10%: Συμφωνείτε ή όχι με την ύπαρξη του;

10%: Συμφωνείτε ή όχι με την ύπαρξη του;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 55)
  • Ναι

    Ψήφοι: 24 43.6%
  • Ναι,αλλά με τροποποιήσεις

    Ψήφοι: 21 38.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 7 12.7%
  • Με αφήνει αδιάφορο

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Είμαι κουμπάκιας

    Ψήφοι: 2 3.6%

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλό είναι το 10%.
Είναι μια δεύτερη ευκαιρία για όποιον έχασε για λίγα μόρια τη σχολή του.
Οι αδικίες είναι διάφορες.

Εγώ που πέρασα σε μία σχολή και γράφτηκα και μετά αποφάσισα να ξαναδώσω είχα φάει μια θέση.
Όταν κάποιος κάνει 10% και τελικά δεν πάει έχει φάει μια θέση είναι αδικία.
Όταν κάποιος περνάει σε μια σχολή και δεν πατάει ποτέ είναι αδικία για κάποιον που αν είχε περάσει θα ήταν πιο επιμελής γιατί τη λατρεύει τη σχολή.
Όταν κάποιος χάνει τη σχολή του για ένα μόριο....αυτό δεν είναι αδικία ντάξει,μαλακία είναι.
Όταν κάποιος κάνει μηχανογραφικό ενώ ξέρει ότι θα σπουδάσει εξωτερικό κι απλά τρώει μια θέση είναι αδικία.
Αυτός που γράφει 20 στις πανελλήνιες γιατί έτυχε να διαβάσει μόνο αυτά που έπεσαν μια μέρα πριν είναι αδικία γι'αυτόν που διάβασε τα πάντα και τον έπιασε κόψιμο και δεν τα έγραψα...εντάξει ίσως κι αυτό είναι μαλακία.
Όταν κάποιος αντιγράφει από εσένα ακριβώς ό,τι γράφεις και παίρνει μεγαλύτερο βαθμό...είναι αδικία.
Όταν κάποιος έχει κολλητό τον απουσιολόγο και του σβήνει απουσίες ενώ ο άλλος τον βρίζει και χάνει την τάξη από τις απουσίες είναι αδικία.
Όταν η φίλη σου τρώει 5 τσιζμπεργκερ και δεν παίρνει γραμμάριο κι εσύ τρώς μισή πατάτα τηγανιτή και φτιάχνει μπούτια είναι αδικία.
Όταν η τυρόπιτα από 100 δραχμές πήγες ένα ευρώ ήταν αδικία.
Όταν ο λυκειάρχης σε αντιπαθεί και σε βάζει κάθε πρωί επίτηδες να λες προσευχή είναι αδικία.
Όταν ο κολλητός σου σου τρώει τη γκόμενα που είδες πρώτος είναι αδικία.
Όταν πετάς το φαί σου γιατί έχεις νεύρα και δεν πεινάς και το αφρικανάκι δεν έχει να φάει είναι αδικία.
Όταν ο Πολύτεκνος με 4 πέρασε Αρχιτεκτόνων και εσύ με τα 31.439 μόρια δεν πέρασες είναι αδικία.
Όταν διαβάζεις 3 βδομάδες ένα μάθημα και πας και παίρνεις 4 είναι, ενώ ο κολλητός σου διάβασε 4 μέρες κι έγραψε 7 είναι αδικία-μαλακία.
Όταν μιλάς στο κινητό με κάποιον που γουστάρεις και τελειώνει η μπαταρία είναι αδικία απ'το Θεό!
Όταν τα τσιγάρα από 3 ευρώ πήγαν 4 ήταν αδικία.
Όταν πληρώνει φόρο για το φοιτητικό σπίτι που νοικιάζεις στο παιδί σου και δεν είναι δικό σου είναι αδικία.
Όταν περιμένεις 3 ώρες στην ουρά της τράπεζας και έρχεται η συνυφάδα του ταμία ''να του πει κάτι'' και περνάει μπροστά είναι αδικία.
Όταν 2 χρόνια κάνεις μια εργασία και τελικά στην κλέβει ο ανταγωνιστής καθηγητής και την δημοσιεύει με το όνομά του είναι αδικία.
Όταν σε ξυπνάει η μάνα σου από τις 7μιση το πρωί γιατί είδε στον ύπνο της ότι της είπες να σε ξυπνήσει είναι αδικία.
Όταν βγάζεις το φαί από το φούρνου και καίγονται τα δάχτυλά σου και πέφτει το ταψί κάτω, ΑΝΑΠΟΔΑ, είναι αδικία.
Όταν κάποιος χάνει τη σχολή του για ένα μόριο....αυτό δεν είναι αδικία ντάξει,μαλακία είναι.
τουλαχιστον γι'αυτο ειναι το 10% να δικαιωσει καποιους! (η κορη μου το 2011 για 1 μοριο εχασε τη σχολη που ηθελε και φετος μαζι με τους υποψηφιους του 2010 δεν την επιασε με το 10% για 1177):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ειμαι εντελως κατα με την υπαρξη του 10%...
Καθε χρονο τα θεματα των Πανελληνιων εχουν διαφορετικη δυσκολια....επομενως,ειναι αδικο επειδη επεσαν δυσκολα θεματα την επομενη χρονια και επεσαν οι βασεις να 'φαει' τη θεση ενα παιδι που περυσι τα πηγε καλα επειδη τα θεματα ηταν πιο βατα......αφηστε κιολας που παιζει να προτιμησει την αρχικη του σχολη, να μην παει στην νεα και κριμα για το παιδι που θα εμπαινε κανονικα και την εχασε αδικα!!!μεγαλες αδικιες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ειμαι εντελως κατα με την υπαρξη του 10%...
Καθε χρονο τα θεματα των Πανελληνιων εχουν διαφορετικη δυσκολια....επομενως,ειναι αδικο επειδη επεσαν δυσκολα θεματα την επομενη χρονια και επεσαν οι βασεις να 'φαει' τη θεση ενα παιδι που περυσι τα πηγε καλα επειδη τα θεματα ηταν πιο βατα......αφηστε κιολας που παιζει να προτιμησει την αρχικη του σχολη, να μην παει στην νεα και κριμα για το παιδι που θα εμπαινε κανονικα και την εχασε αδικα!!!μεγαλες αδικιες....

Ναι άλλη δυσκολία έχουν τα θέματα όμως η βάση εισαγωγής και τα μόρια είναι εντελώς διαφορετικά!!!έχεις δει ποτέ τα μόρια εισαγωγής με το 10 %?????....και όπως γράφτηκε σε άλλες σελίδες αυτοί που μπαίνουν με το 10% δεν κλέβουν καμία θέση...

Και με αυτή την λογική περι αδικιών και διαφορετικής δυσκολίας πρέπει να καταργηθούν και οι κατατακτήριες γιατι τα άτομα αυτά δεν μπήκαν στην σχολή με την ίδια δυσκολία θεμάτων των πανελληνίων.....Να απαγορεύσουν την είσοδο στη χώρα και σε αυτούς που σπούδασαν στο εξωτερικό γιατί δεν φοίτησαν σε μια σχολή δίνοντας εξετάσεις στην ίδια δυσκολία θεμάτων των πανελληνίων...Έλεος πια με τα μόρια που έβγαλε ο καθένας στις πανελλήνιες, λες και είναι εφόρου ζωής.......
Είτε εισαχθείς σε μια σχολή με 20.000 μόρια είτε με 10.000 είτε με 0 (εξωτερικό) το θέμα είναι τι θα μάθεις μέσα στην ίδια σου τη σχολή και ο άξιος φυσικά θα φανεί.
Επίσης αδικία είναι και το παρών σύστημα ως έχει...γιατί βλέπουμε πχ σε μια σχολή που εισάγονται 150 άτομα ο βαθμός πρόσβασης να καθορίζεται σύμφωνα με τα μόρια του τελευταίου.Άρα το νούμερο 150 έχει χαώδη διαφορά στα μόρια με τον πρώτο!!!!!άρα και αυτό αδικία είναι!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tomatojuice19

Νεοφερμένος

Ο Tomatojuice19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είμαι 17 χρόνων και σε λίγους μήνες θα πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω κάθε μέρα στην υπόλοιπη ζωή μου. Και μόνο η σκέψη με αγχωνει. Δεν έχω ιδέα αν η σχολη που θα διαλέξω θα μου ταιριάζει πραγματικά και το μόνο που μου δίνει ελπίδα ειναι το 10%. Τουλάχιστον θα μπορώ να έχω μια δεύτερη ευκαιρία την επόμενη χρόνια αν δεν κάνω την σωστή επιλογή. Προσωπικά δεν βλέπω τίποτα κακό με αυτο. Οπότε δεν θέλω με τίποτα να καταργηθεί. Συμφωνώ πάντως πως θα ηταν πολυ ωραίο οι θέσεις απο το 10% που έμειναν κενές να δοθούν στους υποψήφιους με το 90%.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Να πω κάτι πολύ απλό;
Το σύστημα είναι άθλιο, το ξέρουμε. Με το 90 τι γίνεται; Κάποιος που έχει παραπάνω μόρια από εσένα μπορεί να σου φάει τη θέση και ας μη θέλει αυτή τη σχολή.
Έτσι γίνεται και με το 10.
DEAL WITH IT.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Να πω κάτι πολύ απλό;
Το σύστημα είναι άθλιο, το ξέρουμε. Με το 90 τι γίνεται; Κάποιος που έχει παραπάνω μόρια από εσένα μπορεί να σου φάει τη θέση και ας μη θέλει αυτή τη σχολή.
Έτσι γίνεται και με το 10.
DEAL WITH IT.
Τοσο απλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Το 10% ωφελεί αρκετά παιδιά από όσο ξέρω..
Τους δίνει την ευκαιρία (ειδικά αν έχουν αρκετά μόρια) να αλλάξουν σχολή σε περίπτωση που δεν τους ενθουσιάσε ή μετάνιωσαν για αυτήν που επέλεξαν(άνθρωποι ειμαστε,λαθη κανουμε πολλες φορες),γλιτώνοντάς τους έτσι κι από τον κόπο της επανεξέτασης,η οποία είναι φυσικά συνυφασμένη με άλλον έναν κατάκοπο χρόνο προετοιμασίας (άλλωστε γιατί να ξαναδώσουν αν ήδη έχουν αρκετά μόρια ώστε να μπουν στη σχολή που έπειτα θα διαλέξουν;)..
Από αυτήν την άποψη ωφελεί να ξανακάνει κανείς μηχανογραφικό με το 10%.
Όσο γι'αυτό που λέτε με τον ανταγωνισμό και της ''κλοπής'' θέσεων,μην αναλώνεστε τσάμπα αναλύοντάς το,καθώς τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν και στο 90%...
Τόσο στο ένα,όσο και στο άλλο ζήτημα η ίδια σαπίλα επικρατεί,παντού υπάρχουν αυτοί οι λεγόμενοι αδιάφοροι για τους υπολοίπους..
Γνώμη μου είναι η αυτόματη διαγραφή του υποψηφίου από την προηγούμενη σχολή του (όπως προείπαν και κάποια παιδιά από εδώ).Εκεί ναι,θα φανεί η μαγκιά του καθενός...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στο κάτω κάτω είναι λογικό να αλλάξεις γνώμη για μια σχολή ή να αλλάξουν τα οικονομικά σου και να μην μπορούν να σε σπουδάσουν οι γονείς σου. Εγώ ας πούμε στο μηχανογραφικό μου δήλωσα μόνο 4 σχολές, οι δύο πρώτες αφορούσα τα αντικείμενα που με ενδιέφεραν και ήταν στην πόλη μου, η τρίτη ήταν η αντίστοιχη πρώτη αλλά σε άλλη πόλη και η τέταρτη ήταν με πολύ χαμηλά μόρια, ένα μαξιλαράκι σε περίπτωση που ανέβαιναν οι άλλες για να έχω έστω πάσο.\

Περνάω στην τρίτη μου επιλογή και οι δικοί μου κουτσά στραβά με στέλνουνε. Η σχολή δεν ήταν όπως ακριβώς την περίμενα αλλά είναι αρκετά ικανοποιητική. Τα οικονομικά όμως των γονιών μου χειροτερεύουν όλο και πιο πολύ και πολύ πιθανόν σε ένα ή δύο έτη να μην μπορώ να μένω πια εδώ και να σπουδάσω, γιατί λοιπόν να μην έχω την ευκαιρία να πάω σε μια από τις δύο άλλες μου επιλογές που είναι στην πόλη μου εφόσον πέσουν τα μόρια?

Διάβασα κάπου ανάμεσα στις σελίδες για διαγραφή από την προηγούμενη σχολή σου αν δίνεις με 10%. Και αν δηλαδή δεν πιάσεις την σχολή που θέλεις μένεις εκτός πανεπιστημίου νέτα σκέτα? Να βάλουμε δηλαδή τον εκάστοτε υποψήφιο όχι μόνο να διακινδυνέψει να χάσει την ιδιότητα του σαν φοιτητής (με πάσα, επιδόματα και ότι συνεπάγεται αυτό), δύο χρόνια από την ζωή του και να τον υποβάλουμε ξανά στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πανελληνίων μόνο και μόνο για να μην "φάει" την θέση από κάποιον άλλο?

Προσωπικά δεν θεωρώ πως έφαγα τίποτα από κανέναν. Γιατί πολύ απλά έκατσα, ξεκωλιάστηκα, διάβασα και έγραψα και πέρασα στην γαμημένη την σχολή και αν κάποιος άλλος έμεινε απέξω γιατί μπήκα πρώτη εγώ κακό του κεφαλιού του. Και στο κάτω κάτω αντικειμενικά η πραγματικότητα που συναντάς όταν περνάς σε μια σχολή είναι τελείως διαφορετική από αυτή που φανταζόσουν όταν συμπλήρωνες μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Διάβασα κάπου ανάμεσα στις σελίδες για διαγραφή από την προηγούμενη σχολή σου αν δίνεις με 10%. Και αν δηλαδή δεν πιάσεις την σχολή που θέλεις μένεις εκτός πανεπιστημίου νέτα σκέτα?
Πουθενά κανένας δεν έγραψε κάτι τέτοιο. Αυτό που προτάθηκε (και μάλιστα τελευταία έμαθα ότι το συζητάνε και στο υπουργείο), είναι να διαγράφεσαι αυτόματα από την προηγούμενη σχολή σου, μόνον ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 10% σε καινούργια. Έτσι θα γλυτώσουμε από αυτούς που κάνουν με το 10% "για πλάκα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis28

Νεοφερμένος

Ο orestis28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
συμφωνω με το 10 % αλλα με την τροποποιηση οτι οποιοσ δηλωνει και περναει σε καποια σχολη με το 10% θα πρεπει να διαγραφεται αμεσωσ απο την προηγουμενη σχολη που εχει περασει με τισ πανελλαδικεσ και να γραφεται σε αυτην που περασε με το 10 % χωρισ την δυνατοτητα επιλογησ να παραμεινει στην προηγουμενη σχολη....
εγώ έχω περάσει πάντειο, απλά έκανα και 10 τοις εκατό και πέρασα επαρχεία, τώρα όμως δεν έχω λεφτά για επαρχεία και δεν θα πάω, διαγράφομαι από την πάντειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
egw exw perasei panteio, apla ekana kai 10 tis ekato kai perasa eparxeia, twra omws den exw lefta gia eparxeia kai den tha paw, diagrafomai apo tin panteio?
Μπορείς να παραμείνεις στην Πάνετιο, αρκεί να μην εγγραφείς στη νέα σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top