4ο Πεδίο Σχολές 4ου πεδίου

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
στην θεση σου μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας στο ΟΠΑ κ γενικα απ οτι εχω ακουσει κ απο αλλους φοιτητες θα εβαζα αν ηθελα να γινω αυτο που θες :
1)λοχρη
2)οδε με κατευθυνση λογιστικης και χρηματοδοτικης
3)Λογ και τραπεζ. στο παπει
4)ΔΕΤ με κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων (ισως και 3)
5)Οικονομικης επιστημης οπα

οχι πληροφορικη για δεν εχει να κανει με τπτ με αυτο που θες.Πληροφορικη Ασοεε ισως να εχει τα μαθηματα της επιχειρησιακης ερευνας αλλα νομιζω πως και παλι ξεφευγεις..

οι πρώτες 5 επιλογές μου είναι ακριβώς όπως τις δίνεις με τη διαφορά ότι έχω κατατάξει ανάποδα το ΔΕΤ με των Οικονομικων Επιστημων..

Απλα ρωτησα για τις Πληροφορικες γιατι με απασχολει πως να δηλωσω το μηχανογραφικο μεταξυ 20ης και 40ης επιλογης.
Αλλα απο τι μου ειπες δεν εχει να κανει και πολυ με οικονομικα η Πληροφορικη ΑΣΟΕΕ για αυτο ειναι προτιμοτερο π.χ. να περασω ΟΔΕ ΑΕΙ Χιος παρα εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Δεν ξερω την κατασταση στο ΟΔΕ της Χιου γι αυτο δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.Απλα στην πληροφορικη της ΑΣΟΕΕ δν θα κανεις σωστα οικονομικα και ο τροπος τους επειδη τον ξερω εκ των εσω ειναι καπως ανορθοδοξος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkxyzw

Νεοφερμένος

Ο pkxyzw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ρε παιδιά γιατί το οικοομικής επιστήμης ενώ εμένα μου φαίνεται το πιο γερό από άποψη μαθηματικών(εκτός από στατιστική και πληροφορική φυσικά) όλοι λένε ότι είναι θεωρητικό??? πιστεύετε ότι δεν καλύπτει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με quantitive methods και risk management σε αντίθεση με το λοχρη πχ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ειναι αρκετα καλο τμημα απο αποψη μαθηματικων.Απλα στο οικονομικης επιστημης θα κανεις και μαθηματα πολλα οικονομικης ιστοριας κτλ κτλ που ισως να μην σ αρεσουν και τοσο.Πανω κατω τα ιδια μαθηματικα κανεις λοχρη οδε και οικονομικης επιστημης.Δεν διαφερουν τοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ουφ μπερδευτηκα παλι..
θα το θεσω πιο γενικα:
απο ποιες σχολες αποκτας αδεια ασκησεως επαγγελματος για λογιστης? Α' τάξης με ενδιαφέρει.
διάβασα το https://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm αλλά δεν αναφερει συγκεκριμενες σχολες και με μπερδεψε..

και πιο συγκεκριμενα απο τα ακολουθα τμηματα αποκτας τετοια αδεια:
πληροφορικη ΑΣΟΕΕ
πληροφορικη Πειραιας
ψηφιακα συστηματα Πειραιας
Στατιστικη ΑΣΟΕΕ
Στατιστικη Πειραιας
Μαρκετινγκ ΑΣΟΕΕ

αυτα..
εννοειται οτι αποκτας αδεια απο τα υπολοιπα τμηματα της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑΠΕΙ

γιατι η αληθεια ειναι οτι χρηματιστης ειναι δυσκολο να γινει καποιος, οποτε αν αποτυχω θα γινω λογιστης που ειναι πιο απλο συν οτι μου αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
στην θεση σου μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας στο ΟΠΑ κ γενικα απ οτι εχω ακουσει κ απο αλλους φοιτητες θα εβαζα αν ηθελα να γινω αυτο που θες :
1)λοχρη
2)οδε με κατευθυνση λογιστικης και χρηματοδοτικης
3)Λογ και τραπεζ. στο παπει
4)ΔΕΤ με κατευθυνση ποσοτικων μεθοδων (ισως και 3)
5)Οικονομικης επιστημης οπα

οχι πληροφορικη για δεν εχει να κανει με τπτ με αυτο που θες.Πληροφορικη Ασοεε ισως να εχει τα μαθηματα της επιχειρησιακης ερευνας αλλα νομιζω πως και παλι ξεφευγεις..

OTE]Θα πρεπει να κανετε ενα διαχωρισμο της καθαρης λογιστικης και των χρηματοοικονομικων του λοχρη και του ΟΔΕ με τα χρηματοοικονομικα που κανουν στην Στατιστικη.Στην στατιστικη κανουν στοχαστικα χρηματοοικονομικα κυριως και δεν ασχολουντε καθολου με λογιστικη.Πιο πολυ εχουν να κανουν με διαχειριση χαρτοφυλακιου,risk management,διαχειριση αποθεματων,βελτιστο κοστος -αποθεμα κτλ οσο αφορα τα μαθηματα που εχουν σχεση με management -οικονομικα


Αυτο το ειχα επισημανει και εγω.Χρηματοικονομικα στατιστικης και τα χρηατοικονοικα στο λοχρη ειναι κατι διαφορετικο.Δωστε προσοχη σε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Απλα justin μπορεις να κανει καποιος ενα μεταπτυχιακο στην στατιστικη που εχει τελειωσει τις σχολες αυτες η ενας της στατιστικης να κανει το αντιστροφο.Συνηθως συμβαινει ο της στατιστικης να κανει μεταπτυχιακο πχ στο οδε λοχρη κτλ παρα το αντιστροφο γιατι πολλοι απο αποφοιτοι λοχρη και του οδε ηταν θεωρητικης κατευθυνσης (πραγμα που δεν συμφωνω) και δεν πανε μια τα μαθηματικα.Παντως ο συνδιασμος αυτων των 2 ειναι πολυ δυνατος κατ εμου ειδικα αν καποιος θελει ν ασχοληθει με consulting.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Απο παντου μπορεις να κανεις quant το υποβαθρο σου ποσο μαλλον απο ασοεε.
εγω πχ εχω προπτυχιακο στο ΟΔΕ με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα διοικησης
και εκανα αιτηση για μεταπτυχιακο στο τμημα στατιστικης του ΟΠΑ .part-time ποσοτικων μεθοδων στην ληψη αποφασεων

λογικα θα σε δεκτουν! αλλα αμα εκανες για εξωτερικο δεν θα ηταν καλυετρα να εχεις τελιωσει κανενα μαθηματικο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Λογικα ναι που μιλησα και με εναν καθηγητη απ την Στατιστικη μου ειπε δν υπαρχει προβλημα.Τι εννοεις ακριβως γι αυτο που λες για το εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
παιδια αν ξερει κανεις να μου πει απο ποιες σχολες της ΑΣΟΕΕ αποκτας τα επαγγεματικα δικαιωματα να γινεις λογιστης Α ταξης.

γιατι ειναι μερικες σχολες της ΑΣΟΕΕ (διεθνων ευρω. & οικονομ. σπουδων, πληροφορικης, μαρκετινγκ, στατιστικης, ΔΕΤ) που δεν ειμαι 100% σιγουρος αν μετα θα μπορω να γινω λογιστης..

ενω απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, οικονομ. επιστη. ειμαι σιγουρος πως ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
παιδια αν ξερει κανεις να μου πει απο ποιες σχολες της ΑΣΟΕΕ αποκτας τα επαγγεματικα δικαιωματα να γινεις λογιστης Α ταξης.

γιατι ειναι μερικες σχολες της ΑΣΟΕΕ (διεθνων ευρω. & οικονομ. σπουδων, πληροφορικης, μαρκετινγκ, στατιστικης, ΔΕΤ) που δεν ειμαι 100% σιγουρος αν μετα θα μπορω να γινω λογιστης..

ενω απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, οικονομ. επιστη. ειμαι σιγουρος πως ναι..

https://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=en
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barca10

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
παιδια αν ξερει κανεις να μου πει απο ποιες σχολες της ΑΣΟΕΕ αποκτας τα επαγγεματικα δικαιωματα να γινεις λογιστης Α ταξης.

γιατι ειναι μερικες σχολες της ΑΣΟΕΕ (διεθνων ευρω. & οικονομ. σπουδων, πληροφορικης, μαρκετινγκ, στατιστικης, ΔΕΤ) που δεν ειμαι 100% σιγουρος αν μετα θα μπορω να γινω λογιστης..

ενω απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, οικονομ. επιστη. ειμαι σιγουρος πως ναι..

Από ΟΛΑ τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ γράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Εχω παντως την εντυπωση οτι μεταξυ των τμηματων Λοχρη Δετ Οδε και οικονομικης επιστημης η δυσκολια ειναι πανω κατω η ιδια.Πιστευω δηλαδη πως ενας φοιτητης της οικονομικης επιστημης μπορει να βγαλει εξισου με τον ιδιο κοπο και τα παραπανω τμηματα.Το επιπεδο των φοιτητων δεν ειναι πολυ διαφορετικο και οι αποκλεισεις ειναι αρκετα μικρες αν καποιος εχει βγαλει τ απαιτουμενα μορια για την σχολη του στις πανελλαδικες.Πιστευει καποιος φοιτητης της οικονομικης επιστημης οτι δεν θα μπορουσε πχ να βγαλει το λοχρη η το οδε ?η το αντιστροφο? δεν νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σχολές 5ου πεδίου οπότε δεν έχω ιδέα!Ο κλάδος των οικονομικών είναι αρκετά κορεσμένος?δλδ είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά όταν τελειώνει οικονομικές επιστήμες,οδε ,λοχρη κλπ??αυτό έχω ακούσει αλλά μπορεί όσοι το χουν πει να μην έχουν ψαχτεί αρκετά.αν υπάρχει κάποιος που να χει τελειώσει αυτή τη σχόλη η είναι φοιτητής κ ξέρει παρακαλώ να μου πει!:)
Α,επίσης ήθελα να ρωτήσω από ποιο πεδίο περνάει κάποιος στο τμήμα κοινωνικής κ εκπαιδευτικής πολιτικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με σχολές 5ου πεδίου οπότε δεν έχω ιδέα!Ο κλάδος των οικονομικών είναι αρκετά κορεσμένος?δλδ είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά όταν τελειώνει οικονομικές επιστήμες,οδε ,λοχρη κλπ??αυτό έχω ακούσει αλλά μπορεί όσοι το χουν πει να μην έχουν ψαχτεί αρκετά.αν υπάρχει κάποιος που να χει τελειώσει αυτή τη σχόλη η είναι φοιτητής κ ξέρει παρακαλώ να μου πει!
Α,επίσης ήθελα να ρωτήσω από ποιο πεδίο περνάει κάποιος στο τμήμα κοινωνικής κ εκπαιδευτικής πολιτικής?

Ξερεις κανενα κλαδο που να μην ειναι αρκετα κορεσμενος στην Ελλαδα σημερα?(ακομα και της ιατρικης).Αν ναι ,πες το και σε μενα.Γενικα αμα εισαι καλος σ αυτο που κανεις και εχεις και τα κονε παντου βρισκεις δουλεια ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ξερεις κανενα κλαδο που να μην ειναι αρκετα κορεσμενος στην Ελλαδα σημερα?(ακομα και της ιατρικης).Αν ναι ,πες το και σε μενα.Γενικα αμα εισαι καλος σ αυτο που κανεις και εχεις και τα κονε παντου βρισκεις δουλεια ευκολα.

Είπα εγώ πως δεν είναι κορεσμένος ο κλάδος με τον οποίο αποφάσισα να ασχοληθώ εγώ?τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω στο δικό μου επάγγελμα τις γνώριζα πριν δηλώσω σχολή!Ρωτάω όχι για μένα αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο που σκέφτεται τις οικονομικές σχολές,αλλά επειδή εγώ δεν είχα ασχοληθεί ποτέ κ ούτε είχα 5ο πεδίο δεν έχω ιδέα.Τέσπα αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί επαγγελματικής αποκατάστασης(που απασχολούνται οι απόφοιτοι αυτών των σχολών)κ ποια θεωρούν καλύτερη να τελειώσει κάποιος ας απαντήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
τραπεζες,φοροελεκτικες εταιριες,δημοσιο τομεα(εφοριες κτλ,αν και δυσκολο πλεον),ιδιωτικο τομεα σε θεσεις μαρκετινγκ,logistics κτλ,εκπαιδευση,λογιστικα γραφεια(εχεις το δικαιωμα ν ανοιξεις και δικο σου κ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πάντως για Quant είναι ξεκάθαρα τα πράγματα..Στατιστικό ΠΑΠΕΙ που έχει έντονα οικονομικά ή Στατιστικό ΑΣΟΕΕ(μου παν καποια παιδια πως δεν εχει σχέση με οικονομικά καθόλου).Απο κεί και πέρα και ένας φοιτητης οικονομικού μπορεί να γίνει αλλα πρέπει να γραφει στα μαθηματικα πανω απο 8...γτ αλλιως δεν ξερω αν θα τον δεχτουν αντίστοιχα μεταπτυχιακα..Εγω το μαθηματικό δεν το προτείνω..γτ μπορει να μην πάρεις καν πτυχίο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πάντως για Quant είναι ξεκάθαρα τα πράγματα..Απο κεί και πέρα και ένας φοιτητης οικονομικού μπορεί να γίνει αλλα πρέπει να γραφει στα μαθηματικα πανω απο 8...
Ευκολάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Βεβαια καλο θα ηταν να καναμε μια διακριση μεταξυ του quant και του οικονομικου υποβαθρου..δεν παει να πει οτι οποιος εχει quant υποβαθρο ξερει και οικονομικα...εχει μεγαλη διαφορα καθως οι οικονομικες επιστημες (μεσα και το μανατζμεντ) περα απ το μαθηματικο υποβαθρο που πρεπει να εχει καποιος εχουν και αρκετα μεγαλο θεωρητικο που ειναι αναγκαιο να ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top