Σπουδές στην Ουγγαρία

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι σχετικά νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας για τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Σκέφτομαι να πάω Ουγγαρία και συγκεκριμένα Βουδαπέστη για να γίνω κτηνίατρος.
Στην Βουδαπέστη υπάρχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στην Ευρώπη για αυτό το κλάδο.
Ξέρετε εσείς τίποτα για το επίπεδο σπουδών εκεί; Έχω διαβάσει ότι αρκετά υψηλό.
Γνωρίζεται τίποτα σχετικά με τα δίδακτρα;

Σας παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δες εδώ...

https://www.studysmart.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=278&Itemid=226

Μου βάζεις δύσκολα όμως,ούτε απ'έξω δεν έχω περάσει!:D
Πως κι έτσι;Συγγενείς;

Υ.Γ. Ωραία δίδακτρα έχουνε πάντως,ανταγωνίζονται χαλαρά τους Βούλγαρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όχι δεν έχω συγγενείς εκεί αλλά διαβάζοντας στο ίντερνετ καιρό τώρα βλέπω ότι έχουν πολύ καλό επίπεδο σπουδών και το πανεπιστήμιο είναι ένα από τα καλύτερα όσον αφορά το κλάδο της κτηνιατρικής.
Τώρα όσον αφορά τα δίδακτρα έψαξα στο ίντερνετ και δεν έχουν καμία σχέση με 370 - 540 ευρώ το χρόνο που γράφει το λινκ που μου έδωσες. Βρήκα στο φέισμπουκ φοιτητές και μίλησα με 2 από αυτούς και πραγματικά έχω μπερδευτεί. Ο ένας (Κύπριος) μου λέει ότι είναι 12000 ευρώ το χρόνο και η άλλη (δεν ξέρω την καταγωγή της) μου λέει ακριβώς αυτό --> It varies from semester to semester. In your first year it will be around 6,000 ?. Later on it will be less, around 4,000 ?!<---
Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατίν να διαφέρει τόσο. Και στο ίντερνετ είχα διαβάσει ότι είναι γύρω στις 8000... Ααααα, δεν μπορώ άλλο! Έχω μπερδευτεί! Κάποιος να με βοηθήσει ή έστω να μου πει πως κυμμένονται τα δίδακτρα στο εξωτερικό...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Έλα δε θέλω "ααααα",ψυχραιμία!:P

Έχεις δίκιο,κι εμένα μου φάνηκαν πάρα πολύ λίγα,αν ήταν τόσα πολλοί Έλληνες θα πήγαιναν...ίσως είναι τόσα για τους Ούγγρους πολίτες κι εμάς μας γδύνουν!

Γιατί δεν στέλνεις κάνα e-mail απευθείας στο uni που σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notamember

Νεοφερμένος

Ο notamember αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους..Τον σεπτέμβρη καλός εχώντων των πραγμάτων,ανεβαίνω Ουγγαρία και συγκεκριμένα στη βουδαπέστη για σπουδές πάνω στο τομέα της ψυχολογίας..Μια γενική εικόνα για το τι θα συναντήσω εκεί,εχω λάβει και απο το φροντιστήριο που είναι υπεύθυνο για τις εγγραφές μας αλλα και απο κάποιους φίλους.Θα ήθελα να μάθω κάποια παραπάνω πράγματα,για το κόστος ζωής,γενικά για τη ζωή στη πόλη της Βουδαπέστης.Επίσης για το βαθμό δυσκολίας στο να αφομειώσει κάποιος έλληνας την αγγλική γλώσσα τόσο καλά ώστε να σπουδάσει πάνω σε αυτή.Θα προτιμούσα να γράψουν άτομα που σπούδαζαν ή σπουδάζουν εκεί, ή άτομα έστω που έχουνε ζήσει για λίγο εκεί.Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisk

Νεοφερμένος

Η chrisk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κι από εμενα! κι εμένα με ενδιαφέρει να πάω Ουγγαρία ή Ρουμανία για σπουδές...έχω βρει διάφορα πανεπιστήμια αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται και δεν ξέρω που θα βρω πληροφορίες. Ξέρει κανείς; Έχώ ψάξει στα πανεπιστήμια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με απαραίτητα χαρτιά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι σχετικά νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας για τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Σκέφτομαι να πάω Ουγγαρία και συγκεκριμένα Βουδαπέστη για να γίνω κτηνίατρος.
Στην Βουδαπέστη υπάρχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στην Ευρώπη για αυτό το κλάδο.
Ξέρετε εσείς τίποτα για το επίπεδο σπουδών εκεί; Έχω διαβάσει ότι αρκετά υψηλό.
Γνωρίζεται τίποτα σχετικά με τα δίδακτρα;

Σας παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

To Πανεπιστήμιο που θές λέγεται Szent Istvan University και είναι το μοναδικό Πανεπιστήμιο στην Ουγγαρία για σπουδές κτηνιατρικής. Τα δίδακτρα είναι 10.980 ευρώ/έτος και απαιτεί γραπτό και προφορικό εισαγωγικό τέστ στην Βιολογία και Χημεία.

Καλησπέρα κι από εμενα! κι εμένα με ενδιαφέρει να πάω Ουγγαρία ή Ρουμανία για σπουδές...έχω βρει διάφορα πανεπιστήμια αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται και δεν ξέρω που θα βρω πληροφορίες. Ξέρει κανείς; Έχώ ψάξει στα πανεπιστήμια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με απαραίτητα χαρτιά κτλ.

Τι θές να σπουδάσεις στη Ρουμανία ή στην Ουγγαρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrino

Νεοφερμένος

Ο petrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ηθελα μάθω για σπουδές στην ιατρική του Pecs στην Ουγγαρία και αν υπάρχουν Ελληνες φοιτητές εκεί για πιο άμεση πληροφόρηση (και κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις)
Ψάχνοντας γενικότερα το θέμα φαίνεται να υπάρχει και παρασκήνιο στις σπουδές στο εξωτερικό σε ορισμένες χώρες
Ενα χρήσιμο σχετικό site είναι και το https://www.valuemd.com/hungarian-medical-schools/index2.html

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θα ηθελα μάθω για σπουδές στην ιατρική του Pecs στην Ουγγαρία και αν υπάρχουν Ελληνες φοιτητές εκεί για πιο άμεση πληροφόρηση (και κάποιες ηλεκτρονικές διευθύνσεις)
Ψάχνοντας γενικότερα το θέμα φαίνεται να υπάρχει και παρασκήνιο στις σπουδές στο εξωτερικό σε ορισμένες χώρες
Ενα χρήσιμο σχετικό site είναι και το https://www.valuemd.com/hungarian-medical-schools/index2.html

Υπάρχουν Έλληνες αλλά δυστηχώς τα τελευταία χρόνια φεύγουν αρκετοί λόγω του ότι το Πανεπιστήμιο είναι αρκετά δύσκολο και το υψηλό κόστος των διδάκτρων και διαβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis25

Νεοφερμένος

Ο giannis25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Ενδιαφέρομαι για χημική μηχανική στο Ντέμπρετσεν.Όποιο διαφορετικό σαιτ κοιτάω βλέπω διαφορετικά δίδακτρα και κόστος ζωής.Καταρχάς είναι καλές οι σχολές εκει?Είναι εύκολο(όχι πολύ δύσκολο) να τις τελειώσεις αν διαβάζεις?Έχει καλή φοιτητική ζωη?Ψάχνω για σπουδές σε μία χώρα με καλό επίπεδο σπουδών,σχετικό με λίγο λεφτά και κοντά στην χώρα μου.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top