Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,053 εγγεγραμμένα μέλη και 2,442,388 μηνύματα σε 77,169 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 192 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Καθηγητές : Πότε ένας μαθητής ''αυθαδιάζει''?

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 00:44, 12-02-13:

Γειά σας, θελω να σας ρωτήσω κάτι. Ειναι λογικό οι μαθητες να εκφράζουν πολλές φορές τα παράπονα τους στους καθηγητες τους. Από ποιο σημείο και μετά θεωρείτε ότι ο μαθητής φέρεται με ασέβεια/αντιμιλαει/αυθαδιαζει? Πολλές φορές προσπαθω να μιλήσω με καθηγητες όταν θεωρώ ότι άδικουμαι η έχω κάποιο παράπονο, και όλοι μου λένε ότι πρέπει να αποκτήσω λίγο σεβασμό (χωρίς να έχω καμία πρόθεση να τους προσβάλλω η να τους κατηγορήσω!). Γιαυτο λοιπόν θέλω και την γνώμη καθηγητών ώστε να καταλάβω αν είμαι εγώ λάθος η οχι (τους δικούς μου καθηγητες τους περισσότερους τους φοβάμαι η ντρέπομαι να ανοίξω τετοιο θέμα, για να προλαβω αυτούς που θα μου πουν να το συζητήσω με τους καθηγητες μου.) Σαφώς όλοι οι καθηγητες ειναι διαφορετικοί άλλα θέλω να πιστεύω πως υπαρχουν κάποιες αρχές/γνώμες που ειναι αμετάβλητες. Ευχαριστώ
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 00:50, 12-02-13:

Δώσε μας 1-2 παραδείγματα. Πότε νομίζεις ότι έχεις αδικηθεί; Τι είδους παράπονα έχεις; Ίσως να μην είναι ο τρόπος που τους μιλάς αλλά αυτά που τους λες.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 01:12, 12-02-13:

Παράδειγμα ηταν μία φιλόλογος που από την αρχη της χρονιάς ητανε πολύ προκατειλημένη μαζί μου και είχε καταλήξει να μου κάνει μάθε μερα την ζωή δύσκολη. Την διπλανή μου την συμπάθει παρά πολύ και φυσικά δεν θελει να την μαλώνει. Αυτή μιλάει πολύ μεσα στο μάθημα ενώ εγώ σχεδόν καθόλου. Και ενώ η διπλανή μου μιλούσε με την μισή τάξη + εμένα, έτρωγα εγώ όλες τις παρατηρησεις και μάλιστα παραλίγο να αποβληθω, δεν έλεγα όμως τίποτα γιατί την φοβάμαι πολύ. Είχε καταλήξει λοιπόν ότι ότι ψιθυρος, φωνή, ακουγόταν μεσα στην τάξη να το κανω εγώ. Ε μια μερα, που πάλι με μαλώσε, της είπα ''ναι άλλα κύρια εσείς όλο λέτε εμένα και ποτε την ***'' και μου λέει ''μα η ** δεν μιλάει ποτε, μόνο κάθεται και ακούει εσένα που της μιλάς!'' και εγώ θύμωσα παρά πολύ εκείνη την ώρα γιατί ξέρω ότι ξέρει ότι μιλάει απλά δεν μπορεί να το παραδέχτεί επειδη την συμπαθεί (δεν το έδειξα βέβαια) και της είπα ότι απλά η ** μιλάει χαμηλόφωνα, και άρχισε να μου λέει πως τολμας να λες ότι έχω άδικο και κάτι τέτοια! Δεν το συνέχισα βέβαια γιατί την φοβάμαι κιόλας άλλα όλα τα παιδιά που την είχαν και πέρσυ μου έλεγαν τωρα θα σε αντιπαθήσει πολύ και κάτι τέτοια και τρόμαξα:/ έχουν γίνει κι άλλα περιστατικά βέβαια άλλα δεν μπορώ να τα γράψω τωρα, το συγκεκριμένο γινόταν πριν τα χριστούγεννα, τωρα έχω καθίσει μόνη μου και με άφησε ήσυχη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 12-02-13 στις 01:21.
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

H Dogie έγραψε: στις 01:21, 12-02-13:

Αυτή που μιλούσε δεν είχε τα κότσια να πει ότι αυτή το έκανε; Έλεος πια.

Πιάσε και μίλα στην καθηγήτρια αν σε έχει πρίξει. Εγώ αυτό θα έκανα, ήρεμα και ωραία.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 01:37, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
Αυτή που μιλούσε δεν είχε τα κότσια να πει ότι αυτή το έκανε; Έλεος πια.

Πιάσε και μίλα στην καθηγήτρια αν σε έχει πρίξει. Εγώ αυτό θα έκανα, ήρεμα και ωραία.
Οχι βέβαια, αυτή ειναι η αγαπημένη της καθηγήτριας, δεν θα παραδεχόταν ποτε κάτι τετοιο!άλλα στην τελική αυτο έχει περάσει, δεν θα έχει νόημα τωρα, κάθισα μόνη μου πίσω και με άφησε ήσυχη:-)
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε: στις 01:46, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
στην τελική αυτο έχει περάσει, δεν θα έχει νόημα τωρα, κάθισα μόνη μου πίσω και με άφησε ήσυχη:-)
Αυτό εμένα μου λέει ότι μάλλον η καθηγήτρια δεν είχε κάτι μαζί σου...

Αλλά και να είχε, το καλύτερο θα ήταν να την πιάσεις και να της μιλήσεις εκτός μαθήματος, όπως είπε και η Dogie πιο πάνω.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 01:50, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Αυτό εμένα μου λέει ότι μάλλον η καθηγήτρια δεν είχε κάτι μαζί σου...

Αλλά και να είχε, το καλύτερο θα ήταν να την πιάσεις και να της μιλήσεις εκτός μαθήματος, όπως είπε και η Dogie πιο πάνω.
Οχι, δεν είπα ότι είχε κάτι μαζί μου η γυναίκα απλά το έφεραν σαν παράδειγμα επειδή μου είπες να δωσω παραδείγματα, ώστε να μπορέσεις να μου απαντήσεις :-)
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε: στις 01:52, 12-02-13:

Κι εγώ σου λέω... με βάση το παράδειγμά σου, μήπως οι αδικίες στις οποίες αναφέρεσαι ουσιαστικά δεν υφίστανται;
1
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 01:52, 12-02-13:

Οχι, δεν είπα ότι είχε κάτι μαζί μου η γυναίκα απλά το έφεραν σαν παράδειγμα επειδή μου είπες να δωσω παραδείγματα :-)
Τόση ώρα μας λες ότι σου έχει κάνει τη ζωή δύσκολη. Όλοι οι άλλοι σας φταίνε.
Οι καθηγητές είναι περίεργοι ή οι μαθητές έχετε λίγο ψιλοκανιβαλιστεί;
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 02:01, 12-02-13:

Μα εγώ Δεν έδωσα το παράδειγμα για να τονίσω την αδικία που έγινε, απλά ρώτησα αν αυτο μπορεί να εκληφθεί ως αυθαδεια και ασεβεια, και γενικά αυτό ρωταω στο ποστ. Δαλιδά οκ φταίμε κι εμείς σε πολλά αλλα οταν εσύ κινδυνεύεις να αποβληθείς και τρως όλες της παρατηρήσεις επειδή ο άλλος δεν θελει να παραδέχτει ότι το καμάρι του μιλάει, αυτο δεν θεωρείται αδικία?
Παράθεση

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε: στις 05:45, 12-02-13:

Με όλο το σεβασμό, στην τάξη βρισκόμαστε για να κάνουμε μάθημα και όχι για να σχολιάσουμε τις τάσεις της μόδας. Είναι λογικό πως κάποια στιγμή θα αφαιρεθείς αλλά όχι να ζητάς και τα ρέστα από πάνω. Το τι έκανε ο x,y,z συμμαθητής σου είναι δική του υπόθεση.
Κι εγώ κάποτε πίστευα πως είχα πρόβλημα με κάποιον καθηγητή μου και λίγα χρόνια αργότερα πιστεύω πως όσα έκανε, τα έκανε από ενδιαφέρον.
1
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε: στις 12:54, 12-02-13:

Μα εγώ Δεν έδωσα το παράδειγμα για να τονίσω την αδικία που έγινε, απλά ρώτησα αν αυτο μπορεί να εκληφθεί ως αυθαδεια και ασεβεια, και γενικά αυτό ρωταω στο ποστ. Δαλιδά οκ φταίμε κι εμείς σε πολλά αλλα οταν εσύ κινδυνεύεις να αποβληθείς και τρως όλες της παρατηρήσεις επειδή ο άλλος δεν θελει να παραδέχτει ότι το καμάρι του μιλάει, αυτο δεν θεωρείται αδικία?
Για να καταλάβω, σου είπε κάποιος ότι αυτό που έκανες είναι αυθάδεια ή ασέβεια; Ή αυτές είναι δικές σου σκέψεις;

Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... από ποιον κινδύνευες να αποβληθείς;
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε: στις 14:13, 12-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Για να καταλάβω, σου είπε κάποιος ότι αυτό που έκανες είναι αυθάδεια ή ασέβεια; Ή αυτές είναι δικές σου σκέψεις;

Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... από ποιον κινδύνευες να αποβληθείς;
Αυτή μου είπε ότι ειναι αυθάδεια, και μια φορά ήθελε να με αποβάλει, άλλα μου είπε αυτή την φορά θα σου την χαρήσω
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 22:20, 12-02-13:

Φρόντισε λοιπόν να μην δίνεις ποτέ αφορμή. Άλλαξε θρανίο, κάνε κάτι. Μην περιμένεις με τη γκρίνια ως δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματά σου.

Προσπάθησε να αποδείξεις εμπράκτως ότι δεν είσαι ταραξίας και ότι δεν έχεις λόγο να αποβληθείς. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. Σε όλη μου τη σχολική ζωή, καθόμουν πάντα με τον/την πιο γλωσσού/άτακτη/είρων συμμαθήτρια/τή της τάξης. Έτυχε να παρασυρθώ να μιλήσω ή να γελάσω και εγώ καμιά φορά, μου έγινε παρατήρηση και τέλος.

Τώρα τα σούξου μούξου και δεν με χωνεύει και δεν με συμπαθεί κλπ τα ακούω βερεσέ. Και να σε σιχαίνεται ο άλλος, αν δεν δώσεις αφορμή δεν σε αγγίζει.

Η αυθάδεια και η ασέβεια είναι υποκειμενικά πράγματα. Δεν ισχύουν για όλους το ίδιο.
1
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε: στις 00:47, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά
Φρόντισε λοιπόν να μην δίνεις ποτέ αφορμή. Άλλαξε θρανίο, κάνε κάτι. Μην περιμένεις με τη γκρίνια ως δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματά σου.

Προσπάθησε να αποδείξεις εμπράκτως ότι δεν είσαι ταραξίας και ότι δεν έχεις λόγο να αποβληθείς. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. Σε όλη μου τη σχολική ζωή, καθόμουν πάντα με τον/την πιο γλωσσού/άτακτη/είρων συμμαθήτρια/τή της τάξης. Έτυχε να παρασυρθώ να μιλήσω ή να γελάσω και εγώ καμιά φορά, μου έγινε παρατήρηση και τέλος.

Τώρα τα σούξου μούξου και δεν με χωνεύει και δεν με συμπαθεί κλπ τα ακούω βερεσέ. Και να σε σιχαίνεται ο άλλος, αν δεν δώσεις αφορμή δεν σε αγγίζει.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Δαλιδά. Όσο για την αυθάδεια, το να αντιμιλήσεις στον καθηγητή σου την ώρα του μαθήματος σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Το αν είναι αυθάδεια ή όχι εξαρτάται από το πώς/πόσο αντιμίλησες και από την προσωπική θεώρηση του καθενός. Σίγουρα αν έχεις θέμα με κάποιον καθηγητή είναι καλύτερο να του μιλήσεις κατ' ιδίαν.
Παράθεση

epistaths

Απόφοιτος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O epistaths έγραψε: στις 20:53, 20-04-13:

Αδικείες και εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα και παντού. Έτσι και με τους καθηγητές κάποιους μαθητές θα έχουν πιο πάνω, ενώ για κάποιους θα λένε τα χειρότερα. Ο μαθητής έχει την υποχρέωση μέσα στην τάξη να μην ενοχλεί το μάθημα ( αν δε θέλει να παρακολουθεί τουλάχιστον να μη μιλάει ). Εάν μιλάς μέσα στο μάθημα, η χασκογελάς λογικά ο καθηγητής μπορεί να σου κάνει απο παρατήρηση, μέχρι και να σου δώσει ωριαία αποβολή. Ενώ αν είναι πολύ στριμένος να το προχωρίσει και πιο πέρα. Μη ξεχνάτε οι μαθητές οτι ο καθηγητής ( είτε αρέσει, είτε όχι ) έχει το πάνω χερι. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση φυσικά να σε προσβάλει, να σε απειλείσει, η να σου σηκώσει χέρι. Όταν κάνει κάτι απο αυτά, το θέμα μπορεί να πάρει το δρόμο της δικαιωσυνης. Αυτό φυσικά εξαρταται και απο το πως το βλέπουν οι γονείς. Εάν οι γονείς είναι της άποψης ότι ο καθηγητής έχει πάντα δίκιο ( όπως γινόταν παλία ), κλάφτα χαράλαμπε. Μη ξεχνάτε οι μαθητές ότι στα παιδιά, δεν δίνουν και πολύ σημασία για τα παράπονα τους. Είναι λοιπόν να μη σου τύχει στριμένος και κακός εκπαιδευτικός.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια