Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
opel corsa! ε? ε?:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καίνε πολύ τα ρημάδια! Τπτ άλλο; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το 1400 εχει μέση κατανάλωση εχει 5,9.
Για τι κατανάλωση μιλαμε δηλαδη;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Καίνε πολύ τα ρημάδια! Τπτ άλλο; :D
αμέ. Παίρνεις με 1000 ευρώ έναν ηλιακό θερμοσίφωνα, πετάς το μπόιλερ, κρατάς το πάνελ, το προσαρμόζεις πάνω στο αμάξι και δε καις καθόλου βενζίνη.
Απλά δε βγαίνεις το βράδυ:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το 1400 εχει μέση κατανάλωση εχει 5,9.
Για τι κατανάλωση μιλαμε δηλαδη;:P
Αστερι θα ταν αν ειχε τοση :P. Bαλε κατι. Τα 1400αρια με αυτοματο κιβωτιο καινε περιπου 7 και εκεινα με χειροκινητο κιβωτιο, 9 (!!).
Kαι απο τιμες ξεκινανε 13.360 και πανε μεχρι 15μιση περιπου. Ειναι ωραιο αυτοκινητο, αλλά ειναι λιγο τσουχτερο.
.


Επισης μπορεις να δεις και το Mazda 2 που ειναι φρεσκο μοντελο (δεν εβγαζε καν Mazda 2 η εταιρεια παλια).





Βγαινει με κινητηραες 1300κ.εκ (75 η 86 ιππους) και 1500κ.εκ. (103 ιππους). Απο 11.500 ευρω, μεχρι 16.500. Για τους 86 ιππους ξεκινας απο 13.300. Δεν ειναι και το πιο φθηνο δλδ. Ομως εχει πολυ καλη καταναλωση και θα εχει και καλη αντοχη καθοτι mazda. Η καταναλωση ειναι συμφωνα με την εταιρεια, 5.4 για τα 1300 και 5.9 για τα 1500.



Επισης μπορεις να κοιταξεις το Mitsubishi Colt.



Aυτο ειναι αλλος συνδυασμος. Εχει καλες τιμες, καλο κινητηρα, οκ καταναλωση, και τη μεγαλυτερη εγγυηση απο ολους (7 χρονια). Το 1300 βγαζει 95 ιππους (υπερ-αρκετοι για 970 κιλα) και καταναλωση περιπου 6 λιτρα/100χλμ.(υπαρχει σε καμποσα χρωματα, μην αγχωνεσαι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αστερι θα ταν αν ειχε τοση :P. Bαλε κατι. Τα 1400αρια με αυτοματο κιβωτιο καινε περιπου 7 και εκεινα με χειροκινητο κιβωτιο, 9 (!!).
Αυτό το 9αρι το χω νιωσει απο πρωτο χερι :P
Kαι απο τιμες ξεκινανε 13.360 και πανε μεχρι 15μιση περιπου. Ειναι ωραιο αυτοκινητο, αλλά ειναι λιγο τσουχτερο.
Για τιμη επειδη ειδα προσφατα για swift και corsa στα 1400 δεν ειχαν μεγαλη διαφορα.
Το εχω πάντως απο τις πιο αξιολογες επιλογες σε αυτη την κατηγορια.

Κι αυτα που εβαλες μου φαινονται καλες επιλογες.(αλλα εγω ειμαι κολλημενος με τα γερμανικα :P)

και μολις βρηκα καποιες ενδεικτικες τιμες , οποτε το 1400 ξεπερναει τα 12.500 ευρω.
Corsa 1.0
Essentia 10.590
Essentia Full 10.920
Enjoy 11.520

Corsa 1.2
Essentia 11.890
Essentia Full 12.22
0 Enjoy 12.820
Sport 13.820
Cosmo 14.320

Corsa 1.4
Enjoy 13.220
Sport 14.220
Cosmo 14.720
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ευχαριστώ παίδες, είσασταν εξυπηρετικότατοι!
Λόρι, παιδί μου, σου είναι εύκολο να βάζεις και κιλά αμαξιού, γιατί, όπως ήδη γνωρίζεις, δεν θέλω να αγοράσω καμιά μαούνα και θα ήθελα ει δυνατόν να πάρω κάτι ελαφρά πιο γρήγορο απ' αυτό που ήδη έχω; (και όταν ακούω 80 άλογα, φαντάζομαι την γιαγιά μου την Αμερσούδα πάνω σε κάρο να πηγαίνει στο σούπερ μάρκετ κι όπως καταλαβαίνεις δεν εμπνέομαι και πολύ.. :P)

Με λίγα λόγια, το colt μάλλον είναι πιο γρήγορο από το Mazda ε; Σε σχέση με αυτό που έχω τι είναι; :D (το σκεφτόμουν κι εγώ το colt πάντως αλλά δεν μ' αρέσει οπτικά πολύ γμτ.. κι όταν λες πολλά χρώματα.. περτικαλί το βγάζει; :bleh: )

Ευχαριστώ, παρακαλείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
[..] κι όταν λες πολλά χρώματα.. περτικαλί το βγάζει; :bleh: )[..]

Σε περτικαλι βγαινει το ford focus

Μοντέλο 2.5 T ST 3θ
Κυβισμός 2.522 κ.εκ
Ισχύς 225/6.000 ίπποι / σ.α.λ.
Ροπή στρέψης 34,1/ 1.600 kgm / σ.α.λ. 0-100 χλμ./ώρα6,8
Τελική ταχύτητα 241 χλμ. / ώρα
Μέση κατανάλωση (κατασκευαστή) 14 λίτρα / 100 χλμ.
Βάρος 1.440 κιλά

Βασική τιμή 28.550

..αλλα και η GT3 RS


Διάταξη/ αριθμός κυλίνδρων 6
Κυβισμός 3.600 cm³
Διάταξη κινητήρα/Κίνηση Κινητήρας πίσω
Ιπποδύναμη 415 ίπποι στις 7.600 σ.α.λ.
Μέγιστη ροπή (Nm) 405 Nm
στις σ.α.λ. 5.500 σ.α.λ.
Σχέση συμπίεσης 12.0 : 1
Κύκλος πλήρωσης Σύστημα εισαγωγής αντήχησης δύο σταδίων


Μηχανικό κιβώτιο
Επιδόσεις Τελική ταχύτητα 310 χλμ./ώρα
Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ./ώρα 4.2 δευτ.
Επιτάχυνση 0 - 160 χλμ./ώρα 8,5 δευτ.
Ρεπρίζ 80 - 120 χλμ./ώρα 6.1 δευτ.

Βασικη τιμή 183.700 ?


..αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτο που θες, ε? :worry::hmm:
















:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι δεν είναι, αλλά είσαι πολύ καλή! :kissing: :look:

Αν και το Focus με λίγο παρακάλι (πολύ δλδ), παίζει να μ' αφήσει ένας φίλος που το έχει να το οδηγήσω.. :P (παρακαλάω κάτι μήνες και ούτε σε ευθεία ενός χιλιομέτρου δεν μου δίνει! :'( :bleh: )

Eννοείται είναι πορτοκαλί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kajira ολα αυτα που ανεφερα ειναι μεταξυ 980 και 1050 κιλα, οποτε μην ανησυχεις, τραβανε. Πορτοκαλί δε θυμαμαι αν βγαινει το colt αλλα δε νομιζω. Δες στην σελιδα της εταιριας που τα εχει.

misslittledevil βαλτη εισαι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πορτοκαλί επίσης είναι και τα αυτοκίνητα της ΔΕΗ, αλλά δεν νομίζω οτι τα πουλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχαχαχχα, καλό Πειρατή! :rofl:

Λόρι 1050 κιλά και 80 ίπποι δεν μου ακούγεται και πολύ ..γρήγορο, τη στιγμή που το δικό μου είναι 1135 κιλά και βγάζει 103 άλογα! :D (Για το mazda είπες ότι για τους 86 ιππους ξεκινας απο 13.300, άρα μάλλον μετά ανεβαίνει πολυ η τιμή..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Παιδια μην κοιτατε τα αλογα μονο σαν τιμη, αλλα και σε ποιες στροφες βγαινουν αυτα τα αλογα. Αν τα βγαζει το καθε αυτο κινητο απο τις 1500 στροφες τραβας και τρακτερ που λεει ο λογος, αλλα αν τα βγαζει στις 7000 τοτε η ανηφορα θα ειναι γολγοθας. Πχ Το colt με 1300 και 95 ιαπωνικα μοσχαρια ενω ειναι ελαφρυτερο κατα 200 κιλα απο το punto και μετα ιδια αλογα με το 1400, το Punto ειναι πιο γρηγορο και σε επιταχυνσεις αλλα και σε τελικη γιατι εχει κοντες σχεσεις με επιπτωση παντα στην καταναλωση, και διαφορα στις στροφες του κινητηρα...

Colt CZ3 η δικη μου προταση.
Επισης μπορεις να δεις και το Mazda 2 που ειναι φρεσκο μοντελο (δεν εβγαζε καν Mazda 2 η εταιρεια παλια)
. Φυσικα και εβγαζε...Απλως ηταν πολυ συντηριτικο για την Ευρωπη και δεν πουλησε. Αν δεν βρεις φωτο στο νετ να πεταχτω σε μια γειτονια εδω διπλα να το βγαλω φωτο αν εχεις απορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια μην κοιτατε τα αλογα μονο σαν τιμη, αλλα και σε ποιες στροφες βγαινουν αυτα τα αλογα. Αν τα βγαζει το καθε αυτο κινητο απο τις 1500 στροφες τραβας και τρακτερ που λεει ο λογος, αλλα αν τα βγαζει στις 7000 τοτε η ανηφορα θα ειναι γολγοθας.
Σωστο αυτο. Βεβαια αυτου του μεγεθους οι κινητηρες για απλά μοντελα, ειναι συνηθως παρομοιοι. Βγαζουν μεγιστη ιπποδυναμη στις 6000 στροφες. Αλλά για την σβελταδα εχει σημασια (ισως μεγαλυτερη) που βγαζει την ροπη. Αυτα τα μικρα, συνηθως την βγαζουν στις 3500 χιλιαδες στροφες.

Πχ Το colt με 1300 και 95 ιαπωνικα μοσχαρια ενω ειναι ελαφρυτερο κατα 200 κιλα απο το punto και μετα ιδια αλογα με το 1400, το Punto ειναι πιο γρηγορο και σε επιταχυνσεις αλλα και σε τελικη γιατι εχει κοντες σχεσεις με επιπτωση παντα στην καταναλωση, και διαφορα στις στροφες του κινητηρα...
200 κιλα ειναι μεγαλη διαφορα. Συμφωνα με το auto Motor Sport, το Punto εχει 0-100 : 13 sec .To περιοδικο DRIVE το εχει στα 13.2 sec. Το Colt, κατα το AMS εχει 11 sec, ενω το DRIVE το δινει 10.5. Καποιο λαθος πρεπει να εχεις κανει, γιατι τα μονα Fiat Grande Punto με 1220 κιλά, ειναι με τους 120 ιππους (1400 κυβικα συν κομπρεσορ) και οχι με τους 95.Και φυσικα ειναι και ακριβοτερα και με τρελη καταναλωση (11.5 λιτρα ! ).

Φυσικα και εβγαζε...Απλως ηταν πολυ συντηριτικο για την Ευρωπη και δεν πουλησε. Αν δεν βρεις φωτο στο νετ να πεταχτω σε μια γειτονια εδω διπλα να το βγαλω φωτο αν εχεις απορια.
Εχεις δικιο, δε το εγραψα σωστα. Εννουσα οτι η Mazda το θεωρει νεο αυτοκινητο και οχι ακριβως διαδοχο πχ του Demio , καθως ειναι μικροτερο (κατηγορια B) ενω τα προηγουμενα ηταν ελαφρως μεγαλυτερα (κατηγορια B+).

Και μερικα νουμερα για την kajira με μια σημαντικη παρατηρηση στο τελος :

Car Brand+Model / HorsePower / Weight / 0-100 / Consumption / EntryLevelPrice

Mitsubishi Colt Cz3___ / 95 / 1010Kg / 10.5-11sec / 6lt στα 100km / 12.240
Mazda 2 1.3lt_______ / 86 / 1034Kg / 11.9-12.9sec / 5.4lt στα 100Km / 13.290
Fiat grande Punto 1.4 / 95 / 1075Kg / 13-13.2sec / 6.1lt στα 100Km / 12.950
Suzuki Swift 1.3____ / 92 / 1070Kg / 11.7sec / 6.2lt στα 100Km / 11.800
Toyota Yaris 1.3____ / 88 / 1057Kg / 12.4sec / 6lt στα 100Km / 12.900
Seat Ibiza 1.4 ______/ 100 / 1100Kg / 11.5sec / 6.7lt στα 100Km / 13.190
Nissan Micra 1.4____/ 88 / 985Kg / 11.8sec / 6.8lt στα 100Κm / 12.680

Oτι δεν εβαλα ειναι επειδη το ειχες αποκλεισει λογω προτιμισης ή λογο τιμης. Ασχετως απο τα νουμερα ομως, (που παιζουν απο πηγη σε πηγη), το καλυτερο ειναι να τα παρεις ολα σβαρνα για test drive. Μονο ετσι θα δεις ποσο σβελτα ειναι, ποσο σαρεσει η ανεση, η ποιοτητα εσωτερικου, ο ηχος, το κιβωτιο , το τιμονι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
μπραβο βρε Λορεν!! :p μια χαρα σε κοβω! μη σου πω δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Σωστο αυτο. Βεβαια αυτου του μεγεθους οι κινητηρες για απλά μοντελα, ειναι συνηθως παρομοιοι. Βγαζουν μεγιστη ιπποδυναμη στις 6000 στροφες. Αλλά για την σβελταδα εχει σημασια (ισως μεγαλυτερη) που βγαζει την ροπη. Αυτα τα μικρα, συνηθως την βγαζουν στις 3500 χιλιαδες στροφες.
Παραξενο αλλα εχω παρατηρησει οτι οι 1.3 ειναι πιο ευκολοι στο να βγαλουν αλογα και πουσαρονται στα ορια πιο ευκολα...Αλλη γεωμετρια? πχ ο νεος 1.3 της Honda βγαζει 103 αλογα. στις 5.500( λογικα και την ροπη ψηλα θα την βγαζει...)
200 κιλα ειναι μεγαλη διαφορα. Συμφωνα με το auto Motor Sport, το Punto εχει 0-100 : 13 sec .To περιοδικο DRIVE το εχει στα 13.2 sec. Το Colt, κατα το AMS εχει 11 sec, ενω το DRIVE το δινει 10.5. Καποιο λαθος πρεπει να εχεις κανει, γιατι τα μονα Fiat Grande Punto με 1220 κιλά, ειναι με τους 120 ιππους (1400 κυβικα συν κομπρεσορ) και οχι με τους 95.Και φυσικα ειναι και ακριβοτερα και με τρελη καταναλωση (11.5 λιτρα ! ).
Εχεις δικιο, μπερδεψα το απλο με το turbo. Αν και το sporting ειναι στα 11.4 sec αν θυμαμαι καλα και οχι 13. Και ζυγιζει 1050 κιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως να πω οτι εχω μεγαλη αγαπη στο fiatακι το punto. Βεβαια εχω ενα πιο παλιο μοντελο, και δεν ξερω πως ειναι το καινουριο, αλλα ειναι πολυ σβελτο και ελαφρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
..και ιταλικό ε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top