Διαδικασίες πρόσληψης σε Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης

PhysicsMaster

Νεοφερμένος

Ο PhysicsMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με ποια διαδικασία εχετε προσληφθει (όσοι εχετε προσληφθει) σε ένα φροντιστηριο μέσης εκπαίδευσης? Δεν αναφέρομαι στους συναδέλφους που είχαν κάποιον γνωστό σε φροντιστήριο. Περνάτε από συνέντευξη μόνο και σας λένε "ωραία ξεκινάμε" ή σας βάζουν και σε διαδικασία αξιολόγησης? Με ενδιαφέρουν κυρίως όσοι προσλήφθηκαν πρώτη φορά χωρίς να έχουν προυπηρεσία παρα μόνο σε ιδιαίτερα μαθήματα.. Θα ήθελα να δω περιπτώσεις και από αθήνα και από επαρχία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
εγώ μπορώ να μοιραστώ μόνο την εμπειρία μου σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών δεν ξέρω αν βοηθήσει :confused: με κάλεσαν λοιπόν για συνέντευξη και εκτός από τα κλασσικά τι γνώσεις έχω κ.ο.κ με βάλανε να τους πω και πως θα παρουσίαζα κάποια ενότητα (τελικά δεν συνεργάστηκα μαζί τους αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Στο πρώτο φροντιστήριο που δούλευα, πήγα άμεσα με σύσταση. Μετά, άλλαξα πόλη, οπότε στην ουσία και η επόμενη μου πρόσληψη ήταν "πρώτη" πρόσληψη. Εκεί, ένα φροντιστήριο έδιωξε την καθηγήτρια που έκανε τα μαθήματά μου μέσα στο Νοέμβριο, και καλέσαν εσπευσμένα εμένα. Ούτε συνέντευξη ούτε τίποτα.

Μπορώ όμως να σου πω τι ξέρω από άλλα φροντιστήρια και άλλους συναδέλφους.

Έχω ακούσει λοιπόν για συνεντεύξεις, άλλες εξονυχιστικές και άλλες τυπικές. Στις εξονυχιστικές συνεντεύξεις, μπορεί να σε ρωτήσουν τα πάντα (από το γιατί άργησες να βγάλεις την σχολή σου, αν έχεις πάει στρατό, με ποιον τρόπο κάνεις μάθημα, αν έχεις δικές σου σημειώσεις, αν χρησιμοποιείς βοηθήματα, αν βάζεις ασκήσεις για το σπίτι, αν το μάθημα σου είναι στυλ διάλεξης ή προτιμάς να συμμετέχουν οι μαθητές, πως θα αντιδρούσες σε κάποια προβληματική περίπτωση μαθητή, ακόμη και πόσες ώρες θεωρείς εσύ ότι πρέπει να διδάσκεται ένα συγκεκριμένο μάθημα, πότε σκοπεύεις να βγάλεις την ύλη, πότε θα κάνεις επαναλήψεις, πόσα διαγωνίσματα θα βάλεις μέσα στην χρονιά, και πάει λέγοντας).

Το πιο ακραίο που έχω ακούσει, είναι, μετά την συνέντευξη, να σε βάλουν να κάνεις μια ώρα μάθημα σε κάποιον υπεύθυνο του φροντιστηρίου, για να σε τσεκάρει. Το πιο χαζό που έχω ακούσει, είναι να σε βάλουν να κάνεις μια ώρα μάθημα στον καλύτερο μαθητή του φροντιστηρίου και να σε τσεκάρει αυτός (!!!).

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχουν στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhysicsMaster

Νεοφερμένος

Ο PhysicsMaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ μπορώ να μοιραστώ μόνο την εμπειρία μου σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών δεν ξέρω αν βοηθήσει :confused: με κάλεσαν λοιπόν για συνέντευξη και εκτός από τα κλασσικά τι γνώσεις έχω κ.ο.κ με βάλανε να τους πω και πως θα παρουσίαζα κάποια ενότητα (τελικά δεν συνεργάστηκα μαζί τους αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο )

Δηλαδή σου είπαν έλα για συνέντευξη και σου είπανε πως θα παρουσίαζες μια ενότητα συγκεκριμένη ή γενικά πως θα δομούσες το μάθημα? Φαντάζομαι δεν σου είπαν προετοίμασε μια ενότητα και έλα..

Στο πρώτο φροντιστήριο που δούλευα, πήγα άμεσα με σύσταση. Μετά, άλλαξα πόλη, οπότε στην ουσία και η επόμενη μου πρόσληψη ήταν "πρώτη" πρόσληψη. Εκεί, ένα φροντιστήριο έδιωξε την καθηγήτρια που έκανε τα μαθήματά μου μέσα στο Νοέμβριο, και καλέσαν εσπευσμένα εμένα. Ούτε συνέντευξη ούτε τίποτα.

Μπορώ όμως να σου πω τι ξέρω από άλλα φροντιστήρια και άλλους συναδέλφους.

Έχω ακούσει λοιπόν για συνεντεύξεις, άλλες εξονυχιστικές και άλλες τυπικές. Στις εξονυχιστικές συνεντεύξεις, μπορεί να σε ρωτήσουν τα πάντα (από το γιατί άργησες να βγάλεις την σχολή σου, αν έχεις πάει στρατό, με ποιον τρόπο κάνεις μάθημα, αν έχεις δικές σου σημειώσεις, αν χρησιμοποιείς βοηθήματα, αν βάζεις ασκήσεις για το σπίτι, αν το μάθημα σου είναι στυλ διάλεξης ή προτιμάς να συμμετέχουν οι μαθητές, πως θα αντιδρούσες σε κάποια προβληματική περίπτωση μαθητή, ακόμη και πόσες ώρες θεωρείς εσύ ότι πρέπει να διδάσκεται ένα συγκεκριμένο μάθημα, πότε σκοπεύεις να βγάλεις την ύλη, πότε θα κάνεις επαναλήψεις, πόσα διαγωνίσματα θα βάλεις μέσα στην χρονιά, και πάει λέγοντας).

Το πιο ακραίο που έχω ακούσει, είναι, μετά την συνέντευξη, να σε βάλουν να κάνεις μια ώρα μάθημα σε κάποιον υπεύθυνο του φροντιστηρίου, για να σε τσεκάρει. Το πιο χαζό που έχω ακούσει, είναι να σε βάλουν να κάνεις μια ώρα μάθημα στον καλύτερο μαθητή του φροντιστηρίου και να σε τσεκάρει αυτός (!!!).

Με λίγα λόγια, δεν υπάρχουν στάνταρ.
:P:P Συνέντευξη στον καλύτερο του φροντιστηρίου πρώτη φορά ακούω.. Γενικά τα υπόλοιπα τα έχω ψιλοακούσει όπως και το να μη σε ρωτάνε τίποτα και να σε παίρνουν το έχω ακούσει... Πάντως οι μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων μου έχουν πει ότι σε εξετάζουν και γραπτώς ..Ισχύει αυτό? Εχετε ακούσει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
:P:P Συνέντευξη στον καλύτερο του φροντιστηρίου πρώτη φορά ακούω.. Γενικά τα υπόλοιπα τα έχω ψιλοακούσει όπως και το να μη σε ρωτάνε τίποτα και να σε παίρνουν το έχω ακούσει... Πάντως οι μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων μου έχουν πει ότι σε εξετάζουν και γραπτώς ..Ισχύει αυτό? Εχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

Όχι συνέντευξη, μάθημα του έκανε.

Όσο για το δεύτερο, δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν σοκάρομαι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:P:P Συνέντευξη στον καλύτερο του φροντιστηρίου πρώτη φορά ακούω.. Γενικά τα υπόλοιπα τα έχω ψιλοακούσει όπως και το να μη σε ρωτάνε τίποτα και να σε παίρνουν το έχω ακούσει... Πάντως οι μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων μου έχουν πει ότι σε εξετάζουν και γραπτώς ..Ισχύει αυτό? Εχετε ακούσει κάτι τέτοιο?

Το τελευταίο ισχύει και το λέω από προσωπική εμπειρία, τουλάχιστον για το φροντιστήριο στο οποίο εργαζόμουν. Ωστόσο η γραπτή δοκιμασία στην οποία σε υποβάλλουν είναι γενικού περιεχομένου και επιπέδου λυκείου (αντιστοιχου των πανελλαδικών βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
physics_world: δεν πήγα προετοιμασμένη ότι θα τους παρουσιάσω το τάδε θέμα εκείνοι εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί με το τάδε φαινόμενο και μου είπαν να το παρουσιάσω (έδωσαν και χρόνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τύφλα να έχει ο ΑΣΕΠ δηλαδή! Γελοία πράγματα σε μια εποχή που η ανάγκη για φιλότιμη εργασία είναι επιτακτική κυρίως για βιοπορισμό (και για κάποιους που έχουν συνείδηση είναι λειτούργημα: ασχέτως αν μιλάμε για ιδιωτική ή δημόσια παιδεία*). Δηλαδή το αφεντικό του φροντιστηρίου είναι ο "γαμάτος" επιστήμονας; Ή ο κατάλληλος δάσκαλος για να κρίνει έναν συνάδελφο; Πάμε καλά λέω εγώ;

*στην ουσία και η δημόσια παιδεία ιδιωτική είναι, αφού δεν είναι δωρεά κάποιου ευεργέτη αλλά το "πακέτο" πάει στη φορολογία των πολιτών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Μεταξύ μας, κι εγώ αν είχα δικό μου φροντιστήριο, θα περνούσα απο τεράστιο check κάποιον πριν τον προσλάβω. Το οτι έχει κάποιος ένα πτυχίο δε σημαίνει οτι είναι καλός, έχει γνώσεις και μεταδοτικότητα. Δε θα ρίσκαρα τη φήμη του φροντιστηρίου και να έβαζα όποιον να 'ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι τα λεφτά που δίνουν τα φροντιστήρια είναι της πλάκας.Μιλάμε για 500 ευρώ και πολλά λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjdjbakos

Νεοφερμένος

Ο jjdjbakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι τα λεφτά που δίνουν τα φροντιστήρια είναι της πλάκας.Μιλάμε για 500 ευρώ και πολλά λέω
Οντως...Αν και ,παρα την κριση, τα περισσοτερα εχουν μεγαλη πελατεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τύφλα να έχει ο ΑΣΕΠ δηλαδή! Γελοία πράγματα σε μια εποχή που η ανάγκη για φιλότιμη εργασία είναι επιτακτική κυρίως για βιοπορισμό (και για κάποιους που έχουν συνείδηση είναι λειτούργημα: ασχέτως αν μιλάμε για ιδιωτική ή δημόσια παιδεία*). Δηλαδή το αφεντικό του φροντιστηρίου είναι ο "γαμάτος" επιστήμονας; Ή ο κατάλληλος δάσκαλος για να κρίνει έναν συνάδελφο; Πάμε καλά λέω εγώ;

*στην ουσία και η δημόσια παιδεία ιδιωτική είναι, αφού δεν είναι δωρεά κάποιου ευεργέτη αλλά το "πακέτο" πάει στη φορολογία των πολιτών...

Εφόσον αυτός είναι που θα τον πληρώνει, θεωρώ ότι έχει το ελεύθερο να επιλέξει ό,τι κριτήριο γουστάρει. Στο κάτω κάτω, ξέρει και ο ίδιος, ότι αν δεν έχει καλούς καθηγητές, δεν θα έχει και πελατεία. Μπορεί όντως να μην είναι ο κατάλληλος για να κρίνει, είναι όμως αυτός που έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι.

Όσο για την -μη, κατ' εσέ- διάκριση της δημόσιας και ιδιωτικής παιδείας, το κριτήριο που τις ξεχωρίζει δεν είναι μόνο αν τις πληρώνουμε ή αν είναι τζάμπα. Όλα τα "δημόσια" τα πληρώνεις, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι και ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top