Βοήθεια/Απορίες/Εργασίες στα Θρησκευτικά

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όχι δεν κάνω καθόλου πλάκα :nono: ήξερα ότι βαφτίστηκε κάποιος από τους δύο΄αλλά δεν ήξερα ποιός. ε στον δωδεκαθεισμό δεν έχουν βαφτήσια, που θες να θυμάμαι ποιον βαφτίσανε στον χριστιανισμο;:'(

βασικα για ποιον δωδεκαθεισμο μιλαμε; οι Ιουδαιοι ηταν μονοθειστες

λοιπον το παιρνω πισω, δεν ειχα διαβασει την προηγουμενη σελιδα:zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν έχω ξαναμιλήσει δια ζώσης με δωδεκαθεϊστή. Θα ήταν ενδιαφέρον να πεις πώς συμβαίνει αυτό σε μια χριστιανική κοινωνία, τι διαφορές εντοπίζεις μεταξύ χριστιανισμού-δωδεκαθέου, πώς αντιλαμβάνεσαι τη θεότητα, το Δία για παράδειγμα. Θα ήθελα να ακούσω.
Να ανοίξω θεματάκι;;; Δεν ξέρω, υπάρχει κάποια σχετική κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Να ανοίξω θεματάκι;;; Δεν ξέρω, υπάρχει κάποια σχετική κατηγορία;

Νομίζω πως δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα. Στο γενικά και αόριστα θα πας. Για μένα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
, πώς αντιλαμβάνεσαι τη θεότητα, το Δία για παράδειγμα..
:) Δεν εννοείς εμένα φαντάζομαι!!! Εγώ δεν είμαι θεός (ακόμα). Πρόκειται για απλή συνωνυμία. Και δεν είμαι 12θειστής αλλά απλά άθρησκος. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όχι, όχι εσένα.:P
Δεν ξέρω μήπως το θέμα θεωρηθεί προσηλυτισμός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
το άνοιξα το άνοιξα. δεν νομίζω να θεωρηθεί προσυλητισμός. ελπίζω δηλαδη γιατι εγραψα να εκφράσουμε την γνώμη μας για την θρησκεία και να γνωρίσουμε άλλες θρησκείες ώστε να έχουμε άποψη για να μπορούμε να συγκρίνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τα θεοφάνεια, μάλλον.

Σύμφωνα με την wikipedia, στην ανατολή (σε εμάς δηλαδή), τα Χριστούγεννα γιορταζόταν σαν μέρος των θεοφανείων. Η γιορτή σαν αυτόνομη γιορτή καθιερώθηκε το
379 στην Κωσταντινούπολη ακολουθόντας την Ρώμη, που καθιερώσαν την γιορτή το 350.

https://en.wikipedia.org/wiki/Christmas#Feast_established

Αλλα παρ'όλα αυτά, στις 25 Δεκεμβρίου γιορταζόταν ο Θεός ήλιος οπότε ξέρω γω, πιο θεολογική δεν ξέρω, απλά μου φαίνεται λιγότερο ειδωλολατρική.

Έτσι και αλλιώς όπως έλεγε και ο Sheldon, ο Ι.Χ γεννήθηκε κάπου το καλοκαίρι. Στις 25 Δεκεμβρίου του 1967 (παλιά ημερομηνία) γεννήθηκε ο Σερ. Ισαάκ Νεύτων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους!!! Ειδικά τα posts 6 & 8 σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μάλλον αυτά θα πω στο Θεολόγο...!


*Πάντως ανοίγω κάτι θέματα, άντε την επόμενη βδομάδα κάτι θα ρωτήσω για τη γυμναστική.... χεχε

Πάντως με εντυπωσιάζει (θετικά), που ασχοληθήκατε πολύ γρήγορα με αυτό το θρησκευτικό ζήτημα τόσα άτομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδιά, help! Αυριο γράφω Θρησκευτικά και... ξέχασα το βιβλίο κάτω από το θρανίο μου! Δεν το βρίσκω πουθενά ανεβασμένο στο διαδίκτυο!! Όποιος μπορεί, please, ας σκανάρει τα μαθήματα 5 και 7 και να τα ανεβάσει!
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς κάποιο link όπου μπορω να κατεβάσω το βιβλίο των Θρησκευτικών Γ' Λυκείου (Θέματα Χριστιανικής Ηθικής συγκεκριμένα είναι ο τίτλος του) σε ηλεκτρονική μορφή??? Γράφω αύριο και δεν έχω βιβλίοοοοοοοοοο... Παρακαλώ, ΣΩΣΤΕ ΜΕΕΕΕ.... :D:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εψαξα αρκετη ωρα αλλα αυτα τα θρησκευτικα δεν τα βρηκα πουθενα!Ολα τα αλλα μθηματα τα βρηκα εκτος απτα Θρησκευτικα...δεν νομιζω να ειναι αναβεσμενα καπου στο ιντερνετ... αν το βρει καποιος αλλος ας βαλει λινκ! Αν και βρηκα Θρησκευτικα Γ λυκειου στο σιτε της ΟΕΔΒ αλλα ειναι του 1965 lol... δεν μπορει να στα δωσει καμια φιλη σου καποιο??ς αλλιως αγορασετο απτο βιβλιοπωλειο 2-3 ευρω θα εχει δεν ξερω τι αλλα να σου πω ...ουτε και εγω τα ειχα αλλα το πηρα απο εναν φιλο μου :P
https://www.oedb.gr:8080/oedvLibrary/user/results.zul?type=1&category=3
Εδω τα υπολοιπα βιβλια
https://www.free-ebooks.gr/gr/downloads.php?x=16&y=2&z=4&page=1
https://www.pi-schools.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!! Επίτηδες το κάνουν...!!! Μα τα μην έχουν τα θρησκευτικά... Ντροπήήήήή...!!! :P Ούτε τα βιβλιοπωλεία το έχουν άσε!!! Θα καταφύγω και πάλι στον άθανατο και αναντικατάστατο αυτοσχεδιασμό!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
:D.... βιβλιο υπο εξαφανιση οποιος το βρει ας τηλεφωνησει στο υπουργειο παιδειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
SOS!!! Αύριο γράφω και δεν έχω βιβλίο γιατί εξαφανίστηκε από κάτω από το θρανίο μου πριν το πάρω.
Μπορεί κάποιος να κάνει upload και να μου στείλει σε pm ή email τα εξής κεφάλαια;;;
Χίλια ευχαριστώ!!!

1. Ηθικός προβληματισμός (ηθικός προβληματισμός - ηθική και ανθρωπολογία)
2. Εντολές και δόγματα (πνευματικός άνθρωπος)
3. Ηθική συνείδηση (αυτογνωσία και υποσυνείδητο)
4. Κίνητρα πράξεων ( βαθμίδες ηθικής ωριμότητας)
6. (σελ. 55-56)
10. Ανθρώπινο σώμα (έκπτωση σε "σάρκα")
12. Οικογένεια (οικογένεια και πείραμα)
14. Βίος αβίωτος
15. Φόνος, νόμιμη άμυνα, δίκαιος πόλεμος
16. Αυτοκτονία, αυτοθυσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostli

Νεοφερμένος

Ο Kostli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το βρήκες το βιβλίο?
Αν ναι μπορείς να μου το στήλει???
Γράφω αύριο.

γενικά θέλω το βιβλίο Θρησκευτικών της Γ Λυκείου.
λογικά εσύ έχεις της Β λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος κάποια ιστοσελίδα π να έχει δωρεάν βοήθημα θρησκευτικών ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
διαχειριστέεες σβήστε αυτό το μήνυμα και το παραπάνω, επειδή το έγραψα σε λάθος θέμα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top