Κακές σχολές 1ου πεδίου

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Γιατι να μην εχουν λογο υπαρξης?Επειδη δεν τις γουσταρεις εσυ?Αν ο αλλος κ@υλωνει να γινει ιερεας γιατι να μην σπουδασει θεολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ τι να πω;;; που λέω περνάω φιλολογία και κάποιοι προσπαθούν να στην βγάλουν "σκάρτη"; Ξινίζουν τα μούτρα τους σαν να μην είναι τπτ!!!! Και το ωραιότερο που μου έχουν πει... "μα καλά ούτε δασκαλίτσα;"
Εντάξει ναι δεν θα διοριστώ ποτέ και θα κάνω μια ζωή ιδιαίτερα!!!! Εμένα όμως αυτή η σχολή μου αρέσει....
Δεν νομίζω ότι κάποια σχολή είναι "κακή". Σου λέει κάποιες σχολές δν έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικές... Ε και ποιά έχει;;;

Και οι ιερατικές και οι θεολογίες και τα φπψ και οι πολιτικές επιστήμες και όλα κάπου χρησιμεύουν... αν είναι να τα κλείσουμε! τι να πω;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Γιατι να μην εχουν λογο υπαρξης?Επειδη δεν τις γουσταρεις εσυ?Αν ο αλλος κ@υλωνει να γινει ιερεας γιατι να μην σπουδασει θεολογια?

Γιατί είμαι συνειδητά άθεος.Αν αυτοί το έχουν όνειρο ζωής να γίνουν ιερείς , ας γίνουν.Εγώ δεν τους έχω απλά σε εκτίμηση.simple :)

Και οι ιερατικές και οι θεολογίες και τα φπψ και οι πολιτικές επιστήμες και όλα κάπου χρησιμεύουν... αν είναι να τα κλείσουμε! τι να πω;:/:

Καλά χωρίς τις ιερατικές σπουδές και τη Θεολογία δε θα ζούσαμε!Τι λες τώρα :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιατί είμαι συνειδητά άθεος.Αν αυτοί το έχουν όνειρο ζωής να γίνουν ιερείς , ας γίνουν.Εγώ δεν τους έχω απλά σε εκτίμηση.simple :)



Καλά χωρίς τις ιερατικές σπουδές και τη Θεολογία δε θα ζούσαμε!Τι λες τώρα :eek:
οκ ρε φίλε μην δίνεις σημασία τότε!!!;) ο καθένας την δουλειά του κάνει...
Αντε να τις κλείσουμε τότε όλες αυτές που νομίζουμε ότι δν προσφέρουν τπτ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
οκ ρε φίλε μην δίνεις σημασία τότε!!!;) ο καθένας την δουλειά του κάνει...
Αντε να τις κλείσουμε τότε όλες αυτές που νομίζουμε ότι δν προσφέρουν τπτ!!!!!!!!

Διατύπωσα απλά την άποψη μου κι με αφορμή το ποστ του truth απάντησα κι σε σένα.
Δεν είμαι φανατισμένος , απλά είπα αυτό που πιστεύω.Δεν απαίτησα να κλείσουν οι εν λόγω σχολές.

~Λήξη θέματος~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
κακες σχολες ειναι ολες πλην νομικης στο πρωτο πεδιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
κακες σχολες ειναι ολες πλην νομικης στο πρωτο πεδιο:P

Μου αρέσουν οι απόλυτες απόψεις!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλή σχολή είναι αυτή που σού αρέσει και κακές όλες οι υπόλοιπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
κακες σχολες ειναι ολες πλην νομικης στο πρωτο πεδιο:P

μην παίρνεις κι όρκο! ;) ένας αναπληρωτής δάσκαλος παίρνει περισσότερα από έναν ασκούμενο δικηγόρο απ'ότι ξέρω :P

γενικώς εγώ πιστεύω πως αυτό το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό..εντάξει,στατιστικά υπάρχουν κάποιες σχολές που υστερούν σε σχέση με κάποιες άλλες στις επαγγελματικές διεξόδους,στην αποκατάσταση γενικώς,κτλ κτλ και κάποιες που βρίσκονται σε πλεονεκτικότερη θέση..δεν υπάρχει το απόλυτο καλό,η κακό..ο καθένας δίνει αξία στο επάγγελμα που διάλεξε να ασκήσει από τη διάθεσή του να το κυνηγήσει..δεν έχει κανένα νόημα να πας πχ. νομική για να σε βλέπουν όλοι σαν βασιλιά,αλλά μόλις βγεις από εκεί να μην έχεις καμία διάθεση να κυνηγήσεις τον κλάδο που διάλεξες..όποιος ψάχνει βρίσκει,ας μην βάζουμε γενικώς ταμπέλες..το τι θεωρεί ο καθένας επίσης βαρετό σαν επιστήμη κι επάγγελμα είναι άλλο κεφάλαιο..πάντως εγώ [υποκειμενικά καθαρά τα λέω,για άλλους μπορεί να μην ισχύουν φυσικά,δεν είμαστε όλοι ίδιοι] θεωρώ πολύ βαρετές κι ανιαρές σαν επιστήμες ότι έχει σχέση με τα πολιτικά,τις νομικές,τις αρχαιολογίες,τις φιλοσοφικές :P :P σε πανεπιστημιακό επίπεδο,αλλιώς μ'ενδιαφέρει να μαθαίνω και να ασχολούμαι μόνη μου..σαν επαγγέλματα όμως απαπαα xD γούστα είναι αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
"Κακή" σχολή προσωπικά θεωρώ μια σχολή η οποία δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα ή έχει αδιευκρίνιστο αντικείμενο (αν και κάποιες από αυτές είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες). Αυτές που είχα εντοπίσει στο μηχανογραφικό είναι οι εξής:
1) Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης (Κομοτηνή)
2) Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου (Κόρινθος)
3) Μεσογειακών Σπουδών Αιγαίου (Ρόδος)
4) Βαλκανικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα)
5) Σλαβικών Σπουδών Αθήνας
6) Τουρκικών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών Αθήνας
7) Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης Αθήνας
8. Τεχνών Ήχου και Εικόνας Ιονίου (Κέρκυρα)
9) Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών Δυτικής Ελλάδας (Αγρίνιο)
10) Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών

Φυσικά δεν είναι μόνο αυτές, αλλά είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ν. 7 νομίζω ότι είναι καλή..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
"Κακή" σχολή προσωπικά θεωρώ μια σχολή η οποία δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα ή έχει αδιευκρίνιστο αντικείμενο (αν και κάποιες από αυτές είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες). Αυτές που είχα εντοπίσει στο μηχανογραφικό είναι οι εξής:
.
.
.
4) Βαλκανικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα)
5) Σλαβικών Σπουδών Αθήνας
.
.
.

Η αντίστοιχη στη Θεσσαλονίκη είναι καλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η αντίστοιχη στη Θεσσαλονίκη είναι καλή;

Αν επιλέξεις την κατεύθυνση "Οικονομικά και Διεθνείς Σχέσεις" εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο και έχεις όλα τα δικαιώματα του οικονομολόγου και του λογιστή, γι' αυτό άλλωστε μπορεί να δηλωθεί και από το 5ο επιστημονικό πεδίο. Οπότε μάλλον είναι καλή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν επιλέξεις την κατεύθυνση "Οικονομικά και Διεθνείς Σχέσεις" εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο και έχεις όλα τα δικαιώματα του οικονομολόγου και του λογιστή, γι' αυτό άλλωστε μπορεί να δηλωθεί και από το 5ο επιστημονικό πεδίο. Οπότε μάλλον είναι καλή. :)

Παρέχει απαραίτητες γνώσεις για να είσαι λογιστής...; Περίεργο δεν είναι..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν επιλέξεις την κατεύθυνση "Οικονομικά και Διεθνείς Σχέσεις" εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο και έχεις όλα τα δικαιώματα του οικονομολόγου και του λογιστή, γι' αυτό άλλωστε μπορεί να δηλωθεί και από το 5ο επιστημονικό πεδίο. Οπότε μάλλον είναι καλή. :)
Ααα, επειδή δεν ξέρω, στις άλλες πόλεις δεν κάνουν στατιστική ας πούμε; Είναι περισσότερο θεωρητική σχολή;
Παρέχει απαραίτητες γνώσεις για να είσαι λογιστής...; Περίεργο δεν είναι..;

Ναι Ρεβέκκα έτσι είναι. Είναι και η κολλητή μου σ'αυτή τη σχολή (στο Μακεδονία) και γίνονται λογιστές Β' βαθμού. (Λόγω του ότι είναι οικονομικό πανεπιστήμιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eίναι χαζό θέμα αυτό δεν υπάρχουν καλές και κακές σχολές!!!!!
Αλλά αυτές που σου προσφέρουν δουλειά στο αντικειμενο (π.χ. μεταφραστικό) και αυτές που δε σου προσφέρουν (π.χ. φιλολογια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ααα, επειδή δεν ξέρω, στις άλλες πόλεις δεν κάνουν στατιστική ας πούμε; Είναι περισσότερο θεωρητική σχολή;

Το τμήμα της Φλώρινας και της Αθήνας είναι θεωρητικά. Το τμήμα της Αθήνας μάλιστα βασίζεται πολύ στην εκμάθηση της ρώσικης γλώσσας και του πολιτισμού. Αλλά και τα 2 τμήματα δεν σου δίνουν ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα. Οπότε το τμήμα του ΠΑΜΑΚ είναι η καλύτερη επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι Ρεβέκκα έτσι είναι. Είναι και η κολλητή μου σ'αυτή τη σχολή (στο Μακεδονία) και γίνονται λογιστές Β' βαθμού. (Λόγω του ότι είναι οικονομικό πανεπιστήμιο).

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω βέβαια ότι ειδικεύονται στην οικονομία των Βαλκανικών χωρών, έτσι είχα διαβάσει. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω βέβαια ότι ειδικεύονται στην οικονομία των Βαλκανικών χωρών, έτσι είχα διαβάσει. Ισχύει;

Ρεβέκκα δες εδώ. Νομίζω ότι οι οικονομικές τους γνώσεις δεν μένουν μόνο σε ό,τι αφορά αυτές τις χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα δες εδώ. Νομίζω ότι οι οικονομικές τους γνώσεις δεν μένουν μόνο σε ό,τι αφορά αυτές τις χώρες.

Ευχαριστώ Θάλεια!! Πολύ ενδιαφέρον πραγματικά! :)
Μακάρι να μην είναι επιφανειακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top