Να τιμωρείται ή όχι η βλασφημία;

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Άστο, το ξεφτιλίζεις το θέμα.:(

Το πνευμα αυτου που λεω ειναι απο τη στιγμη που ο καθενας μπορει να θεεωρησει ιερο οτιδηποτε θελει δεν μπορεις να προσδιορισεις ποτε προσβαλεται κατι που ειναι ιερο για καποιον απο τη στιγμη που καθε ανθρωπος μπορει να θεωρησει ως ιερο κατι διαφορετικο απο τον αλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μην μιλάς με ΑΝ, να μιλάς με τωρινά δεδομένα...Πρώτα απ'όλα ΑΝ πίστευε ο καθένας σε ότι μλκία του κατέβει στο κεφάλι τότε μπορεί να ίσχυαν άλλοι νόμοι.
Επίσης κάπου διάβασα ότι ο νόμος έρχεται σε αντίφαση με το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης.Όταν εγώ βγαίνω και συκοφαντώ κάποιον με άσχημο τρόπο τότε η ποινή που θα υποστώ δεν έρχεται σε αντίφαση με το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης;
Όπως για κάποιους τα προσωπικά δεδομένα είναι το παν, έτσι και για κάποιους άλλους η θρησκεία τους είναι το παν.Είτε σ'αρέσει είτε όχι, και στο κάτω κάτω αν θες να επαναστατήσεις για τον νόμο αυτό, βγες από την οθόνη του pc σου και άντε να επαναστατήσεις έξω.Αντε που μου γίνατε όλοι επαναστάτες για μλκίες και εκεί που πρέπει βάζετε τα @@ κάτω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Φυσικα.Και η καρεκλα μου φαινεται περισσοτερο λογικη.Τουλαχιστον ειναι βεβαιο οτι υπαρχει.

Τότε ή δεν ξέρεις να κρίνεις τι είναι λογικό και μη ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι θα πει λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τότε ή δεν ξέρεις να κρίνεις τι είναι λογικό και μη ή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι θα πει λογική.

Για πες μου εσυ να μαθω,γιατι ειναι περισσοτερο λογικη η Πιστη στον θεο,και οχι στην καρεκλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μην συγκρινετε την πιστη στον θεο με την πιστη σε μια καρεκλα!

η καρεκλα ειναι αληθινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για πες μου εσυ να μαθω,γιατι ειναι περισσοτερο λογικη η Πιστη στον θεο,και οχι στην καρεκλα?

Λογική δεν είναι ούτε η πίστη στην καρέκλα ούτε η πίστη στον Θεό.Εγώ δεν είπα πως η πίστη στον Θεό είναι λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αντε που μου γίνατε όλοι επαναστάτες για μλκίες και εκεί που πρέπει βάζετε τα @@ κάτω!!

Για αυτη σου τη φραση κ δε με ενδιαφερει να επαναστατησω για τη βλασφημια. Δε με ενδιαφερει το ζητημα απλο σχολιασμο κανω. Απλα θελω να σου πω οτι προφανως κ ο καθενας θα πιστευει σε οτι μαλακια του κατεβει εχει αυτο το δικαιωμα. Εμενα οπως σε καποιον αλλον η θρησκεια ειναι η ζωη του μπορει εμενα η ζωη μου να ειναι η σχολη μου, αν ομως ο αλλος τη βρισει δε θα τον κατηγορησω ως βλασφημο γενικα η ελευθερια της εκφρασης που επικαλεστηκες ειναι αυτο ακριβως να εχουμε το δικαιωμα να πουμε σκεψεις ακομα κ αν καποιοι θιγονται απο αυτες... Σκεψου αν καποιος θεωρει ιερη μια ιδεολογια οπως πχ του κουμουνισμου ή του εθνικοσοσιαλισμου κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Φυσικα.Και η καρεκλα μου φαινεται περισσοτερο λογικη.Τουλαχιστον ειναι βεβαιο οτι υπαρχει.

Ἄν ὅλοι σκέφτονταν μὲ αὐτὴν τὴν λογικὴ τότε τὸ σύνολο τῆς ἐπιστήμης ποὺ σήμερα ὀνομάζουμε σύγχρονη φυσικὴ θὰ βρίσκονταν στὸ περιθώριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ἄν ὅλοι σκέφτονταν μὲ αὐτὴν τὴν λογικὴ τότε τὸ σύνολο τῆς ἐπιστήμης ποὺ σήμερα ὀνομάζουμε σύγχρονη φυσικὴ θὰ βρίσκονταν στὸ περιθώριο...

Προφανως και ηταν ειρωνια.Τζιζους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για αυτη σου τη φραση κ δε με ενδιαφερει να επαναστατησω για τη βλασφημια. Δε με ενδιαφερει το ζητημα απλο σχολιασμο κανω. Απλα θελω να σου πω οτι προφανως κ ο καθενας θα πιστευει σε οτι μαλακια του κατεβει εχει αυτο το δικαιωμα. Εμενα οπως σε καποιον αλλον η θρησκεια ειναι η ζωη του μπορει εμενα η ζωη μου να ειναι η σχολη μου, αν ομως ο αλλος τη βρισει δε θα τον κατηγορησω ως βλασφημο γενικα η ελευθερια της εκφρασης που επικαλεστηκες ειναι αυτο ακριβως να εχουμε το δικαιωμα να πουμε σκεψεις ακομα κ αν καποιοι θιγονται απο αυτες... Σκεψου αν καποιος θεωρει ιερη μια ιδεολογια οπως πχ του κουμουνισμου ή του εθνικοσοσιαλισμου κλπ κλπ...

Έχω ξανά πει ότι εγώ δεν είμαι υπέρ αυτού του νόμου, αλλά υπέρ μιας ποινής.
Το θρήσκευμα -με τα τωρινά δεδομένα- είναι προσωπικό δεδομένο, εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν εσύ βλαστημάς, σκέψου όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που όχι απλά προσβάλλονται.
Όταν η σχολή σου γίνει ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο, τότε το συζητάμε αυτό το θέμα.
Εδώ έχουν όλοι διαφορετικές απόψεις, οι οποίες είναι όλες δεκτές σ'αυτό το θέμα.Εσύ δεν πιστεύεις και θεωρείς άδικο την τέλεση του συγκεκριμένου νόμου, εγώ πιστεύω και θεωρώ άδικο να μην υπάρχει ποινή για τους βλάστημους (η ποινή που υπάρχει τώρα, στην ουσία είναι σαν να μην υπάρχει).Έτσι πάει.Τώρα που υπάρχει αντιδρούν 100, αλλά όταν τον καταργήσουν θα αντιδράσουν 1000, άρα δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί υπάρχει ο νόμος.Δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες χώρες δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, αφού στις περισσότερες χώρες έχουν από 2-3-4 θρησκείες, ενώ στην ελλάδα είναι ο χριστιανισμός.

Με αυτά που λέμε αναγκαζόμαστε να επαναλαμβανόμαστε, στο τέλος θα γεμίσουμε 100 σελίδες και θα πάει στα οφ τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My last minutes

Νεοφερμένος

Η Ισμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δυστυχώς σταμάτησα να παρακολουθώ τη συζήτηση και το έχω χάσει λίγο,αλλά έχω μια απλή παρατήρηση.

Ένας από τους υποστηρικτές της ύπαρξης ποινής για τη βλασφημία παραπάνω προσέβαλε τους άθεους.
Εσύ, Αντώνη,υποστηρίζεις, αν δεν κάνω λάθος,ότι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο πρέπει να υπάρχει ποινή είναι επειδή οι άνθρωποι που πιστεύουν έχουν στηρίξει τη ζωή τους σ'αυτή την πίστη (ιδεολογία) και προσβάλλονται άσχημα.Και οι άθεοι όμως έχουν στηρίξει τη ζωή τους στην πίστη του ότι δεν υπάρχει Θεός.Άρα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να προβλέπεται τιμωρία και για τον τύπο παραπάνω που με πρόσβαλε.

Έτσι,όμως δεν κάνουμε δουλειά.Σε μια κοινωνία με τόσες διαφορετικές απόψεις είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν ιδεολογικές συγκρούσεις και άνθρωποι πάνω στη σύγκρουση αυτή να προσβάλλονται.

Σημείωση:Δε θεωρώ κομψό και δημοκρατικό να προσβάλλεις επειδή διαφωνείς, αλλά επειδή αυτό ήταν το θέμα μας,δε συμφωνώ με τις νομικές κυρώσεις για τη βλασφημία.Μου φαίνεται κατάλοιπο μιας βαθιά συντηρητικής κοινωνίας και εκφράζει (πιστεύω) σε ένα βαθμό, όχι τόσο τη διαθεση για προστασία των πεποιθήσεων,αλλά για ανάδειξη του τι (πρέπει να) θεωρείται απ'το σύνολο της κοινωνίας "ιερό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο.Δεν είμαι υπέρ της ύπαρξης του νόμου, απλά είμαι κατά της βλασφημίας, αν όμως δεν υπάρχει κάτι που να τημωρεί τους βλάσφημους τότε ο κάθε άθεος θα βγαίνει από το σπίτι του και αντί για καλημέρα θα βλαστημά.Αυτό θα ήταν άσχημο για μια τέτοια κοινωνία που υπερτερεί ο χριστιανισμός.
Δεν διαφωνώ ότι αυτά είναι κατάλοιπα μιας βαθιά συντηριτικής κοινωνίας.Είναι όμως διαφορετικό να μην υπάρχουν τέτοιες κυρώσεις σε μια κοινωνία, αν οι περισσότεροι που ζουν σ'αυτή είναι άτομα με πειθαρχία, και διαφορετικό αν σ'αυτή την κοινωνία ζει ο ελληνάρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εννοείται να τιμωρείται...
Έχουμε ανεξιθρησκία και ο κάθε ένας μπορεί να πιστεύει όλη θέλει... αλλά οι μόνοι θεοί που ακούς να βρίζονται με το χειρότερα λόγια είναι ο Χριστός... καθώς και η Παναγία... δεν έχω ακούσει κανένα να βρίζει τον Βούδα ή τον Αλλάχ...
Επίσης στην Ελλάδα το μεγαλύτερο ποσοστό των κατοίκων είναι χριστιανοί ορθόδοξοι, συνεπώς πρέπει να προστεθούν τα δικαιώματα των πολλών!
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να απαντήσω πως η βλασφημία πρέπει να υπάρχει. Βλασφημία δεν είναι μόνο οι βρισιές στα θεία ( που με βρίσκουν αντίθετο) μα και η σάτιρα. Χωρίς τη βλασφημία δεν θα είχαμε ταινιάρες όπως το The Life of Brian. Συγγνώμη κιόλας να μην προσβάλλουμε τους Χριστιανούς, Μουσουλμάνους αλλά εμείς οι Αγνωστικιστές, Άθεοι να γινόμαστε καθημερινά αντικείμενα της οργής του κάθε Ταλιμπάν. No, no, no. :no:
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ας δούμε έναν συλλογισμό...

α)Ο πιστός που ασπάζεται μια θρησκεία και την οικειοποιήται, θεωρεί τα ιερά πρόσωπα τόσο κοντά του που η ύβρις σε αυτά είναι προσωπική προσβολή στο πρόσωπο του.

β) Ένας άθεος, δεν οικειοποιήται κάποιο θείο ον. Το ίδιο και ένας αγνωστικιστής. Ας πάμε όμως σε μία προσβολή σε ένα πρόσωπο το οποίο οικειοποιήται π.χ. (οικογένεια, μητέρα, πατέρας, αδερφός κλπ. κλπ.

Γιατί να καθίσταται δικαίωμα σου η βλασφημία και να μην μπορεί ένας πιστός να αντιδράσει; Ενώ αν εκείνος σου βρίσει μητέρα πατέρα η οικογένεια θα τον τουλουμιασεις στο ξύλο; (Άσχετα τι λέει η θρησκεία του. Εγώ απλά αναρωτιέμαι. Τί σε καθιστά ικανό να βλασφημάς; Καί τι καθιστά εκείνον ανίκανο να μην το κάνει; ) Όχι η βλασφημία είναι ήταν και θα είναι παράνομη γιατί θίγει το βασικό ανθρώπινο δικαίωμα της έκφρασης της πίστης και της λατρείας ενός ανθρώπου σε οτιδήποτε θεωρεί εκείνος Θεό.

Η σάτιρα δεν είναι βλασφημία όταν δεν χρησιμοποιεί προσβλητικά υπονοούμενα εκφράσεις η πράξεις στο πρόσωπο ενός θεού.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί που συνήθως βλασφημούν θεούς, χριστούς, παναγίες, αγίους; Για σκεφτείτε λίγο τις περιπτώσεις που ξέρετε. Μήπως δεν είναι οι άθεοι και οι άθρησκοι οι οποίοι δεν ασχολούνται με τα παραπάνω; Μήπως τις πιο πολλές φορές είναι κάποιοι που παριστάνουν τους χριστιανούς και πάνε τακτικά και στην εκκλησία;

 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί που βλασφημούν θεούς, χριστούς, παναγίες, αγίους; Για σκεφτείτε λίγο τις περιπτώσεις που ξέρετε. Μήπως δεν είναι οι άθεοι και οι άθρησκοι οι οποίοι δεν ασχολούνται με τα παραπάνω; Μήπως είναι κάποιοι που παριστάνουν τους χριστιανούς και πάνε τακτικά και στην εκκλησία;


Αυτό δεν ισχύει ακριβώς, διότι οι φράσεις που χρησιμοποιούμε περισσότερο σχετίζονται με το περιβάλλον μας, δηλαδή τη συχνότητα με την οποία τις ακούμε και μένουν στο μυαλό μας - δεν θεωρώ ότι είναι θέμα πίστης.
Θες να μου πεις, ότι εσένα δεν σου έχει ξεφύγει καμία χριστοπαναγία;
Και εγώ είμαι άθεη πολλά χρόνια, οι φίλοι μου επίσης, και παρ' όλο που συνειδητά προσπαθώ να αποφεύγω βρισιές εν γένει, κάποιες χριστοπαναγίες ξεφεύγουν πού και πού :P
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ας δούμε έναν συλλογισμό...

α)Ο πιστός που ασπάζεται μια θρησκεία και την οικειοποιήται, θεωρεί τα ιερά πρόσωπα τόσο κοντά του που η ύβρις σε αυτά είναι προσωπική προσβολή στο πρόσωπο του.

β) Ένας άθεος, δεν οικειοποιήται κάποιο θείο ον. Το ίδιο και ένας αγνωστικιστής. Ας πάμε όμως σε μία προσβολή σε ένα πρόσωπο το οποίο οικειοποιήται π.χ. (οικογένεια, μητέρα, πατέρας, αδερφός κλπ. κλπ.

Γιατί να καθίσταται δικαίωμα σου η βλασφημία και να μην μπορεί ένας πιστός να αντιδράσει; Ενώ αν εκείνος σου βρίσει μητέρα πατέρα η οικογένεια θα τον τουλουμιασεις στο ξύλο; (Άσχετα τι λέει η θρησκεία του. Εγώ απλά αναρωτιέμαι. Τί σε καθιστά ικανό να βλασφημάς; Καί τι καθιστά εκείνον ανίκανο να μην το κάνει; ) Όχι η βλασφημία είναι ήταν και θα είναι παράνομη γιατί θίγει το βασικό ανθρώπινο δικαίωμα της έκφρασης της πίστης και της λατρείας ενός ανθρώπου σε οτιδήποτε θεωρεί εκείνος Θεό.

Η σάτιρα δεν είναι βλασφημία όταν δεν χρησιμοποιεί προσβλητικά υπονοούμενα εκφράσεις η πράξεις στο πρόσωπο ενός θεού.

Ποιο συμπέρασμα προκύπτει από αυτὀν τον συλλογισμό;

δεν χρησιμοποιεί προσβλητικά υπονοούμενα εκφράσεις η πράξεις στο πρόσωπο ενός θεού.

Τι ορίζεις ως βλασφημία; Αν, π.χ., ένας άθρησκος ισχυρίζεται πως δεν υπάρχει θεός, άρα και πως κάθε θρησκεία είναι απάτη, αυτό θεωρείται βλασφημία;
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Βλασφημία δεν είναι να μιλάς υβριστικά ως προς τα Θεία, ανάλογα τη θρησκεία;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top