Θέματα γραμμικού σχεδίου

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δεν ειναι μονο αυτο που λεει η βαλια,οτι οι ωρες δηλαδη ειναι λιγες...απλα σε μερικα λυκεια (πχ στο δικο μας,της πολης εννοω) δεν διδασκεται καθολου γιατι δεν υπαρχουν αρκετα παιδια για να δημιουργηθει τμημα?σορρυ κι αμα μετα δεν περασεις αρχιτεκτονικη?τσαμπα τα λεφτα?

Πράγματι. Σε πολλά σχολεία συμβαίνει αυτό που λες. Δικαιολογείται μόνο υπό την έννοια ότι δεν είναι δυνατό να πληρώνεται καθηγητής για 2 άτομα. Αλλά ακόμη κι αυτό όμως δεν μου φαίνεται επαρκής δικαιολογία.

Κι αν δεν περάσεις αρχιτεκτονική... Δεν είναι ακριβώς τσάμπα. Αν δεν περάσεις αρχιτεκτονική, ή σε όποια σχολή θέλεις που απαιτεί σχέδιο, υπάρχει η πιθανότητα να περάσει σε μια άλλη με λιγότερα μόρια που θα σου αρέσει κι αυτή. Κι έπειτα, το σχέδιο είναι κάτι που θέλει πολύ χρόνο και δουλειά. Δεν είναι απλά άλλο ένα ολιγόωρο φροντιστήριο που θα μπει μέσα στο πρόγραμμα του μαθητή... Όποιος το παρακολουθεί, σημαίνει ότι το θέλει πολύ. Και άρα υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να ξαναδώσει, έχοντας μάλιστα και ένα υπόβαθρο ενός χρόνου στο σχέδιο.;)

να σας ρωτησω κατι... στις εξετασεις απο ΜΙΑ κατοψη σχεδιαζεται το θεμα ή πρεπει να σχεδιαστει με διαφορες κατοψεις?

Δεν αντιλαμβάνομαι τί σημαίνει 'με διαφορετικές κατόψεις'. Αν θες να το εξηγήσεις...

Η εξέταση πάντως περιλαμβάνει τουλάχιστον δύο τύπους σχεδίων, κάτοψη και τομή. Μπορεί να ζητείται και όψη. Ανάλογα με το θέμα, μπορεί να ζητούνται και παραπάνω από μία κάτοψη.
Τα σχέδια δίνονται όλα, συνήθως σε κλίμακα 1:100 που χωράει στο χαρτί Α4 της εκφώνησης, με διαστάσεις, και ζητείται ουσιαστικά η αντιγραφή τους σε μεγαλύτερη κλίμακα.
Γι αυτό και θεωρώ πως δεν πρόκειται για σοβαρή εξέταση.

Μπορείς να δεις εδώ:https://www.ypepth.gr/efarmoges/themata.php κάποια θέματα για να πάρεις μια ιδέα (για την εξέταση, όχι την αρχιτεκτονική:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι τί σημαίνει 'με διαφορετικές κατόψεις'. Αν θες να το εξηγήσεις...

Η εξέταση πάντως περιλαμβάνει τουλάχιστον δύο τύπους σχεδίων, κάτοψη και τομή. Μπορεί να ζητείται και όψη. Ανάλογα με το θέμα, μπορεί να ζητούνται και παραπάνω από μία κάτοψη.
δεν το ειχα θεσει και πολυ...τεσπα καταλαβες...αυτο που μου ειπες εννοουσα

Τα σχέδια δίνονται όλα, συνήθως σε κλίμακα 1:100 που χωράει στο χαρτί Α4 της εκφώνησης, με διαστάσεις, και ζητείται ουσιαστικά η αντιγραφή τους σε μεγαλύτερη κλίμακα.
ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ? στη διευθυνση που μου 'δωσες τουλαχιστον σχεδια δεν βλεπω...μονο τις διαστασεις που θα πρεπει να εχουν(οι οποιες αλλαζουν γιατι δινονται σε διαφορετικη κλιμακα)

και τωρα να υποβαλλω και τις αλλες ερωτησεις μου!...
α) σε τι κλιμακα σχεδιαζει ο εξεταζομενος?καπου πηρε το ματι μου ενα 1:50 αλλα υποθετω δεν ηταν αυτο γιατι ειναι λιγο δυσκολακι...
2)σε τι μεγεθος χαρτιου σχεδιαζει ο εξεταζομενος στο γραμμικο σχεδιο και σε τι στο ελευθερο?


Γιατί δεν είναι σοβαρό το επίπεδο που ζητείται? Γιατί δεν είναι επιπέδου αρχιτεκτονικής?
Ε, δεν είναι, όταν ζητούμενο είναι μια απλή αντιγραφή κακού επιπέδου σχεδίων όπου ο καθένας χωρίς να ξέρει τα βασικά μπορεί να περάσει.
1)εννοειται οτι δεν ειναι επιπεδο αρχιτεκτονικης και φυσικα δεν πρεπει να ειναι γιατι δεν εχεις διδαχτει κατι τετοιο
2)πως να περασει καποιος χωρις να ξερει τα βασικα?αμα ειναι ετσι γιατι πανε φροντιστηρια?(εκτος και αν εννοεις τα βασικα για επιπεδο αρχιτεκτονικης και του συγκεκριμενου της εξετασης γραμικου σχεδιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δεν το ειχα θεσει και πολυ...τεσπα καταλαβες...αυτο που μου ειπες εννοουσα

ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ? στη διευθυνση που μου 'δωσες τουλαχιστον σχεδια δεν βλεπω...μονο τις διαστασεις που θα πρεπει να εχουν(οι οποιες αλλαζουν γιατι δινονται σε διαφορετικη κλιμακα)

και τωρα να υποβαλλω και τις αλλες ερωτησεις μου!...
α) σε τι κλιμακα σχεδιαζει ο εξεταζομενος?καπου πηρε το ματι μου ενα 1:50 αλλα υποθετω δεν ηταν αυτο γιατι ειναι λιγο δυσκολακι...
2)σε τι μεγεθος χαρτιου σχεδιαζει ο εξεταζομενος στο γραμμικο σχεδιο και σε τι στο ελευθερο?


1)εννοειται οτι δεν ειναι επιπεδο αρχιτεκτονικης και φυσικα δεν πρεπει να ειναι γιατι δεν εχεις διδαχτει κατι τετοιο
2)πως να περασει καποιος χωρις να ξερει τα βασικα?αμα ειναι ετσι γιατι πανε φροντιστηρια?(εκτος και αν εννοεις τα βασικα για επιπεδο αρχιτεκτονικης και του συγκεκριμενου της εξετασης γραμικου σχεδιου)

Στη διεύθυνση που έδωσα μπορείς να κατεβάσεις αρχεία .zip με τις εκφωνήσεις σε .pdf και τα σχέδια σε .jpg.
Οι διαστάσεις που δίνονται είναι οι πραγματικές. Ο εξεταζόμενος τις μεταφέρει στην κλίμακα που πρέπει;)

Σε 1:50 σχεδιάζει ο εξεταζόμενος. Γιατί είναι δύσκολο?:hmm:
Το ελεύθερο σε χαρτί 50x50 εκατοστών. Το γραμμικό σε 50x70 αν θυμάμαι καλά.

1. Δεν έχει διδαχτεί ο μαθητής σύνθεση. Στο μάθημα 'αρχιτεκτονικό σχέδιο' διδάσκονται οι αρχές του αρχιτεκτονικού σχεδίου που θα έπρεπε και να εξετάζονται.
2. Τα βασικά του αρχιτεκτονικού σχεδίου εννοώ. Το να ξέρεις να κρατάς το πενάκι θεωρείται δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οι διαστάσεις που δίνονται είναι οι πραγματικές. Ο εξεταζόμενος τις μεταφέρει στην κλίμακα που πρέπει;)
αυτο το καταλαβα.αυτο που σου ειπα ειναι οτι δεν ειδα στα θεματα να υπαρχει σχεδιον και εσυ να το αντιγραφεις σε αλλη κλιμακα,ειδα να υπαρχουν διαστασεις και εσυ να τις μεταφερεις σε αλλη κλιμακα.
Σε 1:50 σχεδιάζει ο εξεταζόμενος. Γιατί είναι δύσκολο?:hmm:
οχι δεν ειναι τελικα.δεν το ειχα σκεφτει και πολυ καλα.
2. Τα βασικά του αρχιτεκτονικού σχεδίου εννοώ. Το να ξέρεις να κρατάς το πενάκι θεωρείται δεδομένο.
ποιο πενακι?τι πενακι?με τι γραφεις?????????!!!!!!σορρυ αλλα το πενακι δεν σβηνει!!
και κατι ακομα...
τι γεωμετρικα οργανα επιτρεπονται στο γραμμικο σχεδιο (φανταζομαι στο ελευθερο δεν επιτρεπονται καθολου,ε?)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
αυτο το καταλαβα.αυτο που σου ειπα ειναι οτι δεν ειδα στα θεματα να υπαρχει σχεδιον και εσυ να το αντιγραφεις σε αλλη κλιμακα,ειδα να υπαρχουν διαστασεις και εσυ να τις μεταφερεις σε αλλη κλιμακα.

οχι δεν ειναι τελικα.δεν το ειχα σκεφτει και πολυ καλα.

ποιο πενακι?τι πενακι?με τι γραφεις?????????!!!!!!σορρυ αλλα το πενακι δεν σβηνει!!
και κατι ακομα...
τι γεωμετρικα οργανα επιτρεπονται στο γραμμικο σχεδιο (φανταζομαι στο ελευθερο δεν επιτρεπονται καθολου,ε?)?

Τα σχέδια υπάρχουν, ελπίζω να τα βρήκες.;)

Πενάκι, για την ακρίβεια rapidograph. Για παράδειγμα αυτά:


Το πενάκι σβήνει (ειδικά στο χαρτί που χρησιμοποιείται για τις εξετάσεις (schoeller γυαλιστερό) Ελπίζω να έγραψα σωστά το όνομα...:P με ειδική γόμα μελανιού, και με ξυραφάκι (χρησιμοποιείται περισσότερο στα διαφανή χαρτιά)

Στην εξέταση επιτρέπονται τρίγωνα (ορθογώνια με οξείες γωνίες 30-60 και 45-45), χάρακας, διαβήτης, πινακίδα με παραλληλογράφο (προτιμάται)

ή ταυ.

Αν θυμάμαι καλά επιτρέπονται και τα καμπυλόγραμμα,

σε περίπτωση που χρειαστεί να σχεδιαστούν ελλείψεις.
Απαγορεύονται τα κλιμακόμετρα

και τα stencils.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κλελια

Νεοφερμένος

Η κλελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ρε παιδια λυστε μου μια απορια...το γραμμικο σχεδιο της β' λυκειου εξεταζεται στο τελος των ιουνιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ρε παιδια λυστε μου μια απορια...το γραμμικο σχεδιο της β' λυκειου εξεταζεται στο τελος των ιουνιο??

Εξετάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κλελια

Νεοφερμένος

Η κλελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πωωω...οκ!ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicart

Νεοφερμένος

Η vicart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Και εγώ φέτος θα δώσω γραμμικό και ελεύθερο σχέδιο. Ήθελα να σας ρωτήσω (αν και υπάρχει πιο πάνω το σχετικό μήνυμα με τα υλικά που χρειάζονται και απαγορεύονται) , εαν κάποιος γνωρίζει, να μου παραθέσει μια λίστα με τα υλικά που απαγορεύονται στις εξετάσεις και με αυτά που χρειάζονται, διότι δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει δώσει , να μου πει πως είναι. (Ε, προφανώς για να μην τα γνωρίζω όλα αυτά, δεν πηγαίνω φροντηστήριο- λόγω οικονομικών ! .. Αλλά δεν ανυσηχώ και ιδιαίτερα διότι ασχολούμαι με το σχέδιο χρόνια και ξέρω αρκετά πράματα, έχω εμπειρία δηλαδή).. :) Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top