Κακές σχολές 1ου πεδίου

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Eίναι χαζό θέμα αυτό δεν υπάρχουν καλές και κακές σχολές!!!!!
Αλλά αυτές που σου προσφέρουν δουλειά στο αντικειμενο (π.χ. μεταφραστικό) και αυτές που δε σου προσφέρουν (π.χ. φιλολογια)

Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά ο μεταφραστής πλέον, δεν κάνει μόνο μεταφράσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά ο μεταφραστής πλέον, δεν κάνει μόνο μεταφράσεις!

Κάνει και ένα σωρό αλλα πραγματα είναι η μοναδική πανεπιστημιακή σχολή του είδους της στην Ελλάδα και όποιος τελειώσει αυτή την σχολή σίγουρα θα κάνει κάποιο πράγμα από αυτά που εκπαιδεύτηκε για αυτό την θεωρώ καλή σχολή σε αντίθεση με όποιον τελειώνει άλλες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ευχαριστώ Θάλεια!! Πολύ ενδιαφέρον πραγματικά! :)
Μακάρι να μην είναι επιφανειακά!
Εντάξει,κάνουν τα βασικά για να μπορόυν να γραφτούν στο Οικ. Επιμελητήριο-λίγο "γρήγορα" η αλήθεια είναι-αλλά κάνουν τόσες γλώσσες που κερδίζουν από 'κει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Φιλολογία και δη των Ιωαννίνων!!
Όσους είναι εκεί, πραγματικά τους λυπάμαι... :console:

Μακριά παιδιά, μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Φιλολογία και δη των Ιωαννίνων!!
Όσους είναι εκεί, πραγματικά τους λυπάμαι... :console:

Μακριά παιδιά, μακριά.
Eσύ δεν είχες περάσει εκεί,Έρις?

Δεν σου άρεσε το επίπεδο σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
@ Ἔρις
Δε λένε ότι των Ιωαννίνων είναι από τα καλύτερα τμήματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
@ Ἔρις
Δε λένε ότι των Ιωαννίνων είναι από τα καλύτερα τμήματα; :hmm:

Κι εγώ έτσι ήξερα. Βέβαια έχει και τη φήμη της σχετικά δύσκολης σχολής. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ειρωνικό είναι βρε παιδιά.
Απλώς μου φαίνεται κάπως όλο αυτό το θέμα με τις "κακές σχολές του 1ου πεδίου"
Τι πάει να πει κακή σχολή; Και από την άλλη τι κάνει μια σχολή "καλή"; Αυτή που αφού τη βγάλεις θα βρεις εύκολα δουλειά;
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τι ελπίδες έχουμε να βρούμε δουλειά; Όποια σχολή κι αν έχουμε βγάλει, σε όποια σχολή κι αν έχουμε περάσει! Πραγματικά υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν σχολές που είναι "άχρηστες";
Το θέμα είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις και όσο για τα άλλα; Ασ'τα να πάνε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει κατι?? Γιατι εχω καταμπερδευτει... Απο το ΦΠΨ ως γνωστον δε βγαινεις ψυχολογος αλλα φιλολογος... αλλα σε μια απαντηση ειδα οτι με το αν ακολουθησεις το προγραμμα ψυχολογιας βγαινεις ψυχολογος.... τι ειναι αυτο το προγραμμα? υπαρχει προγραμμα φιλολογιας που βγαινεις φιλολογος και προγραμμα ψυχολογιας που βγαινεις ψυχολογος? :P

Κοιτα,ουσιαστικα ουτε φιλολογος εισαι απο οσο ξερω γιατι δεν εχεις επαγγελματικα δικαιωματα.Μπορεις να παρεις αν μπεις με κατακτηριες στη Φιλολογια ή στην Ψυχολογια και αποκτησεις το αντιστοιχο πτυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κοιτα,ουσιαστικα ουτε φιλολογος εισαι απο οσο ξερω γιατι δεν εχεις επαγγελματικα δικαιωματα.Μπορεις να παρεις αν μπεις με κατακτηριες στη Φιλολογια ή στην Ψυχολογια και αποκτησεις το αντιστοιχο πτυχιο!
Λάθος. Από το ΦΠΨ (όχι πρόγραμμα ψυχολογίας) το κανονικό,έχεις δικαιώματα φιλολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Σιγουρα?Γιατι μου το ειχε πει φιλολογος! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει μία απορία;
Ποιος ο λόγος ύπαρξης τόσων σχολών φιλολογίας (ελληνικής); Τόσο ανάγκη από φιλόλογους έχει η Ελλάδα;
(δε νομίζω να είμαι off)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πού μπορώ να δουλέψω και τι
επαγγελματικά δικαιώματα θα έχω
Οι απόφοιτοι των τμημάτων αυτών υπάγονται στον Κλάδο Π.Ε. 02, Φιλολόγων και μπορούν να εργαστούν ως φιλόλογοι στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Διευκρινίζεται ότι ακόμη και αν κάποιος απόφοιτος έχει επιλέξει την κατεύθυνση της ψυχολογίας δεν μπορεί να πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και δεν μπορεί να εργαστεί ως ψυχολόγος. Επίσης, όσοι απόφοιτοι επιλέγουν την κατεύθυνση παιδαγωγικής δεν έχουν το δικαίωμα να διοριστούν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ως δάσκαλοι.
Όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα του τομέα Σ.Ε.Π. του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, «ο φιλόλογος μελετάει διαχρονικά τη σπουδή της γλώσσας και τους κανόνες χρήσης της σε συνδυασμό και με άλλες επιστήμες, όπως την ιστορία και την τέχνη. Ειδικότερα, ο φιλόλογος ασχολείται με την επιστημονική έρευνα της εξέλιξης ενός λαού και του πολιτισμού του με βάση κυρίως τη γλώσσα και τα γραπτά του μνημεία. Μελετάει όλα εκείνα τα δεδομένα τα οποία διαμορφώνουν μια γλώσσα και ασχολείται με την κατανόηση της λογοτεχνίας και κάθε άλλης γραπτής εκδήλωσης του ανθρώπου. Ο εκπαιδευτικός φιλόλογος ασχολείται με τη διδασκαλία αρχαίων ή σύγχρονων μορφών της γλώσσας, την ανάλυση των κανόνων χρήσης της γλώσσας, τη διδασκαλία και ερμηνεία συγκεκριμένων λογοτεχνικών κειμένων, την εκμάθηση τρόπων προφορικής ή γραπτής γλωσσικής έκφρασης και τη διόρθωση εργασιών των εκπαιδευόμενων.» (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Τομέας Σ.Ε.Π. «Εκπαιδευτικό, πληροφοριακό και υποστηρικτικό υλικό Επαγγελματικού Προσανατολισμού Ηλεκτρονικοί Οδηγοί»).
https://www.evrytanika.com/article.php?id=4383
Σιγουρα?Γιατι μου το ειχε πει φιλολογος! :confused:
Φιλόλογος από φιλολογικό να υποθέσω? Ε για αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
In εισαιιι...γιατι ηθελαν να υπαρχουν πολλοι φοιτητες στις πολεις για να τονωθει οικονομικα η περιοχη και επρεπε να διαλεξουν καποιο τμημα ...ε ενα απο αυτα ειναι η Φιλολογια!

Χαχαχαχα!!!κοιτα ,δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω ιστοριας αρχαιολογιας...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει μία απορία;
Ποιος ο λόγος ύπαρξης τόσων σχολών φιλολογίας (ελληνικής); Τόσο ανάγκη από φιλόλογους έχει η Ελλάδα;
Xα!! πεσ' τα!!
Κανονικά θα πρέπει να γίνει μια συγχώνευση ολόκληρης της φιλοσοφικής -όλων των τμημάτων της φιλοσοφικής μιας πόλης δηλαδή.
Να υπάρχει πχ μία σχολή στα γιάννενα, η φιλοσοφική, όπου θα κάνεις τα μαθήματα και του ιστορικού-αρχαιολογικού και της φιλολογίας και του φπψ. Να είσαι ολοκληρωμένος φιλόλογος με λίγα λόγια!!
Και να μην αποτελείται από 1002 φοιτητές, αλλά όσοι δεν μπορούν να πάρουν πόδι!! Το κάναμε μπάτε σκύλοι αλέστε και να θεωρούνται και όλοι φιλόλογοι. Εεε όχι.
Είμαι λίγο κακιά εεε; δεν πειράζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
χαχαχαχα!!!φιλοσοφικη εισαι εε????
κι εγω το ιδιο σκεφτομαι!!!τι να μπαινουν καθε χρονο 1000 ατομα και στο τελος να μη βρισκεις πουθενα δουλεια???!!!και οπως και να το κανουμε στους εκπαιδευτικους η γενικη παιδεια ειναι απαραιτητη.Αν εισαι φιλολογος χρειαζεσαι και αρχαια ΚΑΙ ιστορια!οχι να βγεις απο ιστορικο και να διδασκεις αρχαια χωρις να ξερεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
χαχαχαχα!!!φιλοσοφικη εισαι εε????
κι εγω το ιδιο σκεφτομαι!!!τι να μπαινουν καθε χρονο 1000 ατομα και στο τελος να μη βρισκεις πουθενα δουλεια???!!!και οπως και να το κανουμε στους εκπαιδευτικους η γενικη παιδεια ειναι απαραιτητη.Αν εισαι φιλολογος χρειαζεσαι και αρχαια ΚΑΙ ιστορια!οχι να βγεις απο ιστορικο και να διδασκεις αρχαια χωρις να ξερεις!!!
Όχι παιδί μου και στο ιστορικό-αρχαιολογικό φιλόλογοι είναι! Μου το έχουν πει παιδιά από εκεί... αφού σου λέει: "ναι ναι κι εμείς φιλόλογοι είμαστε, αφού κάνουμε κι αρχαία και λατινικά!!" εγώ: "οκ!" :P

Ναι κάνετε κι αρχαία και λατινικά αλλά το θέμα είναι πώς τα κάνετε; Υπάρχει περίπτωση να έχουμε και κανένα ίδιο μάθημα ξέρετε που να το κάνει και ίδιος καθηγητής. Μάλιστα, ναι, αλλά το θέμα είναι πώς το κάνετε εσείς. Σε εσάς σαφώς και θα πουν λιγότερα πράγματα, και σαφώς θα έχουν λιγότερες απαιτήσεις.
Πχ. αττική ρητορεία είχαμε εμείς, αττική ρητορεία και το ιστορικό. (με τον ίδιο καθηγητή!) αλλά... μια φορά έγινε λάθος και μπερδεύτηκε ο άνθρωπος και έφερε σε εμάς τις σημειώσεις του ιστορικού. Εεε, σ' αυτούς είχε τα μισά από αυτά που είχε σ' εμάς.

Βέβαια, σαφώς και κάποιος φοιτητής του ιστορικού -αν διαβάσει από μόνος του- μπορεί να γίνει καλύτερος στα αρχαία και στα λατινικά, από κάποιον απόφοιτο φιλολογίας. Ναι σίγουρα!!
Το θέμα είναι ότι η ίδια η σχολή και ο τρόπος που είναι χωρισμένη, δε βοηθά. Οπότε τι να λέμε;!
ΌΛΟΙ φιλόλογοι είμαστε, λέμε και τελειώσαμε, για να είναι και όλοι ευχαριστημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ετσι ειναι...
Το θεμα ειναι ολοι οι φιλολογοι να εχουν επαρκεις γνωσεις απο ολα τα αντικειμενα γιατι αλλιως θα την πληρωσουν τα παιδακια.Αλλα αυτοι που πρεπει να ενδιαφερθουν αδιαφορουν,ως συνηθως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ετσι ειναι...
Το θεμα ειναι ολοι οι φιλολογοι να εχουν επαρκεις γνωσεις απο ολα τα αντικειμενα γιατι αλλιως θα την πληρωσουν τα παιδακια.Αλλα αυτοι που πρεπει να ενδιαφερθουν αδιαφορουν,ως συνηθως!
Μπαα δεν είναι αναγκαστικό να την πληρώσουν παιδάκια. Δεν είναι ανάγκη να γίνεις καθηγητής!!
Και όχι η φιλολογία δεν είναι αποκλειστικά και μόνο καθηγητική σχολή.
Όνειρα να έχεις και να προσπαθήσεις γι' αυτά!! Αυτό και μόνο χρειάζεται και δε γίνεσαι -μόνο- καθηγητής από τη φιλολογία.
Το θέμα είναι αν καταφέρεις να πραγματοποιήσεις αυτά τα όνειρα... δύσκολο, αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να πεις μετά ότι το προσπάθησες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μμμ...Δυσκολο το να τα καταφερεις με τις μερες που ερχονται...το ευχομαι σε ολους μας παντως!
Εχεις δικαιο ,το σκεφτηκα μονοπλευρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top