αλλά επειδή σου αρέσει πραγματικά! Και ναι, έχω έναν συγκεκριμένο άνθρωπο στο μυαλό μου :)

Aκριβως αυτό.. Μεταξυ αλλων, ο καθηγητής μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στην πορεία ενός μαθητή.. Και ναι, κι εγω εχω συγκεκριμενο άνθρωπο στο μυαλο μου :inlove:
Και για οσους πούνε πως αυτό δεν γίνεται, πως "παιζει ρολο ο χαρακτηρας σου κι οχι ο καθηγητης στο αν θα σου αρεσει ενα μαθημα κλπ", εγω λεω πως ΝΑΙ γινεται, γινεται να είσαι 100% στραμμένος στις θετικές επιστημες και ένας φιλόλογος να σε μετατρέψει σε θεωρητικό εν μία νυκτί, όπως και το να εχεις καταλήξει στις θεωρητικές και *παφ*, με την βοηθεια ενός φυσικού/μαθηματικού να καταλήγεις φανατικός φυσικός/μαθηματικος :P

Όπως γινεται και ενας καθηγητης να σε κάνει να σιχαθείς ένα μαθημα.. Να σου μεταδώσει τέτοια αναισθησία, τέτοια απάθεια, τέτοια απαξίωση, ωστε να τον ταυτίσεις με το ίδιο το μάθημα και οι συνέπειες να είναι καταστροφικές... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Aκριβως αυτό.. Μεταξυ αλλων, ο καθηγητής μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στην πορεία ενός μαθητή.. Και ναι, κι εγω εχω συγκεκριμενο άνθρωπο στο μυαλο μου :inlove:
Και για οσους πούνε πως αυτό δεν γίνεται, πως "παιζει ρολο ο χαρακτηρας σου κι οχι ο καθηγητης στο αν θα σου αρεσει ενα μαθημα κλπ", εγω λεω πως ΝΑΙ γινεται, γινεται να είσαι 100% στραμμένος στις θετικές επιστημες και ένας φιλόλογος να σε μετατρέψει σε θεωρητικό εν μία νυκτί, όπως και το να εχεις καταλήξει στις θεωρητικές και *παφ*, με την βοηθεια ενός φυσικού/μαθηματικού να καταλήγεις φανατικός φυσικός/μαθηματικος :P

Όπως γινεται και ενας καθηγητης να σε κάνει να σιχαθείς ένα μαθημα.. Να σου μεταδώσει τέτοια αναισθησία, τέτοια απάθεια, τέτοια απαξίωση, ωστε να τον ταυτίσεις με το ίδιο το μάθημα και οι συνέπειες να είναι καταστροφικές... :worry:
Ακριβώς! Μια απαίσια καθηγήτρια με έκανε να μισήσω τα μαθηματικά και να στραφώ προς τα θεωρητικά μαθήματα,αλλά δύο εξαιρετικοί καθηγητές με έκαναν να αγαπήσω πραγματικά τα μαθηματικά και τη φυσική! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ακριβώς! Μια απαίσια καθηγήτρια με έκανε να μισήσω τα μαθηματικά και να στραφώ προς τα θεωρητικά μαθήματα,αλλά δύο εξαιρετικοί καθηγητές με έκαναν να αγαπήσω πραγματικά τα μαθηματικά και τη φυσική! ;)

Ποπο τι θέμα ανοιγεις τωρα... Αν κάθομαι να μιλάω για την φυσικό μου... Για το πώς με επηρέασε, για το τι προτυπο μου εγινε, για το ποια πλευρα του εαυτού μου έβγαλε έξω, για το πόσο με άλλαξε ως προσωπικότητα (να, πάλι αρχισα, σταματήστε με!!)... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ποπο τι θέμα ανοιγεις τωρα... Αν κάθομαι να μιλάω για την φυσικό μου... Για το πώς με επηρέασε, για το τι προτυπο μου εγινε, για το ποια πλευρα του εαυτού μου έβγαλε έξω, για το πόσο με άλλαξε ως προσωπικότητα (να, πάλι αρχισα, σταματήστε με!!)... :inlove:

Kαλέ τον ίδιο φυσικό έχουμε? :P Από την αρχή πίστευε σε μένα,όταν ακόμα δεν ήμουν και ξεφτέρι...και είναι φυσικά ο μόνος που με εχει ψυχολογισει γενικοτερα :)
Για τέτοιους ανθρώπους πηγαίνουμε σχολείο τελικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Kαλέ τον ίδιο φυσικό έχουμε? :P Από την αρχή πίστευε σε μένα,όταν ακόμα δεν ήμουν και ξεφτέρι...και είναι φυσικά ο μόνος που με εχει ψυχολογισει γενικοτερα :)
Για τέτοιους ανθρώπους πηγαίνουμε σχολείο τελικά :D

Εγω είχα ΤΗΝ φυσικο :P:P
Ακριβως το ιδιο!! Την ωρα που κανένας άλλος δεν πίστευε σε εμένα, εκείνη με υποστηριζε φανατικά, την ώρα που όλοι μου έλεγαν "δεν είναι για σένα αυτά", εκείνη με στήριζε καθημερινά και με ονειρευόταν φυσικό.. :inlove: Και πιστευω κατάφερε ότι δεν έχει καταφέρει και δεν θα καταφέρει κανένας καθηγητής... Αλλά δεν θέλω να το αναλύσω περισσότερο (όχι τιποτε άλλο, θα πιασω 3 σελίδες ποστ), εξάλλου πιστεύω μπορείς να με καταλάβεις... :redface:
Δεν μπορείς να φανταστεις πόσο συμφωνώ με την τελευταία φράση σου!!! Το πιστεύω, εγώ για τετοιους ανθρώπους συνεχίζω το σχολείο... :group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Εγω είχα ΤΗΝ φυσικο :P:P
Ακριβως το ιδιο!! Την ωρα που κανένας άλλος δεν πίστευε σε εμένα, εκείνη με υποστηριζε φανατικά, την ώρα που όλοι μου έλεγαν "δεν είναι για σένα αυτά", εκείνη με στήριζε καθημερινά και με ονειρευόταν φυσικό.. :inlove: Και πιστευω κατάφερε ότι δεν έχει καταφέρει και δεν θα καταφέρει κανένας καθηγητής... Αλλά δεν θέλω να το αναλύσω περισσότερο (όχι τιποτε άλλο, θα πιασω 3 σελίδες ποστ), εξάλλου πιστεύω μπορείς να με καταλάβεις... :redface:
Δεν μπορείς να φανταστεις πόσο συμφωνώ με την τελευταία φράση σου!!! Το πιστεύω, εγώ για τετοιους ανθρώπους συνεχίζω το σχολείο... :group:

Story of my life!!Τι είναι αυτοί οι φυσικοί τέλος πάντων:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Story of my life!!Τι είναι αυτοί οι φυσικοί τέλος πάντων:inlove::inlove:

Ερωτες παιδί μου, ένας κι ένας όλοι τους!! :huglove:
(με κάποιες εξαιρεσεις βεβαια... :sick:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ερωτες παιδί μου, ένας κι ένας όλοι τους!! :huglove:
(με κάποιες εξαιρεσεις βεβαια... :sick:)


Είναι:redface::redface:
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.Αλλά είναι φοβερό ένας καθηγητής να σε αλλάξει πόσο πολύ,να σου αλλάζει τον τρόπο σκέψη σου,να αγαπήσεις μαθήματα που άκουγες το όνομα μόνο και άλλαζες δρόμο,να σου βγάζει προς τα έξω μια άλλη πλευρά του χαρακτήρα σου και της προσωπικότητας σου πως δεν ήξερες καν πως υπάρχει κάπου και να νιώθεις πως σε τόσο καλά όσο δεν σε ξέρουν άτομα που γνωρίζεστε χρόνια ολόκληρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ότι η στολή της γιατρού είναι πολύ σέξι :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είναι:redface::redface:
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.Αλλά είναι φοβερό ένας καθηγητής να σε αλλάξει πόσο πολύ,να σου αλλάζει τον τρόπο σκέψη σου,να αγαπήσεις μαθήματα που άκουγες το όνομα μόνο και άλλαζες δρόμο,να σου βγάζει προς τα έξω μια άλλη πλευρά του χαρακτήρα σου και της προσωπικότητας σου πως δεν ήξερες καν πως υπάρχει κάπου και να νιώθεις πως σε τόσο καλά όσο δεν σε ξέρουν άτομα που γνωρίζεστε χρόνια ολόκληρα.

Λιγα άτομα όμως πιστευω πως μπορούν να το κάνουν αυτό με απόλυτη επιτυχία... Αυτά τα άτομα είναι που αξίζουν να λέγινται εκπαιδευτικοί -και μόνο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
O καθηγητής και η μαγεία την ώρα που διαβάζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ο στοχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Λιγα άτομα όμως πιστευω πως μπορούν να το κάνουν αυτό με απόλυτη επιτυχία... Αυτά τα άτομα είναι που αξίζουν να λέγινται εκπαιδευτικοί -και μόνο αυτά.
Eγώ πάντως αναφερόμουν σε καθηγητές στο φροντιστήριο... δυστυχώς στο σχολείο έχω συναντήσει ελάχιστους τέτοιους καθηγητές τους οποίους ωστόσο θαυμάζω για την επιμονή και την υπομονή τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Eγώ πάντως αναφερόμουν σε καθηγητές στο φροντιστήριο... δυστυχώς στο σχολείο έχω συναντήσει ελάχιστους τέτοιους καθηγητές τους οποίους ωστόσο θαυμάζω για την επιμονή και την υπομονή τους!

Οσον αφορά το σχολείο, εκεί είναι που είναι άξιοι θαυμασμου... Γιατί εκεί οι συνθήκες είναι τόσο κατά της δημιουργίας σχέσεων, ο χρόνος, τα χρήματα, οι συνθήκες εργασίας, οι περιορισμοί... Πρέπει να έχεις πολύ επιμονή και υπομονή για να παλέψεις και να κάνεις την διαφορά μέσα σε όλο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο κίνητρο είναι o στόχος που έχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λιγα άτομα όμως πιστευω πως μπορούν να το κάνουν αυτό με απόλυτη επιτυχία... Αυτά τα άτομα είναι που αξίζουν να λέγινται εκπαιδευτικοί -και μόνο αυτά.

Αυτό...καλά έλεγε ο παππούς μου ο συγχωρεμένος,δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για εκπαιδευτικοί μόνο και μόνο επειδή τέλειωσαν μια σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτό...καλά έλεγε ο παππούς μου ο συγχωρεμένος,δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για εκπαιδευτικοί μόνο και μόνο επειδή τέλειωσαν μια σχολή

Όχι βεβαια! Χρειάζονται πολλά περισσότερα για να γίνεις καθηγητής.. Χρειάζεται αγάπη για την επιστήμη σου πρώτα απ'όλα για να μπορέσεις να την μεταδώσεις στους μαθητές, χρειάζεται μεταδοτικότητα ωστε να μπορεσει να επιτευχθεί το πρώτο, χρειάζονται τεράστια αποθέματα υπομονής.. Και πόσα πόσα άλλα... Που δυστυχώς λίγοι τα κατέχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η ικανοποίηση της περιέργειας! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top