Προς τους απανταχού φιλόλογους

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επειδή στον φίλο τον Ιωάννη αρέσουν οι αριθμοί
Πιπέρι. :P Βγάζει μάτι ότι είναι από υποψήφιος διδάκτωρ και πάνω.;)

Κατά τα λοιπά, τα νουμερά σου δεν είναι αποδεκτά από τον Ιωάννη. Όταν του τα έθιξα, μου είπε ότι εκτίθεμαι.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Πιπέρι. :P Βγάζει μάτι ότι είναι από υποψήφιος διδάκτωρ και πάνω.;)

Κατά τα λοιπά, τα νουμερά σου δεν είναι αποδεκτά από τον Ιωάννη. Όταν του τα έθιξα, μου είπε ότι εκτίθεμαι.:whistle:
Το κατάλαβα ότι έχουμε έναν υποψήφιο ακαδημαικό δάσκαλο μεταξύ μας και πρέπει να είμεθα σεμνοί.:P
Δεν είχα κάτσει να ψάξω τι κάνουν στο φπψ αλλά μου έδωσε την ευκαιρία να ρίξω μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το κατάλαβα ότι έχουμε έναν υποψήφιο ακαδημαικό δάσκαλο μεταξύ μας και πρέπει να είμεθα σεμνοί.:P
Δεν είχα κάτσει να ψάξω τι κάνουν στο φπψ αλλά μου έδωσε την ευκαιρία να ρίξω μια ματιά.

(ας πεταχτώ και εγώ σαν την μύγα..)
Θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω ένα μάθημά του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisss

Νεοφερμένος

Ο iraklisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, διάβασα όλα τα μηνύματα και μου επιβεβαιώθηκε ο ''σνομπισμός''(ας μου επιτραπεί η έκφραση) που δείχνει η μάζα (όχι όλοι) των φοιτητών και αποφοίτων κλασικών τμημάτων φιλολογίας προς φοιτητές και αποφοίτους άλλων τμημάτων της φιλοσοφικής που στο πτυχίο τους κατοχυρώνεται ο τίτλος του φιλολόγου...είμαι φοιτητής του τμήματος φιλοσοφίας-παιδαγωγικής του ΑΠΘ και θέλω να διευκρινίσω ότι διδασκόμαστε επαρκώς φιλολογικά μαθήματα έτσι ώστε να μπορέσουμε να διδάξουμε...συγκεκριμένα για να πάρουμε πτυχίο πρέπει να έχουμε παρακολουθήσει 5 μαθήματα αρχαίας και λατινικής φιλολογίας 5 μαθήματα νέας ελληνικής φιλολογίας 3 μαθήματα ιστορίας και 2 μαθήματα γλωσσολογίας, σύνολο 15...Η διαφορά μας με τους φοιτητές της κλασικής φιλολογίας είναι ότι εκείνοι έχουν την πλήρη εξειδίκευση στη φιλολογική επιστήμη ενώ εμείς έχουμε την επάρκεια ώστε να διδάξουμε αλλά είμαστε πλήρως καταρτισμένοι στην παιδαγωγική...επιπροσθέτως όπως εμείς παίρνουμε πολλά μαθήματα από το φιλολογικό, έτσι και οι φοιτητές του φιλολογικού παρακολουθούν ορισμένα μαθήματα από εμάς. Πολλοί φοιτητές μάλιστα του φιλολογικού θεωρούν άχρηστα τα μαθήματα παιδαγωγικής που είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν θεωρώντας τα άσχετα με τον κλάδο της φιλολογίας...Πιστεύω λοιπόν ότι ανεξάρτητα με το ποιο τμήμα της φιλοσοφικής τελειώνει κάποιος που του παρέχει τον τίτλο του φιλολόγου μέσα στις σχολές δίνεται η απαραίτητη κατάρτιση πάνω στα φιλολογικά μαθήματα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τόσες πολλές σχολές με παρόμοιο αντικείμενο και ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Αντίθετα, θα έπρεπε η φιλοσοφική να ήταν ενιαία (δηλαδή μαζί η Φιλολογία-το ΦΠ και το Ιστορικό), με ένα αναμορφωμένο πρόγραμμα σπουδών, ώστε να έχει ο φοιτητής τη δυνατότητα να έχει μια ολόπλευρη φιλολογική μόρφωση. Γιατί ως γνωστόν, στη φιλολογία δεν μαθαίνεις ιστορία ή παιδαγωγικά, στο ΦΠ δεν εξειδικεύεσαι στο φιλολογικό αντικείμενο (κλασικό, νεοελληνικό, γλωσσολογικό ή ιστορία), και στην ιστορία δεν εξειδικεύεσαι στα γλωσσικά μαθήματα ούτε στα παιδαγωγικά.
Αν οι σχολές αυτές μπορούσαν να ενωθούν σε μια, ο φοιτητής να μπορούσε ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του να πάρει τα μαθήματα που θέλει (π.χ. θέλει να έχει εξειδίκευση στην αρχαία ιστορία και στην κλασική φιλολογία, ή εξειδίκευση στη γλωσσολογία και στην παιδαγωγική της γλώσσας, ή εξειδίκευση στη φιλοσοφία και στη νεότερη λογοτεχνία). Δυστυχώς, δεν μπορεί τώρα ένας φοιτητής να κάνει κάτι τέτοιο....
Για παράδειγμα, εγώ τελείωσα Φιλολογία με ειδίκευση Γλωσσολογίας. Δεν είναι λίγο χαζό να πρέπει να δώσω κατατακτήριες στο ΦΠ για να μάθω καλά τα παιδαγωγικό ή στο ιστορικό για να μάθω και ιστορία; Αλλιώς δεν θα είμαι πλήρης ως φιλόλογος που πρόκειται να διδάξει.

Εκτός και αν συμβεί το εξής: κρατάμε μεν τις σχολές ως έχουν, αλλά αλλάζουν τα εργασιακά δικαιώματα. Ο απόφοιτος φιλολογίας-κλασικού θα διδάσκει μόνο αρχαία-λατινικά, ο απόφοιτος νεοελληνικού μόνο λογοτεχνία, ο απόφοιτος γλωσσολογικού γλώσσα, ο ιστορικός μόνο ιστορία, ο ΦΠ φιλοσοφία...

Όπως και να 'χει, έτσι όπως είναι τώρα έτσι χωρισμένες οι σχολές, δεν έχει κανένα νόημα.
Α, εκτός κι αν όλοι οι απόφοιτοι Φιλολογίας πρόκειται να γίνουν ερευνητές και ακαδημαϊκοί επιστήμονες....γιατί χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση, δύσκολα τα πράματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
και αν ενωθουν ολες οι σχολες σε μια τοτε πως θα ειναι το προγραμμα σπουδων;;δηλαδη στο α εξαμηνο τι θα ειχαμε -1 μαθημα απο καθε τομεα;;;πολυ μπερδεμα νομιζω....προσωπικα πιστευω πωσ ειναι σωστο που χωριστηκε σε τρια τμηματα η φιλοσοφικη.δεν θα ηταν και πολυ ευκολο να εχει μια σχολη-η φιλοσοφικη εν προκειμενω-1000 πρωτοετεισ φοιτητεσ!!!ειναι και θεμα οργανωσης λιγο.καθε επιστημη ειναι ξεχωριστη -αλλο η φιλοσοφια και αλλο η ιστορια και αλλο η αρχαια ελληνικη γραμματεια και λογοτεχνια.γιατι λοιπον να ΄΄συστεγαζονται ΄΄τοσες επιστημεσ σε ενα τμημα;;εχοντας κοιταξει αναλυτικα το προγραμμα σπουδων του τμηματοσ μου(φιλολ΄αθην)νομιαζω οτι και οι αποφοιτοι του κλασσικου ειναι καταρτισμενοι σε τετοιο βαθμο ωστε να μπορουν να διδαξουν λογοτεχνια και οι αποφοιτοι του μνεσ και του γλωσσολογικου να διδαξουν αρχαια αφου και στις 3 κατευθυνσεισ διδασκονται μαθηματα απο ολους τους τομεισ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ.επισης υπαρχουν 2 υποχρεωτικα ιστοριας και αλλα 2 κατοπιν επιλογης(στην κλασσικη κατ) και τουλαχιστον 3 μαθηματα παιδαγωγικης (στην κλασ.κατ) χωρις τα επιλογης.(νομιζω σε μνες και γλωσσολ. υπαρχουν και περισσοτερα μαθηματα ιστοριασ και παιδαγωγικων!!!).δεν νομιζω οτι οι αποφοιτοι φιλολογιας υστερουν σε τοσο μεγαλο βαθμο στην ιστορια και τα παιδαγωγικα.και ρωτω:οι αποφοιτοι φπψ ή φπ που ΔΕΝ διαλεγουν την κατευθυνση παιδαγωγικη ποσα περισσοτερα μαθηματα παιδαγωγικης κανουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μα εννοείται ότι πέρα από την "ένωση" των τμημάτων της φιλοσοφικής θα πρέπει να γίνει και περιορισμός των θέσεων των εισακτέων. Ήδη είναι πάρα, μα πάρα πολλοί... τόσοι που δεν χωράν άλλοι!!

Ένας καθηγητής μας είπε ότι συζητιέται η "ένωση" και πραγματικά εύχομαι να γίνει!! (για τους λόγους κυρίως που ανέφερε η santwno)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Από περιέργεια, έκατσα και μέτρησα πόσοι είναι οι εισακτέοι σε τμήματα από τα οποία μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση φιλολόγου στην ελληνική εκπαίδευση. Για του λόγου το αληθές, ιδού:

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΕΚΠΑ 100
ΦΠΨ 320
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ 330
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΠΘ) 200
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ 230
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ & ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ 170
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (Δημοκρίτειο) 210
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΛΟΓΙΑΣ 200
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΤΡΑ 245
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ 195
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΑ 310
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ 300
ΦΠΨ 250
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ 160
ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 110
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΙΟΝΙΟ 90
ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΡΗΤΗ 180
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ 190
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 190
ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΣ 115
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ 70


Συνολικά εισακτέοι 4165 στις παραπάνω σχολές (δεν ξέρω βέβαια πόσοι μπήκαν τελικά)
Και ερωτώ. Αν υποθέσουμε πως οι μισοί από αυτούς αποφασίζουν πως δεν θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί αλλά κάτι άλλο (π.χ. αρχαιολόγοι, ακαδημαϊκοί, ψυχολόγοι, πωλητές και ό,τι άλλο άσχετο), και από τους υπόλοιπους 2000 που μένουν, οι μισοί τελικά καταφέρνουν να τελειώσουν τη σχολή. Έχουμε, λοιπόν, κατά έτος 1000 άτομα να επιζητούν θέση ως φιλόλογοι στα ελληνικά σχολεία.
Είναι ποτέ δυνατόν να απορροφηθούν τόσοι πολλοί απόφοιτοι; Δυστυχώς, κάτι τέτοιο αποκλείεται...κι έτσι είτε θα ασχοληθούν με τα ιδιαίτερα, είτε με κάτι άλλο...

Ποτέ δεν κατανόησα γιατί υπάρχουν τόσες πολλές σχολές και γιατί όλοι λέγονται φιλόλογοι. Γιατί να μην λέγονται ιστορικοί, επιστήμονες της φιλολογίας, γλωσσολόγοι, ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ; Πιστεύω πως θα πρέπει να υπάρξουν συγχωνεύσεις, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία ζήτηση της αγοράς για τόσους φιλολόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
απο το τμμημα μεθοδολογιας και ιστοριας της επιστημησ δεν βγαινεις φιλολογος.στην πραγματικοτητα ο συνολικος αριθμος των εισακτεων ειναι πολυ μεγαλυτερος απο το 4165.
αν ομως το θεμα ειναι να περιοριστουν οι θεσεις ασ περιοριστουν λιγο σε ολα τα τμηματα γιατι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να ενωθουν τα τμηματα της φιλοσοφικης.οι περισσοτεροι φοιτητες που μπαινουν στη φιλοσοφικη διαλεγουν συνειδητα την φιλολογια ή το ιστορικο.λιγοι αλλαζουν γνωμη μετα-αν δεν τους αρεσει πια το τμημα τους μπορουν να ξαναδωσουν πανελληνιες.ειναι δυνατον να επιλεγεις το ιστορικο γιατι σου αρεσει πολυ ιστορια και μετα στο 3 ετος να πεισ δεν μου αρεσει πια η ιστορια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από το ΜΙΘΕ δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τι βγαίνουν νομίζω...Πολύ με μπερδεύει αυτό το τμήμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Από το ΜΙΘΕ δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τι βγαίνουν νομίζω...Πολύ με μπερδεύει αυτό το τμήμα..
σιγουρα δεν βγαινεις φιλολογος!οι περισσοτεροι θα ξαναδινουν πανελληνιες(και στο φροντιστηριο μου ηταν μια πτυχιουχος του μιθε που ξαναεδινε).μονο αν πανε στο εξωτερικο θα βρουν δουλεια πανω στο αν/νο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
σιγουρα δεν βγαινεις φιλολογος!οι περισσοτεροι θα ξαναδινουν πανελληνιες(και στο φροντιστηριο μου ηταν μια πτυχιουχος του μιθε που ξαναεδινε).μονο αν πανε στο εξωτερικο θα βρουν δουλεια πανω στο αν/νο τους.

μα ποιο ειναι το αντικειμενο τους ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εγώ διαβάζοντας αυτό, σχημάτισα την άποψη ότι τους λένε ότι να'ναι στη σχολή..Και είναι κρίμα..
Η μία είναι δημοσιογράφος και καλά, ο άλλος κάνει μάρκετινγκ, η άλλη ασχολείται με ΜΜΕ, η άλλη με πολιτική επικοινωνία, η άλλη σύμβουλος επιχειρήσεων...

(έχω αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το μπλογκ και στο τμήμα γενικότερα, αλλά μου έχει κάνει τόσο αρνητική εντύπωση που το λέω ξανά και ξανά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
(έχω αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το μπλογκ και στο τμήμα γενικότερα, αλλά μου έχει κάνει τόσο αρνητική εντύπωση που το λέω ξανά και ξανά...)
Κατάλαβα καλά ότι σε αυτό το blog προπαγανδίζουν τη σχολή τους? Ποιος ο λόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θέλουν να δείξουν ότι οι απόφοιτοί τους έχουν δουλειά...Αλλά σχεδόν κανένας από αυτούς που αναφέρονται στο μπλογκ δεν κάνει δουλειά που να σχετίζεται με το πτυχίο του. Και επειδή είναι πολλοί οι κλάδοι (ένας από αυτούς είναι και η δημοσιογραφία) που έχουν πρόβλημα λόγω πολλών ατόμων που μπαίνουν στη δουλειά από τα "πλάγια" (χωρίς να είναι αυτό που έχουν σπουδάσει), νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θέλουν να δείξουν ότι οι απόφοιτοί τους έχουν δουλειά...
Ναι, αυτό κατάλαβα και λέω ότι προπαγανδίζουν τη σχολή. Τι κερδίζουν, όμως, με το να λένε πόσο καλά τα πάνε μετά τη σχολή? Ή, απλά, παραμυθιάζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν η σχολή έχει ζήτηση στα μηχανογραφικά, έχει έναν παραπάνω λόγο να συνεχίζει να υφίσταται...Και να μην κινδυνεύει με λουκέτο..Και να παίρνει χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν η σχολή έχει ζήτηση στα μηχανογραφικά, έχει έναν παραπάνω λόγο να συνεχίζει να υφίσταται...Και να μην κινδυνεύει με λουκέτο..Και να παίρνει χρήματα.
Ήσουν καταπέλτης... κατάλαβα. Btw, την απόφοιτη που δουλεύει ως βοηθός γραμματείας διεύθυνσης σε ναυτιλιακή για διαφήμιση τη βάλανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί έχει δουλειά. Πλέον μπορεί και να είναι αρκετό!! :)

Αυτό το τμήμα το πρωτοπήρα με κακό μάτι, στον ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ ΙΙ, που ήταν επιχορήγηση για διδακτορικές σπουδές για καινοτομία...
Και, όπως θα είδες και στο μπλογκ, χάρη στα μέσα τους, πήραν ένα κάρο υποτροφίες απέχοντας από την καινοτομία έτη φωτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top