Γενικό -  Γνώμες για τα μαθήματα Προσανατολισμού

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδιο οκ ηρεμηστε με τα μαθηματικα..γιατι κι εγω περσι το ιδιο ακουγα..λες και ειναι κατι ακατορθωτο..απλα χρειαζεται συστηματικο διαβασμα...και αρκετες ασκησεις γιατι εχει πολλες κατηγοριες..οσο περισσοτερα ειδη τοσο καλυτερα...αν προσπαθητε να τα κατανοητε...τοτε θα σας βγαινουν ευκολα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην τρομοκρατείστε ρεεεεεεεε. Δηλαδή αν ήσασταν με τις δέσμες που είχαν τριπλάσια ύλη θα αυτοκτονούσατε; Ψυχραιμίααααααα και χαλαρουίτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι ένα παιχνίδι που αν το φοβηθείτε και δεν το δοκιμάσετε, είστε σίγουρα χαμένοι. Το άγχος δε χωράει σε αυτά, από προσωπική πείρα κάθε φορά που αγχώνομαι μόνο μαθηματικά δε λύνω, ό,τι άλλο κάνω εκτός από μαθηματικά. Οπότε βουρ, και χαρείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι ένα παιχνίδι που αν το φοβηθείτε και δεν το δοκιμάσετε, είστε σίγουρα χαμένοι. Το άγχος δε χωράει σε αυτά, από προσωπική πείρα κάθε φορά που αγχώνομαι μόνο μαθηματικά δε λύνω, ό,τι άλλο κάνω εκτός από μαθηματικά. Οπότε βουρ, και χαρείτε το.
Οντως ένα παιχνίδι που πρέπει να το παίξουμε χωρίς φόβο και καθόλου άχγος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris666

Νεοφερμένος

Ο lefteris666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης Β Λυκειου και θελω να μαθω τι γνωμη σας για την μεθοδολογια ασκησεων στα μαθηματικα.Σας κανω αυτη την ερωτηση διοτι εχω ενα καθηγητη στο σχολειο ο οποιος καθε φορα που μπαινουμε σε ενα καινουριο κεφαλαιο μας λεει τις μεθοδολογιες των ασκησεων αυτου του κεφαλαιου π.χ(με το που σας ζητηθει εκεινο θα κανετε αυτο και μετα θα πειτε αυτο .....).Απο τη προσωπικη που πλευρα το θεωρω βλακεια διοτι δεν αφηνεις το μαθητη να σκεφτει.Θελω να ακουσω και τις δικιες αποψεις πανω σε αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης Β Λυκειου και θελω να μαθω τι γνωμη σας για την μεθοδολογια ασκησεων στα μαθηματικα.Σας κανω αυτη την ερωτηση διοτι εχω ενα καθηγητη στο σχολειο ο οποιος καθε φορα που μπαινουμε σε ενα καινουριο κεφαλαιο μας λεει τις μεθοδολογιες των ασκησεων αυτου του κεφαλαιου π.χ(με το που σας ζητηθει εκεινο θα κανετε αυτο και μετα θα πειτε αυτο .....).Απο τη προσωπικη που πλευρα το θεωρω βλακεια διοτι δεν αφηνεις το μαθητη να σκεφτει.Θελω να ακουσω και τις δικιες αποψεις πανω σε αυτο το θεμα.

O καθηγητης πρεπει να δειχνει τον τροπο λυσης(μεθοδολογια) καποιων βασικων θεματων ωστε με βαση αυτα να λυνεις οτι σου ζητηθει αλλα αυτο το (με το που σας ζητηθει εκεινο θα κανετε αυτο και μετα θα πειτε αυτο) ειναι ηλιθιο γιατι δεν προκειται να καλυψει ολες τις περιπτωσεις. Αν δε σε μαθει να σκεφτεσαι δεν θα μπορεις να κανεις συνθετες σκεψεις σε δυσκολα θεματα. Δεν προκειται ποτε αυτος να καλυψει ολες τις περιπτωσεις ασκησεων που μπορει να σου τεθουν με την παπαγαλια. Αν βεβαια εννοεις οτι σας δειχνει τη μεθοδο για μια διαδικασια συγκεκριμενη καλα κανει δεν μπορει να κανει αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν αφηνεις το μαθητη να σκεφτει.


αυτή είναι η δουλειά του σχολείου, ξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris666

Νεοφερμένος

Ο lefteris666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εδω μιλαμε για ασκησεις δυσκολες και ακομα και γι΄αυτες εδινε μεθοδολια.Κανονικα επρεπε να μας τις βαζει σπιτι και να προσπαθησουμε μονοι μας να τις λυσουμε μονοι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι κανετε οταν προσπαθειτε να λυσετε ασκησεις, δεν σας βγαινουν, απογοητευεστε και αγχωνεστε και ολη η ψυχολογια σας παει στα ταρταρα?!:$
Αυτό το παθαίνω μόνο στα μαθηματικά κατ που τα έχω πάρει με πολύ στραβό μάτι.:P Στα άλλα την αφήνω, την ξαναπροσπαθώ πιο μετά και βγαίνει κανονικά. ;) Επίσης μόλις δυσκολευτώ αλλάζω μάθημα και κάνω κάτι πιο ευκολο για να νιώσω αυτοπεποίθηση και να επιστρέψω στο παλούκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αυτό το παθαίνω μόνο στα μαθηματικά κατ που τα έχω πάρει με πολύ στραβό μάτι.:P Στα άλλα την αφήνω, την ξαναπροσπαθώ πιο μετά και βγαίνει κανονικά. ;) Επίσης μόλις δυσκολευτώ αλλάζω μάθημα και κάνω κάτι πιο ευκολο για να νιώσω αυτοπεποίθηση και να επιστρέψω στο παλούκι.
Αυτό το κάνω και εγώ σχεδόν πάντα με τα μαθηματικά που τα έχω πάρει με θεόστραβο μάτι και με δυσκολεύουν ιδιαίτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αυτό το κάνω και εγώ σχεδόν πάντα με τα μαθηματικά που τα έχω πάρει με θεόστραβο μάτι και με δυσκολεύουν ιδιαίτερα..
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης και εμένα μου την έσπαγαν λίγο στην αρχή!:/:
Όταν όμως μπήκαμε στα θεωρήματα(Bolzano,Rolle,Θ.Μ.Τ κτλ) κ αρχίσαμε τις συνδυαστικές ,μου άρεσαν πολύ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Καλά σίγουρα είναι υποκειμενικό. Απλά δε μου φαίνεται και πολύ λογικό στα κατευθυνσης να κολλάω σε πάνω από τις μισές ασκήσεις και κάποιες εν τέλει να μην μπορώ να τις λύσω ενώ στα γενικής να τις λύνω όλες με τη μια σωστά... :/:
Ακόμα είναι αρχή :P. Γενικά μετά στα μαθήματα δυσκολεύουν τα πράγματα απλά γιατί μπαίνουν και συνδιαστικές ασκήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης και εμένα μου την έσπαγαν λίγο στην αρχή!:/:
Όταν όμως μπήκαμε στα θεωρήματα(Bolzano,Rolle,Θ.Μ.Τ κτλ) κ αρχίσαμε τις συνδυαστικές ,μου άρεσαν πολύ!;)
Μακάρι να ισχυέι το ίδιο και για μένα γιατί είναι το μόνο μάθημα μέχρι στιγμής που με έχει απογοητευσεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ακόμα είναι αρχή :P. Γενικά μετά στα μαθήματα δυσκολεύουν τα πράγματα απλά γιατί μπαίνουν και συνδιαστικές ασκήσεις ;)
Α ωραία... Βλέπω το χάσμα ανάμεσα σε εμένα και τα μαθηματικά κατευθυνσης να μεγαλώνει! :P

Μακάρι να ισχυέι το ίδιο και για μένα γιατί είναι το μόνο μάθημα μέχρι στιγμής που με έχει απογοητευσεί..
Σε νιώθω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Προσπαθηστε να τα δειτε με μια αλλη ματια!
Μην απογοητευεστε!Ειναι πολυ νωρις ακομα!Αλλωστε ειναι κ μαθηματικα κατ!
Δεν ειστε κ της μαθηματικης εταιριας για να λυνετε καθε ασκηση σε χρονο dt!
Καθε ασκηση απαιτει σκεψη.Εγω ειχε τυχει να κατσω σε μια σκηση κ 45 λεπτα...Να λεω δεν μπορω να τη λυσω με τιποτα.Σηκωνομουν για λιγο απο το γραφειο επινα λιγο νερο,εκανα μια βολτα μες το σπιτι και μετα μου ερχοταν η ιδεα!
Ολα ομως ειναι κ θεμα εξασκησης!Μην απογοητευεστε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ είχα κάτσει σε ασκήσεις στα μαθηματικά κατ ακόμα και 3+ ώρες:eek:
Τα μαθηματικά χρειάζονται μεταξύ άλλων και πολλή υπομονή. Να μη γίνεται όμως σε βάρος άλλων μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αυτό το κάνω και εγώ σχεδόν πάντα με τα μαθηματικά που τα έχω πάρει με θεόστραβο μάτι και με δυσκολεύουν ιδιαίτερα..
Ετσι ημουν και γω με τα μαθηματικα κατ. Ειχα συμβιμβαστει οτι δεν θα γραψω καλα, και στηριζομουν στα αλλα μαθηματα για να αναπληρωσω τον βαθμο. Ειδικα τον τελευταιο μηνα, τα παρατησα και ασχολιομουν με τα αλλα μαθηματα. Βεβαια, δν λεω ασχολιομουν ολη την υπολοιπη χρονια, και ελυνα, οτι ασκησεις μπορουσα να λυσω.
Ομως δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα, εκει που περιμενα 5αρακι, ηρθε ενα 15, απο κει που δεν το περιμενα. Και ολα καλα.
Οποτε μην απογοητευεσε, ειναι αρχη ακομα...προσπαθησε να εχεις συνεχης σχεση μαζι τους, και μην τα παρατησεις παρολο που σε δυσκολευουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ετσι ημουν και γω με τα μαθηματικα κατ. Ειχα συμβιμβαστει οτι δεν θα γραψω καλα, και στηριζομουν στα αλλα μαθηματα για να αναπληρωσω τον βαθμο. Ειδικα τον τελευταιο μηνα, τα παρατησα και ασχολιομουν με τα αλλα μαθηματα. Βεβαια, δν λεω ασχολιομουν ολη την υπολοιπη χρονια, και ελυνα, οτι ασκησεις μπορουσα να λυσω.
Ομως δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα, εκει που περιμενα 5αρακι, ηρθε ενα 15, απο κει που δεν το περιμενα. Και ολα καλα.
Οποτε μην απογοητευεσε, ειναι αρχη ακομα...προσπαθησε να εχεις συνεχης σχεση μαζι τους, και μην τα παρατησεις παρολο που σε δυσκολευουν...
Τώρα στην αρχή έτσι ακριβώς σκέφτομαι μερικές φορές ότι θα αναπληρώσω το βαθμό από τα άλλα μαθήματα κακώς βέβαια αλλά με περιτριγυρίζει συνεχώς..αλλά από την αλλή σκέφτομαι ότι μέχρι τώρα έχω κάνει μια απλή προσέγγιση των μαθηματικών και δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει μέσα στη χρονιά πιστεύω να μου φύγει αύτος ο φόβος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top