Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2012

magdast

Νεοφερμένος

Η MAGDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μου αρέσει που αγχωνόμουν μήπως δε προλάβω να καταθέσω τα χαρτιά!Λέτε να γίνει το ίδιο και με τις προθεσμίες των εξετάσεων???:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roulaki teacher

Νεοφερμένος

Η Roulaki teacher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά, έχω 3 χρόνια που πήρα το ECPE και επειδή βλέπω πως λέτε για το λεξιλόγιο, είπα να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου.
Εμένα, πάντα στο proficiency πάντα μεγάλος εφιάλτης ήταν το λεξιλόγιο. Ήταν δύσκολο και ατελείωτο. Είχα τελειώσει πολλά βιβλία, πάρα πολλά(ενάμιση χρόνο προετοιμασία έκανα) και πάλι έβρισκα συνέχεια καινούργιες λέξεις. Δεν μπορώ να πω, έβρισκα και μερικές που τις ήξερα αλλά... Οκ, καταλάβατε. Το θέμα είναι ότι τις λέξεις που μάθαινα, δεν τις ξεχνούσα. Αλλά με είχε φάει το άγχος για το λεξιλόγιο που θα μας έβαζαν την ημέρα της εξέτασης.
Μία βδομάδα πριν τις εξετάσεις, μας είπε η καθηγήτρια πως όταν έδινε αυτή, γελούσε όταν είδε τι λεξιλόγιο της είχαν βάλει. Ήταν εύκολο. Στην αρχή, νόμιζα ότι μας το είπε για να μας ξεανγχώσει. Μας διαβεβαίωσε δε ότι το λεξιλόγιο που θα βλέπουμε θα ήταν εύκολο.
Πράγματι, έτσι κι έγινε. Το λεξιλόγιο ήταν εύκολο. Ήταν εύκολο για μένα που είχα διαβάσει. Δεν ήταν για τους συμμαθητές μου που ήταν τουρίστες στο φροντιστήριο. Με αυτό, δε θέλω να επαινέσω τον εαυτό μου αλλά να σας πω ότι τα πράγματα, την ημέρα της εξέτασης, δεν είναι και τόσο τραγικά. Πολύ απλά, δεν ήταν εκείνο το λεξιλόγιο που, ακόμα κι αν έχεις ρίξει του κόσμου το διάβασμα, δε θα το ξέρεις. Ήταν λέξεις "βασικές" του proficiency που αν κάποιος έχει διαβάσει, σίγουρα θα τις ξέρει.
Ελπίζω να κατάφερα να σας εξηγήσω αυτό που ήθελα να πω. Τώρα αν μέσα σε 3 χρόνια έχουν αλλάξει τα πράγματα, αυτό δεν το γνωρίζω.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΒΑΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ. ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα την επανάληψη αυτού του βιβλίου γιατί είχα ξεχάσει τα περισσότερα. Σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα.!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και? Πως σου φαίνεται? Δυσκολεύεσαι πουθενά?

Κοίτα, στα τεστ περνάω όλα τα παρτς, τώρα το λεξιλόγιο δεν μπορεί αν είναι τέλειο, δεν γίνεται να το καλύψουμε όλο ότι και να κάνουμε, όλα τα άλλα παλεύονται. Αν δεν τύχει καμία στραβή πιστεύω θα το περάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Υπάρχει και το "αν τύχει στραβή είναι που θα περάσω" αχαχα :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Υπάρχει και το "αν τύχει στραβή είναι που θα περάσω" αχαχα :P :P

Αν έχουν λεφτά για πέταμα... ;)
Εγώ μια φορά δεν έχω γι αυτό δίνω και τώρα που νιώθω προετοιμασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για το πως γίνεται η βαθμολογία στο ECPE στο listening & GCVR με βάση το 1000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα την επανάληψη αυτού του βιβλίου γιατί είχα ξεχάσει τα περισσότερα. Σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα.!

και εγώ δούλεψα με το skillsbuilder καθώς και το honors ecpe, και το Mastermind..σε υπερκαλύπτουν αυτά τα βιβλία θεωρώ...αλλά αυτό που θα σας βοηθήσει πιο πολύ από όλα ειναι να παρακολουθείτε καθημερινά bbc, euronews και cnn καθώς και βιντεάκια πχ που ανεβάζουν αγγλόφωνοι (αμερικανοί ή άγγλοι κτλ)στο youtube και να διαβάζετε΄τα comments από κατω..θα σας βοηθήσει πάρα πολύ για τα colloquial english που δινουν μεγάλη έμφαση αν έχετε εξοικείωση στα προφορικά ειδικά αν θέλετε HP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosD13

Νεοφερμένος

Ο SteliosD13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για το πως γίνεται η βαθμολογία στο ECPE στο listening & GCVR με βάση το 1000?

Η βάση νομίζω πως είναι το 60%
Δηλαδή στο listening είναι 30/50 και στο GCVR είναι 72/120
Κάνε τις πράξεις και δες πως είναι με βάση το 1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η βάση νομίζω πως είναι το 60%
Δηλαδή στο listening είναι 30/50 και στο GCVR είναι 72/120
Κάνε τις πράξεις και δες πως είναι με βάση το 1000

Εννοώ πως είναι το High Pass, Pass και Low Pass.
65% είναι η βάση για το ECCE και για το ECPE είναι κυμενόμενη (γύρω στο 65% πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εννοώ πως είναι το High Pass, Pass και Low Pass.
65% είναι η βάση για το ECCE και για το ECPE είναι κυμενόμενη (γύρω στο 65% πάλι)
η βάση ΔΕΝ ειναι το 60% αλλά το 65% όπως ακριβώς επισήμανες..δηλαδή στο listening πρέπει να πιάσεις 33/50 τουλάχιστον για να έχεις LP...αν κάποιος πιάσει 32/50 ειναι BF και μπορεί να κοπείς εντελώς αν έχεις άλλο ενα BF κάπου..αν πιάσεις 30/50 και κάτω ειναι F και κόβεσαι ακόμα και αν έχεις πάρει έπαινο σε όλα τα υπόλοιπα...στο GCVR πρέπει να πιάσει κάποιος τουλάχιστον 78/120.
HP: 84%-100%
P: 75%-83%
LP: 65%-74%
BF: 61%-64%
F: 0-60%
αυτά ισχύουν για το listening και το GCVR (με την προσθήκη ενός μηδενικού στο τέλος γιατί το ανάγουν στο 1000 το αποτέλεσμα και όχι στο 100).
Στο writing και στο speaking το σύστημα ειναι σαν τις πανελλήνιες αλλά χωρίς νούμερα...2 βαθμολογητές πρέπει να συμφωνήσουν σε ένα συνολικό βαθμό (A, B, C, D ή E) που ατιστοιχούν στις 5 κατηγορίες βαθμολόγησης ως εξής:
ΗΡ: Α
P: B
LP: C
BF: D
F:E
πρέπει να συμφωνήσουν και οι 2 στον ίδιο ακριβώς βαθμό...στην έκθεση αν ο ένας έχει βάλει B και ο αλλος C έρχεται τρίτος βαθμολογητής για να βάλει το τελικό ή Β ή C...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πόσο παίρνετε σε κάθε πάρτ περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πόσο παίρνετε σε κάθε πάρτ περίπου?

Listening γύρω στα - 45/50
GCVR γύρω στα - 90/120
Speaking Ρ και μερικές φορές ΗΡ
Writing - LP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Listening γύρω στα - 45/50
GCVR γύρω στα - 90/120
Speaking Ρ και μερικές φορές ΗΡ
Writing - LP

Ξεχωριστά για γραμματική, λεξιλόγιο κλπ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ξεχωριστά για γραμματική, λεξιλόγιο κλπ ?

Grammar κυμαίνομαι από τα 32-34
Cloze το χαμηλότερό μου ήταν 12 και το υψηλότερο 20, γενικά δεν είμαι σταθερός σε αυτόν τον τομέα
Voc γύρω στα 30
Κείμενα είναι το καλύτερό μου γατί τα λάθη μου είναι 1-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νανά Δ.

Νεοφερμένος

Η Νανά Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι μπορω να κανω για να βλετιωθω στο listening ??? εχω δοκιμασει 2 τροπους αλλα και παλι δεν τα καταφερνω...μετα στο λεξιλογιο τοσες λεξεις εχουμε μαθει αλλα πιανω 20 περιπου στα 50

Grammar κυμαίνομαι από τα 32-34
Cloze το χαμηλότερό μου ήταν 12 και το υψηλότερο 20, γενικά δεν είμαι σταθερός σε αυτόν τον τομέα
Voc γύρω στα 30
Κείμενα είναι το καλύτερό μου γατί τα λάθη μου είναι 1-2

ποοο....μακαρι να ειχα τετοιους βαθμους..:( φετοσ θα δωσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ποοο....μακαρι να ειχα τετοιους βαθμους..:( φετοσ θα δωσεις??

Έχω ασχοληθεί και μόνος μου ΠΑΡΑ πολύ με τα αγγλικά, κυρίως αυτό είναι.
Ναι σε έναν μήνα,
εσύ πότε δίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Listening γύρω στα - 45/50
GCVR γύρω στα - 90/120
Speaking Ρ και μερικές φορές ΗΡ
Writing - LP

Εσυ το εχεις παρει ηδη!
Εγω στο listening πιανω 33-38/50,
στη γραμματικη και στα voc κανω μεχρι 15 λαθη στο καθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εσυ το εχεις παρει ηδη!
Εγω στο listening πιανω 33-38/50,
στη γραμματικη και στα voc κανω μεχρι 15 λαθη στο καθενα!

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι επειδή είμαι και λίγο "τρελός" :P το θέλω και με HONORS :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κοίτα να δεις...:|

Δύο χρόνια πριν, θέματα τέτοιου είδους γέμιζαν με 100 σελίδες, by now:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top