Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
στην αξιολογηση του επαγωγικου συλλογισμου πρεπει να τα λεμε αναλυτικα? π.χ. αν εχουμε επαγωγικο συλλογισμο με γενικευση αρκει να πουμε οτι είναι ατελης/τελεια επαγωγη ή πρεπει να πουμε και συγκεκριμενα αν η γενικευση ειναι επιτρεπτη και ασφαλης ή αν ειναι βεβιασμενη και επισφαλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
στην αξιολογηση του επαγωγικου συλλογισμου πρεπει να τα λεμε αναλυτικα? π.χ. αν εχουμε επαγωγικο συλλογισμο με γενικευση αρκει να πουμε οτι είναι ατελης/τελεια επαγωγη ή πρεπει να πουμε και συγκεκριμενα αν η γενικευση ειναι επιτρεπτη και ασφαλης ή αν ειναι βεβιασμενη και επισφαλης?

Αμα δεν στο ζηταει οχι,το ιδιο και στον Παραγωγικο συλλογισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Καλησπέρα σας που μπορώ να βρω κάποιο site που να έχει λέξεις που χρησιμοποιούμε καθημερινά με τα συνώνυμα τους και τα αντωνημα, πιθανές λέξεις δηλαδή για τις πανελλήνιες;;…Ευχαριστώ όποιος γνωρίζει ας μου πει!

https://www.praxisgroup.gr/Support/C%20Lykeiou%20ekthesi%20lexiko%20antitheton%20lexeon.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει με την αξιολογηση τεκμηριων γιατι εχω μπερδευτει? ας μου εξηγησει καποιος παρακαλω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει με την αξιολογηση τεκμηριων γιατι εχω μπερδευτει? ας μου εξηγησει καποιος παρακαλω :hmm:

Μήπως εννοείς αξιολόγηση συλλογισμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με βοηθησει με την αξιολογηση τεκμηριων γιατι εχω μπερδευτει? ας μου εξηγησει καποιος παρακαλω

Τεκμηρια

Τα τεκμηρια και τα επιχειρηματα χρησιμοποιουνται στο τροπο πειθους ''επικληση στην λογικη''
Τεκμηρια ειναι δηλαδη συγκεκριμενα αποδεικτικα στοιχεια η γεγονοτα που οδηγουν στην εξαγωγη συμπερασματος.Ειναι παραδειγματα,αληθειες,γεγονοτα,αυθεντιες,στατιστικα στοιχεια,μαρτυριες,δεδομενα επιστημονικης ερευνας κλπ.Χρησιμοποιουνται απο τον πομπο για να υποστηριξει τις αποψεις του και περιεχονται στις προκειμενες προτασεις.

Αξιολογηση τεκμηριων.
Οταν μελετουμε συλλογιστικα σχηματα πρεπει να προσεχουμε ιδιαιτερα τα τεκμηρια που χρησιμοποιουνται αφου υπαρχει το ενδεχομενο ο συγγραφεας να επιστρεατευει στοιχεια ανεξακριβωτα με σκοπο να παραπλανησει.

Στην αξιολογηση τεκμηριων ισχυει οτι και στην αξιολογηση επιχειρηματων.
Βλεπουμε αμα
1)τα τεκμηρια σχετιζονται αμεσα με το θεμα κι αν θεωρουνται επαρκη προκειμενα να στηριξουμε το επιχειρημα(εγκυροτητα)
2)αν ειναι αμεροληπτα η δογματικα,αν ειναι σημερα αποδεκτα η αντανακλουν αναγχρονιστικες αντιληψεις(αληθεια)

Τα τεκμηρια επισης πρεπει να ειναι επεξεργασμενα,εξακριβωμενα,αξιοπιστα και επαρκη,καθως και ευρεως αποδεκτα.Συγκεκριμενα
1)για το τεκμηριο της αυθεντιας πρεπει να βλεπουμε αμα το προσωπο του κυρους ειναι οντως ειδημων στο συγκεκριμενο θεμα η μηπως χρησιμοποιειται αυθαιρετα και καταχρηστικα η για εκφοβιστικη χρηση της αυθεντιας.
2)Επιβαλλεται η αναγραφη των πηγων απο οπου προερχονται τα τεκμηρια,προκειμενου να δουμε την αξιοπιστια τους.Επισης,τελος ελεγχουμε και το κριτηριο της επιστημονικης αρτιοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Συμπλήρωση:

Τα τεκμήρια έχουν ρόλο ενισχυτικό (των επιχειρημάτων). Αυτός, δηλαδή, είναι ο λόγος για τον οποίο τα χρησιμοποιεί ο κειμενογράφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Τεκμηρια
Τα τεκμηρια και τα επιχειρηματα χρησιμοποιουνται στο τροπο πειθους ''επικληση στην λογικη''
Τεκμηρια ειναι δηλαδη συγκεκριμενα αποδεικτικα στοιχεια η γεγονοτα που οδηγουν στην εξαγωγη συμπερασματος.Ειναι παραδειγματα,αληθειες,γεγονοτα,αυθεντιες,στατιστικα στοιχεια,μαρτυριες,δεδομενα επιστημονικης ερευνας κλπ.Χρησιμοποιουνται απο τον πομπο για να υποστηριξει τις αποψεις του και περιεχονται στις προκειμενες προτασεις.

Αξιολογηση τεκμηριων.
Οταν μελετουμε συλλογιστικα σχηματα πρεπει να προσεχουμε ιδιαιτερα τα τεκμηρια που χρησιμοποιουνται αφου υπαρχει το ενδεχομενο ο συγγραφεας να επιστρεατευει στοιχεια ανεξακριβωτα με σκοπο να παραπλανησει.

Στην αξιολογηση τεκμηριων ισχυει οτι και στην αξιολογηση επιχειρηματων.
Βλεπουμε αμα
1)τα τεκμηρια σχετιζονται αμεσα με το θεμα κι αν θεωρουνται επαρκη προκειμενα να στηριξουμε το επιχειρημα(εγκυροτητα)
2)αν ειναι αμεροληπτα η δογματικα,αν ειναι σημερα αποδεκτα η αντανακλουν αναγχρονιστικες αντιληψεις(αληθεια)


Τα τεκμηρια επισης πρεπει να ειναι επεξεργασμενα,εξακριβωμενα,αξιοπιστα και επαρκη,καθως και ευρεως αποδεκτα.Συγκεκριμενα
1)για το τεκμηριο της αυθεντιας πρεπει να βλεπουμε αμα το προσωπο του κυρους ειναι οντως ειδημων στο συγκεκριμενο θεμα η μηπως χρησιμοποιειται αυθαιρετα και καταχρηστικα η για εκφοβιστικη χρηση της αυθεντιας.
2)Επιβαλλεται η αναγραφη των πηγων απο οπου προερχονται τα τεκμηρια,προκειμενου να δουμε την αξιοπιστια τους.Επισης,τελος ελεγχουμε και το κριτηριο της επιστημονικης αρτιοτητας.
ουσιαστικα εγω αυτα τα 2 δεν θα βλεπω? Και αν ενα απο τα δυο δεν ισχυει θα λεω οτι δεν ειναι ορθο, οπως και στο επιχειρημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BoZe

Νεοφερμένος

Ο BoZe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να ρωτήσω.. στην έκθεση τα είδη είναι το δοκίμιο η επιστολή... και ; μονο αυτά τα δυο θυμάμαι μπορεί κάποιος να μου τα πει όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!είμαι τέταρτο έτος..ξέρει κανεις κάποιον που θα μπορούσε να με βοηθήσει με τις 2 εργασίες που έχουμε?????έχω πολύ λίγες μέρες ακόμα και χρειάζομαι κάποιον!!!
Δοκίμιο, άρθρο, χρονογράφημα, επιφυλλίδα.

Καλή μας επιτυχία! Όλα να πάνε -και θα πάνε- καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
τους τροπους πειθους σε ποια ταξη τους διδασκομαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ναι η λογικη ειναι να εχουμε τελειωσει την θεωρια στα θερινα ωστε ολη την χρονια να γραφουμε διαγωνισματα χωρις να λεμε 'αυτο δεν το εχουμε κανει'. μας το ειχαν προτινει και απο το σχολειο :)

μπορείς να γράψεις ποια ακριβώς είναι όλη η θεωρία της έκθεσης φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
μπορείς να γράψεις ποια ακριβώς είναι όλη η θεωρία της έκθεσης φέτος;
η αληθεια ειναι πως μου φανηκε λιγη η υλη, αλλα εχουμε κανει ο,τι αναφερεται εδω;) https://www.alfavita.gr/exetasteaG2012_2013.pdf ή τουλαχιστον τα περισσοτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο με δοκιμία ή οποιοδήποτε βιβλίο λογοτεχνικό που θα μπορούσε να βοηθήσει στην έκθεση γιατί μας είπαν από το φροντιστήριο να διαβάσουμε αλλά μας έχουν προτείνει τα εξής ( θα ήθελα να μου πείτε και κάποιο άλλο για δεν τρελαίνομαι για τα παρακάτω):

Παπανούτσου: Πρακτική Φιλοσοφία, Η κρίση του πολιτισμού μας, Το δίκαιο της πυγμής
Μαλεβίτση: Προοπτικές
Τσάτσου: Αφορισμοί και διαλογισμοί
Σεφέρη: Δοκιμές
Τερζάκη: Προσανατολισμός στον αιώνα
Konrad Lorenz: Τα οκτώ θανάσιμα αμαρτήματα του πολιτισμού μας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
(Είναι επείγον!!!! πρέπει μέχρι τέλη Αυγούστου να έχω διαβάσει ένα βιβλίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο με δοκιμία ή οποιοδήποτε βιβλίο λογοτεχνικό που θα μπορούσε να βοηθήσει στην έκθεση γιατί μας είπαν από το φροντιστήριο να διαβάσουμε αλλά μας έχουν προτείνει τα εξής ( θα ήθελα να μου πείτε και κάποιο άλλο για δεν τρελαίνομαι για τα παρακάτω):

Παπανούτσου: Πρακτική Φιλοσοφία, Η κρίση του πολιτισμού μας, Το δίκαιο της πυγμής
Μαλεβίτση: Προοπτικές
Τσάτσου: Αφορισμοί και διαλογισμοί
Σεφέρη: Δοκιμές
Τερζάκη: Προσανατολισμός στον αιώνα
Konrad Lorenz: Τα οκτώ θανάσιμα αμαρτήματα του πολιτισμού μας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
(Είναι επείγον!!!! πρέπει μέχρι τέλη Αυγούστου να έχω διαβάσει ένα βιβλίο)

Εγώ διάβαζα αυτό.
Συγκεκριμένα, το ΣΚ πριν τις πανελλήνιες διάβασα από εδώ δοκίμια για την τέχνη, και τελικά τέχνη μας έβαλαν.
Πάντως, αξίζει. Ναι. Δεν είναι μασημένη τροφή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα αυτό.
Συγκεκριμένα, το ΣΚ πριν τις πανελλήνιες διάβασα από εδώ δοκίμια για την τέχνη, και τελικά τέχνη μας έβαλαν.
Πάντως, αξίζει. Ναι. Δεν είναι μασημένη τροφή.;)
Τα δοκίμια είναι της συγγραφέως ή συλλογή διάφορων δοκιμίων;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα αυτό.
Συγκεκριμένα, το ΣΚ πριν τις πανελλήνιες διάβασα από εδώ δοκίμια για την τέχνη, και τελικά τέχνη μας έβαλαν.
Πάντως, αξίζει. Ναι. Δεν είναι μασημένη τροφή.;)
Κι εγώ αυτό έχω. Πολύ καλά δομημένο και με πλούσιο περιεχόμενο. Έχει κι ένα λεξικό των πιο «κρίσιμων» λέξεων των κειμένων. :thumbup:

@Στράτος
Περιέχει τόσο κείμενα γραμμένα από την ίδια όσο και δοκίμια τρίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Λοιπόν μάλλον θα πάρω για την έκθεση τα εξής βιβλία:
-Κοινός νους
-Δοκίμια για την έκθεση, Αθηνά Βλαχιώτη
-Konrad Lorenz, Τα οκτώ θανάσιμα αμαρτήματα του πολιτισμού μας
Θεωρείτε πως θα είμαι καλυμμένος για τις πανελλήνιες, θα μπορούσα να γράψω πάνω από 17;;
Πώς σας φαίνονται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top