Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακριβώς! Να πάψουν οι διακρίσεις λόγω θρηκείας και οι διακρίσεις λόγω έλλειψης θρησκείας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Μεγάλο κόλλημα με την εκκλησία διακρίνω:confused:
Αν βέβαια θεωρείτε πως η αθεΐα είναι η λύση των προβλημάτων, δεν έχω παρά να παραθέσω το παράδειγμα της Ρωσίας. Στο κάτω κάτω αφού όλοι είμαστε φιλελεύθεροι άνθρωποι, ανοιχτά μυαλά και υπέρ της ανεξιθρησκείας, γιατί να μας πειράζει η θρησκεία των συνανθρώπων μας, ακόμα κι αν είμαστε άθεοι, μουσουλμάνοι, ινδουιστές...εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να με ανάγκασε κανείς να δηλώσω τι πιστεύω κι αν έλεγα κατι διαφορετικό να αποκλείστηκα από κάποιο κομμάτι της κοινωνικής ζωής αυτού του τόπου, ή αν έλεγα κάτι αποδεκτό να μου άνοιξαν άλλες πόρτες...μήπως αποτελώ την εξαίρεση;:hmm:

Κατά την γνώμη μου, ένα κράτος είναι σαν μια επιχείρηση. Για να έχει ανάπτυξη και όλοι να είναι ευχαριστημένοι, θα πρέπει να διοικείται απο ικανούς και έξυπνους ανθρώπους με αίσθηση ευθύνης για τις θέσεις που κατέχουν κι όχι βολέματος, προσόντα που δυστυχώς έχουν ελάχιστοι σύγχρονοι πολιτικοί. Σχετικά με το δημόσιο, νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει η νοοτροπία, εκτός κι αν πάψει να είναι και τόσο "δημόσιο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou:
Μεγάλο κόλλημα με την εκκλησία διακρίνω:confused:
Αν βέβαια θεωρείτε πως η αθεΐα είναι η λύση των προβλημάτων, δεν έχω παρά να παραθέσω το παράδειγμα της Ρωσίας. Στο κάτω κάτω αφού όλοι είμαστε φιλελεύθεροι άνθρωποι, ανοιχτά μυαλά και υπέρ της ανεξιθρησκείας, γιατί να μας πειράζει η θρησκεία των συνανθρώπων μας, ακόμα κι αν είμαστε άθεοι, μουσουλμάνοι, ινδουιστές...

Δεν θεωρούμε οτι η αθεία ειναι η λύση όλων των προβλημάτων, άλλωστε αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είμαι καν άθεη. Δεν με πειράζει η θρησκεία κανενός, αρκεί να μην προσπαθεί να μου την επιβάλλει. Και το κράτος όπως είναι σήμερα προσπαθεί να επιβάλλει την χριστιανική θρησκεία. Μόνο και μόνο το μάθημα των θρηκευτικών στο σχολείο αποτελεί κατήχηση στον ορθόδοξο χριστιανισμό. Πως να αποφασίσει ελεύθερα το παιδί ποιά θρησκεία το καλύπτει αν απο μικρό του γίνεται πλύση εγκεφάλου απο παντού για τη "μια κια μοναδική σωστή θρησκεία" και οτι ειναι τρομερό αμάρτημα να πιστεψει σε άλλη? Ο φόβος φυλάει τα έρμα που λένε...

εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να με ανάγκασε κανείς να δηλώσω τι πιστεύω κι αν έλεγα κατι διαφορετικό να αποκλείστηκα από κάποιο κομμάτι της κοινωνικής ζωής αυτού του τόπου, ή αν έλεγα κάτι αποδεκτό να μου άνοιξαν άλλες πόρτες...μήπως αποτελώ την εξαίρεση;:hmm:

Μήπως γιατί δεν δήλωσες διαφορετική θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelokotsidou

Νεοφερμένος

Η trelokotsidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πως να αποφασίσει ελεύθερα το παιδί ποιά θρησκεία το καλύπτει αν απο μικρό του γίνεται πλύση εγκεφάλου απο παντού για τη "μια κια μοναδική σωστή θρησκεία" και οτι ειναι τρομερό αμάρτημα να πιστεψει σε άλλη? Ο φόβος φυλάει τα έρμα που λένε...

Το θέμα των θρησκευτικών δεν είναι απόδειξη επιβολής του χριστιανισμού κι αυτό γιατί όποιος πιστεύει κάτι άλλο απαλάσσεται από το μάθημα. Τώρα όλα αυτά περί εκ φοβισμού δεν μπορώ να τα πιστέψω και να τα δεχτώ γιατί τότε θα πρέπει να δεχτώ πως ζω σε ένα περιβάλλον, ευρύτερο κατά πρώτον και οικογενειακό κατά δεύτερον, που πιστεύει και υιοθετεί λόγια αγράμματων και απαίδευτων, γιατί κανένας σοβαρός χριστιανός, μουσουλμάνος, άθεος κι ό,τι άλλο θέλεις δεν προσπαθεί με τέτοια τρικ να προκαλέσει τον σεβασμό στην θρησκεία του ή την αθεΐα του.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μήπως γιατί δεν δήλωσες διαφορετική θρησκεία?

Θρησκεία μου έχει ζητηθεί να δηλώσω μόνο στην ταυτότητα, που πλέον δεν χρειάζεται ούτε κι εκεί, επομένως δεν μπορώ να σκεφτώ που αλλού μπορεί να ζητηθεί κι εφόσον ζητηθεί να προκαλέσει πρόβλημα η δήλωση διαφορετικού.
Michelle δεν είναι κάτι προσωπικό, απλά αντιδρώ όταν νιώθω πως σε κάποια πράγματα δίνεται μεγαλύτερη έκταση από αυτή που τους αξίζει και τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την διακυβέρνηση της Ελλάδας δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ ότι παίζει κάποιο ρόλο η χρηστιανική θρησκεία. Καλώς ή κακώς δεν έχει ούτε την επιβολή, ούτε τη διχτύωση του Εβραισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το οτι είναι επίσημη θρησκεία και το ίδιο το σύνταγμα την έχει σε πολύ καλύτερη μοίρα απο τις υπόλοιπες, λεει πολλά νομίζω.
Επίσης απο τα θρησκευτικά ελάχιστοι όντως ζητούν να απαλαχθουν γιατί έτσι και το κάνουν θα αντιπετωπίσουν απο ειρωνικά σχόλια και προσβολές μέχρι και να λένε οι μαναδες στα παιδιά τους "μην τον κάνεις αυτόν παρέα είναι αγνωστικιστής/εβραίος/άθεος/μουσουλμάνος κλπ κλπ κλπ".
Δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα, θα σου απαντήσω εκτενέστερα οταν βρω λίγο χρόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την διακυβέρνηση της Ελλάδας δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ ότι παίζει κάποιο ρόλο η χρηστιανική θρησκεία

Η θρησκεια όχι, παίζει όμως η εκκλησία

1) Ναοδομία: Η υπηρεσία της εκκλησίας που δίνει άδεια οικοδόμησης αντί για την πολεοδομία (και έχει προτεραιότητα απο αυτήν οπως και χαλαρότερα κριτήρια) σε οποιοδήποτε κτηριακό συγκρότημα περιέχει ναο. Αμα δεις κανενα παραθαλλάσιο ξενοδοχιακό συγκρότημα να έχει εκκλησσάκι ξερεις γιατι...

2) Για να χτίσω στην ελλάδα ναο οποιουδήποτε θρησκευματος πρέπει να πάρω άδεια απο την εκκλησία της ελλάδας. (Μαντεψε πόσα τζαμια, βουδιστικοι και σιντοιστικοι ναοι υπάρχουν στην ελλαδα. )

3) Απο τη στιγμή που ο θρησκευτικός γάμος αντικαθιστά πλήρως τον πολιτικό ο ιερέας τελεί πράξη που έχει νομική ισχή (το ζευγάρι απολαμβάνει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει σάν νυμφευμένο ζευγάρι) και ώς εκ τούτου έχει αρμοδιότητα κρατικου λειτουργού. Αν εγώ πώ άυριο οτι είμαι ιερέας της θρησκείας των Jedi δέν θα έχω ανάλογες αρμοδιότητες.

4) Η εκκλησία απολαμβάνει ιδιάζον φορολογικό καθεστός που απ ότι ξέρω δεν το απολαμβάνει κανένα αλλο νομικό πρόσωπο

5) Τα μέλη της δεν πανε στρατο. Ο νομος λέει οτι δεν πάει κανένας "ιερέας αναγνωρισμένης θρησκείας" χωρίς να λέει απο ποιον... Δεν ξερω ούτε εγώ, αλλα παραπέμπω στο ποιός πρέπει να δώσει άδεια για το ναό του Ιερεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Η θρησκεια όχι, παίζει όμως η εκκλησία

Ιερεα.

1000% μαζί σου και μην ξεχνάμε την απίστευτη ακκίνητη περιουσιά, την επιρροή σε αποφάσεις μέσω λαικών κινημάτων και γενικά την άποψη που εκφράζει δημόσια σε αρκετά νομοσχέδια του κράτους. Και όχι μόνο στο εσωτερικό αλλα και σε διεθνείς σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
χαιρομαι!
ειλικρινα χαιρομαι που βλεπω το επιπεδο της συζητησης εδω!
και χαιρετιζω ολα τα αδερφια μου (γιατι αδερφο μου θεωρω οποιονδηποτε αθρησκο) και τις αποψεις τους.
λιγο πολυ συμβαδιζουν με τις δικες μου.
δεν θελω να μακρυγορησω και γι αυτο θα μιλησω πιο τηλεγραφηκα..
  • η θρησκεια και η εκκλησια πρεπει να ανεξαρτητοποιηθουν απο οποιοδηποτε κρατος.
  • η εκκλησια ειναι επιχειρηση και πρεπει να εχει ιδίους πορους, και να μην την πληρωνουμε ολοι μας, αφου δεν συμφωνουμε και δεν την ασπαζομαστε ολοι.
  • ειμαι Αθρησκος! και το θεωρω πραγματικα τιμη μου και καμαρι μου!
  • η εκκησια επαιξε καταλυτικο ρολο στην καταστροφη του αρχαιου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμου(μην μου πει κανεις για την δουλεία στην αρχ. ελλαδα.. δεν ειπα ποτε οτι ηταν τελειο το συστημα τοτε..), καταργοντας την φιλοσοφια και το Ελληνικο πνευμα. και φερνοντας το πιο μελανο σημειο στην Ελληνικη ιστορια. το βυζαντιο..
  • η δικια μας θρησκεια δεν ειναι ελληνικη, αλλα προερχεται απο τους εβραιους.
  • κατα την διαρκεια του βυζαντιου, καθε τι αρχαιοελληνικο κυνηγηθηκε μεχρι θανατου.
  • η εκκλησια με την μοιρολατρικη της σταση, προετοιμασε την ελευση των τουρκων. και την 400χρονη σκλαβια της ελλαδας, αφου το πιο σημαντικο της κομματι (φαναρι) συναινουσε μαζι τους για 400 χρονια.
  • ο παλαιων πατρων γερμανος ειναι μυθος! ρωτηστε ατομα του ιστορικου-αρχαιολογικου, να σας εξηγισουν τον πραγματικο ρολο που επαιξε.. αν δεν υπηρχε ο Κολοκοτρωνης ,ο Καραισκακης και καποια αλλα δοξασμενα παλικαρια, ακομη τουρκους θα ειχαμε..
  • μην παραλειψω να πω, πως η εκκλησια θεοποιησε ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ οπως ο κωνσταντινος και η ελενη (ρωτηστε παλι... μην τα γραφω..) μονο και μονο επειδη συναινουσαν στις απαιτησεις της..
  • αν αρχισω να γραφω για τον ρολο που επαιξε η εκκλησια στην συγχρονη ιστορια (εμφυλιος, χουντα κτλ..) θα βραδυασουμε!!
  • δεν βοηθεισε ποτέ και πουθενα!! μονο λεφτα παιρνει απο κακομοιρους, για να διογκωσει κι αλλο, την ηδη διογκωμενη εκκλησιαστικη περιουσια της..
  • τυπικο παραδειγμα το τσουναμι!! ολη η ελλαδα εδωσε οτι μπορουσε, και αυτα τα ρεμαλια το μονο που προσεφεραν ηταν.. οι αποθηκες τους!! για να μαζευτει το υλικο της βοηθειας.. ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ! ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΑΜΕ ΔΙΕΘΝΩΣ ΡΕΖΙΛΙ με τις αποκριατικες στολες και τις γουνες που σταλθεικαν, αποδηξη οτι ουτε τα εβλεπαν το τι εστελναν εκει!! ειμαι πολυ εκνευρισμενος και μονο που τα ξαναθυμηθηκα! αν το φορουμ δεν ηταν τοσο σοφτ, θα εριχνα πολυ μπινελικι τωρα..
αυτα για αρχη.. κολληστε με λιγο και θα πω κι αλλα για την εκκλησια.

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
:worship::worship::worship::worship:



Και μην ξεχναμε να αναφερουμε οτι αυτα ειναι απειροελαχιστα, επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα, αυτα δεν ειναι ουτε το 1% των κακων που εχει προξενισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou:
Το θέμα των θρησκευτικών δεν είναι απόδειξη επιβολής του χριστιανισμού κι αυτό γιατί όποιος πιστεύει κάτι άλλο απαλάσσεται από το μάθημα.

Ναι... Τόλμησε εσύ να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα και αν την επόμενη μέρα δεν είσαι το επίκεντρο της προσοχής από τους συμμαθητές σου, εμένα να με φτύσεις! Είναι πραγματικά αδύνατον κάποιος να πάρει απαλλαγή από το "μάθημα" των θρησκευτικών καθως τον περιμένει ο στιγματισμός από τους γύρω του (και εννοώ βέβαια τα υπόλοιπα παιδιά, έτσι; Το ξέρω ότι οι καθηγητές στο 95% των περιπτώσεων δεν θα στιγματίσουν το παιδί). Και δυστυχώς τα παιδιά είναι οι πιο σκληροί και άδικοι κριτές στους οποίους όμως δεν μπορείς να ρίξεις ευθύνη φυσικά. Απλά μιμούνται ότι τους μάθανε να κάνουνε. Να διώχνουν το "ξένο" και το "διαφορετικό"...

Αρχική Δημοσίευση από trelokotsidou:
Θρησκεία μου έχει ζητηθεί να δηλώσω μόνο στην ταυτότητα, που πλέον δεν χρειάζεται ούτε κι εκεί, επομένως δεν μπορώ να σκεφτώ που αλλού μπορεί να ζητηθεί κι εφόσον ζητηθεί να προκαλέσει πρόβλημα η δήλωση διαφορετικού.

Δεν θα σου ζητηθεί. Απλά σκέψου να είσαι Μουσουλμάνα σε μια υπηρεσία και να σταματάς στα καλά καθούμενα 3 φορές τη μέρα για 5 λεπτά για να προσευχηθείς... Άντε μετά εργάσου εκεί μέσα! Ειδικά αν πέσεις σε δουλειά με ακροδεξιούς ηλίθιους θα νοιώσεις τόσο ανεπιθύμητη που θα θέλεις να πας στην Τουρκία να μείνεις, έστω και αν είσαι ελληνίδα (δεν έχω κάτι με κανέναν λαό. Αναφέρω αυτό το παράδειγμα απλά και μόνο γιατί οι Τούρκοι θεωρούνται οι δαιμονοποιήμένοι γείτονές μας από μεγάλη μερίδα του πληθυσμού της χώρας μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Δεν θα σου ζητηθεί. Απλά σκέψου να είσαι Μουσουλμάνα σε μια υπηρεσία και να σταματάς στα καλά καθούμενα 3 φορές τη μέρα για 5 λεπτά για να προσευχηθείς... Άντε μετά εργάσου εκεί μέσα! ...

Επειδή έχω δουλέψει με μουσουλμάνους, είτε σε χώρες όπου ο μουσουλμανισμός είναι η κύρια θρησκεία, είτε εδώ, σε διαβεβαιώ ότι η επαγγελματική συμπεριφορά προς και από εκείνους είναι άψογη. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες και διορθώνονται άμεσα.

Όσο για το σχολείο έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τον ακούσιο ρατσισμό των μικρών παιδιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
το 85 ημουν 2α λυκειου. μαλωνωντας με τον θρησκευτικο μου ενα μεσημερι, αποφασισα να παρω απαλλαγη απο το μαθημα του. παω λυκειαρχη και του το λεω. μου λεει "πρεπει να συναινεσει και ο γονιος σου". την αλλη μερα η μητερα μου ηταν εκει, και του ειπε πως συναινει! (την ειχα πρηξει να ρθει!) και η απαντηση του ξερετε ποια ηταν?!! "ο γιος σας δεν εχει δικαιωμα απαλλαγης! θα ειχε μονο αν ηταν καποια αλλη θρησκεια! πχ μουσουλμανος! για τους αθρησκους δεν προβλεπεται.."
ελλας το μεγαλειο σου..

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ε;;;:fool:Ντροπή... πραγματικά ντροπή! :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Η θρησκεία πάντα επιρεάζει την εξουσία ενός κράτους.Η θρησκεία είναι εξουσία όπως και τα ΜΜΕ.Επηρεάζει αρνητικά και θετικά την χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
το 85 ημουν 2α λυκειου. μαλωνωντας με τον θρησκευτικο μου ενα μεσημερι, αποφασισα να παρω απαλλαγη απο το μαθημα του. παω λυκειαρχη και του το λεω. μου λεει "πρεπει να συναινεσει και ο γονιος σου". την αλλη μερα η μητερα μου ηταν εκει, και του ειπε πως συναινει! (την ειχα πρηξει να ρθει!) και η απαντηση του ξερετε ποια ηταν?!! "ο γιος σας δεν εχει δικαιωμα απαλλαγης! θα ειχε μονο αν ηταν καποια αλλη θρησκεια! πχ μουσουλμανος! για τους αθρησκους δεν προβλεπεται.."
ελλας το μεγαλειο σου..

Ναι αλλά για σκέψου το και διαφορετικά. Αν είχες την τύχη να γεννηθείς στην Τουρκία (ή Ιορδανία ή Περσία κ.λπ.) και ερχόταν η μητέρα σου (με μπούργκα) να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!

Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
η εκκησια επαιξε καταλυτικο ρολο στην καταστροφη του αρχαιου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ πολιτισμου

Ο ελληνικός πολιτισμός κάθε άλλο παρά κατεστραμμένος είναι στις μέρες μας. Ζει, βασιλεύει και είναι και παγκόσμιος. Και φυσικά δεν εννοούμε τον ελληνικό πανθεϊστικό αχταρμά, να εξηγούμαστε.

Να προτείνω και μία ονοματολογική διόρθωση. Αντί για αρχέλληνες και έλληνες, καλύτερα να μιλάμε για έλληνες και νεοέλληνες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Ναι αλλά για σκέψου το και διαφορετικά. Αν είχες την τύχη να γεννηθείς στην Τουρκία (ή Ιορδανία ή Περσία κ.λπ.) και ερχόταν η μητέρα σου (με μπούργκα) να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!

Να προτείνω και μία ονοματολογική διόρθωση. Αντί για αρχέλληνες και έλληνες, καλύτερα να μιλάμε για έλληνες και νεοέλληνες. ;)

σωστα. αλλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. αν ειναι ετσι, να συγκρινουμε και την ελλαδα με την ζιμπαμπουε, οποτε ειμαστε κορυφαιοι!
εσυ επιασες τωρα μια απαραδεκτη θρησκεια, για να την συγκρινεις με μια λιγοτερο απαραδεκτη. γιατι? ποιος ο λογος? εχουμε να επιλεξουμε αναμεσα στις 2? αλλος δρομος δεν υπαρχει? υπαρχει. να εισαι αθρησκος.
και χαρη τους εκανα που τους ρωτησα. κανονικα δεν θα πρεπε να πηγαινω στο μαθημα και.. τελος. και μην ξεχνας, πως στα χρονια του βυζαντιου, πας μη χριστιανος βαρβαρος.. με δολοφονιες κτλ..
φιλε μου εγω ειμαι Ελληνας.
δεν ειμαι χριστιανος. υπαρχει μεγαλη διαφορα και χαοτικο χασμα αναμεσα σ αυτες τις δυο εννοιες.
οσο για το τελευταιο που λες συμφωνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
[...] να ζητήσει την απαλλαγή σου από το μάθημα των μουσουλμανικών, να είσαι σίγουρος ότι δε θα εισέπραττε μια απλή και αβλαβή άρνηση!
Γιατί θα εισέπρατε μια άρνηση; :worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
@DarK_HumOuR: Nop, δε συγκρίνω τις δύο θρησκείες για να διαλέξω τη μία. Απλά όταν ήμουνα πολύ μικρός με τσίμπησε του κουνούπι του ρεαλισμού και δυστυχώς οι γιατροί λένε ότι είναι ανίατη η ασθένεια. :P Είσαι Έλληνας λες, σύμφωνοι. Όμως δεν το επέλεξες. Από απλή σύμπτωση γεννήθηκες στην Ελλάδα, και θα μπορούσες θαυμάσια να είχες γεννηθεί στην Περσία. Τώρα λοιπόν θα ήσουν Πέρσης, πιθανότατα άθρησκος, με τη διαφορά ότι δε θα μπορούσες να εκφράσεις τις απόψεις σου δημόσια. Δεν είναι παρά μια μικρή λεπτομέρεια που απλά την αναφέρω ως γεγονός.

Δηλώνεις άθρησκος. Είμαι μαζί σου και επαυξάνω - αν υπάρχει περιθώριο για επαύξηση! Όμως το θέμα είναι: τώρα τι κάνουμε. Γκρεμίζουμε τις εκκλησίες ή τις κάνουμε Μουσεία; Ωραία ... τις κάναμε Μουσεία, βάλαμε και εισιτήριο, στήσαμε και κέρινα ομοιώματα των παπάδων για να βλέπουν οι επισκέπτες του Μουσείου πώς γινόταν η λειτουργία εκείνη τη σκοτεινή και δεισιδαίμονα περίοδο του 20ου αιώνα. Τι νομίζεις ότι θα κάνουν οι πρώην πιστοί μόλις στερηθούν τη μεταφυσική τους βεβαιότητα; Θα σπεύσουν να βρουν κάθε λογής υποκατάστατο! Το τι μαντείες, αριθμοπροφητείες, πνευματικές αναζητήσεις, τρίτα μάτια, και εξωγήινες επαφές θα δουν τα μάτια μας, δε σου λέω τίποτα. Το ερώτημα που τίθεται λοιπόν είναι, τι είναι αυτό που κάνει τις θρησκείες διαχρονικά τόσο ακαταμάχητες; Ποια ήταν η δύναμη που προκάλεσε την ταχύτατη εξάπλωση του Χριστιανισμού, και του κάθε Χριστιανισμού; Τι ανάγκες εξυπηρετεί τελικά;

@Valder: Μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο η ρήση του Ισοκράτη: "Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας". Οι δυτικοί δεν έκλεψαν τον πολιτισμό μας. Τον ασπάστηκαν ... και έγιναν Έλληνες - πολιτισμικά. Ο σύγχρονος ελληνικός-δυτικός πολιτισμός έχει σωρεύσει απείρως περισσότερες γνώσεις σε σχέση με τον εκκολαπτόμενο ελληνικό πολιτισμό της αρχαιότητας. Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;

Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Η χώρα μας ονομάζεται Ελλάς και προερχόμεθα ΕΥΘΕΩΣ απ τους Αρχαίους.

Μια διευκρίνηση: Θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά; Δηλαδή να προερχόμασταν ΠΛΑΓΙΩΣ από τους Αρχαίους; Και τι θα σήμαινε αυτό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
@Valder: Μάλλον δε σε βρίσκει σύμφωνο η ρήση του Ισοκράτη: "Έλληνες είναι οι μετέχοντες της ελληνικής παιδείας". Οι δυτικοί δεν έκλεψαν τον πολιτισμό μας. Τον ασπάστηκαν ... και έγιναν Έλληνες - πολιτισμικά. Ο σύγχρονος ελληνικός-δυτικός πολιτισμός έχει σωρεύσει απείρως περισσότερες γνώσεις σε σχέση με τον εκκολαπτόμενο ελληνικό πολιτισμό της αρχαιότητας. Αν ο Σωκράτης ταξιδεύοντας το χρόνο επισκεπτόταν μία σύγχρονη μεγαλούπολη θα έμενε έκθαμβος. Εμείς οι ταπεινοί Νεοέλληνες παράγουμε κάθε χρόνο δέκα Παρθενώνες, αλλά δεν το συνειδητοποιούμε. Με πόσους Παρθενώνες θα έλεγες ότι ισοδυναμεί η γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο;
Γιατί η Γέφυρα του Ριο-αντιριου να ισοδυναμεί με παρθενώνες και όχι με πυραμίδες; Αυτο που θέλω να πω είναι πως ήμαστε σίγουροι ότι ο συχρόνος πολιτισμός είναι εξέλεξη του ελληνικού ή κάποιου άλλου και όχι ένας ξεχωριστός πολιτισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depi

Νεοφερμένος

Η depi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βλέπω οτι έχω εντελώς αντίθετη άποψη απο όλους...και αυτός ήταν ο λόγος που απάντησα στο θέμα.Πιστεύω πως η θρησκεία ήταν αυτή που μας έδωσε δύναμη σε δύσκολους αγώνες, σε πολέμους και σε άλλα πολλά...
Περασατε ποτέ κάποια δύσκολη κατάσταση; Κάτι που να έχει σχέση με την υγεία του παιδιου σας ας πούμε; τότε θα στρέψετε τα μάτια στον ουρανό...και θα πείτε... θεε μου βοήθησε με...
Πόσοι απο σας έχετε παιδια; τα βαφτίσατε...η τα αφήσατε να μεγαλώσουν και να διαλεξουν αυτά;;
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ..λέω απλά την αποψη μου..και ως γονιός θα ήθελα τα παιδιά μου να διδαχτούν και να μάθουν για τον χριστιανισμό..
Είναι η επίσημη θρησκεία της Ελλάδας..και την θρησκεία δεν την κάνει κανένας κληρικός και κανένας χριστόδουλος...αλλά η πίστη που έχει ο καθένας μέσα του...
Όσο για τον αν πέρνουν αδεια και απο που για να χτιστεί ένα τζαμί στην Ελλάδα..δεν το ξέρω..αυτό που ξέρω είναι πως στην Τουρκία είχαμε πολλές εκκλησίες ορθόδοξες...τις έκαψαν όλες...έμεινε μόνο μια...και αυτή λειτουργεί σαν μουσείο...η μάλλον οτι απέμεινε απο αυτήν..λειτουργεί σαν μουσείο..
Και κάτι ακόμα...με την σημαία μας τι θα κάνουμε;;;
Θα βγάλουμε και απο κει τον σταυρό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top