[24/5/2013] Ιστορία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 22 45.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 16 33.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 14.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είτε κάποιος το έκανε ενιαίο κείμενο είτε όχι δεν θα κοπούν μονάδες. Μην αγχώνεστε τζάμπα με τέτοια ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasIraklio

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
https://www.ert.gr/exams/images/stories/themata-lyseis-2012/___2013.pdf

στις απαντησεις που δημοσιευει η ερτ στο δ1 δινει ολο οτ μαθημα με την αστικη αποκατασταση!τωρα τι δουλεια εχει να πεις για τους μικροκαλλιτεργητες και τους ναυτεργατες ενω η ερωτηση ειναι <Αξιοποιώντας τις ιστορικές σας γνώσεις και αντλώντας στοιχεία από τα
κείμενα που σας δίνονται, να παρουσιάσετε:
α) Την αστική στέγαση των προσφύγων, όπως αυτή ξεκίνησε, με
πρωτοβουλία του κράτους και της ΕΑΠ, από την Αθήνα και τον
Πειραιά, με τη δημιουργία νέων συνοικισμών (μονάδες 13) > ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Πιάσε με τη σειρά τις χρονιές, διάβασε τα θέματα των πανελλαδικών και μπες μετά σε site για να δεις προτεινόμενες απαντήσεις...
κάθε χρόνο τις ίδιες παπαριές κάνουν για να είναι σίγουροι 100% ότι έχουν καλύψει τις ιστορικές γνώσεις...
Στη περίπτωσή μας το κομμάτι του κεφαλαίου με τη κινητικότητα των αστών και τα επαγγέλματά τους είναι όντως παντελώς άσχετο με το ερώτημα...
Μην τη ψάχνετε και μην ψαρώνετε προπαντώς:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ωραια θεματα.
Προσωπικα πιστευω πως ηταν απο τα δυσκολοτερα διαγωνισματα ιστοριας των τελευταιων χρονων, οποτε θα ξεχωρισουν οι πραγματικα διαβασμενοι.
Ορισμοι μη αναμενομενοι, που αν δεν εχεις κανει το βιβλιο φυλλο και φτερο δεν παιζει να σου μεινουν (οι 2 πρωτοι τουλαχιστον).
Η αντιστοιχιση της πλακας.
Οι ερωτησεις αναπτυξης πολυ καλες και μου αρεσε που επελεξαν να βαλουν μια απο το ποντιακο (για καποιον ανεξηγητο λογο συνηθως αυτο το κεφαλαιο δεν καθετε καλα στους μαθητες).
Εκει που πιστευω οτι ευνοηθηκαν αρκετα οι φετινοι υποψηφιοι ηταν στις πηγες. Ξεκαθαρα κομματια, απο δυο, κατα γενικη ομολογια, αγαπημενα κεφαλαια. Εκει που υπαρχει μια σημαντικη δυσκολια ειναι στο συνδιασμο πληροφοριων απο 4 διαφορετικες πηγες (σχολικο βιβλιο και 3 παραθεματα).

Προβλεπω πως οι επιδοσεις στο μαθημα της ιστοριας θα ειναι χειροτερες απο περυσι, κι αν σκεφτουμε πως ειναι μαθημα βαρυτητας, αντισταθμιζεται το "κακο" με τα πολυ ευκολα θεματα σε Εκθεση, Βιολογια και Λογοτεχνια (αν και ο Κρητικος ηταν μη αναμενομενος, οποτε παιζει να την πατησε κοσμος και κοσμακης).
Επισης προβλεπω πως το διαγωνισμα των αρχαιων θα ειναι αρκετα απαιτητικο επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ωραία θεματάκια ήταν γενικά και εύκολα....Ένας μαθητής που έκατσε και ασχολήθηκε με την ιστορία το 90% είναι το λιγότερο που πρέπει να έχει γράψει....και καλό θα ήταν επειδή έχω παραπληροφορηθεί με τα περσινά θέματα της ιστορίας καλό θα ήταν να μην πιστεύετε και πολύ δευτερεύουσες πηγές παρά μόνο το φροντιστήριο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pgeotis3

Νεοφερμένος

Ο pgeotis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ρε παιδια στον ορισμο της κοινωνιολογικης εταιρειας επρεπε να γραψουμε και το λαικο κομμα???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ρε παιδια στον ορισμο της κοινωνιολογικης εταιρειασ επρεπε να γραψουμε και το λαικο κομμα???:(
OOOOXI ;) το λαϊκό κόμμα είναι διαφορετικός ορισμός ...δεν συμπεριλαμβανεται =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pgeotis3

Νεοφερμένος

Ο pgeotis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οκ γιατι το ειδα καπου σε ενδεικτικες απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ο καθένας λέει τα δικά του ;) ΠΑΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jok19

Νεοφερμένος

Η Jok19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τελικά στην Πολιτοφυλακή τι σκατά ήθελαν να γράψουμε;; Εγώ έγραψα μόνο Ζαίμη και μου είπαν από το φροντιστήριο ότι ήταν σωστό αλλά κρατάω και κάποιες πισινές
τα θέματα ήταν απαιτητικά, είχαν και πολύ γράψιμο αλλά χάρηκα ιδιαίτερα που έβαλαν Κωνσταντινίδη, ήταν καλό εκείνο το κομμάτι
Αστική στέγαση και εγώ έγραψα από εκεί που έλεγε για την Καισαριανή και τα λοιπά, δεν είπα για τους ναυτεργάτες και τα σχετικά και απ'οτι διαβάζω οι περισσότεροι έτσι το γράψατε οπότε χαίρομαι
αυτές οι ενδεικτικές απαντήσεις στο τέλος θα μας πουν ότι έπρεπε να αναφέρουμε και την αγροτική αποκατάσταση, έλεος δηλαδή!
Πάμε με τρέλα για αρχαία τώρα!έρε γλέντια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jose 13

Νεοφερμένος

Ο Jose 13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με ΣΟΣ γενικως εχω μπερδευτει με την ΙΣΤΟΡΙΑ τελικα παπαγαλια η οχι.
Στο φροντιστηριο μου ειπαν ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ αλλα η ξαδερφη της μανας μου που ειναι φιλολογος μου ειπε ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΗΠΩΣΗ ΤΩΝ ΖΗΤΟΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΓΙΑ.
Τελικα τη παιζει γνωριζεται;
Ξερει κανεις καποων που να εγραψε με δικα του λογια;
Εχω δει ποστ που γραφουν τα παιδια οτι πηγαν με δικα τους λογια σχετικα καλα ( 17-18 )
Εγω εβαλα 70 δικα μου και 30 απο το βιβλιο λετε με μικρολαθακια (πολιτοφυλακη και Β1 και νταξει πηγη δυσκολα να γνωριζουμε ακριβως) να μπορω να πιασω απο 13 ως 15;

Απο το φροντιστηριο μου ειπαν οτι σε γενικες γραμμες απαντησα στα ζητουμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
με δικα μου λογια κι εγω και πιστευω 13-15.Τωρα ποσο καλος βαθμος ειναι αυτος ...αυτο ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
σταματήστε τις προβλέψεις,γιατί οι βαθμολογητές είναι ειδικοί στις διαψεύσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
πιο κάτω απο 13 πεθαίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
να επαναλαβω το προαναφερθεν ποστ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
δεν χρειαζεται :)
αρκει να με διαψευσουν προς το καλυτερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αυτό εννοώ κι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με ΣΟΣ γενικως εχω μπερδευτει με την ΙΣΤΟΡΙΑ τελικα παπαγαλια η οχι.
Στο φροντιστηριο μου ειπαν ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ αλλα η ξαδερφη της μανας μου που ειναι φιλολογος μου ειπε ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΗΠΩΣΗ ΤΩΝ ΖΗΤΟΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΓΙΑ.
Τελικα τη παιζει γνωριζεται;
Ξερει κανεις καποων που να εγραψε με δικα του λογια;
Εχω δει ποστ που γραφουν τα παιδια οτι πηγαν με δικα τους λογια σχετικα καλα ( 17-18 )
Εγω εβαλα 70 δικα μου και 30 απο το βιβλιο λετε με μικρολαθακια (πολιτοφυλακη και Β1 και νταξει πηγη δυσκολα να γνωριζουμε ακριβως) να μπορω να πιασω απο 13 ως 15;

Απο το φροντιστηριο μου ειπαν οτι σε γενικες γραμμες απαντησα στα ζητουμενα

Δεν είναι απαραίτητη η 100% παπαγαλία αρκεί να μην αλλάζουν τα βασικά σημεία του ζητουμένου. Άλλωστε στις παρατηρήσεις λένε "Κάθε απάντηση τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή". Αυτό σημαίνει ότι τους ενδιαφέρει να απαντηθεί η ερώτηση χωρίς να απαλειφθούν ζωτικά στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα.Η

Νεοφερμένος

Η Χρύσα.Η αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά ! Εγώ γράφω φέτος και ,κατά τη γνώμη μου , τα θέματα ήταν βατά..... Το θέμα ήταν ότι το διαγώνισμα ήταν πολύ μεγάλο (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ)... Πάντως , πιστεύω ότι ήταν κάπως δυσκολότερο από άλλες χρονιές.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στο γ ερώτημα του Γ1 έγραψα απλώς αυτά που ήξερα από το βιβλίο και την τρίτη πηγή που νομίζω δεν είχε σχέση με αυτό το υποερώτημα. Επίσης την πηγή αυτή δεν την ανέφερα στο α ερώτημα. Πόσα να μου κόψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά το Β1 δεν το θυμόμουν με τίποτα έγραψα μόνο για την κοινοβουλευτική ομάδα των Ιαπώνων και τον Στρατιωτικό σύνδεσμο με το κίνημα στο Γουδή του 1909 (τα περί Θεοτόκη δεν τα θυμόμουν)...περίμενα καλύτερα στην Ιστορία έκανα και κάποια λάθη στις πηγές του Δ θέματος...το Β2 με ξετρέλανε και είχα προβλέψει θέμα από το Ποντιακό(το αγαπημένο μου κεφάλαιο μαζί με την Οικονομία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top